Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ferma lu' Mitica - legume bio

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#1
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Salut, inspirat de topicul Serrifului, am decis sa fac un jurnal. Mai schimbi o parere, o idee, una alta. E util
Cu ocazia asta, jos palaria pentru Serrifu', am citit threadul cap coada de 2 ori. Informatii excelente si gratuite. Rar gasesti asa ceva. TOT RESPECTUL. Sunt sigur ca sunt si altii (multi) care merita aceleasi aprecieri, pe unii i-am vazut in threadul Sherrifului. Scuzele mele ca nu va mentionez aici, nu am avut timp sa ma documentez

Am scris postarea si la sfarsit am zis sa pun poze. Se pare ca la drag and drop mi-a anulat postarea si mi-a deschis poza in pagina. O ora mi-a luat sa scriu. Mno, asta este

Ferma si cu mine
Lucrez de sezonul acesta intr-o ferma ecologica, o sa punem 2ha anul acesta, in curs de certificare (procesul dureaza 2 ani, nu-i mare hartogarie sau stres).
Producem legume si incercam sa livram cat mai aproape de clientul final (comenzi directe, restaurante, magazinase, etc). Mergem pe varianta asta anul acesta, Doamne-ajuta. Ce nu putem, ducem la en-gros la pret de conventional, asta e planul.

Ca sa evit discutiile ulterioare, imi spun de acum parerea. Bio e mult mai greu, dar nu imposibil. Mult mai multa grija, mult mai costisitor sa produci, dar odata certificat, chiar si engros ai preturi mari la unele specii. Referitor la calitate (daca o definim ca valoare nutritionala si impact asupra sanatatii, nu ca uniformitate si viata la raft, cum e definita la momentul actual), net superioara. Sigur, am luat hibrizi cu viata la raft si gust. Acum, sa se si faca cum trebuie.
Eu fac bio din principiu, chiar crede in asta, nu pentru pret. Nu as lucra decat in cazuri speciale intr-o ferma conventional, fie ea de ce-o fi. Asta nu inseamna ca nu am respect pentru oamenii care fac asta, doar ca avem pareri diferite.
Momentan, la comenzile mici pe care le avem, am vandut spanac 25 lei kg (l-am pus primul pt efectul soc Posted Image), salata 2-2.5, ceapa 2, usturoi 2.5-3. Asa, merita. La pret de conventional, nu

Nu am foarte multa experienta in legumicultura, pasiunea mea e pomicultura. Dar o facem si pe asta

Locatia si alte detalii nu o sa le divulg decat celor care vor dori, eventual, sa bata drumul pana aici. Credeti-ma, am motive bine intemeiate

Momentan 2 femei angajate, o sa mai luam un barbat. In rest zilieri. Pana acum, oameni SUPER. Ma asteptam ca acesta sa fie cel mai mare obstacol, insa, nici vorba.

Teren
Solarii folie dubla 2900mp
Solarii folie simpla 2000mp
Camp o sa punem in jur de 1.5ha

Date pedoclimatice
Nu suntem chiar la campie, avem cred ca un 9C temperatura medie multianuala, aproape 600l binisor distribuiti. Am tins sa cred ca e mai frig aici, dar s-ar putea sa ne bucuram de fenomenul de inversiune termica (aerul rece dreneaza catre campie, cei ca noi care sunt la "inceputul" dealurilor au temperaturi mai maricele.
Sol de lunca, foarte usor, fertil. 3% humus, N mineral destul parca vreo 40 ppm, P vreo 200, K vreo 300 din ce imi amintesc. Ca, Mg, S, si microelemente nu-s probleme

Dotare
Motocultor, cred ca Honda 9 cp cu prasitoare si ce o mai avea. Nu am apucat sa ma uit la ele.
Vermorel electric. Atomizor nu stiu ce marca, bagat deja de 2 ori in service pt ca tot curgea. Probabil o sa luam unul profi.
2 dube
Rasadnita cu centrala pe lemne, sufla aer cald. Consuma mult si des (in valul de frig de la sf de februarie bagam la 30-60 min), la anul clar schimbam

Irigatie
2 puturi in a 2a panza, le-am gasit aici, debit extrem de mic, 4m3 / h. Am sapat un iaz in care o sa tragem apa din puturi si o sa udam cu o pompa de suprafata. Am ingropat tevile pt solarii, avem teava de 50 iesita in fiecare solar momentan. Culturile timpurii le ud prin aspersie, la restul bag picurare

Fertilizare
Gunoi cat cuprinde unde se poate, in rest italpolina. O sa facem vermicompost pt la anul. Zic gunoi unde se poate in sensul ca : unele solarii au fost facute in primavara, nu am apucat sa pun gunoi, am plantat salata spanac si ridichi. Salata si spanacul vreau sa le tin mai mult, cel mai probabil o sa pun rosiile printre ele si le mai las 2-3 saptamani, asa ca nu o sa apuc sa frezez si sa incorporez gunoiul. Deci bag italpolina la prasila

Culturi 2018
Of, astea-s lungi si deja le-am scris o data

Solar
Tomate solar 2900mp. Ciclu lung. Optima si Mei shuai
Ardei solar 1200mp. Gogomax, Kapia, Belladona
Fasole solar 400mp. 2 cicluri. Ceva soi italian
Castraveti solar 200mp. 2 cicluri. SV nu stiu cat
Dovlecel solar 200mp. 2 cicluri. Scilly
Spanac de asta toamna (nu eram in ferma) 200mp. Bikini
Salata de asta toamna 1200mp. Touareg
Ceapa si usturoi de asta toamna 200mp.
Ceapa si usturoi din primavara. 800mp. Stuttgarten Riesen si Molokai
Ridichi 800mp. Ceva soi italian
Salata primavara. Touareg 350mp si Stallion 350mp
Kale, marar, patrunjel, cate 50mp fiecare


Camp
Tomate nedeterminate 2400mp. Mirsina, Torbay, Torsk
Ardei 1200mp. Gogomax, Kaprima, Whitney
Vinete 2000mp. Epic
Castraveti nepalisati 1000mp. Alibi
Dovlecel 400mp. Scilly cred ca o sa pun
Dovleac 1000mp. Nu am luat samanta
Ceapa din samanta. 500mp Tamara (alba), 500mp Redwig (rosie, duh)
Ceapa din arpagic. Am pus vreo 50mp cred pana sa vina zapada, mai avem ceva arpagic, o sa mai punem vreo 2-300mp daca avem timp
Sfecla 1400mp. Action si Rhonda, 50-50
Spanac 500mp. Nu retin
Morcov 1000mp. Napa
Varza vara 1000 semanate. Green flash
Broccoli vara 1000 semanate. Chevalier
Conopida vara 1000 semanate. Freedom
Varza rosie vara 1000 semanate. Red dynasty
Salata cateva mii de fire, esalonat
O sa pun si 100 seminte de pepeni, nu am pus ever

Incercam sa producem diversificata, ca sa putem livra direct la clientilor pe o perioada cat mai lunga din an.

Stadiul culturilor

Tomate solar, 10.500 sem cred: Semanate tarziu, 26 feb in alveole de 104. Pe mese, cu tunel folie + agril. Folie termica deasupra in toata rasadnita. Turba amestecata cu trichoderma (ciuperca ce ataca ciupercile patogene). In ciuda umiditatii mari, nu am o planta cazuta din aprox 20.000 tomate + ardei. Puteti cauta pe internet care-i treaba cu trichoderma. Eu recomand google scholar sau resurse academice, nu articole de pe te miri ce siteuri.
Rasarit greu, bagat la soba la 30-60 minute, dormit (oare?) in solar, vremuri grele. Acum au 2 frunze adevarate, saptamana viitoare sper sa le repic in ghivece de 9/10 cm diametru, o parte mranita, 4 pamant. O sa le fac o baie in solutie de micoriza (Condor/Elise, ce foloseste si Serrifu. Si asta are Trichoderma, da'e mai scump ca are si micoriza)

Ardei solar, 8000 sem cred??? : la fel ca la tomate, incep sa le dea frunzele adevarate

Castraveti solar, 750 sem : Semanat tavite, aceasi perioada, repicat imediat dupa rasarire in ghivece 9/10 diametru, acelasi amestec pamant mranita. Vreo 10 castraveti mi-au murit (3-4 ofiliti, nu stiu inca de ce, restul retezati de gongi). Au o frunza adevarata, da a doua

Dovlecei solar, 200 sem : La fel ca la castraveti. Dovleceii s-au pleostit acum vreo 2 zile exact ca pe caldura si lipsa de apa (ceea ce clar nu e). Nu ma prind inca de ce? Vreun sfat? Maine sun furnizorul sa vedem ce zice. Pun poze in curand

Varzoase de vara, 4000 sem. Semanat sfarsit de ianuarie alveole 45 pe pat de balegar, care nu a vrut sa se incalzeasca nici de-al dreacu. In valul trecut de frig (-14 am avut) le-am mutat la rasadnita cu rosii. Vrand nevrand a trebuit sa tin temperatura mare sa rasara mai repede, ca si-asa eram in urma. In consecinta s-au lungit. Se culca ca naiba cand le ud, sa vedem cum o fi dupa plantare (sper saptamana viitoare). 2-4 frunze, au loc sa stea in alveole de 45

Salata solar, 350mp. Semanat 4800 sem la 1 februarie in alveole de 480. Astea-s niste chestii megaturbosmechere (se pun una peste alta, au picioare, si sunt din plastic rigid) in care si-a cumparat un coleg rasad de nu stiu ce flori. A mai reusit sa opreasca din ele, ca furnizorul le vrea inapoi. In fine, semanat si plantat acum vreo 3 saptamani in solar direct din 480. Nici o problema cu caderea plantutelor. Bineinteles, trichoderma. 0 tratamente. Prasita o data. 6 frunze
Agril peste

Ridichi solar, 800mp. Pus esalonat incepand cu 1 februarie, cam in fiecare saptamana. Semanat cu semanatoarea la 10x3.3 sau 10x6.6. M-a convins la 3.3. Rarit foarte lax pana acum. 2-4 frunze
Agril peste

Ceapa si usturoi solar, 800mp. Pus in 2 ture pe la 10 si 20 feb. 20 cm intre randuri. Arata bine, cred ca 2 sapt de caldura si incep sa dau la 5-6 / legatura. O sa pun poze

Spanac solar. Pus acum vreo 3-4 saptamani la 3.3x20cm. Arata bine, 2 frunze adevarate. Prasit o data dar mai trebuie.

Toate de pana acum primesc zemuri de balegar ca ingrasamant. Saptamana aceasta, cu frigul am dat si Ca (Myr Ca) 0.2%. Ma gandeam sa dau si ceva bor, dar timp, timp, timp. Cred ca le las asa

Tomate, ardei, vinete camp. Terminat de semanat alaltaieri, in 104 si 70 (nu mai aveam 104). O sa le repic in pahare si pe ele cand o fi timpul

Bun, copy paste la postare si bag poze. Una din ianuarie cu ceapa, restul de saptamana asta/trecuta Posted Image

Voi reveni cu poze actualizate, probabil in weekend si, sper saptamanal

Prima poza ceapa de asta toamna prin ianuarie

Cu indundatia nu intru in detalii, s-a rezolvat, nu se va mai intampla

Attached Files


Edited by Mitica_tractoirstu, 23 March 2018 - 06:43.


#2
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017
Felicitari!

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,826
  • Înscris: 18.12.2007
Tomate inima de bou ai in plan? Caut de nu stiu cand sa cumpar, pentur uz propriu, si nu gasesc.
Felicitari si bafta! Spune-ne cand pui la vanzare recolta si cum putem comanda :peacefingers:

#4
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Nu am in plan. Gasesti la Buzau samanta sau la dl Mogos (fost cercetator la Buzau). Sper ca nu e considerata reclama. Daca e permis de admin, dau nr dansului de telefon.

Livram si acum spanac, ceapa si usturoi verde puse de asta toamna.
Trimit nr de contact in privat

Ok, se pare ca nu mai pot sa editez a treia oara.

De mentionat pt impatimitii de bio, ca e important.

Ceapa si usturoiul puse de asta toamna, lasate neaerisite si neirigate peste o luna, imbolnavite de mana cand am venit, le-am tinut cu bicarbonat de sodiu 0.75%.

La salata (au fost 3 solarii in toamna, 2 compromise de Botrytis si lipsa de apa, unul salvat). Tinut cu Scudo si bicarbonat, curatat frunze manual, aruncat vreo 20% din productie per total

Incerc sa scriu ca si comentariu separat, dar tot imi editeaza ultima postare. Are cineva idee de ce?

Edited by Mitica_tractoirstu, 23 March 2018 - 07:03.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,826
  • Înscris: 18.12.2007
Postarile intr-un interval de 30 de min se lipesc automat.
Multumesc pentru indrumari,dar n-am pic de os de cultivator in mine (+ ca stau la oras/bloc), vroiam gata de mancat :)

Astept numarul de telefon :)

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si care este treaba topicului ca nu înțeleg? vrei să iti faci clienti? sau sa fie un jurnal de culturi?

#7
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
LA cum se schimba vremea asigurati lucrarile. La cum evolueaza clima in zona asta o sa avem 5-6 grade in aprilie, asa ca...

Edited by laurentiu230480, 23 March 2018 - 07:26.


#8
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Cu vermorelul si atomizorul, ce faceti?

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aplica zeama de urzica sau solutii bio.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Deci productie bio cu soiuri modificate genetic? E ok!

#11
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Postmyshyk, on 23 martie 2018 - 07:47, said:

Deci productie bio cu soiuri modificate genetic? E ok!

Nu confundati soiurile hibrid cu cele modificate genetic !

Si in productia de legume BIO-ECO-Organic este permisa stropirea cu tratamente, ingrasaminte. Doar ca majoritatea sunt naturale, extrase din plante. Insa exista unele produse chimice acceptate in cultura BIO.
Zeama bordeleza (sulfatul de cupru) este unul din acestea.

Credeti ca un produs BIO inseamna ca pui samanta in pamant si culegi recolta?

Un mic ghid informativ despre agricultura ecologica, de la Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, gasiti AICI.

Edited by ionutz_t, 23 March 2018 - 08:24.


#12
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postsilesax, on 23 martie 2018 - 07:19, said:

si care este treaba topicului ca nu înțeleg?
Aceeasi intrebare si pentru topicul sheriffului!
Sa se dea mare? Bravo lui, are cu ce.
Poate, sa schimbam informatii?
Da-i-nainte!

Edited by naeturda, 23 March 2018 - 08:43.


#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
serifu nu a zis ca vrea sa vanda aici si ca doritorii pe pm..

#14
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Pentru domnu tractorist Mitica spor la treaba😁.Castraveti si dovleceii se pleostesc dimineata din cauza temperaturii din substrat  prea scăzute .Rasadul nu este retezat de gongi ci de un soarece ...vezi in zonele atacate daca ai depozitate plantutele verzi printre pahare undeva.

Edited by decoservicestil, 23 March 2018 - 08:54.


#15
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postsilesax, on 23 martie 2018 - 08:43, said:

serifu nu a zis ca vrea sa vanda aici si ca doritorii pe pm..
Pai si ce, domn Mitica, a zis ca vrea sa vanda?
A scris cu cat a vandut.
Ca-i face concurenta lui Corsica, nu cred ca ne intereseaza pe noi.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMitica_tractoirstu, on 23 martie 2018 - 06:29, said:

Salut, inspirat de topicul Serrifului, am decis sa fac un jurnal. Mai schimbi o parere, o idee, una alta. E util
Cu ocazia asta, jos palaria pentru Serrifu', am citit threadul cap coada de 2 ori. Informatii excelente si gratuite. Rar gasesti asa ceva. TOT RESPECTUL. Sunt sigur ca sunt si altii (multi) care merita aceleasi aprecieri, pe unii i-am vazut in threadul Sherrifului. Scuzele mele ca nu va mentionez aici, nu am avut timp sa ma documentez

In primul rand respect pentru munca si stradanie si pentru faptul ca te-ai incumetat sa scrii atat.
Nu reiese clar, din ce ai scris, daca vinzi produsele in vreo piata, la consumatorul final, daca ferma e pe langa Bucuresti si se poate veni cu masina pana acolo... chestii din astea.
Cred ca te-ar ajuta foarte mult daca ai reusi sa dezvolti o clientela constanta care sa aprovizioneze de la tine, dar pentru asta iti trebuie ori taraba in piata, ori un mic chiosc undeva unde sa se vanda legume-fructe, ori ferma sa fie accesibila sa vina omul sa cumpere de acolo.  In plin sezon, cand toate sunt recoltabile cred ca te-ar ajuta foarte mult daca ai avea o baza de clienti care sa cumpere constant de la tine, adica sa ai un minim rulaj.  Distributia este o mare problema in acest domeniu.

Daca n-ai acces in piata sau te complici iti recomand cu caldura amplasarea unui chiosc (ghereta, vagon, gasesti tu o solutie) intr-o zona accesibila in oras (eu personal, as cumpara dintr-un astfel de chiosc).  Nici nu trebuie sa tii neaparat marfa peste noapte in el... poti s-o descarci dimineata din duba si s-o expui in niste lazi acolo... Locatia trebuie musai sa fie cunoscuta si accesibila.   Ar mai fi o solutie un mic magazin de curte, la periferia marilor orase, pe care il poti inchiria (sunt o gramada abandonate, de cand incerca lumea sa faca comert).

Edited by rosix, 23 March 2018 - 09:03.


#17
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Eu nu stiu ce înseamnă bio dar pot spune ca ai de invatat multe... La mine ceapa verde ,spanacul,salata si ridichea nu le tratez cu nimic ...poate un cropmax  daca se poate si nu am botrytis-uri   .Trebuie sa inveti sa "citesti "condiile optime de cultura  din aerisiri si protectii suplimentare si sa profiti de micile ferestre din iarna.

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si tu ai chiosc bio in oras si vinzi cu 25 kg de spanac?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate