Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DVD player vs. DVR recorder

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
briannagett

briannagett

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2018
N-ai inteles ;) :)
El nu vrea sa vada cilpurile nici de pe net, nici de pe DVD.
Ci de pe caseta VHS.
Da, da.... acum cred ca intelegi, de pe ca-se-ta ve-has-es.

#20
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostSIG, on 22 martie 2018 - 08:51, said:

Din cele 3 DVD playere pe care le am, un Philips, un Panasonic si un Samsung, trag concluzia ca se gaseste cu greu DVD player care sa nu sacadeze sau chiar sa se opreasca la rularea de videouri xviD, desi nu depaseste 2.000 kbps.

Am răspuns la asta...:)

#21
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, multi nu au inteles faptul ca doresc inregistrarea pe casete VHS, xviD sau orice alta metoda nefiind scopul ci metoda.
Bluray ar fi o varianta, prin iesirea composite, insa nu stiu daca clipurile HD redate de el vor fi acceptate de catre recorderul VHS care stie doar SD (720x576).
Adica sa folosesc avantajul bluray, sa nu mai convertesc xviD ci sa redau direct mp4 (HD)

Edited by SIG, 22 March 2018 - 16:41.


#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai uitat sa spui ce placa video ai la calculator.
Nu ma pricep eu asa de bine la toata treaba asta, insa ce iasa din mufa S-video sau din mufa euroscart, nu are nici o treba cu PAL, SECAM, sau NTSC si nici cu xVid, sau DVD, sau MP4 sau alte formate. Este pur si simplu un semnal video compozit si este fix problema recoredrului daca-l iregistreaza / converteste in PAL, SECAM, sau NTSC. Tu cu un progfram de PC de gen player oarecare (gen BSplayer, sau VLC, sau etc) redai/vizualizezi ceva pe calculator, iar prin mufa S-Video a placi video, scoti acel semnal catre TV sau videorecoreder.

In urma cu citiva ani aveam televizor CRT care avea ca si intrare mufa euroscart (plus RCA-uri) si cuplam calculatorul la TV cu cablu S-Video si un adaptor ca si asta:
Attached File  tg---adaptor-scart--gt-3-x-rca--1-x-s-video-cod-oc3617_2681_1_1427364842.jpg   18.44K   2 downloads
(am incercuit cu rosu mufa S-Video)
Asa ca nu inteleg de ce tu nu poti cupla PC-ul direct la videorecorder, daca vrei sa inregistrezi casete VHS.
Singurul impediment ar fi ca placa ta video a PC-ului nu are mufa S-Video. Ca videorecorderul este clar ca are euroscart si poate ca si RCA-uri.

Edited by florin71_skoda, 22 March 2018 - 18:56.


#23
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Cred ca sacadeaza sau se opreste ca sunt vechi sau defecte discurile, poate si cititorul e prafuit sau uzat

#24
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Multumesc de sfat insa am doar laptop.
Astept sa ajunga DVD playerul E-Boda achizitionat azi, sa vad daca e atat de bun pe cat se lauda ptoducatorul. Adica daca sacadeaza si cu el. In principiu, cred ca un DVD player se poate verifica dpdv al capacitatii procesorului prin abilitatea lui de a reda fara poticneli in regim fastforward de x32 ori. Maine cand il primesc sau in weekend ii testez limitele de procesare.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
SIG spune ca discurile sint noi si scrise la viteza mica, adica la 4X, deci pica varianta cu discuri uzate. Ca CD-playerul nu o mai fi bun, este o varianta plauzibila.

Pe masina aveam montat un MP3-player Alpine, care in ultima vreme nu inghitea CD-uri scrise la 8X. Cu timpul nu le mai vedea nici pe alea scrise la 4X. Culmea era ca CD-urile vechi de peste 15 ani le vedea pe toate, cu toate ca garantat nu erau scrise la 2X. Alea noi in schimb, nu conta la ce viteza ma chinuiam eu sa la "ard", ca pur si simplu nu le mai vedea. Pina la urma am renuntat la el,.

View PostSIG, on 22 martie 2018 - 19:14, said:

Astept sa ajunga DVD playerul E-Boda achizitionat azi, sa vad daca e atat de bun pe cat se lauda ptoducatorul.

Cu multi ani in urma (nu mai stiu exact ani) erau cele mai renumite in are reda DVD-uri piratate. Inghiteu orice DVD si mergeau excelent. Alea mai de firma, daca incercai sa copiezi un DVD inchiriat de la centrele de inchiriat DVD-uri, mai dadeau cu virgula. (pentru cine nu stie, pe vremuri existau centre de unde inchiriai DVD-uri cu ziua, ca sa te poti uita la filme)

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mdeah, din pacate laptopul te limiteaza la faza asta.
Intr-un desktop ai fi putut sa montezi vreo placa video cu ceva iesire svideo.
Oricum, e foarte elaborata operatiunea care o faci tu, mai bine apelezi la personal specializat (si pe partea tehnica, si pe partea medicala).
Bafta :)

#27
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Se misca bine Eboda-mini60USB, la x32 fast forward deruleaza foarte bine. Fie pentru ca are laser nou fie pentru ca are procesor de generatie mai noua decat au celelalte playere ale mele.
Culmea face ca am gasit si un DVR LG SH. L-am luat si pe acesta, bani.marunti. Insa nu are telecomanda. E cam pretentios cu xviD urile, cred ca reda doar pe cele interleaved. Mai vad, trebuie sa-l studiez.

Deci am rezolvat cu ajutorul lui Eboda.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostSIG, on 22 martie 2018 - 12:42, said:

Multumesc de sfaturi Ion. Scapi insa din analiza faptul ca videorecorderul VCR inregistreaza PAL(25 fps) iar majoritatea clipurilor 4K/HD sunt NTSC(29.97 fps). Drept urmare de conversie tot nu scap, fie ea real time, facuta de catre media box (daca stie asa ceva), fie asa dupa cum am prezentat.

Face mediabox-ul. Ii spui in meniu iesirea cum sa fie. Videocomplex, PAL.

#29
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostSIG, on 23 martie 2018 - 21:49, said:

Se misca bine Eboda-mini60USB, la x32 fast forward deruleaza foarte bine. Fie pentru ca are laser nou fie pentru ca are procesor de generatie mai noua decat au celelalte playere ale mele.
Culmea face ca am gasit si un DVR LG SH. L-am luat si pe acesta, bani.marunti. Insa nu are telecomanda. E cam pretentios cu xviD urile, cred ca reda doar pe cele interleaved. Mai vad, trebuie sa-l studiez.

Deci am rezolvat cu ajutorul lui Eboda.

OK, vad ca, in continuare, te incapatinezi sa faci niste operatiuni complet inutile.
Oricum cheltuiesti niste bani.
Stirngeai frumos pentru un desktop sh ieftin rau, cu o placa video cu iesire svideo.
Sau vreun convertor de la VGA (presupun ca asta are laptopul) la scart/svideo/orice altceva care intra in TV/DVD recorder.
Adica, neah, repet, poate ai timp de pierdut en-gross, desi imi pare greu de crezut.

#30
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Intre cititorul laser si interfata USB 2.0 ale DVD playerului sunt diferente de viteze de citire? Tehnic vorbind, e de preferat interfata USB cititorului laser?

Edited by SIG, 01 April 2018 - 14:26.


#31
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Wow, c-ar putea sa fii primul din lume care pune asemenea intrebare.
Eu as prefera USB pentru ca nu se uzeaza precum lentila si nu are parti in miscare (uzura mai mica).
Tu te referi la chestia aia cu "derulare 32x" ?!
Fa singura proba, cu acelasi fisier, si te lamuresti exact.

#32
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Lentila nu se uzează probabil, nu are cum, nu are lentila frecari in ea sa se uzeze. Probabil se uzează led-ul ăla emisiv, nu mai emite la frecventa si lungimea de
unda bună şi se numeste ca nu merge cum trebuie iar o recalibrare e prea scumpă.

#33
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ai de capul nostru.
In primul rand Scart este un port bidirectional care piate transporta mai multe tipuri de semnale video.
Pe scart poti transporta atat compozit cat si S-Video cat si component RGB.
Problema e ca nu toate device-urile echipate cu scart stiu si de S-Video sau RGB component.
Daca e VHS simplu nici nu are rost sa-ti bati capul cu S-Video.
Tot ce-ti trebuie e o antichitate de placa video cu TV-out sau un convertor de la hdmi/D-Sub la S-Video.

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgeo123, on 22 aprilie 2018 - 19:10, said:

Ai de capul nostru.
In primul rand Scart este un port bidirectional care piate transporta mai multe tipuri de semnale video.

Si audio stereo. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate