Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Marvelon

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postoliviu_t, on Dec 14 2007, 20:00, said:

Buna ziua. Prietena mea ia Marvelon de 2 ani fara pauza. Ea crede ca ar fi probleme daca nu ar face o pauza de cateva luni dar eu nu stiu ce sa ii spun. Mi-ati putea da un sfat? Multumesc.

Eu cred că a luat destul și cel mai bine ar fi să-i spui să se oprească, mai ales dacă vrei să rămâi cu ea și mai departe, întrucât efectele secundare vor fi din ce în ce ai neplăcute.

#20
Vladjojo

Vladjojo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2008
Salut
Am si eu o problema.
Prietenei mele ii secreta un san.A fost la doctor si i s-a spus k nu are nimic...probabil s-a lovit.
Dar acum....la 2 saptamani dupa ciclu...a inceput sa ii curga sange din vagin.Medicul ei ginecolog i-a zis ca are dereglare hormonala.Poate fi aceasta sangerare din cauza dereglarii hormonale?Sau poate fi ciclul?Este grav(dak e din cauza dereglarii hormonale).Este altceva...sau este posibilitatea sa fie altceva?
Va multumesc si astept un raspuns va rog frumos.Urgent k sunt disperat.

#21
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostVladjojo, on Jul 2 2008, 20:33, said:

Salut
Am si eu o problema.
Prietenei mele ii secreta un san.A fost la doctor si i s-a spus k nu are nimic...probabil s-a lovit.
Dar acum....la 2 saptamani dupa ciclu...a inceput sa ii curga sange din vagin.Medicul ei ginecolog i-a zis ca are dereglare hormonala.Poate fi aceasta sangerare din cauza dereglarii hormonale?Sau poate fi ciclul?Este grav(dak e din cauza dereglarii hormonale).Este altceva...sau este posibilitatea sa fie altceva?
Va multumesc si astept un raspuns va rog frumos.Urgent k sunt disperat.


Salut,

Imi dau si eu cu parerea sperand sa dau o mana de ajutor. Incep cu concluzia pe care am tras-o si anume necesitatea consultarii unui ENDOCRINOLOG deorece din ce ai postat am aflat:

1. " Prietenei mele ii secreta un san."= in limbaj medical poate insemna galactoree. E posibil ca aceasta sa fie si la sanul opus dar care sa se manifeste numai la presiunea mamelonului.
2. " la 2 saptamani dupa ciclu...a inceput sa ii curga sange din vagin "= pentru mine se traduce intr-o disfunctie gonadala sau  o disfunctie de ax hipotalamo-hipofizar.
3. Ginecologul s-a gandit si el ca ar putea fi o dereglare hormonala.

Ce se poate face? Dozari hormonale : FSH, LH, TSH, FT4 , prolactina, cortisol plasmatic  + Ecografie uteroovariana+ CT hipotalamo-hipofizar, dar bineinteles dupa consultul unui endocrinolog. Aceste investigatii pot orienta spre un diagnostic, si te asigur ca exista tratamente eficiente specifice fiecarei afectiuni. Nu pierdeti timpul, investigati-va!

Sanatate.

#22
Vladjojo

Vladjojo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2008

View Postionutz78, on Jul 2 2008, 23:28, said:

Salut,

Imi dau si eu cu parerea sperand sa dau o mana de ajutor. Incep cu concluzia pe care am tras-o si anume necesitatea consultarii unui ENDOCRINOLOG deorece din ce ai postat am aflat:

1. " Prietenei mele ii secreta un san."= in limbaj medical poate insemna galactoree. E posibil ca aceasta sa fie si la sanul opus dar care sa se manifeste numai la presiunea mamelonului.
2. " la 2 saptamani dupa ciclu...a inceput sa ii curga sange din vagin "= pentru mine se traduce intr-o disfunctie gonadala sau  o disfunctie de ax hipotalamo-hipofizar.
3. Ginecologul s-a gandit si el ca ar putea fi o dereglare hormonala.

Ce se poate face? Dozari hormonale : FSH, LH, TSH, FT4 , prolactina, cortisol plasmatic  + Ecografie uteroovariana+ CT hipotalamo-hipofizar, dar bineinteles dupa consultul unui endocrinolog. Aceste investigatii pot orienta spre un diagnostic, si te asigur ca exista tratamente eficiente specifice fiecarei afectiuni. Nu pierdeti timpul, investigati-va!

Sanatate.


Multumes frumos.Chiar sunt foarte ingrijorat.A fost la endocrinolog si acesta i-a zis k nu are nimic.Iar de mamelon...doar unul si doar la apasare se intampla.
Multumesc frumos.
Sanatate

Edited by Vladjojo, 03 July 2008 - 11:42.


#23
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostVladjojo, on Jul 3 2008, 12:41, said:

A fost la endocrinolog si acesta i-a zis k nu are nimic.Iar de mamelon...doar unul si doar la apasare se intampla.

Ok, dar a facut si ceva dozari hormonale?

Edited by ionutz78, 03 July 2008 - 12:04.


#24
porumbelul

porumbelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.11.2006
Salut la toti ! Am si eu o intrebare ... la kre sper sa raspunda cineva ! Prietena mea s'a apucat sa ia Marvelon 21 si a terminat prima folie cu medicamente ! A trecut saptamana de ciclu si s'a apucat sa ia si urmatoarea folie cu medicamente ! Intrebarea mea este ... cand este protejata ? dupa cate zile ? ... tzinand cont k este a doua folie de medicamente ! Astept raspunsu cu nerabdare !

Edited by adadoi, 12 June 2010 - 20:39.
fără "k" și "tz"


#25
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
este protejată de la prima folie. Citiți prospectul.

#26
porumbelul

porumbelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.11.2006

View Postadadoi, on 12th June 2010, 21:40, said:

este protejată de la prima folie. Citiți prospectul.

sa inteleg ca este protejata de la prima pastila nu ?

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Pastilele anticonceptionale au efect din primul moment al folosirii. Efectul pastilelor anticonceptionale, ca produs hormonal, este imediat, hormonii continuti intervenind in functionarea sistemului hormonal, cu efecte asupra ciclului menstrual. Actiunea pastilelor anticonceptionale nu este "retroactiva" - pastilele anticonceptionale nu au efect asupra fenomenelor care s-au intamplat inainte de inceperea folosirii lor, adica nu actioneaza asupra unei sarcini deja existente si nu au efect in cazul in care deja a avut loc o ovulatie.
Se recomanda, in primul rand, inceperea folosirii pastilelor anticonceptionale din prima zi a unei sangerari menstruale, sau in primele 5 zile ale unei sangerari menstruale, fiindca se considera ca in acel moment probabilitatea existentei unei sarcini este nula. Folosirea pastilelor anticonceptionale poate sa inceapa in orice moment al ciclului menstrual dar atunci nu se mai considera ca probabilitatea existentei unei sarcini este nula, fiind necesara asigurarea ca nu exista o sarcina in dezvoltare. In acelasi timp se recomanda folosirea pe o perioada de timp a unei metode de protectie suplimentare (de obicei prezervativul). Perioada de timp este de 2 sau 7 zile, in functie de tipul pastilelor anticonceptionale. Se recomanda folosirea unei protectii suplimentare fiindca este posibil ca sa fi avut loc deja o ovulatie ceea ce poate duce la aparitia unei sarcini in cazul unui act sexual neprotejat.


#28
porumbelul

porumbelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.11.2006

View PostRemicade, on 15th June 2010, 21:24, said:

Pastilele anticonceptionale au efect din primul moment al folosirii. Efectul pastilelor anticonceptionale, ca produs hormonal, este imediat, hormonii continuti intervenind in functionarea sistemului hormonal, cu efecte asupra ciclului menstrual. Actiunea pastilelor anticonceptionale nu este "retroactiva" - pastilele anticonceptionale nu au efect asupra fenomenelor care s-au intamplat inainte de inceperea folosirii lor, adica nu actioneaza asupra unei sarcini deja existente si nu au efect in cazul in care deja a avut loc o ovulatie.
Se recomanda, in primul rand, inceperea folosirii pastilelor anticonceptionale din prima zi a unei sangerari menstruale, sau in primele 5 zile ale unei sangerari menstruale, fiindca se considera ca in acel moment probabilitatea existentei unei sarcini este nula. Folosirea pastilelor anticonceptionale poate sa inceapa in orice moment al ciclului menstrual dar atunci nu se mai considera ca probabilitatea existentei unei sarcini este nula, fiind necesara asigurarea ca nu exista o sarcina in dezvoltare. In acelasi timp se recomanda folosirea pe o perioada de timp a unei metode de protectie suplimentare (de obicei prezervativul). Perioada de timp este de 2 sau 7 zile, in functie de tipul pastilelor anticonceptionale. Se recomanda folosirea unei protectii suplimentare fiindca este posibil ca sa fi avut loc deja o ovulatie ceea ce poate duce la aparitia unei sarcini in cazul unui act sexual neprotejat.

Lol ! Frate stiu ce scrie pe prospect si etc ! E greu sa datzi un raspuns ? knd iei prima folie ... nu esti protejata de la prima pastila ... tre sa astepti un anumit nr de zile...km 7 .. in fine ... nu asta ma intereseaza ... ma intereseaza knd se apuca sa ia luna urmatoare ... folia urmatoare de anticonceptionale ... dupa a cata pastila este protejata ? dupa prima ? ... sau trebuie iar asteptate alte 7 zile ? Vreau si eu un raspuns simplu ... nu sa imi dictati ce scrie pe net si etc ... k informatiia ce mi'a spus'o Remicade stiam in mare parte ... multumesc anticipat!

#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Luna urmatoare e protejata de la prima. Nu prea s-a inteles ce-ai postat ca era cam dezordonat.

#30
porumbelul

porumbelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.11.2006

View PostRemicade, on 16th June 2010, 06:33, said:

Luna urmatoare e protejata de la prima. Nu prea s-a inteles ce-ai postat ca era cam dezordonat.

Ok frate ! Multumesc frumos pt raspuns ...

#31
nastya

nastya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2012

View Postsharkus, on 23rd February 2006, 22:34, said:

Salut,
Am si eu o problema... daca ma poate ajuta cineva cu niste explicatii
Prietena mea a luat vreo 3 luni Marvelon 6, parca asa se cheama, prescrise de doctorita de la planing. a renuntat sa mai ia pastilele pentru ca a inceput sa ia in greutate, vreo 5 - 7 kg in 3 luni, nu stiu exact, pofta de mancare ca asta a fost problema. ideea este ca ei ii este frica acum sa nu fi avut loc vreo dereglare hormonala. eu cunosc termenul, stiu ca nu e bine, dar daca este cineva dragut si binevoitor sa-mi explice prin ce se manifesta o dereglare din asta, (in afara de ingrasare) daca are un efect permanent sau este doar trecator am mai inteles de la unu altu ca ii poate veni ciclul de doua ori in aceeasi luni sau sa nu-i mai vina luni intregi. ideea este ca eu nu prea stiu cum sa o consolez. mie nu mi se pare cine stie ce. nu ca as fi misogin si indiferent ca saraca a luat pastile s-a ingrasat si eu m-am simtit bine ca un porc, dar parerea mea este ca nu poate fi o chestie permanenta ca s-a ingrasat si ca dupa o perioada de timp o sa-i revina "hormonii" la normal. acuma daca gresesc eu sau ea se agita degeaba, rog pe cineva sa ne lamureasca.
multumesc anticipat


Si eu folosesc marvelon de o luna,21 zile si am observat un lucru,mi-e si rusine sa spun,mi-au crescut sanii si cel stang este mai mare decat dreptul.Ce sa fac?sa intrerup tratamentul?mi le-a recomandat de la endocrinologie pentru pilozitatile excesive pe fata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate