Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebari fuziune nucleara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ok revin cu o intrebare simpla in ceea ce priveste fuziunea pentru ca e ceva ce n-am lamurit inca. Dupa cate stim intr-un reactor de fuziune ceea ce conteaza este energia obtinuta, adica si anume caldura , sub forma de fotoni in infrarosu, restul fiind ceea ce nu trebuie. Adica radiatiile periculoase nu trebuiesc pentru ca ele nu incalzesc ci dezintegreaza, neutronul produs dimpotriva nu e neaparat necesar pentru ca ar duce posibil la material activation, adica breeding blanketul sa devina radioactiv, desi tot neutronul in unele reactoare ar putea produce materie pentru viitoarele fuziuni.
Astfel daca ceea ce trebuie este doar fotonul in infrarosu , de ce pur si simplu nu acceleram particule libere , la viteza necesara pentru emiterea de foton in infraorsu? Pentru ca asa cum stim de la fizica , miscarea inseamna caldura. Fara alte emisii , fara costuri suplimentare

#2
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Daca accelerarea s-ar face moka, fara consum de energie pentru a accelera o particula, ar fi corecta ideea. Altfel, e frectie la picior de cires cu piepten de diamant.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Bun pai asta ar fi si intrebarea mea. Atat in fuziunea nucleara si in ceea ce zic eu aici trebuie sa fie o energie bagata. De ce in cazul fuziunii nucleare energia scoasa e mai multa decat in cazul propus de mine, decat energia bagata?

Edited by karax, 19 March 2018 - 11:14.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Energia se conserva. Doar forma ei difera.

#5
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
In cazul fuziunii nucleara cu bilant energetic pozitiv, fenomen ce se produce in stele, diferenta de masa H-He se transforma in energie.

#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Momentan nu exista reactor de fuziune este in lucru: http://www.cunoastel...e-fara-poluare/
Scopul experimentelor este tocmai de a obtine energie mai eficient si fara efecte adverse, daca se putea altfel s-ar fi cercetat, sunt savanti care doar asta fac.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAssur, on 19 martie 2018 - 11:29, said:

In cazul fuziunii nucleara cu bilant energetic pozitiv, fenomen ce se produce in stele, diferenta de masa H-He se transforma in energie.
Sa inteleg ca iti ia mai putina energie sa misti si sa fuzionezi doua nuclee decat sa misti particule libere si sa scoti fotoni in infrarosu? Fotonul in  infrarosu emis de fuziune ar fi mai energetic decat cel emis de particulele in miscare?

#8
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
http://manualul.info/Fizica_XII_1986/

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Un raspuns mai pe scurt si simplu? pleaseeee!!!

#10
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postkarax, on 19 martie 2018 - 11:55, said:

Un raspuns mai pe scurt si simplu? pleaseeee!!!
Nonsens, moncher! Ori te intereseaza cu adevarat, si atunci studiezi tot ce trebuie studiat, ori nu intereseaza, si atunci sanatate! Vrei secretul Universului in zece cuvinte?!

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai ma intereseaza numai ca in cazul meu, cum sunt schizofrenic, nu prea tin minte si stau cam sedat toata ziua asa ca pofta de invatat nu am decat rar. Asa ca ori imi dai raspunsul ori daca nu ....nu stiu...asteptam pana imi revin...ceea ce s-ar putea sa dureze cativa ani...
Deci, ai cumva alta solutie?

#12
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Ptr mai multe detalii despre fuziunea nucleară precum şi metode mai simple d epopularizare a ştiintei eşti invitat să te muţi in republica democtaică populara coreeană.

#13
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postbabarzotea, on 19 martie 2018 - 12:42, said:

Ptr mai multe detalii despre fuziunea nucleară precum şi metode mai simple d epopularizare a ştiintei eşti invitat să te muţi in republica democtaică populara coreeană.
Ideal...
https://www.irishmir...jong-un-6726217

#14
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
de la inceput te-ai exprimat un pic gresit.. scopul nu e producerea unor fotoni in IR, ci obtinerea unui bilant energetic pozitiv - de ex introduci 5MW pentru a face plasma (la temperatura de cateva milioane de grade) + incercand in acelasi timp sa o tii intr-un loc (eventual comprimata), dar obtii 6 MW => bilantul energetic e +1MW. Scenariul tau cu particule accelerate nu poate fi un bilant energetic pozitiv, de ex bagi 2MW in accelerare si obtii caldura de 1.2MW, bilant final -0.8MW, neinteresant dpdv economic..
cifrele sunt pur si simplu imaginate.. date mai reale gasesti pe net, de ex aici.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Bun dar de ce? Aia ar fi intrebarea....

Stiu pagina....

#16
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
dar de ce CE? bilant energetic pozitiv?

#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
As completa si eu la colegul nlcian (care a scris cam ce voiam sa scriu si eu)
La fuziune, nu se obtin fotoni in infrarosu, ci fotoni X si gama si produse de reactie (neutroni, He3, He4) cu viteze foarte mari. Aceste particule poarta cu ele energia produsa la fuziune.
Spus simplist, captarea unora din acesti produsi de reactie (cei care evadeaza mai usor din plasma, adica fotonii X si gama dar si unii neutroni energetici) duce la incalzirea peretilor camerei de reactie; caldura este transmisa unui lichid de racire care apoi o va transmite mai departe apei, apoi unei turbine ce va produce energie electrica.

Edited by addysoftware, 19 March 2018 - 13:30.


#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Aha deci astea nu sunt procese termale...acum am inteles....in cazul neutronilor este vorba despre energia cinetica transferata catre atomii blanketului , de asemenea radiatia x si gamma dezintegreaza usor atomii ceea ce duce la incalzire. Astea ar fi mai bine spus procese de mecanica cuantica. De unde deduc ca nu exista lege de conservare a energiei cand este vorba de transformarea energiei electromagnetice in energie cinetica si de acolo in energie termica, altfel procesul nu ar fi rentabil.... ai baga mai multa energie electrica decat energia electrica scoasa prin procesul termic de evaporare a apei.
Bine si atunci poate s-ar putea face un reactor care sa functioneze pe principiul respingerii dintre cele 4 forte fundamentale ale particulelor in asa fel incat viteza scoasa sa fie din punct de vedere al energiei echivalente mai mare decat energia care se baga pentru a apropia initial particulele? Si de acolo...acelasi principiu de incalzire a unui blanket.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate