Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

RIP Stephen Hawking

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#37
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostPhobos, on 14 martie 2018 - 09:16, said:

Pai lucrurile palpabile, fara intelegerea lumii in care traim, sunt nimic. E ca si cum ai lucrurile cu care sa construiesti soseaua, dar o construiesti la nimereala, caci nu stii incotro trebuie sa o directionezi.
din contra, intelegerea lumii e foarte relativa. cu relativismul asta se poate juca oricine. pe cand, sa faci un pod sau o cladire sa nu se prabuseasca, iti trebuie ceva mai mult in cap.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdexterash, on 14 martie 2018 - 09:19, said:

Până una-alta, cum stăm cu RIP(urile) și analfabeții?
Deocamdată mai multe RIP decât analfabeți.

#39
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008

View Postrich1974, on 14 martie 2018 - 09:10, said:

filosofii d-astea de doi lei poate sa faca oricine, mai ales dupa vreo cateva sticle de vin. e mai greu sa faci ceva concret.

intotdeuna am fost contrariat de faptul ca, foarte multi filosofi de genul asta, fara sa spuna nimic concret, sau spunand niste banalitati, sunt adulati de marele public. in timp ce oameni care au realizat ceva palpabil, zac in uitare.
Filosof? Poate pe la emisiunile tv pe la care apărea. Și asta pentru a explica în cuvinte simple noțiuni pe care privitorul nu le putea înțelege la nivel de profesionist. Dar omul era doxă în domeniul matematicii, fizicii, cosmologiei. Cu contribuții și cercetare în toate domeniile astea.

#40
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrich1974, on 14 martie 2018 - 09:21, said:

din contra, intelegerea lumii e foarte relativa. cu relativismul asta se poate juca oricine. pe cand, sa faci un pod sau o cladire sa nu se prabuseasca, iti trebuie ceva mai mult in cap.
E relativa pentru omul de rand. Tocmai asta fac geniile, mai risipesc negura, reduc acest grad de relativitate, delimiteaza niste granite.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008
Unii de pe-aici au impresia că Hawking era un soi de Dan Puric :)

#42
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postalthea, on 14 martie 2018 - 08:46, said:

Ești de o prostie fenomenală.
Îmi asum ce zic și îmi dau un punct de penalizare.

Gata - ca să nu zici că moderatorilor li se permite. Nu li se permite.
incredibil, esti de belea....sa te arzi singura Posted Image))) tot respectul.
la subiect un mare RIP

Edited by xcit, 14 March 2018 - 09:37.


#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
RIP se zice indiferent daca credea sau nu in Dumnezeu ?

#44
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
pai trebuie sa te odihnesti numai daca crezi in dumnezeu?

#45
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mare om. Handicapul lui i-a fost de ajutor in cariera in sensul ca mintea nu mai era legata la stimuli exteriori. I-a fost si altfel, l-a transformat intr-o poveste demna de mediatizat dar asta nu-i stirbeste din importanta . Data fiind situatia lui a avut curajul sa spuna cu subiect si predicat ca ne indreptam intr-o directie gresita si a dat de inteles ( pentru cei cu creier la purtator ) ca omenirea este condamnata. Este un personaj de admirat si va ramane in istorie.
L.E. : cat despre numarul de premii sau " like-uri " primite ...in lumea lui succesul se masoara altfel. Fizica teoretica si speculativa este un domeniu greu de inteles pentru cei care nu sunt in interiorul sau. Aceia care nu au ce face decat sa il combata  ....se vor scufunda intr-un ocean de anonimitate in conditiile in care el, Steven Hawking, va deveni tot mai citit , cunoscut , citat . Asa se compenseaza "rautatile gratuite" . Toata lumea va auzi de Steven dar nimeni nu va auzi de cei care l-au contestat.

Edited by JurasikMan, 14 March 2018 - 09:52.


#46
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006
Unele comentarii sunt ridicole :(
Personal, simt invidie, in sensul bun al cuvantului. Ramane un mister al stiintei de ce unii oameni se nasc cu o astfel/altfel de inteligenta.
Doctor in fizica la 20 de ani, la Cambridge...si tot ce a scris ulterior...
Am acasa "Scurta istorie a timpului", fiind intr-o oarecare masura interesat de cum functioneaza universul, univers ce include si bobul de orez care este Terra...
Recunosc, fara jena, ca am citit cartea precum un copil de 6 ani care abia invata literele. Conceptele, teoriile si ipotezele din carte sunt peste puterea mea de intelegere.
Si cu modestie o spun, nu-s chiar un incult :)
RIP

#47
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
R.I.P. Tocmai a aflat raspunsurile la toate intrebarile ce-l framantau...

#48
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Nu pot să cred că Stephen Hawking a murit înaintea lui Kirk Douglas.
RIP

#49
lexetordo

lexetordo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2011
Ce o dați frate într-una cu RIP în sus, RIP în jos, RIP cu puncte, RIP fără puncte?
Dacă ziceți ”Dumnezeu să-l odihnească!” vă e teamă că o să zică Stephen Hawking ”what the heck are they saying?” !!!???

#50
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mai bine cu RIP decat cu RAPE .

#51
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006

View PostJurasikMan, on 14 martie 2018 - 09:43, said:

Toata lumea va auzi de Steven dar nimeni nu va auzi de cei care l-au contestat.
Big, big like !
Fac o paranteza, pastrand proportiile comparatiei: Obama, la Casa Alba, cu ocazia celebrarii lui Sting (Kennedy Center Honours): "in liceu, colegii ii spuneau lui Sting piticul gras. Ei, acum Sting e aici langa mine, oare unde sunt fostii sai colegi ?"

#52
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008

View Postoverseas, on 14 martie 2018 - 09:38, said:

RIP se zice indiferent daca credea sau nu in Dumnezeu ?
RIP e un fel de "să-i fie țărâna ușoară" nu "dumnezeu să-l ierte".

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttiti_greucean, on 14 martie 2018 - 08:45, said:

Cea mai stralucita minte a secolului? Atunci cum de n-a luat niciodata premiul Nobel?
A fost impuns in fata datorita dizabilitatii sale, dar este departe de a fi un mare geniu.
Nu a secolului. A ultimilor 30-40 de ani. Asta pentru ca premiile nobel nu cred sa aiba sectiune de astrofizica. Altfel sunt atatia care sunt geniali insa n-au luat premiul nobel tocmai pentru ca e o concurenta mare. SI acesti atatia au avut un impact imens asupra vietii fiecaruia.

View PostYOUR_GOD, on 14 martie 2018 - 08:45, said:

A trăit cu 50 ani mai mult decât se preconizase. Culmea, a suferit de o formă a bolii, cu progresie mai lentă. Mai este unul care a supraviețuit SIDA, la fel de norocos.
Despre teoriile elaborate de acesta, că asta sunt, cred că ar fi mai bine clasificate ca filozofie științifică, iar acest aspect al științei este...peren.
A fost un om deștept, fără doar și poate, dar haideți să nu-l idolatrizăm. Nu a descoperit lecul vreunei boli incurabile până la el, nu a construit vreo clădire, nu a plantat o pădure.
Repet, a fost un om deștept și care a avut norocul să se poată afirma. Despre teoriile sale, am scris mai sus. Poate sunt eu subiectiv și na, nici nu înțeleg mare lucru, dar am o problemă cu metoda ingineriei inverse.
Dar, despre morți, de bine.

RIP!
Se numeste astrofizica ce a facut el. Sau mai bine zis fizica teoretica. Asta nu presupune inventarea niciunei  masini. Einstein a fost tot fizician teoretician. Capacitatea lor e ca pot vedea in cifre patternuri acolo unde nimeni nu le vede, si pot demonstra teorii sau existenta sa zicem a unor particule "din pix". Pana una alta de unde nu stii ca peste mii de ani teoria lui cu privire la gaurile negre nu va avea un impact imens asupra tehnologiei de atunci? Spre exemplu calatorii in timp sau calatorii in alt univers. Stii ca universul asta se va sfarsi intr-o zi. Deci avem nevoie de o teorie care sa ne permita sa calatorim in alt univers sau de ce nu , sa construim unul. Deci uite , nici o stiinta nu e inutila. Practic el a asigurat supravietuirea speciei umane pentru eternitate. Daca nici asta nu ti se pare ceva mare....

Edited by karax, 14 March 2018 - 10:05.


#54
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
RIP

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate