Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

RIP Stephen Hawking

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#145
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostEndgegner, on 15 martie 2018 - 13:39, said:

Asta am observat si eu, ca anumite lucruri spuse inainte de altii, dar complet nebagate in seama de public, au fost altfel privite, de acelasi public, daca le-a spus domnul  Steven Hawking...  
Mi-ar plăcea să dai niște exemple.
Nu pentru că nu te-aș crede, ci pentru că nu știu și mi-ar plăcea să aflu.

#146
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
In cinstea celebrului fizician, cartea care l-a consacrat...

Attached Files



#147
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Martin Rees, pe langa obituarul ce l-am pus aici cu cateva pagini mai inainte, a mai scris un articol si pentru The Conversation in care descrie viata si munca lui Stephen Hawking. Desi tot articolul merita citit, vreau sa atrag atentia asupra penultimului paragraf ce prezinta pericolul argumentului din autoritate

Quote

However, a downside of his iconic status was that that his comments attracted exaggerated attention even on topics where he had no special expertise – for instance, philosophy, or the dangers from aliens or from intelligent machines. And he was sometimes involved in media events where his “script” was written by the promoters of causes about which he may have been ambivalent.
Asa ca mai bine, ca tot vorbim de educatori si popularizatori ai stiintei, ascultam ce zice Carl Sagan in a sa Lumea si demonii ei: stiinta ca lumina in intuneric:

Quote

One of the great commandments of science is, 'Mistrust arguments from authority'. (Scientists, being primates, and thus given to dominance hierarchies, of course do not always follow this commandment.)
[...]
Arguments from authority carry little weight – authorities have made mistakes in the past. They will do so again in the future. Perhaps a better way to say it is that in science there are no authorities; at most, there are experts


#148
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostValmont43, on 15 martie 2018 - 20:22, said:

Da...din pacate multi oameni le simuleaza....la asta se poate adauga si "simbioza" pe care multi o traiesc impreuna cu smartphone-urile lor uitand de cele mai multe ori sa socializeze....la terase/localuri oamenii par absorbiti de telefoane ignorand persoanele de langa ei....
Nu ma gandeam la asta, ci pur si simplu daca nu cumva omul in general, ca si constructie, doar simuleaza sentimentele si nu ne dam seama. Probabil cand robotii vor simula sentimentele vom stii ca le simuleaza pentru ca vom avea acces la codul sursa. Dar probabil ca le vor simula la fel cum le simulam si noi, doar ca noi nu ne dam seama. Zic si eu, habar n-am..

#149
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postrepublicall, on 15 martie 2018 - 23:40, said:

Nu ma gandeam la asta, ci pur si simplu daca nu cumva omul in general, ca si constructie, doar simuleaza sentimentele si nu ne dam seama.
Categoric NU, asta e valabil doar pt.unii, altii sunt sinceri in sentimente....altii le simuleaza.....

#150
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Hawking nu ne-a oferit doar o teorie care nu poate fi testata, desi este unanim acceptata in comunitatea fizicienilor teoreticieni (ma refer la radiatia Hawking) pentru ca urmeaza cu strictete regulile logicii daca acceptam premisele cu care lucreaza fizica actuala ca fiind adevarate. Ne-a oferit mai mult decat atat. Ne-a oferit un paradox pe care, daca-l descifram, putem intelege pe deplin universul in care traim. Ba chiar putem raspunde la unele intrebari fundamentale. Paradoxul se numeste paradoxul informational al gaurilor negre.

Pentru cei interesati, aveti atasat un articol complet, in limba romana, cu toate explicatiile de rigoare.

Desi trupul sau a fost prizonier o viata intreaga, mintea sa a colindat neobosita universul, lasandu-ne ca mostenire insasi cheia intelegerii. Depinde de noi sa deschidem usa pe care el ne-a indicat-o.

Sa te odihnesti in pace!

Attached File  07-art-5.-Roman-Paradoxul-2.pdf   663.94K   13 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate