Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Telescop astronomic - sfaturi achizitie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Va salut! Apelez la colegii de forum pasionati de astronomie pentru a ma ajuta (cu sfaturi) sa achizitionez un telescop astronomic. Intrucat sunt un necunoscator in acest domeniu, doresc sa cumpar un telescop la nivel de amator si, daca este posibil, sa ma incadrez in bugetul pe care mi l-am propus (400 lei). Bugetul nu este fix, dar nici nu se poate mari prea mult.
La ce doresc sa folosesc telescopul? In principiu, observatii astronomice ale planetelor din sistemul solar, ale Lunii si ale unor galaxii mai cunoscute. Mentionez fapul ca in acelasi timp vreau sa-i deschid apetitul pentru astronomie si pustiului meu de 6 ani Posted Image
Usurinta in folosire este un alt criteriu, cel putin in acest moment.

Prin urmare, va rog sa-mi recomandati un model de telescop si, daca este posibil, sa ma ajutati cu eventualele probleme aparute pe parcurs. Orice sugestie in domeniu este binevenita, mai ales din partea unor persoane care au mai multa experienta in domeniu decat mine Posted Image . De asemenea, as fi recunoscator pentru orice explicatie privind o anumita recomandare (De ce ati opta pentru un asemenea telescop).


PS: topicul poate fi folosit si de alte persoane care doresc sfaturi privind achizii in domeniu, nu ma deranjaza.

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
400 de lei mi se pare o suma astronomica sa dai pe un telescop. Posted Image
Eu mi l-as lua pe cel mai mare si butucanos, la banii astia nu vezi cine stie ce cu un telescop.
N-ai drum pe la nici un observator? Acolo vezi mult mai clar, ieftin si nu te alegi cu o chestie pe care o sa stea in general praful.

#3
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Stiu ca e o suma mica, dar asta e bugetul meu actual.
Nu, nu am niciun observator astronomic prin zona, din pacate. Si nici nu cred ca se va pune praful pe el, din moment ce acum folosesc (cu un oarecare succes) un binoclu Celestron G2.

Edited by DeuxEx, 13 March 2018 - 17:47.


#4
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010
Decat un telescop de jucarie, nu ar fi mai bun un binoclu astro gen Skymaster 15x70? E recomandat in general incepatorilor, plus ca te plictisesti mai greu de el. Eventual si un trepied, chiar home made.
Cred ca mai bune sfaturi ai primi totusi pe forumul dedicat, astronomy.ro.

#5
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Vorbesc ca unul care a folosit mai multe telescoape: apertura e totul (adica diametrul oglinzii principale sau obiectivului, in functie de tipul de telescop). Daca vorbim de refractoare ai nevoie de minim 100mm, iar daca vorbim de telescoape netwon, ai nevoie de minim 150mm diametru. Daca sint mai mici o sa fii dezamagit.
Problema e ca banii sint cam putini. Singura ta sansa ar fi sa postezi un anunt pe forumul romanesc de Astronomie (astronomy.ro) in care sa cumperi ori un obiectiv de minim 100mm, ori cele doua oglinzi necesare unui telescop newton, si sa construiesti singur telescopul. Dupa aia, o sa-ti trebuiasca si oculare, dar gasesti tot felul de oferte pe forumul mentionat. Acum vreo doi ani am vandut o oglinda de 200mm noua de foarte buna calitate cu 300 Ron. Deci, oferte bune mai apar din cand in cand.

#6
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Cu 400 lei poti sa ei cel mult un binoclu cat de cat

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 DeuxEx, on 13 martie 2018 - 17:46, said:

Stiu ca e o suma mica, dar asta e bugetul meu actual.
Nu, nu am niciun observator astronomic prin zona, din pacate. Si nici nu cred ca se va pune praful pe el, din moment ce acum folosesc (cu un oarecare succes) un binoclu Celestron G2.
Fa un efort (mic) si ia-l pe acesta:
https://astromagazin...-i-trepied.html

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Decât ăsta, mai bine un binoclu bun.

DeuxEx, intri pe un tărâm costisitor, în care 400 de lei e o sumă extrem de mică. Ia un binoclu, studiază cerul, învață-l și abia apoi fă pasul spre o lunetă / un telescop. Îți poți încerca norocul să cauți un second-hand. Dar trebuie să precizezi și ce tip de observații vrei să faci: planetare sau deep space objects. Abia apoi alegi "scula".
Acum o vreme mai scriam câte ceva și despre instrumente pe blogul meu astro.

Edited by ursamajor, 13 March 2018 - 18:37.


#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Are deja binoclu. El vrea telescop. Prost-bun, vrea telescop. Degeaba îi spunem noi ca suma este foarte mica... Chiar foarte mica.
L-am ales pe cel de mai sus fiindca are distanta focala de 900 mm. Cele care se invart in jurul sumei de 400 de lei au 700 mm.

Eu l-am avut pe acesta:
https://astromagazin...-901000-az.html

Edited by florinbad, 13 March 2018 - 18:33.


#10
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015
Vezi Celestron PowerSeeker 70AZ https://altex.ro/tel...70az-refractor/

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mai degrabă asta. Deja vezi acceptabil inelele lui Saturn cu ea. Eu am avut un Bresser 70/700 și era OK. Ca să compari, uite și cu Mak-ul 127/1500.
Și mai bine ar fi să mai economisești ceva bani, ca să te apropii de cca. 100 mm apertură.

Edited by ursamajor, 13 March 2018 - 18:50.


#12
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
@initiator ai in clipul de mai jos obiectele celeste ce le vei putea vedea cu un telescop pentru amatori.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eDI0Vd3GsnI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si setupul unui rus pasionat de observatii astronomice.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IwNEs0elIJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by radu2014, 13 March 2018 - 19:27.


#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cred ca e mai util un Nikon p900

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fy4JApaMH7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciine, 13 March 2018 - 19:41.


#14
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 DeuxEx, on 13 martie 2018 - 17:28, said:

...sunt un necunoscator in acest domeniu, ... vreau sa-i deschid apetitul pentru astronomie si pustiului meu de 6 ani
Nu mai bine l-ai iniţia în ceva în care chiar ai competenţe?
La întrebările puştiului cum vei răspunde? Cu ajutorul lu' nea Gogu?

#15
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Eu, dimpotrivă, cred că e minunat că inițiatorul vrea să deschidă apetitul băiețelului pentru astronomie.
Și eu mă tot gîndesc de ceva timp să iau un telescop, încerc să strîng bani și caut informații pentru a găsi raportul preț/performanțe cît mai bun.
La fel, sper să trezesc interesul fetei mele (are 11 ani). Am prins recent o ofertă foarte bună într-un magazin din Canada la un Celestron Cavalry 15x70 și am profitat de un prieten care lucra acolo și mi l-a adus. Sunt foarte mulțumit de el. Acum aștept primăvara ca să facem niște ieșiri.

Urmează să-mi fac timp să o înscriu și la Palatul Copiilor la cursurile de astronomie. Consider că e un domeniu fascinant pentru un copil (și nu numai). În Suceava avem un observator astronomic, am fost de mai multe ori cu fetița, i-a plăcut mult, și-a cumpărat singură o carte de astronomie pentru copii, mai vorbim despre planete, galaxii, etc.

#16
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

 florinbad, on 13 martie 2018 - 18:32, said:

Are deja binoclu. El vrea telescop. Prost-bun, vrea telescop. Degeaba îi spunem noi ca suma este foarte mica... Chiar foarte mica.
L-am ales pe cel de mai sus fiindca are distanta focala de 900 mm. Cele care se invart in jurul sumei de 400 de lei au 700 mm.

Eu l-am avut pe acesta:
https://astromagazin...-901000-az.html

Nu vreau sa-mi bat joc de bani, nu am prea multi de investit. Suma de 400 lei e flexibila, dar nu se poate dubla, ca sa ma intelegeti.
Binoclu am, ca tot mi se reprosa asta Posted Image

 Peter Blood, on 13 martie 2018 - 21:19, said:

Nu mai bine l-ai iniţia în ceva în care chiar ai competenţe?
La întrebările puştiului cum vei răspunde? Cu ajutorul lu' nea Gogu?
Invatam in acelasi timp. Inca mai am pasiunea pentru un nou hobby. Si copilul pare inclinat catre stiintele exacte. In fiecare seara cautam cate ceva pe net, dar nu se compara cu o observatie directa, spre exemplu.

#17
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Eu ti-as sugera sa incerci sa construiti acel telescop impreuna cu copilul.

#18
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu am cunostintele tehnice necesare ca sa-l construiesc. Cel putin, nu inca... Dar e un proiect pentru viitor, dupa ce voi intelege exact principiile de functionare elmentare, pe un telescop deja construit.

Edited by DeuxEx, 13 March 2018 - 23:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate