Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandare invatatoare-invatator Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Lombrea

Lombrea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2018
Buna ziua! Am un baiat acum in clasa pregatitoare caruia doamna invatatoare nu-i face fata. Ea e o fire sendibila, el e baiat. Avem mari probleme la scoala si ne-a fost sugerat de catre directiunea scolii sa cautam o invatatoare mai autoritara care sa se poata impune in fata lui. Ca si locatie as prefera zona de est a Clujului.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta e interesant.

 Lombrea, on 13 martie 2018 - 17:28, said:

Ea e o fire sendibila, el e baiat.
Ce probleme are copilul ? Este prea rasfatat ?
Ce ar putea sa faca un invatator, referitor la cei "6 ani de acasa",  mai mult decat parintii copilului ?

#3
Lombrea

Lombrea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2018
Nu stiu daca e vorba de rasfat dar cand e la scoala e alt copil, nu mai respecta nici o regula si acasa isi asuma orice pedeapsa pe care i-o aplicam pentru comportamentul pe care il are si dupa 2 zile face la fel. Ori acasa are prea multa militarie si la scoala scapa, nu stiu, psihologul scolii lucreaza cu el, cred ca e nevoie de o mana de fier ca sa poata fii stapanit la scoala.

ce face, deranjeaza orele, se bate cu alti copii, e maimuta clasei se ia in timpul orei si iese din clasa ca el se plictiseste

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu cred ca scoala poate rezolva problema, mai ales acum in timpurile pe care le traim.
Tot voi, familia, trebuie sa gasiti o solutie.
Poate copilului nu ii convine ceva si isi arata nemultumirea asa cum stie el.

#5
Lombrea

Lombrea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2018
La asta nu am cum sa-l ajut foarte mult. Suntem divortati si in ambele case are frati.

#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Copiii din ziua de azi stiu ca au doar drepturi!

Edited by YourFan, 13 March 2018 - 18:54.


#7
Lombrea

Lombrea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2018
ii iubeste foarte mult si se intelege bine cu ei. cu maica-sa am ramas in relatii cat se poate de normale. cred ca acasa are el nevoie de un tata, ceea ce eu nu mai pot fii decat din 2 in 2 sapt 2 zile.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca ar fi bine sa o lasi pe mama sa rezolve problema. Singura. Fara ajutor din partea ta.

Edited by pasilla, 13 March 2018 - 19:00.


#9
Lombrea

Lombrea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2018
Am lasat-o pana acum si aici am ajuns cu el.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Problema pleaca atat de acasa cat din de la firea copilului. La mine din 3 doar unul e mai nazdravan. Dar incet, incet l-a adus invatatoarea pe linie desi nu e foarte militaroasa. In pregatitoare l-a mai lasat sa zburde dar acum in clasa 1 deja e mai linistit. Trebuie sa discutati si cu invatatoarea si sa colaborati cu ea, mai ales mama pentru ca el sta mai mult la mama.

Pedepsele date acasa pentru ce a facut la scoala ajuta si nu prea. Daca e o fire dificila va face iar o nefacuta doar sa se razune ca l-ai pedepsit.  Trebuie multa, foarte multa rabdare. Faptul ca deja merge la psihologul scolii e bine. Dar mare lucru nu reuseste daca mama nu colaboreaza strans cu psihologul.

Edited by PoeOvidiu, 13 March 2018 - 19:36.


#11
Lombrea

Lombrea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.03.2018
Baiul este ca si invatatoarea actuala a pus pusca jos cu el. Ne-a spus ca ea nu e facuta pentru acest gen de copil si nu poate lucra cu el. Acum caut peste tot un raspuns la ce sa fac cu el si cum il pot "normaliza". Ma doare sa o spun dar asta e, copilul meu are probleme si caut ajutor pentru ca ma depaseste problema.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
Incearca sa va puneti de acord cu fosta sa stai mai mult timp cu el.
Aminteai de frati.Aia sunt vitregi,nu-i asa?Poate aici e marea problema,se simte stingher,nebagat in seama,abandonat,neintels,stiu eu.Incearca pe aceasta cale.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
copilul se comporta asa din cauza faptului ca voi, parintii, sunteti divortati/despartiti, ca tu - tatal - esti nevoit sa fii prezent din cand in cand in viata lui, din cauza ca are frati vitregi (care este diferenta de varsta intre ei si copilul tau, sunt mai mari sau mai mici decat el ?) si nu mai este copilul unic din familie, care sa beneficieze de atentia ambilor parinti .

in plus, intrarea in clasa pregatitoare, schimbarea cadrului didactic si a colegilor, a mediului - de la gradinita la scoala - au si acestea impactul lor asupra comportamentului copilului, manifestarile lui sunt modul prin care protesteaza, ceva nu-i convine deloc sau simte nevoia sa fie in centrul atentiei, semnaland astfel faptul ca se simte neglijat.

ar trebui sa mergeti cu el la un alt psiholog pediatru, poate cel de la scoala nu este cea mai fericita alegere. ori nu se pricepe, ori nu-si da interesul suficient de mult.

cand era la gradinita, tot asa se comporta ? de cat timp v-ati separat, de cat timp a aparut comportamentul copilului ?

vezi ca scuza invatatoarei ca nu-i face fata si solicitarea directiunii sunt oarecum cusute cu ata alba. pun pariu ca s-au unit mai multi parinti din clasa si pun presiune pe invatatoare si la conducerea scolii, sa va determine sa mutati copilul, pentru ca perturba colectivul clasei. este mai usor asa pentru ei, decat sa se apuce invatatoarea sa studieze, sa colaboreze si ea cu psihologul scolii (daca o fi bun de ceva), sa afle cum ar trebui sa lucreze cu un copil mai dificil, sa-i dea sa faca niste activitati suplimentare, care sa-i stimuleze inteligenta si indemanarea, sa-l tina ocupat. pe undeva este de inteles o astfel de atitudine, poate ca si tu ai fi gandit la fel daca erai in tabara "cealalta" si copilul tau era batut/agresat de un coleg-problema.

chestia cu bataia intre colegi mi se pare cea mai grava dintre problemele semnalate de tine , daca la 6-7 ani copilul tau face asa, ce se va intampla in anii care urmeaza, cand creste si capata mai multa forta?
este normala, fireasca si de inteles si ingrijorarea celorlalti parinti, care considera ca-si lasa copiii pe maini bune si sigure in scoala si se trezesc ca le vine copilul acasa batut, umilit, traumatizat, ranit grav sau refuza sa se mai duca la scoala din cauza copilului-problema al clasei.
cu chestia asta nu-i de gluma si trebuie rezolvata cu prioritate.
stiu, ca parinte te doare sa afli si sa vezi in ce situatie s-a ajuns. dar pentru binele copilului tau, uneste-ti eforturile cu fosta sotie, mergeti impreuna cu copilul la alt psiholog, incercati sa faceti tot ce va sta in puteri pentru a-l ajuta pe copil sa treaca peste aceasta perioada grea. nu mai da vina pe fosta sotie, nu foloseste la nimic in acest moment, conteaza cum si ce aveti de gand sa faceti de acum inainte.

Edited by corinadaniela, 14 March 2018 - 13:35.


#14
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Deci trebuie sa il bagi la box . Altfel o sa ai probleme mari cu el . O fire violenta nu se poate vindeca cu psihologi si invatatori . El asa o sa fie toata viata . Daca il bagi la box el o sa aiba parte de cafteala zilnica necesara si atunci o sa fie prea obosit ca sa mai caute cafteala si in afara ringului . Si dupa 18 ani il trimiti in legiunea straina daca nu face performanta la box .

#15
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015

 Lombrea, on 13 martie 2018 - 23:16, said:

Baiul este ca si invatatoarea actuala a pus pusca jos cu el. Ne-a spus ca ea nu e facuta pentru acest gen de copil si nu poate lucra cu el. Acum caut peste tot un raspuns la ce sa fac cu el si cum il pot "normaliza". Ma doare sa o spun dar asta e, copilul meu are probleme si caut ajutor pentru ca ma depaseste problema.

Baiatul are nevoie de un model, degeaba faci militarie cu el daca el va desconsidera ca persoane nu stie decat de forta batului sau a palmei. Presupun ca pana ati divortat, nu era tocmai liniste si armonie in casa, voi nu sunteti niste modele pentru el asta e problema.
Ceea ce poti face este sa intri sub pielea lui in putinele ore pe care le petreceti impreuna, vezi ce-i place, asculta-l, baietii au o tendinta naturala in a-si imita tatal si a dori sa se asemene cu acesta. Daca ii castigi consideratia atunci va intelege de vorba buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate