Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

O centrala de fuziune nucleara sau un Soare artificial creat in laborator -ar putea asigura energie gratuita si infinita?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018
MIT embarks on ambitious plan to build nuclear fusion plant by 2033

O echipa de la MIT lucreaza  la un proiect prin care sa creeze tehnologia fuziunii nucleare peste 15 ani, prin dezvoltarea unui reactor de 200 megawatti.

Quote

MIT announced yesterday that it and Commonwealth Fusion Systems -- an MIT spinoff -- are working on a project that aims to make harvesting energy from nuclear fusion a reality within the next 15 years. The ultimate goal is to develop a 200-megawatt power plant. MIT also announced that Italian energy firm ENI has invested $50 million towards the project, $30 million of which will be applied to research and development at MIT over the next three years.

O alta echipa vrea sa construiasca un  nou reactor compact de fuziune si un prototip de 100 megawati.
Lockheed Martin Compact Nuclear Fusion Reactor Concept will have 20 times more plasma is ten times smaller and targets a 100 MW prototype in 2019 | NextBigFuture.com

O alta echipa vrea sa creeze un "SOARE ARTIFICIAL" in laborator.
Scientists switch on the world's largest 'artificial sun' | The Independent
World's largest artificial sun might make creating hydrogen easy - Business Insider

Acum imi imaginez: cum ar arata Uniunea Europeana  prin 2050 daca s-ar construi un reactor de fuziune nucleara sau mai bine spus, s-ar proiecta un  "MIC SOARE"   la Geneva?
Cum ar fi daca un singur reactor ar putea furniza energie gratuita si infinita intregului continent european, in special statelor membre europene?


N-am mai fi santajati de gazul rusesc, ne-am putea lua adio de la petrolul arab pentru care ne bagam aiurea in razboaiele americanilor, n-am mai fi amenintati de  productia energetica chineza,   am putea fabrica masini electrice ieftine si accesibile maselor cu baterii mai potente, precum si roboti ,  nu am mai plati niciodata facturi la curent electric, energia devenind la fel de gratuita precum oxigenul! (bineinteles ca o sa coste instalarea dispozitivelor in casa si fabricarea insasi a masinilor, dar ce conteaza din moment ce va fi o investitie inteligenta pe termen lung?)

Cine stie cate am mai inventa daca energia electrica ar deveni gratuita?  




Daca am putea crea un "SOARE" in laborator si am putea simula supernova sub deplin control  , am putea crea metale in laborator ca  fierul , titanul, cuprul, zincul,  scandiul, potasiul , kriptonul sau calciul sau chiar sa cream nemetale precum carbonul (ducand genetica la alt nivel)  si sa cream oxigen sau azot, poate chiar noi gaze!  

Daca am crea o  "stea neutronica" in laborator, am putea indeplini visul alchimistilor si sa cream AUR in laborator , chiar si argint   (desi chestia asta le-ar cam scadea valoarea) , mercur , paladium , platina, plumbul  si prin sinteza artificiala,  am putea crea multe alte metale rare care ar putea ieftini fabricarea computerelor, telefoanelor si automobilelor si chiar sa le imbunatateasca calitatea.




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/knrHPneSN10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mZsaaturR6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kuq1HU2gYEk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1rLV4Ur1oII?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sodikezo, 13 March 2018 - 12:08.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Toate astea sunt niste bombe cu ceas...

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Energie gratuita. Nu se exista asa ceva.

#4
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View Posttehnics, on 13 martie 2018 - 12:16, said:

Toate astea sunt niste bombe cu ceas...
Dar o simpla centrala termica pe baza de petrol sau gaz nu este?  
Dar o centrala nucleara?  


Daca stau sa ma gandesc,  am avut 30 de accidente la reactoare nucleare.
Si vreo cateva sute la centrale termice (incendii)  in ultimii 150 de ani!

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Fuziunea e depasita ...citeste aici daca vrei ceva spectaculos....fuziune de cuarci
https://futurism.com...nuclear-fusion/

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Posttehnics, on 13 martie 2018 - 12:16, said:

Toate astea sunt niste bombe cu ceas...
Tu ai idee macar cum functioneaza o centrala pe fuziune? Long story short asta daca o da in bara nu are ce sa bubuie sau sa afecteze.
Deja din cauza la o groaza de neni batuti in cap inca speriati de Cernobîl stam cu o groaza de termocentrale in loc sa folosim reactoare nucleare.

Edited by SpeedDemon, 13 March 2018 - 12:22.


#7
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View PostBursul, on 13 martie 2018 - 12:20, said:

Energie gratuita. Nu se exista asa ceva.
Macar mai  ieftina si tot este ceva.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 12:21, said:

Macar mai  ieftina si tot este ceva.
Sa nu mai fim dependenti de gazul rusesc, asta da.

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Si unde vezi tu ca scrie ca e gratuita? Ar fi mai eficienta decat centralele actuale bazate pe fisiunea atomilor, insa in nici un caz gratuita...

#10
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View PostSpeedDemon, on 13 martie 2018 - 12:21, said:

Tu ai idee macar cum functioneaza o centrala pe fuziune?
Deja din cauza la o groaza de neni batuti in cap inca speriati de Cernobîl stam cu o groaza de termocentrale in loc sa folosim reactoare nucleare.


Si cu toate astea, termocentralele au produs mai multe accidente, incendii si mai multi morti  decat au produs vreodata reactoarele nucleare, sa nu mai spun de poluarea atmosferica de a facut aerul irespirabil in multe tari gen China.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q4DtOhe2LfQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sodikezo, 13 March 2018 - 12:28.


#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De asemenea mai exista fuziunea bor-hidrogen zero care nu are absolut nici o emisie radioactiva...dar necesita mult mai multa caldura decat fuziunea normala...

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Posttehnics, on 13 martie 2018 - 12:16, said:

Toate astea sunt niste bombe cu ceas...
Nu sint chiar bombe cu ceas, daca stai sa te gandesti cat polueaza o centrala pe carbuni sau gaz.Anual mor mult mai multi oameni din cauza poluarii decat in accidente nucleare.Ca, efectul psihologic e mare, da, insa e ca un accident de avion, desi avionul e cel mai sigur mod de transport...

#13
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View Postfqx, on 13 martie 2018 - 12:23, said:

Si unde vezi tu ca scrie ca e gratuita? Ar fi mai eficienta decat centralele actuale bazate pe fisiunea atomilor, insa in nici un caz gratuita...
Pai, mai exact ce ai plati?

Ca energia in sine e INFINITA, inepuizabila, nepoluanta!


Poate doar costurile de intretinere ale reactoarelor respective si a cailor de  distributie!  
Da la un pret infirm fata de cat platesti acum curentul electric.

View Postkarax, on 13 martie 2018 - 12:23, said:

De asemenea mai exista fuziunea bor-hidrogen zero care nu are absolut nici o emisie radioactiva...dar necesita mult mai multa caldura decat fuziunea normala...

View Postkarax, on 13 martie 2018 - 12:21, said:

Fuziunea e depasita ...citeste aici daca vrei ceva spectaculos....fuziune de cuarci
https://futurism.com...nuclear-fusion/

Asta pare cam SF pentru urmatoarele secole.


Mai intai sa fim capabili de o simpla fuziune nucleara!

Edited by sodikezo, 13 March 2018 - 12:27.


#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postfqx, on 13 martie 2018 - 12:25, said:

Nu sint chiar bombe cu ceas, daca stai sa te gandesti cat polueaza o centrala pe carbuni sau gaz.Anual mor mult mai multi oameni din cauza poluarii decat in accidente nucleare.Ca, efectul psihologic e mare, da, insa e ca un accident de avion, desi avionul e cel mai sigur mod de transport...
Un tokamak are o masa critica , precum la cele pe fisiune?

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postfqx, on 13 martie 2018 - 12:23, said:

Si unde vezi tu ca scrie ca e gratuita? Ar fi mai eficienta decat centralele actuale bazate pe fisiunea atomilor, insa in nici un caz gratuita...
Exact aici a pus omul o intrebare:

View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 12:07, said:

Cine stie cate am mai inventa daca energia electrica ar deveni gratuita?


#16
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018
Am zis ca energia in sine ar fi gratuita si inepuizabila in ce priveste productia acesteia, nu neaparat si furnizarea si intretinerea reactoarelor respective.



Uitati cati bani se baga ca sa arzi petrolul sa obtii energie electrica si benzina   sau ca sa transformi gazul in energie termica.
Ce bani sa mai bagi  intr-un  SOARE artificial cand acesta furnizeaza energie electrica si termica de la sine ?

Edited by sodikezo, 13 March 2018 - 12:33.


#17
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Din punct de vedere ecologic, o ipotetica centrala termonucleara e tot poluanta, energia produsa se transforma in caldura, care va supraincalzi in continuare atmosfera. Dar macar nu se raspandesc izotopi radioactivi in caz de accident, si nu se consuma o resursa limitata, materialul fisionabil(uraniu sau toriu). Astfel de tehnologii desprinse de realitate nu au nici un viitor, nu sunt decat bombe cu ceas, precum a scris cineva mai sus.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 12:27, said:


Pai, mai exact ce ai plati?

Ca energia in sine e INFINITA, inepuizabila, nepoluanta!


Poate doar costurile de intretinere ale reactoarelor respective si a cailor de  distributie!  
Da la un pret infirm fata de cat platesti acum curentul electric.

      Nimic nu e infinit.
       Constructia in sine este extrem de costisitoare deoarece ai nevoie de un accelerator de zeci de kilometri. Ca sa mentii materialulde reactie in miscare la viteze extrem de mari ai nevoie de electromagneti extrem de puternici care consuma o groaza de electricitate.

Edited by cspot, 13 March 2018 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate