Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intermittent Fasting

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sunt un mancau, recunosc.
Nu ma vait ca ma ingras din aer, nu am scuze.

Toata viata mea m-am luptat intre pohte (mai ales dulciuri) si diete.
Am incercat tot felul de diete, mai mult sau mai putin renumite. Toate merg, dar doar pe termen scurt.
Pe termen lung nu le pot tine -> e nevoie de ceva simplu, de schimbarea stilului de a manca.
Schimbarea stilului de viata/masa e ceva care promite orice dieta, dar e greu in practica.

In fine, s-a dovedit ca al nostru corp este mult mai bine echipat sa faca fata foametei, decat abundentei alimentare.
Abundenta alimentelor si sedentarismul creaza mari probleme si trebuiesc abordate impreuna.

Ideea este ca a te infometa putin, nu strica, ba face foarte bine organismului.

Am citit acum cca doua luni despre Intermittent Fasting, si de a doua zi am inceput programul.
Primele 2-3 zile mi-a fost cam foame, dar imediat incepi sa te simti mai usor, mai bine.

In fiecare zi incerc fac sport (alergare/mers/inot) o ora. E dorit sa aveti un Smartwatch pentru monitorizare activitate.
Fac sport dupa masa de pranz.


In mod normal, cand slabesti, pierzi si o mare parte din masa musculara. E inevitabil, mai ales cand slabesti miraculos/rapid.

Prin Intermittent Fasting slabesti grasime, dar nu pierzi masa msuculara, ba chiar ai sanse sa castigi in timp.

Un mic ghid aici si aici

Attached File  leangains-daily-intermittent-fasting.jpg   178.5K   83 downloads

Principiul clasic e simplu:
- Doar doua mese/zi, normale, ba chiar abundente.
- clasic o masa este la ora 13.00 si una la ora 20.00. In functie de program, le puteti ajusta.
Ideea este ca intre cele doua mese sa fie 8 ore.
- nu exista mic dejun in sensul clasic (eu beau o cafea dimineata, in care pun o lingurita de ulei de cocos).
- hidratarea e foarte importanta si mai scade foamea dimineata => ceaiuri/apa.
- e de dorit sa mancati cat mai putini carbohidrati (paine, dulciuri, foetaje, paste), dar nu e interzis complet.
- poti manca grasimi
- mancati multa salata/fibre la cele doua mese.

La pranz/cina mananc orice doresc, adesea 3 feluri de mancare, incarcand totusi sa nu plec motaind de la masa si sa nu exagerez cu desertul.
Nu ma abtin de la nimic. Cel mai greu a fost sa renunt la Cola 0 & Co

Zicala "Micul dejun dejune cea mai importanta masa a zilei" vine (ca si Continental Breakfast) din era industrializarii, cand mancai dimineata si seara. Nu exista pauza de pranz, asa ca bagai cat incapea/aveai dimineata.

Exemplu meu:

- trezirea la 6.30
- beau o cafea mare, cu unt de cocos (grasimile dau energie si provoaca satietate rapida).
- imi fac un termos de ceai
- duc nepotii la scoala, apoi imi vad de treburi pana la 13.
- la 13 mananc o masa completa (supa/ciorba, felul 2 cu carne multa, legume si salata + un desert)
- 14-15 activitate fizica
- ora 20 cina (asemanatoare pranzului).

Am dat jos 10 Kg in doua luni, si ma simt excelent. Masa musculara a crescut.

#2
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
"In mod normal, cand slabesti, pierzi si o mare parte din masa musculara. E inevitabil, mai ales cand slabesti miraculos/rapid.

Prin Intermittent Fasting slabesti grasime, dar nu pierzi masa msuculara, ba chiar ai sanse sa castigi in timp"

Asta e o perla.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
In Romana ar fi o traducere "post intermitent" sau "infometare intermitenta"?

Din cand in cand ne aducem aminte ca bunicii nostri mancau mult, si in general nu erau grasi.
Problema grasimii a inceput sa apara odata cu "painea alba", care a ajuns pe masa omului de rand, a muncitorului.
Painea alba a fost folosita pe post de suport, de completare.

Apoi a venit moda "low fat" => more carb, ceea ce a fost un dezastru, care continua si acum.

IF e un stil de viata bun, usor de tinut. Eu il practic de doi ani (aproape regulat), dar mi-a fost foarte greu ca odata ce am scapat de colacei (dupa nastere), sa ma opresc din scaderea in greutate => trebuie sa mananc mult mai mult decat obisnuiam in mod normal (la cele doua mese), pentru a ma mentine.
Inainte de sport e musai sa mananc un baton proteic sau o ciocolata generoasa. Eu am trecut treptat la HIIT pentru cca 30 minute, pentru a forta masa musculara.

@vinciun - nu e chiar asa. Nu e o perla.
De fapt, intri intr-un ciclu ketogen, iar daca scazi carbohidratii si cresti aportul de proteina + sport, fortezi organismul sa arda grasimea si sa foloseasca proteina in scop structural, nu pentru acumularea de grasime.
Totusi, cresterea de masa musculara are loc mult mai incet decat pierderea de grasime si e nevoie de antrenament intens. Eu am un cantar Nokia, pe care il folosesc pentru monitorizare greutate/musculatura/grasime.

De fapt asta e o variatie a dietei Ketogene, una mult simplificata si usor de aplicat.
LOW Carb + Hi proteic + Fat.

Eu de aici am inceput.

Am prietene ce o tin de mai bine de 10 ani si arata ff bine. Genul de viespi care mananca de rup in public, dar arata foarte bine.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Nu poti sa dai jos doar grasime decat cu bisturiul, cine ti-a zis ca nu pierzi masa musculara fie a facut misto de tine fie nu e informat.

#5
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Un aspect pe care nu vad sa-l fi expus nimeni pe acest topic, persoana care se apuca de "Intermittent Fasting" trebuie sa se asigure ca este perfect sanatoasa, altfel acest regim folosit chiar de catre unii medici din America de nord pentru anumite afectiuni, poate dauna si duce la agravarea sau aparitia altor afectiuni.
De retinut ca acest regim nu este benefic tuturor, se pot face anumite investigatii medicale pentru a descoperi daca iti poate fi benefic, dar in general cel care tine regimul se prinde repejor daca ii este sau nu benefic.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Hai ma, chiar nu e un regim care sa te priveze de aportul unor principii alimentare.
Daca ai ulcer, nu e probabil o idee buna, dar citisem undeva ca si bolnavi de cancer se simt mai bine daca il tin.

Nu e o dieta! Mananci ce poftesti, fara a exagera, mai ales pe partea de carbohidrati => nu risti sa ai carente.
La cele doua mese mananci ca si cum nu tii regim. Mananci pana te saturi, doar nu exagera cu paine/paste.

Suntem asaltati de snaks-uri si dulciuri => avem prea multa insulina in sange, care duce treptat la rezistenta la insulina si diabetul tip 2, insulino rezistent.

#7
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Ahasverus, vreau sa punctez un singur aspect. Ideea de regim sau cura de slabire este o prostie. Daca vrei sa ai succes a la long (fara yo-yo in evolutia greutatii), trebuie ca orice modificare aduci sa o faci pentru tot restul vietii. Altfel te intorci, cu dobanda, de unde ai plecat.

Strict la ce faci tu (si da, le-am incercat pe pielea mea pe toate), este foarte OK.

Te ajuta foarte mult renuntarea la dulcegarii (carbohidrati), aici este cheia. E chiar mai important decat mancatul intr-un interval de timp de 8 ore. Zaharul e ca heroina, creaza dependenta. Cand scapi de pofta de dulce poti spune ca te-ai schimbat radical.

Daca poti sa tii asta a la long, o sa iti fie f.bine. Ai sa vezi ca la un moment dat o sa fii tentat de OMAD (o singura masa pe zi), e chiar mai usor de tinut cu rezultate mai rapide. La fel, un reset lunar (3 zile de post doar cu apa), e super pt orice om sanatos.

succes

#8
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
intre cele 2 mese merge un shake cu proteine ?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Merge, mai ales daca faci efort fizic.
E o idee low carb, dar pana la urma, daca bagi 2500 cal/zi, nu slabesti :)

#10
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
da, pai mi se parea cam greu sa bagi macar 100gr proteine/zi din 2 mese.

#11
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 Adm, on 13 martie 2018 - 10:14, said:

Nu e o dieta! Mananci ce poftesti, fara a exagera, mai ales pe partea de carbohidrati => nu risti sa ai carente.
La cele doua mese mananci ca si cum nu tii regim. Mananci pana te saturi, doar nu exagera cu paine/paste.
Intermittent Fasting incepe de la 4/20, ce spune initiatorul este 8/16 aici intra cred 50% dintre romani si nu-i vad sa fie cumva foarte sanatosi.

 Adm, on 13 martie 2018 - 10:14, said:

dar citisem undeva ca si bolnavi de cancer se simt mai bine daca il tin.
O afirmatie foarte hazardata tinand cont de multitudinea de tipuri si stadii ale bolii.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Adm, on 13 martie 2018 - 09:29, said:

Eu am trecut treptat la HIIT pentru cca 30 minute, pentru a forta masa musculara.
In cat timmp ai ajuns la 30 min. la HIIT?

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
IF nu e o dieta ci un timing.
La fel tabata, nu e un exercitiu ci un timing de exercitii.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 takemeintoyourskin, on 13 martie 2018 - 10:06, said:

Un aspect pe care nu vad sa-l fi expus nimeni pe acest topic, persoana care se apuca de "Intermittent Fasting" trebuie sa se asigure ca este perfect sanatoasa, altfel acest regim folosit chiar de catre unii medici din America de nord pentru anumite afectiuni, poate dauna si duce la agravarea sau aparitia altor afectiuni.

Nu am auzit pe nimeni sa fi murit de tinut post...  Organismul, dupa ce se revolta din toate incheieturile, in 2-3 saptamani se adapteaza noului regim.

In alta ordine de idei... dezechilibrul este intre carbohidrati (zaharuri) care exista in toate si efortul fizic al omului modern care nu prea mai exista.  Adica, oamenii de la tara, chiar daca mananca dezechilibrat fac efort fizic constant iar organismul arde toti carbohidratii posibiil... La omul de la oras, carbohidratii se transforma in buna masura in toxine la nivelul ficatului si celulelor.

#15
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
in perioada in care mancate, cate mese aveti ? ca ma uitam pe net si zic ca merge cu 2 si cu 3. :|

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde de metabolism.
Clasic sunt doua mese, cu distanta intre ele de 8 ore.

Citeste aici

In rezumat, daca nu poti sari peste micul dejun, atunci mananca proteina cat mai pura + grasime.
Niste sunca cu putina ceapa nu declanseaza spike de insulina.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Incearca sa nu mananci nimic 3 zile pe saptamana. Abia aia inseamna ce scrisesi tu acolo.

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Cand scazi considerabil carbohidratii si vrei sa intri in cetoza ai nevoie de multe grasimi din alimentatie nu proteine multe. Altfel fortezi corpul sa arda proteinele pentru a produce glucoza. E foarte usor de demonstrat. Masoara-ti glicemia dupa o masa bogata in proteine.

Cand esti incepator in sport  poti sa-ti cresti muschii concomitent cu arderea grasimii folosind orice regim usor hipocaloric si bogat in proteine, cand ajungi la un anumit nivel nu mai merge.

Poti sa tii si IF si ce vrei tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate