Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

NAS - UHD 60 FPS @ 4K (4096 x 2160) - transcoding?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare,

Tot vreau sa iau un NAS si chiar daca acum nu am un tv 4k performant ci doar unul pentru copil care cica este 4k de la LG, dar pe viitor intentionez sa iau un OLED 4k (foarte probabil de la LG), am zis sa iau un NAS future proof care sa poata sa duca un film 4k cu caracteristicile din titlul topicului.

Am doua nelamuriri.

1. NAS-ul in sine are in el pe HDD filmul in format H264 sau H265. Eu il vad de acolo cu un HTPC capabil sa redea cam orice exista la ora actuala ca film, rezolutie, etc. Semnalul pleaca intr-un receiver pe masura si apoi in tv sau proiector. Deci decodarea, transcodingul cum ii spun cei de la Synology il fac cu HTCP-ul, deci teoretic, nu am nevoie de vreo nebunie de NAS ca sa faca el asta ci doar de unul care sa-mi asigure o viteza de transfer in retea suficient de mare pentru ca acel fisier sa ajunga in HTPC care se ocupa de decodare.

2. Daca NAS-ul, cum este cazul lui Synology DiskStation DS218play, poate face el decodarea, inteleg ca pot renunta la HTPC? Adica sa redau direct in receiver si de acolo in tv? Banui ca tot am nevoie de ceva cu un meniu sa accesez acel fisier. As putea sa-l accesez cu televizorul si sa dau sunetul (stiu ca sunt tv-uri capabile de asa ceva) passtrough direct in receiver care il decodeaza si reda in boxe.

Ma intereseaza de asemenea sa fie rapid pe download pe torente. Sa nu fie limitat si sa mearga intre 50-90mb/sec, la fel cum as downloada cu pc-ul. Sau sa las pc-ul cu uTorrent pe el si sa transfere apoi pe NAS fisierul dupa finalizarea dwnld si sa faca de acolo upload?

Cum spuneam, am in vedere un DS218play de la Synology. Este o alegere buna?

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Cate OLED uri are Samsung in oferta?
Presupun ca se refera la seria B7-8/C7/etc

Si eu as fi interesat de asa ceva :coolspeak:

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
LG pentru pret, Sony pentru restul. Samsung nu face OLED deocamdata.

#4
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
E o confuzie totală in cerinte. First: gama play,de evitat. Gama +,ok. Desi, mai bine,daca vorbim de multimedia, mai bine te orientezi spre Qnap. Nici un tv nu face passthrough. Sunt multe de zis. Clarifică ce iti dorești.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca la formatele video e un haos total, de multa vreme.

Pe langa formatul AV in sine (h264/265/xvid + Ac3, AAC, AACHE etc), mai se suprapune si suportul pentru containerul mkv.

Sunt destule playere care nu suporta nativ MKV => e nevoie de trancoding.

Nu exista NAS Future Proof! Daca ai nevoie de transcoding, iar in cativa ani vorbim de 4K standard... puterea de procesare e prea mica.

Cele cu suport hardware vin cu mult scris mic: merg doar in anumite programe, adesea facute de ei si doar anumite rezolutii/formate.

Daca iti iei Samsung/LG bun, acum ruleaza cam orice arunci in el, deci nu are rost sa te arunci la cine stie ce investitie pe partea de NAS.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am inteles. Multumesc de raspuns Adm.
In cazul asta o sa ma orientez catre un Synology care sa asigure o viteza buna de transfer si las de-o parte faza cu transcodingul.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Viteza de transfer acum nu mai e o asa mare problema, chiar si WD My Cloud care e practic gratis ca NAS (adica la discurile mari e mai ieftin NAS-ul cu tot cu disc decit WD Red-ul dinauntru) iti umple gigabitul (presupun ca de gigabit vorbim).
Bine, nu inseamna ca poti sa iei cu ochii inchisi orice chinezism de 15$ sau sa agati un hard disc pe USB2 de vreun router sau de un raspberry pi. Dar nici sa dai sute de euro pe un NAS basic mai ales synology daca nu vrei exact ce feature-uri de cloud are si vrei doar un NAS care sa transfere rapid.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postgigicoltz, on 13 martie 2018 - 02:30, said:

Nici un tv nu face passthrough.
cred ca  se refera de fapt la ARC. poti rula un film folosind direct player-ul tv-ului, sunetul se duce prin ARC in receiver (aici putina grija, cablul hdmi intre receiver si tv sa fie conectat pe portul cu ARC, in general un singur port e cu ARC). fisierul in sine il accesezi pe televizor prin dlna. nu mai ai nevoie de htpc decat daca folosesti un proiector care nu are client de dlna - chiar daca iei un nas synology capabil de transcoding, nu prea ai cum sa scoti imaginea in proiector.

Edited by born2lose, 13 March 2018 - 11:04.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, la ARC m-am referit.

Toata lumea se plange de WD cu functie NAS.

Am un ruter destul de bun, am un Asus RT-AC68U si HDD extern de la WD pe USB3 si nu, nu se descurca cum ar trebui. Este vorba de viteza bineinteles.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
setup-ul meu actual - si pe care l-as recomanda cu incredere - este un nas cu xpenology (versiunea 'gri' de synology, care se poate instala pe orice sistem), pe un calculator binisor mai puternic decat un ds218play, dar care a costat o fractiune de pret si un media player cu android (acum folosesc un xiaomi mi box). media player-ul nu este neaparat necesar, dar simplifica multe operatii, e cat un pachet de tigari, arata si ok ca design si poate sa ruleze cam orice continut arunci in el. de acolo semnalul se duce intr-un receiver si mai departe in tv. nu folosesc transcoding pe nas, nu ca nu ar putea, dar consuma semnificativ mai mult decat media player-ul, care pana la urma pt asta este construit.

#11
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postborn2lose, on 13 martie 2018 - 11:03, said:

cred ca  se refera de fapt la ARC. poti rula un film folosind direct player-ul tv-ului, sunetul se duce prin ARC in receiver (aici putina grija, cablul hdmi intre receiver si tv sa fie conectat pe portul cu ARC, in general un singur port e cu ARC). fisierul in sine il accesezi pe televizor prin dlna. nu mai ai nevoie de htpc decat daca folosesti un proiector care nu are client de dlna - chiar daca iei un nas synology capabil de transcoding, nu prea ai cum sa scoti imaginea in proiector.
Prin ARC nu are sunet multicanal,nu are sunet lossless, spunea că are receiver. Da, dacă te pricepi,Xpenology e varianta câștigătoare. Dacă nu, există variantele all in one. Nu as merge pe WD , Netgear,etc. Doar Synology, Qnap, Asustor. Dar si ele sunt prea mult dacă nu ai in vedere decat filmele. Xiaomi MiBox cu Kodi poate fi o varianta câștigătoare in cazul oricărui NAS decent,mai ales in varianta existentei unui AVR.

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da-da, foarte tare, pe Xiaomi MiBox au pus USB 2.0 Posted Image Asa ca daca se conecteaza un hdd sau stick la el nu este in stare sa redea nici macar un 1080P cu sunet mai pricopsit... Nu mai spun ca nu i-au pus o amarata de retea gigabit prin cablu. Toata baza ramane in wifi, e clar cat de bun este. O alta chinezarie pe care sa dam banii.

Am vazut un Qnap interesant, chiar cu reducere de pret dar tot este scump.

Am sa vad ce-i cu Xpenology.

Edited by serginho74, 14 March 2018 - 08:34.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postserginho74, on 13 martie 2018 - 11:59, said:

Toata lumea se plange de WD cu functie NAS.

Exact, WD e o basina de NAS. Dar pina si ala nu are probleme cu viteza.

View Postserginho74, on 13 martie 2018 - 11:59, said:

Am un ruter destul de bun, am un Asus RT-AC68U si HDD extern de la WD pe USB3 si nu, nu se descurca cum ar trebui. Este vorba de viteza bineinteles.

Routerul tau de fapt are USB3 doar de marketing ca poate mai putin decit pe USB2 (si pe USB2 poate mai putin decit jumate decit poate USB2...): https://www.smallnet...howall=&start=1

Dupa cum am zis, nu e greu sa dai peste o scula care merge (numai) la nivelul asta daca nu alegi cu atentie si cu viteza ca prioritate. Dar nici nu trebuie sa dai 300 euro pentru o scula ca sa-ti umple gigabitul (sau ma rog, o buna parte din el, acum ca sint 80MB/s sau 90 sau 95 putin conteaza, un stream de 36 GB/ora -adica destul de mult calitativ vorbind- inseamna 10 MB/s).

View Postserginho74, on 14 martie 2018 - 08:33, said:

Da-da, foarte tare, pe Xiaomi MiBox au pus USB 2.0 Posted Image Asa ca daca se conecteaza un hdd sau stick la el nu este in stare sa redea nici macar un 1080P cu sunet mai pricopsit...

Ai postat in timp ce postam si eu exemplul de mai sus. Ce inseamna la tine "1080P cu sunet mai pricopsit" ? 250GB un film de doua ore?

#14
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postf300, on 14 martie 2018 - 08:35, said:


Exact, WD e o basina de NAS. Dar pina si ala nu are probleme cu viteza.



Routerul tau de fapt are USB3 doar de marketing ca poate mai putin decit pe USB2 (si pe USB2 poate mai putin decit jumate decit poate USB2...): https://www.smallnet...howall=&start=1

Dupa cum am zis, nu e greu sa dai peste o scula care merge (numai) la nivelul asta daca nu alegi cu atentie si cu viteza ca prioritate. Dar nici nu trebuie sa dai 300 euro pentru o scula ca sa-ti umple gigabitul (sau ma rog, o buna parte din el, acum ca sint 80MB/s sau 90 sau 95 putin conteaza, un stream de 36 GB/ora -adica destul de mult calitativ vorbind- inseamna 10 MB/s).

Ai postat in timp ce postam si eu exemplul de mai sus. Ce inseamna la tine "1080P cu sunet mai pricopsit" ? 250GB un film de doua ore?
Colegul face presupuneri eronate. Mibox duce orice film 1080 pe USB 2.0 si prin wifi, cu sunet multicanal 5.1 si uneori si 7.1. Nu duce Atmos deocamdata.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Fix la Atmos m-am referit.
Acum am 7.1 care nu are atmos dar vreau sa trec la ceva cu 11.2 cu atmos fireste.
Si actualul televizor imi duce 1080P pe wireless sau pe usb :P

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
renunta la ideea de nas commercial si transcoding la 4k60fps.
investeste mai bine in hdd mai mari.

Edited by carmenclara1, 21 March 2018 - 14:31.


#17
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Daca vrei sa accesezi fisierele video si din exterior da ai nevoie de un NAS puternic de preferat home-made care sa poate face transcoding.
Daca vrei sa accesezi fiserele video din reteaua ta un NAS bazat pe ARM este suficient, da este mai scump decat unu home made dar este mai mic, consuma mai putin si posibil este si mai silent daca acest aspect conteaza si nu-l pui intr-o debara.
Pe Synology DS218Play nu se poate instala Plex daca stiu eu bine.

Edited by MD, 25 March 2018 - 16:22.


#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postgigicoltz, on 21 martie 2018 - 22:13, said:

Meaning?
procesoarele integrate sunt mult prea slabe pentru live transcoding.
pentru direct play posibil sa ai o sansa la cele cu celeron j3345/j3355 la formate comune si bitrate mediu/normal dar intervine aspectul cu licente si codecuri suportate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate