Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

rispolept consta si dependenta de fumat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
As vrea sa imi dati si mie niste linkuri serioase in legatura cu rispolept consta si dependenta de fumat, daca induce dependenta de tigari. Iau doza de 25 mg la doua saptamani. Si fumez extrem de mult cam 10 tigari pe zi.
Ps intrebare ar mai fi cum afecteaza rispolept consta vasele de sange, daca exista riscul de spargeri ale vaselor si a o da in alzheimer sau scaderea inteligentei/distrugerea de neuroni?
PPs: duc o viata destul de nervoasa si stresanta, mult peste medie , cum afecteaza asta inteligenta ?

Edited by karax, 12 March 2018 - 19:19.


#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Pai o viata nervoasa si stresanta afecteaza extrem de negativ atat sanatatea cat si inteligenta, dar sa zicem ca atunci cand ai ales sa duci o asemenea viata inteligenta oricum era deja cam trasa in parcare.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Extrem de mult nu inseamna 10 tigari pe zi.
Unii fumeaza 60 de tigari pe zi si sunt happy:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0DXnTKlAe5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkarax, on 12 martie 2018 - 19:19, said:

As vrea sa imi dati si mie niste linkuri serioase in legatura cu rispolept consta si dependenta de fumat, daca induce dependenta de tigari. Iau doza de 25 mg la doua saptamani. Si fumez extrem de mult cam 10 tigari pe zi.
Ps intrebare ar mai fi cum afecteaza rispolept consta vasele de sange, daca exista riscul de spargeri ale vaselor si a o da in alzheimer sau scaderea inteligentei/distrugerea de neuroni?
PPs: duc o viata destul de nervoasa si stresanta, mult peste medie , cum afecteaza asta inteligenta ?
"Extrem de mult" 10 tigari pe zi? Dar de doua pachete de "Carpati" fara filtru pe zi, ce parere ai? Timp de 30 de ani. Asta pana in ziua cand am spus " de astazi, nu mai fumez"! Si asa au trecut 22 de ani de atunci.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmyshyk, on 12 martie 2018 - 19:42, said:

"Extrem de mult" 10 tigari pe zi? Dar de doua pachete de "Carpati" fara filtru pe zi, ce parere ai? Timp de 30 de ani. Asta pana in ziua cand am spus " de astazi, nu mai fumez"! Si asa au trecut 22 de ani de atunci.
Esti un om implinit.
Eu inca fumez [ ma torturez] de peste 40 de ani 2 pachete pe zi. Acum am trecut de la Amir.., si Carp...,  la Mar.....
Si nu ma tratez cu ripolept, ori altceva.

Edited by pasilla, 12 March 2018 - 19:48.


#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
@initiator

Stii cand te lasi de fumat? Cand ajungi la terapie intensiva....
Eu asa m-am lasat....si asta fara gluma. Inca ma bucur ca traiesc...si nu sunt sub pamant ;)

#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postmyshyk, on 12 martie 2018 - 19:42, said:

... Timp de 30 de ani. Asta pana in ziua cand am spus " de astazi, nu mai fumez"! Si asa au trecut 22 de ani de atunci.
Să înţeleg că acu' la 70 ani esti ok, mahoarcele nu şi-au lăsat amprenta asupra ta?

#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostPeter Blood, on 12 martie 2018 - 20:02, said:

Să înţeleg că acu' la 70 ani esti ok, mahoarcele nu şi-au lăsat amprenta asupra ta?
In 30 de ani de fumat 2 pachete pe zi eu tind sa cred ca da...

Edited by YourFan, 12 March 2018 - 20:31.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Un raspuns la subiect please?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai raspunsuri la subiect.

Inainte de tratament fumai ?

#11
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

View Postkarax, on 12 martie 2018 - 19:19, said:


PPs: duc o viata destul de nervoasa si stresanta, mult peste medie , cum afecteaza asta inteligenta ?


Unde dragoste nu e, nimic nu e....

Ce IQ ai?

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postpasilla, on 12 martie 2018 - 20:57, said:

Ai raspunsuri la subiect.

Inainte de tratament fumai ?
Fumam  dar mult mai putin, 2-3 tigari pe zi....

View PostMosCracila, on 12 martie 2018 - 21:04, said:



Unde dragoste nu e, nimic nu e....

Ce IQ ai?
Nu stiu, am dat odata un test la mensa , cica am obtinut aproape de genialitate, asa zicea testu'. Da cred ca era la nimereala facut ca dupa aia am mai dat teste si mi-a iesit sub mediocru....

#13
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

View Postkarax, on 12 martie 2018 - 21:49, said:

Fumam  dar mult mai putin, 2-3 tigari pe zi....


Nu stiu, am dat odata un test la mensa , cica am obtinut aproape de genialitate, asa zicea testu'. Da cred ca era la nimereala facut ca dupa aia am mai dat teste si mi-a iesit sub mediocru....

Deci fumai una doua pe zi si deodata te-ai apucat de fumat? si inainte ce faceai, doar pufaiai?

Geniule, am intrebat ce IQ nu cat ai obtinut la teste.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La mine a avut efect tigara electronica, nu ma afecteaza la sport si nu mai suport mirosul de tigara.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMosCracila, on 12 martie 2018 - 21:58, said:


Deci fumai una doua pe zi si deodata te-ai apucat de fumat? si inainte ce faceai, doar pufaiai?

Geniule, am intrebat ce IQ nu cat ai obtinut la teste.
Chiar am uitat ca testele le-am facut de mult timp.... Da uita-te pe testul ala mensa cu matrici raven, test standard , ce inseamna genialitate ratata cu doar 3 puncte.... Iar restul erau alte teste , tot matrici raven, dar nu de la mensa , mi-a iesit sub mediocru, nu stiu daca folosesc aceeasi scara ca si testul mensa...

#16
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

View Postkarax, on 13 martie 2018 - 09:28, said:

mi-a iesit sub mediocru
cruță-ți energia, încă mai ai timp...

Edited by zyppster, 13 March 2018 - 09:57.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmyshyk, on 12 martie 2018 - 19:42, said:

"Extrem de mult" 10 tigari pe zi? Dar de doua pachete de "Carpati" fara filtru pe zi, ce parere ai? Timp de 30 de ani. Asta pana in ziua cand am spus " de astazi, nu mai fumez"! Si asa au trecut 22 de ani de atunci.

Sa vedem:(te-ai apucat la 16 ani),ai fumat 30 si te-ai lasat de 22,asta inseamna 68.
Sincer sa fiu,credeam ca esti mai batranPosted Image Posted Image Posted Image.Am glumit.

View Postpasilla, on 12 martie 2018 - 19:46, said:

Esti un om implinit.
Eu inca fumez [ ma torturez] de peste 40 de ani 2 pachete pe zi. Acum am trecut de la Amir.., si Carp...,  la Mar.....
Si nu ma tratez cu ripolept, ori altceva.

Destul de rau.Da-le dracului de tigari.
Macar daca acel Marlboro ar fi pe-aproape cu cel de acum 30-40 de ani.Da-i o mahoarca imputita.
Ai fumat 40 de ani.Nu esti curios sa vezi cum este sa NU fumezi 40 de ani?

Edited by adisz, 13 March 2018 - 15:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate