Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Casa P+M 150mp

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018
Salutare,

Foarte misto sa gasesti un loc in care poti vorbi pe astfel de subiecte, mai ales cand nu ai timp nici de o bere -- si nici cu cine, in cazul meu.
Ne-am hotarat intr-un final sa incepem demersurile pentru constructia unei case pentru o familie cu unu - doi copii. Al doilea copil este doar in wishlist -- alt proiect pe termen lung. Avem terenul si undeva sub 20.000 euro disponibili, ceea ce e destul de putin din ce am apucat sa citesc. Fiind un plan de durata, puteam opta sa asteptam pana mai strangeam suficienti bani, sau sa incepem acum si sa construim in ritmul in care putem, iar din perspectiva asta am ajuns la concluzia ca timpul in care vom finaliza casa va fi cam acelasi. Si-atunci, de ce sa asteptam, mai ales cu tot frecusul asta fiscal si politic recent?

In orice caz, planul este sa ridicam cat putem din casa -- structura de rezistenta si acoperisul -- urmand ca restul sa le facem pe parcurs. Casa va avea aprox. +/-150mp, cu trei dormitoare, doua la mansarda si unul jos, ca sa nu dormim in sufragerie cand vom fi bosorogi, daca mai apucam. Vom construi in regie proprie fiindca nicidecum nu ne vom permite o firma, iar in prezent suntem in cautarea unui arhitect care sa faca mai mult decat schite, sa ii placa meseria pe care o practica si sa o faca bine. Sunt constient ca nu e usor sa evaluezi aceste calitati in niste oameni pe care nu-i cunosti, dar sper ca vom gasi pe cineva cu experienta si portofoliu din care sa reiasa cat mai clar aceste aspecte. Am discutat deja cu cineva si pretul ar fi undeva pe la 14euro/mp. Inca suntem in decizie, pentru ca pretul final al proiectului ne depaseste bugetul pe care il alocasem initial, facand abstractie de faptul ca 10.000 - 11.000 ron nu este deloc o suma neglijabila pentru noi, ba din contra. In schimb persoana pare ca intruneste calitatile enumerate mai sus, deci e posibil sa merite sa facem acest efort.

Speram sa incepem constructia in aceasta toamna, voi incerca sa fiu prezent si pe aici cat de mult voi putea, pentru ca va fi nevoie sa asimilez coplesitor de multe informatii, se pare (acte, legi, psihologia constructorului, etc) si am nevoie de orice pont imi puteti oferi.

Deci, bine v-am gasit!
:)

#2
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Pana la Arhitect iti trebuie un Certificat de Urbanism...

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
daca ai specifica si orasul sau macar zona in care vrei sa construiesti ne ar fi mai usor sa iti dam sfaturi

#4
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018
Zona este in Ilfov, undeva pe langa Afumati.
Planuiesc sa depun cererea pentru certificatul de urbanism in cel mult doua saptamani daca nu intervine ceva major. Stiu ca arhitectul are nevoie de acesta, dar noi inca nu ne-am decis cu cine vom lucra.

#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 09.08.2006
Daca imi trimiti o adresa de mail pe PM, iti trimit proiectul meu de casa.
Are 175mp (amprenta), P+M. Pana acum a costat cam 60.000 Euro. Mai am de facut instalatia de incalzire si de pus parchetul. Dupa care de mobilat.
Cat despre proiect, depinde unde iti faci casa. Pe mine m-a costat putin, undeva sub 3500 lei, dar cerintele au fost numai de arhitectura, fara calcul de rezistenta. Iaca si poza, asa cum este dupa doi ani de contructie.
Inceputul a fost cu firma, din lipsa de timp. Adica fundatie, zidarie, acoperis si toata tamplaria din exterior. Continuarea a fost cu echipe de meseriasi (tencuiala, glet, zugraveala, gresie, faianta, termosistem, tencuiala decorativa, tamplaria din interior).
Instalatia electrica, apa si scurgerile, precum si balcoanele - home made by me.
P.S. Are suprafata aia din cauza garajului dublu lipit de casa. Numai ala, impreuna cu camera tehnica, are vreo 60mp.

Attached Files


Edited by yo9hrb, 12 March 2018 - 20:11.


#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Deci ai 350mp construiti si ai iesit la 171€ mp pana acum, probabil mai cheltui 10000€ Deci iesi in 200€ mp la cheie, suma in care multi spera sa se incadrese numai la rosu. Ai mai si facut cu firma o buna parte din lucrari. Interesant.

#7
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Nu te grabi cu deciziile ! 14 e este un pret  care mi se pare peste medie.Mie primul arhitect mi-a cerut 10, al II-lea 10 la suta din valoarea constructieiPosted Image si acum proiectul e aproape gata, in undeva la 1300 euro- parter cu mansarda, un dormitor la parter si trei la etaj,un beci de 15 mp; supraf. acoperita 86 mp si desfasurata  194. Asta in Iasi.

Sfatul- nu doar al meu- e sa citesti citeva jurnale de pe forum, sa capeti cit mai multe informatii cu privire la ce inseamna constructia, costuri, acte samd.
Pret estimat materiale- fara invelitoare- la rosu = 36000 euro
Apreciez ca vrei dormitor la parter ;  este foarte util, iar de la o varsta, obligatoriuPosted Image

Iti doresc mult succes !

Edited by aliency, 12 March 2018 - 21:33.


#8
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 yo9hrb, on 12 martie 2018 - 20:09, said:

Daca imi trimiti o adresa de mail pe PM, iti trimit proiectul meu de casa.
Are 175mp (amprenta), P+M. Pana acum a costat cam 60.000 Euro. Mai am de facut instalatia de incalzire si de pus parchetul. Dupa care de mobilat.
Cat despre proiect, depinde unde iti faci casa. Pe mine m-a costat putin, undeva sub 3500 lei, dar cerintele au fost numai de arhitectura, fara calcul de rezistenta. Iaca si poza, asa cum este dupa doi ani de contructie.
Inceputul a fost cu firma, din lipsa de timp. Adica fundatie, zidarie, acoperis si toata tamplaria din exterior. Continuarea a fost cu echipe de meseriasi (tencuiala, glet, zugraveala, gresie, faianta, termosistem, tencuiala decorativa, tamplaria din interior).
Instalatia electrica, apa si scurgerile, precum si balcoanele - home made by me.
P.S. Are suprafata aia din cauza garajului dublu lipit de casa. Numai ala, impreuna cu camera tehnica, are vreo 60mp.
Interesant! Din poza nu se vede toata casa, la etaj este construita aceeasi suprafata ca la parter ? Adica exista ceva terase, balcoane sau suprafetele sunt egale? 175 mp + 175 mp? Adica ai construit 350 mp cu 60000 Euro? Chiar si fara instalatia de incalzire si fara parchet, este un pret foarte mic! Cum ai reusit?

Cat a costat manopera/mp pentru constructia la rosu cu firma?

Edited by Alex90USA, 12 March 2018 - 21:33.


#9
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,188
  • Înscris: 12.09.2013

 aliency, on 12 martie 2018 - 21:29, said:

Nu te grabi cu deciziile ! 14 e este un pret  care mi se pare peste medie.Mie primul arhitect mi-a cerut 10, al II-lea 10 la suta din valoarea constructieiPosted Image si acum proiectul e aproape gata, in undeva la 1300 euro- parter cu mansarda, un dormitor la parter si trei la etaj,un beci de 15 mp; supraf. acoperita 86 mp si desfasurata  194. Asta in Iasi.

Sfatul- nu doar al meu- e sa citesti citeva jurnale de pe forum, sa capeti cit mai multe informatii cu privire la ce inseamna constructia, costuri, acte samd.
Pret estimat materiale- fara invelitoare- la rosu = 36000 euro
Apreciez ca vrei dormitor la parter ;  este foarte util, iar de la o varsta, obligatoriuPosted Image

Iti doresc mult succes !
Ala care ti-a cerut 10% din valoarea casei e tare...

#10
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 iulian_dn, on 12 martie 2018 - 20:06, said:

Stiu ca arhitectul are nevoie de acesta, dar noi inca nu ne-am decis cu cine vom lucra.
...voi aveti nevoie de CU in primul rand...Retragerile si Regimul de inaltime...conteaza in alegerea Proiectului
Vei afla si Avizele cerute pentru obtinerea Autorizatiei de Construire
Importante sunt si Utilitatile...in ziua de azi si in tara in care traim pot fi niste piedici neprevazute

#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 09.08.2006

 Alex90USA, on 12 martie 2018 - 21:32, said:

Interesant! Din poza nu se vede toata casa, la etaj este construita aceeasi suprafata ca la parter ? Adica exista ceva terase, balcoane sau suprafetele sunt egale? 175 mp + 175 mp? Adica ai construit 350 mp cu 60000 Euro? Chiar si fara instalatia de incalzire si fara parchet, este un pret foarte mic! Cum ai reusit?

Cat a costat manopera/mp pentru constructia la rosu cu firma?

Partea cu firma ... sa zicem ca a fost relativ "ieftina".
Oricum, casa este din BCA. Diferenta de pret pentru chestia asta a fost de 10.000 de euro.
Am renuntat la beci. Alti 10.000 Euro.
Suprafetele sunt egale, pe spate mai am un balcon. Sunt 3 dormitoare la etaj si unul mic jos (pentru batranete).
Deasupra garajului mai am 2 incaperi, una este atelierul meu de mesterit electronice si amplasamentul statiei de radio, iar cealalta camera nevestei (in care ma gandesc sa pun o masa de biliard).
Iata si vederea din spate.

Attached Files


Edited by yo9hrb, 13 March 2018 - 05:01.


#12
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 yo9hrb, on 13 martie 2018 - 04:57, said:

, iar cealalta camera nevestei (in care ma gandesc sa pun o masa de biliard).

Eu nu am inteles aici -> masa billiard, nevasta, in aceeasi camera...ca sa ce?Posted Image

#13
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018

 Adrianradu, on 12 martie 2018 - 22:06, said:

...voi aveti nevoie de CU in primul rand...Retragerile si Regimul de inaltime...conteaza in alegerea Proiectului
Vei afla si Avizele cerute pentru obtinerea Autorizatiei de Construire
Importante sunt si Utilitatile...in ziua de azi si in tara in care traim pot fi niste piedici neprevazute

Casa pe care ne-o dorim seamana cel mai bine cu acest model. Dupa cum se poate observa, pentru o suprafata construita de aprox. 70mp dimensiunile vor fi undeva pe la 9m x 8m, maximum 10 x 10 sa zicem. Terenul are aprox 16m latime si, judecand dupa amplasarea si inaltimea caselor vecinilor inclin sa cred ca nu vom avea astfel de probleme. Intr-adevar insa, nu vom incepe niciun demers pana nu vom vedea acel certificat de urbanism.

 aliency, on 12 martie 2018 - 21:29, said:

Nu te grabi cu deciziile ! 14 e este un pret  care mi se pare peste medie.Mie primul arhitect mi-a cerut 10, al II-lea 10 la suta din valoarea constructieiPosted Image si acum proiectul e aproape gata, in undeva la 1300 euro- parter cu mansarda, un dormitor la parter si trei la etaj,un beci de 15 mp; supraf. acoperita 86 mp si desfasurata  194. Asta in Iasi.

Sfatul- nu doar al meu- e sa citesti citeva jurnale de pe forum, sa capeti cit mai multe informatii cu privire la ce inseamna constructia, costuri, acte samd.
Pret estimat materiale- fara invelitoare- la rosu = 36000 euro
Apreciez ca vrei dormitor la parter ;  este foarte util, iar de la o varsta, obligatoriuPosted Image

Iti doresc mult succes !

Multumesc!

Stiu ca pretul este maricel, insa din ce am mai cercetat am vazut un minim de 10euro/mp si o medie de 12euro/mp. Pentru 14euro/mp proiectul este complet: arhitectura, instalatii, utilitati, design interior si exterior, toate detaliile de constructie, materiale, pana la ultimul cui (vorbele arhitectului). Foarte ingenioasa propunerea cu 10% din valoarea constructiei, avand in vedere faptul ca el iti recomanda materialele si cantitatile Posted Image

Edited by iulian_dn, 13 March 2018 - 09:41.


#14
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007

 casadivino, on 13 martie 2018 - 07:57, said:

Eu nu am inteles aici -> masa billiard, nevasta, in aceeasi camera...ca sa ce?Posted Image

...He he...n ai imaginatie!!!!....
....Posted Image Posted Image

Edited by Zalmoxis99, 13 March 2018 - 09:42.


#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 iulian_dn, on 13 martie 2018 - 09:38, said:

Casa pe care ne-o dorim seamana cel mai bine cu acest model.

intradevăr f.f. frumoasă!

#16
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 iulian_dn, on 13 martie 2018 - 09:38, said:

Casa pe care ne-o dorim seamana cel mai bine cu acest model. Dupa cum se poate observa, pentru o suprafata construita de aprox. 70mp dimensiunile vor fi undeva pe la 9m x 8m, maximum 10 x 10 sa zicem. Terenul are aprox 16m latime si, judecand dupa amplasarea si inaltimea caselor vecinilor inclin sa cred ca nu vom avea astfel de probleme. Intr-adevar insa, nu vom incepe niciun demers pana nu vom vedea acel certificat de urbanism.
Stiu ca pretul este maricel, insa din ce am mai cercetat am vazut un minim de 10euro/mp si o medie de 12euro/mp. Pentru 14euro/mp proiectul este complet: arhitectura, instalatii, utilitati, design interior si exterior, toate detaliile de constructie, materiale, pana la ultimul cui (vorbele arhitectului). Foarte ingenioasa propunerea cu 10% din valoarea constructiei, avand in vedere faptul ca el iti recomanda materialele si cantitatile Posted Image
Intr-adevar frumos Proiectul acela...dar...incearca...nu te costa nimic...sa ceri o Oferta aproximativa pentru Tamplarie...chiar nu vreau sa tin socoteala la nimeni...dar ai specificat un Buget...dupa care gandeste-te la incalzirea/racirea acelui spatiu vitrat...
Si depre preturi la Proiect...am platit  4000 lei pentru Casa pe care am construit-o (P+M 156 mpd)...am primit in pretul acela tot ce mi-a trebuit de la inceput pana la Procesul Verbal de Receptie...mai putin Design interior si exterior...
Spor

Edited by Adrianradu, 13 March 2018 - 11:33.


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 Adrianradu, on 13 martie 2018 - 11:31, said:

...gandeste-te la incalzirea/racirea acelui spatiu vitrat...

se rezolvă cu instalarea din start a unor jaluzele exterioare din aluminiu cu poliuretan (și poziționare emporiu NV/SV) - ceea ce recomand tuturor doritorilor de case!

#18
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018

 Adrianradu, on 13 martie 2018 - 11:31, said:

Intr-adevar frumos Proiectul acela...dar...incearca...nu te costa nimic...sa ceri o Oferta aproximativa pentru Tamplarie...chiar nu vreau sa tin socoteala la nimeni...dar ai specificat un Buget...dupa care gandeste-te la incalzirea/racirea acelui spatiu vitrat...
Si depre preturi la Proiect...am platit  4000 lei pentru Casa pe care am construit-o (P+M 156 mpd)...am primit in pretul acela tot ce mi-a trebuit de la inceput pana la Procesul Verbal de Receptie...mai putin Design interior si exterior...
Spor

Incalzirea acelui spatiu vitrat ar fi cu siguranta o problema, motiv pentru care cel mai probabil nici nu va ramane asa. Camera de zi este de asemenea prea inalta, centrala termica va trebui sa traga tare pentru a o tine calda iarna. Optiunea la care ne gandim este sa inchidem acel spatiu la etaj si sa transformam partea de sus a camerei de zi intr-un loc de joaca/de facut teme/de orice altceva pentru copii. E doar una din optiuni.

Proiectul tau a fost personalizat, cu studiu geotehnic in spate, sau ai luat ceva gata-facut? Inteleg ca proiectele "de-a gata" sunt facute astfel incat sa se potriveasca pe orice fel de teren, crescand astfel costurile de constructie. Proiectele de aici par sa aiba preturi similare.

Edited by iulian_dn, 13 March 2018 - 12:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate