Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mic ghid achizitie teren pentru constructie

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
700mp si 10 familii? Vrei sa faci bloc?

#20
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Salut tuturor. Este de recomandat sa construiesc o casa (de dimensiuni mici-medii cu maxim 1 etaj) pe un teren argilos (agricol) cu panza freatica mai sus decat ar fi normal? S-au construit destul de multe case in acea zona dar desigur asta nu este o regula de urmat pentru mine.....

Voi ati investi intre-un asemenea teren si ati face casa pe un asemenea sol (chiar daca studiul geotehnic poate fi bun)? Este si un baraj la aprox. 1,5 km si in 2018 au fost si ceva inundatii la subsolul caselor si chiar prin gradini din cauza panzei freatice care s-a ridicat destul de mult la suprafata... Nu exista canalizare in toata zona asta.
Nu stiu ce sa fac desi zona imi place dar.... Posted Image
Astept si parerile voastre. Multumesc frumos

Edited by ravy21, 03 February 2021 - 17:52.


#21
windows98

windows98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.05.2011
Vreau sa cumpar un teren cu CF curti constructii, respectiv o fosta gradina pe care nu a existat vreodata o constructie. Intre drumul public asfaltat si teren, exista un canal de colectare ape pluviale (fara dale de beton, doar sapatura in pamant) peste care nu exista vreun podeț de trecere pentru accesul la teren. Obligația cui este de a construi acest podeț (Primarie sau proprietar) și in ce etapă a edificării construcției (inainte sau dupa obținerea AC) ?

#22
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am vrut sa iau un teren prin Voluntari, o caruta de bani.

Vorbesc cu apropitarul machidon si cadem de acord sa scoata certificat de urbanism.
Vine dupa 40 de zile cu unul de informare, nu de construire, desi cerusem clar de construire.

In cel de informare zice ceva despre trama stradala, dar nu da detalii.
Omul nostru nu vrea sa scoata de construire, pentru ca presimte ca pe langa teren va trece o strada si trebuie sa cedezi mult teren, de aceea se incapataneaza sa nu scoata CU de constructie.

Daca scoate de constructie si scrie ca trebuie sa lase 5m latime pentru 100m liniari, insemna 500m si nici dracu nu mai ia terenul, asa ca face pe prostul si spera sa prinda un fraier.

Asadar, cereti certificat de urbanism de construire, mai ales daca e in camp, dar nu numai.
Certificatul de urbanism de informare e inutil/orientativ in cel mai bun caz.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Am actualizat postarea initiala cu informatii despre cadastru.
Din ce in ce mai multi cumpara teren in camp si e jale cu masuratorile si suprapunerile care se descopera dupa achizitie (desi era cadastru) => procese si blocaje.

#24
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Da, pana la urma am facut o achizitie de cca 10 000 mp.

Se intampla si lucruri placute cand aduci un cadastrist bun, adica pe o parte am un vecin cu cadastru si gard si pe cealalta am un drum cadastrat (am drum pe  2 laturi).
Ce e intre ele, e al meu.

Pe parte cu vecinul sunt 5m no-mans-land (deci sunt ai mei dpdv functional) si pe partea cu drumul, care are si el cadastru sunt vreo 7-3m intre cadastrul drumului si al meu (e oblic), deci am castigat binisor mp, peste 500mp din aceste fasii.

Problema e cu o parte a terenului, unde nu exista de la vecin cadastru, acolo s-ar putea ca vecinii sa aiba o supriza neplacuta cand se vor hotara sa faca cadastru.
Stiti cum este... ultimul care face cadastru fie castiga, fie pierde la suprafara reala vs acte.

Edited by Ahasverus, 16 June 2021 - 08:13.


#25
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostAhasverus, on 07 martie 2018 - 09:38, said:


Identificati terenul pe eTerra. Ideal ar fi ca toti vecinii sa aiba si ei cadastru digital.

De multe ori, pe terenurile care apar fără geometrie în eTerra există totuși deja efectuat cadastru (cu mai mult de un deceniu în urmă), numai că nu a fost încă digitalizat și afișat în platformă.

Acest lucru se va face manual de către angajații ANCPI în urma comenzii de extras din planul cadastral pe ortofotoplan pe care o trimiteți online prin procedura normală. Numai că va trebui să cunoașteți numărul cadastral al terenului și numărul cărții funciare în care este înscris.

#26
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ce spui tu e teapa tepelor si o iau multi care cumpara teren in camp.

Da, adesea terenul are cadastru, dar e in coordonate locale, nu Stereo 70.

Pentru a aparea pe eTerra e nevoie de coordonate Stereo 70.

Uite un exemplu de terenuri (cu cadastru in coordonate locale) care teoretic trebuiau sa fie compacte si la limita drumului.
Totusi, cand parcelele au fost luate la bani marunti, iti vine sa iti smulgi parul din cap.
2 parcele mari nu au acces legal la drum, una pica pe drumul existent, iar drumul cadastrat e mult pe langa drumul real.
Intre parcele exista un spatiu care implica ca trebuie sa fie mutate si alipite.

Asta e caz bun, dar sa vezi cand practic lotul nu mai exista sau dispare 50%, ca a ramas ultimul fara cadastru digital.

Attached Files


Edited by Ahasverus, 14 July 2021 - 06:02.


#27
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostAhasverus, on 14 iulie 2021 - 06:02, said:

Da, adesea terenul are cadastru, dar e in coordonate locale, nu Stereo 70.

Pentru a aparea pe eTerra e nevoie de coordonate Stereo 70.

Cred că există o categorie intermediară între terenurile cu cadastru în coordonate locale și cele care au în Stereo 70 (și sunt deja afișate în eTerra)... și anume: terenuri care au cadastru în Stereo 70, dar nu apar pe eTerra.

Spun aceasta deoarece cunoșteam pentru un teren numărul cadastral și al cărții funciare, dar reprezentarea grafică nu apărea în eTerra. Așa că am solicitat online extras din planul cadastral pe ortofotoplan în baza nr. cadastral/nr. CF și l-am primit după câteva zile, concomitent cu actualizarea reprezentării grafice și pe eTerra.

În imaginea de mai jos este mesajul pe care l-am primit când am introdus datele și sistemul nu a găsit reprezentarea grafică. Există, deci, o procedură de conversie în format electronic.

Sunt însă de acord cu ideea generală, situația identificării terenurilor în România este dezastroasă și, probabil, că nu se va rezolva semnificativ nici în următorul deceniu...

Attached Files



#28
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Da, exista unele loturi care intr-adevar, au coordonate stereo 70, dar nu au fost actualizate in eterra.
E o situatie ciudata, dar norocoasa.

Totusi, e de dorit ca si vecinii sa aiba cadastru, mai ales in camp.

In poza atasata mai sus de mine, unele terenuri erau cu cadastru digital, adica din 8 loturi, 2 aveau cadastru.
Acum toate trebuie mutate cumva.

#29
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostAhasverus, on 14 iulie 2021 - 20:59, said:

Acum toate trebuie mutate cumva.

Deci încă niște ani de procese... :)

#30
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu neaparat procese, dar e o procedura de durata ce implica proprietarii, primaria si oficiul de cadastru.
Problemele apar cand e vorba sa apara suprapuneri si pierderi de suprafata sau cand unul deja a construit, iar translatand parcelele, casa aluia se afla acum pe parcela altuia.
E o feerie.

Adesea vezi in extrasul de CF:
- suprafata in acte xxx mp
- suprafata masurata yyy mp

#31
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
Salutare, intreb si aici, speta este: in  acest link: https://www.primaria...es/01/21360.pdf
se observa zona AG de unitati agricole cu regim de - intravilan arabil (m-am interesat), daca iau o parcela acolo, credeti ca ma limiteaza la locuinta/anexa pe parter si nu P+2 cum
sunt figurate cele din jur care au obtinut PUZ/dezmembrare?
Multumesc mult pentru un raspuns urgent.

Edited by dungatu, 15 July 2021 - 14:23.


#32
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postdungatu, on 15 iulie 2021 - 14:23, said:

daca iau o parcela acolo, credeti ca ma limiteaza la locuinta/anexa pe parter si nu P+2 cum sunt figurate cele din jur care au obtinut PUZ/dezmembrare?

Nu numai că te limitează doar la parter, dar este aproape cert că nu poți construi spații locative tipice acolo, ci poți realiza exclusiv construcții dedicate exploatărilor agricole...

Momentan nu ai informații complete. Pe lângă această planșă mai există și un regulament de urbanism aferent PUZ-ului respectiv. Trebuie neapărat să faci rost și de el pentru că acolo vei regăsi aceste detalii.

Teoretic, ar fi posibil să realizezi spații locative pe un astfel de teren, existând uneori excepții pentru clădiri ce au drept scop cazarea muncitorilor (sezonieri).

Ar fi ideală realizarea unui nou PUZ care să treacă parcela mare într-un UTR  mai favorabil.

#33
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
Am inteles, multumesc pentru raspuns. Daca ii cer sa scoata CU de informare nu ar fi ok sa vad ce scrie acolo?

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
De informare e egal cu 0.
Scrie clar ca in UTR 2 ai doar parter si utilitati agricole!

Sa te uiti totusi sa ai drum de acces.

Pt a face P+2 e nevoie de PUD/Puz nou si nu stiu daca se poate.

#35
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostAdm, on 15 iulie 2021 - 15:20, said:

Pt a face P+2 e nevoie de PUD/Puz nou si nu stiu daca se poate.

Cred că se poate doar cu PUZ (dacă a trecut mai mult de un an de la PUZ-ul precent). Prin PUD nu este permis să se schimbe tipul de încadrare urbanistică, acesta fiind limitat la detalierea prevederilor din PUZ sau PUG.

#36
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
Drum de acces exista, o sa am grija sa nu fie vreo smecherie la mijloc sa ma oblige sa fac hala sau alte nebunii agricole. Dupa cum se vede, terenul e aproape inconjurat pe 2 laturi de drum acces cedat primariei in baza noului PUZ (din 2019) si parcele cu regim P+2, ar ramane zona agricola care are si niste foste magazii de cereale (a fost CAP acolo pe vremuri) cu regim separat...dar cum traim in RO...
Pentru ca in zona PUZ-ul/PUG-ul e praf si neactualizat, cei care au avut parcele mari de cateva ha au demarat pe cont propriu sa parceleze si sa treaca din extra in intravilan constructii in baza PUZ-2019 platit cu bani grei si bataie de cap, samd...in zona, majoritatea care locuiesc acolo au exploatari agricole de 10-15 ani, iar cei care contruiesc acum fac camine pentru cazarea muncitorilor asa cum ai spus si tu.

Multumesc si spor in toate!

Edited by dungatu, 16 July 2021 - 09:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate