Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

~ 2000 dezvoltatori in cadrul unui magazin online. Ce-mi scapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Citeam un articol recent despre utilizarea unui limbaj functional in productie: https://jobs.zalando...hy-we-do-scala/

La un moment dat observ un numar ce imi atrage atentia

Quote

currently with over 1,900 engineers working here

Nemaiauzind de compania in cauza, deschid site-ul sa vad ce ofera: articole fashion.

Ce-mi scapa? Ce nevoi tehnologice pot avea incat sa necesite un numar atat de mare de dezvoltatori?

Edited by dani.user, 04 March 2018 - 11:33.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Speculatii imbinate cu fapte:

* au propriile warehouses in mai multe tari, deci e nevoie si de ingineri electricieni, etc; am lucrat pentru competitie o perioada, stiu ca mai fac si cercetare
* numerele sunt luate direct din statisticile firmei, fara a lua in considerare continutul articolului, si de a spune doar numarul de programatori
* factori de natura atehnica: poate au beneficii guvernamentale sau alte facilitati, daca angajeaza un numar mai mare de oameni

Zalando e un fel de amazon european, nu e chiar mic.

Edited by OriginalCopy, 04 March 2018 - 11:54.


#3
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Da, site-ul asta ofera.
De fapt, site-urile, ca au o gramada, pentru diferite tari.
Dar compania se ocupa cu altceva: Zalando SE is a German electronic commerce company seated in Berlin.
https://en.wikipedia.org/wiki/Zalando

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 29.10.2014
E foarte răspândită idea printre persoanele puțin tehnice în funcții de decizie că 9 femei fac un copil în o lună.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Iti scapa faptul ca ai tradus "engineers" si a iesit "dezvoltatori" :w00t:

Nu stiu de unde o scos ala "1900 engineers" si ce vrea sa spuna, insa la Zalando Dublin cica lucrau in 2017 57 de bucatzi :w00t:

Quote

Staff numbers at Zalando Ireland rose to 57 from 28 last year with related costs jumping to €5.6 million from €1.3 million.

https://www.irishtim...diary-1.3268427

Chiar si asa merge in pierdere :lol:

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMosotti, on 06 martie 2018 - 20:31, said:

Iti scapa faptul ca ai tradus "engineers" si a iesit "dezvoltatori" Posted Image

Am cam fortat traducerea, insa termenul am observat ca e adesea folosit pe afara cand se vorbeste de programatori, iar articolul ce-l mentiona discuta despre programare.

Alt articol mentioneaza un numar apropiat ca facand parte din "technology team", si un numar cam de 10x mai mare de angajati in total.

Edited by dani.user, 06 March 2018 - 21:38.


#7
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postdani.user, on 04 martie 2018 - 11:28, said:

Citeam un articol recent despre utilizarea unui limbaj functional in productie: https://jobs.zalando...hy-we-do-scala/
...
Ce nevoi tehnologice pot avea incat sa necesite un numar atat de mare de dezvoltatori?
Scala - Spark Framework - Data Minning -Data Analysis -Business Intelligence Developer -Distributed Systems Integration-Hadoop Cluster Processing -Cloudera Management Services-DataStax Cassandra NoSql Databases-Internet of things - NextGen Cloud Computing -Machine Learning
Welcome to BigData Enterprise Applications Realm , unde toate de mai sus se bazează pe API-uri de java, iar redactarea programelor se bazeaza pe scala.

In domeniul DataMining se unifica cu serviciile oferite de  limbajul R si serverul R pentru Cloud computing,
Ce ai mai sus este stiva de tehnologii open source, care au echivalente la Microsoft , in platforma Microsoft Azure.
Majoritatea (peste 98 %) din developerii de scala vin de pe java,doarece scala este construita pe java, iar toate tehnologiile open-source de mai sus sunt API-uri bazate pe java multithreading.

Edited by WinstonMontana, 13 March 2018 - 06:31.


#8
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Ce ai mai sus este stiva software, insa aceasta trebuie sa ruleze pe un  hardware specializat (ferme de Xeoane) sau cluster de DataCenter-uri(adica mai multe DataCenter-uri)
Clienti care folosesc bigdata: jucatorii cei mari pe piata e-commerce(gen Amazon, eBay), de pe finance(fintech)-bursa etc, grupul VAG, grupul EADS,  Microsoft (telemetria din Windows 10 se duce catre o astfel de infrastructura), jucatorii mari de pe piata de media Adobe Systems, Netflix, ,Facebook, Twiter,WhatsApp,
cercetare si dezvolatare aplicata:Nasa(via JPL lab deocamdata) ,CERN, Google, Dassault Systemes, Autodesk, etc,  corporatii care vand produse numerice( meteorologie, hidrologie, hidrodinamica, etc) sau produce numerice gen  Google Analytics API, simulatoare de date si evenimente, inteligenta artificiala si sisteme de predictie.

Edited by WinstonMontana, 13 March 2018 - 07:01.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Legatura dintre tot ce ai enumerat si dilema mea fiind...?

#10
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postdani.user, on 13 martie 2018 - 18:59, said:

Legatura dintre tot ce ai enumerat si dilema mea fiind...?
ca o echipa big data este transcontinentala prin  definitie si are peste 2000 de membrii, distributi in tot arborele tehnologic software expus mai sus.
big data -> big teams -> megalithic projects.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
2000 de membri big data pentru a vinde pantofi

#12
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
e vorba de fashion nu doar de pantofi , iar cand spui fashion spui big data.

#13
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
de ce? mie imi suna mai degraba a excell, nu a big data :)

#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Analiza tuturor bonurilor de casa de la un lant de magazine gen Zara, H&M, C&A, etc, crezi ca se poate face in Excel? In big data doar datele sunt "big", echipa si proiectul pot fi small. Big Data suna uau. Pana incepi sa te prinzi care-i treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate