Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Doha

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004

View Postlogy, on 05 martie 2018 - 02:36, said:

Doha, din topic si ce ai scris tu, nu am intels nimica, bine ca nu am fost primul care a vazut postul asta si mi-am dat seama ca e un oras. In care tara ? Asta ramane un mister pt. mine pana cand nu caut pe google. In schimb, sa iti dau o idee, oriunde ai merge si vrei sa vizitezi ceva, cauta pe google maps, ca o fi muzeu, fast food sau magazin de scutece, le gasesti acolo. Apropo vezi sa nu lasi o stea la review ca se pare ca cineva care o primit o stea il cauta pe ala care o lasat steaua, si inca chiar pe softpedia :D
Ok, poate era mai bine ca titlul topicului sa fie Doha - Qatar, dar daca e sa ne gandim ca deschizi google maps si vezi acolo obiectivele...inseamna ca forumul nu mai are rost? Poti face asta pentru orice locatie, unde sunt pagini intregi de informatii.

Oricum e bine ca nu toti sunt ca tine, unii colegi de forum chiar au venit cu ceva util, care sper sa le fie folositor si altora, mai ales ca multi romani zboara spre Asia / Australia cu Qatar Airways si au tranzit in Doha, Qatar.

#20
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Ce imi place ca uni vor mura in gura, comenteaza aiurea in tramvai ca d ece nu e scris Qatar..si dac era doar Londra tu roman stiai deja ca e oras pe Tamisa si ,etc etc..asa e greu sa intelegi ca nu stii toate orasele lumii si nu iti convine ca te apuci si cauti si descoperi ca asta ti-a scapat sau plin de ignoranta ....nu intelegi ca esti limitat.DOha e un oras modern, in mare parte construit in ultimi 20 de ani....in ani 90 inca era cu cortul cu capre. ....Tot ce au realizat si construit este din ultimi ani, au metrou care ii fac probe zilele astea, au stadioane care vor fii pentru marele eveniment din 2020...Hotelul e de la 40 la 3000$ taxiul este cam ca la noi. Dar ca la noi mai vezi pe unul ca nu da drumul la aparat si vrea banutul pentru el. Poti uita linistit geanta in mall ca tot acolo o gasesti, daca ii prinde ca fura ii taie mana si la rechini cu el....va place sau nu asta eeee.Viteza in oras e 80.
Dune de nisip nu iti sugerez, decat daca esti cumpatat si conduci tu in rest sunt cate 4-6 morti pe weekend. Asta e disctractia la ei. De inotat nu este permis decat cu aviz special.
Daca vrei noaptea de vas .inchiriat este la latitudinea capitanului.
Mai ai carteva muzeee, dar dispersate si nu merita.Dute asa cum ti-am zis la Muzeul Islamului, ultimul etaj era destinat boxerului Mohamed Ali......
Ca o remarca da asa cum a zis si persoana de mai sus afar sunt 35 de C si inauntru 19 ..ai nevoie de o bluza ceva ca altfel paralizezi....
Restaurante cu bautura . sunt Mariott, si cateva baruri de noapte, mai era primul hotel deschis in Doha imi scapa acuma denumirea   e pe faleza in in  Corniche forma de piramida...SHeraton...
Ai de vizitat KATARA village,,un fel de oras inchis cultural pentru evenimente ....speciale poti sa ai sansa sa gasesti vreo expozitie ...sau un eveniment...
In rest mie teama ca hotelul de care zicea colegul mai sus se refera la cazare langa aeroport ...dar poti evident sa faci si cazarea asta ca nu te intereseaza cum arata hotelul ci sa vezi ce este in oras...ia fara teama Uber ..sera daca prinzi poti manca in Souk ..e o experienta...toate sunt frumoase cu diferite specialitatii.
La Sheraton d eexmplu daca ai cehf de bere in spate la piscina ai terasa ...si mamnaci stil european cu un Haineken alaturi in rest..era in Vilagio cel mai bun muschi d evita din toata zona de est....Butcher si mai nu stiu cum.....e pa partea stanga cum intri la poarta 4 langa hotelul torch.  in zona de mancare e doar una singura...au fripturi de vita de la 280 gramela 700 grame ....nu cred ca iti mai trebuie mancare de seara...nasol ca nu poti bea un pahar d evin rosu acolo.
dar la MAriott asta e spilul inuntru poti lua orice. eu intram prin mall Citu center...
Bafta inca odata. intra pe net si cauta evnimente la picasso era gratis de exmplu expozitia. ca mai toate evnimentele culturale acolo sunt sponsorizate de KATAR Vilage....

Edited by reti, 06 March 2018 - 08:11.


#21
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 16.04.2008

View Postlogy, on 05 martie 2018 - 02:36, said:

Doha, din topic si ce ai scris tu, nu am intels nimica, bine ca nu am fost primul care a vazut postul asta si mi-am dat seama ca e un oras. In care tara ? Asta ramane un mister pt. mine pana cand nu caut pe google. In schimb, sa iti dau o idee, oriunde ai merge si vrei sa vizitezi ceva, cauta pe google maps, ca o fi muzeu, fast food sau magazin de scutece, le gasesti acolo.

Dacă nu știi unde este Doha cu siguranță nici nu poți să îi oferi un sfat legat de ce ar putea vizita.
Așa că nu văd o problemă aici. Normal este să îi dea sfaturi numai cei care au fost acolo și au câteva idei.
Nu sa fie trimis să verifice Google Maps (că asta știa și el sa facă).



#22
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View PostTz3posu, on 05 martie 2018 - 03:54, said:

Unde e cel cu o stea? Zic sa ii mai dau și eu una dacă e asa doritor....

https://forum.softpe... recenzie stea

#23
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
Salutare, sper ca nu a murit de tot topicul.
Ca transport pentru un grup de 10 persoane ce recomandati?
Avem un stop over de 15 ore si cochetam cu ideea de a lua o camera la un hotel (se pare ca nu mai sunt gratuite, ci cu 84 QAR/camera  la 4 stele) si de a face unt tur organizat - 75 QAR.
Alte sugestii?

#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Nu ai mari atracții în Doha așa că turul ăla și dormitul la hotel mi se par o idee bună

#25
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
Acesta ar fi turul pe care l-am alege.

https://booking.disc...54&CallFrom=B2C

Pentru cei care fac stop over, stiti cumva daca, in cazul in care alegi cazare, ti-o face la ora la care ajungi la hotel? altfel, ar fi fara sens sa ma cazez la ora 14 si sa eliberez la 18...

Pe de alta parte...Metroul functioneaza? mijloace de transport recomandata pentru 10 persoane?

Edited by j.e, 21 September 2019 - 13:13.


#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Metroul e in lucru, taxiul e de bază sau vreun microbuz prezervat. In rest nu știu să răspund, am fost singur cu treabă.

#27
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
90 de lei e o masina sedan de inchiriat pe zi. Nissan Sunny  inchiriata pe loc fara rezervare din aeroport.
Ori inchiriat 2-3 masini, ori un microbuz.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate