Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Medicina la... batranete

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#145
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 22:38, said:

Da zau.
Fa intii o analiza swot si vezi fezabilitatea.
Fa-ti un plan finaciar pe perioada asta.
Fa o analiza de stres pe sot si restul familiei. Daca dau semne ca nu rezista, pregateste-i, trainuieste-i, abureste-i si refa analiza.
Apoi, ia o cirpa intre dinti, ca sa nu te auda cei din jur cind o sa urli de disperare, furie, dezamagire, frica etc. Pentru ca va fi greu, foarte greu.
Pregateste-ti toca..si rezerva o masa. Sa serbezi reusita.
Mergi intr-o biserica, aprinde o luminare, uite-te in ochii Ei...si roaga-te sa iti dea putere sa treci peste toate incecarile ce va sa vina.

Pina acum vreo 10 ani, cel mai mare numar de sinucideri profesionale erau in rindul medicilor. Medici, nu asistenti.
((De vreo 10 ani incoace, s-a schimbat, e mesria mea...))
==========================
Dave.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ei91tgHJOoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Succes, tinerete.

FOCUS

#146
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Da, corect!
Si FOCUS!

When you have to shoot, shoot, don't talk.

#147
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 22:44, said:

Da, corect!
Si FOCUS!

When you have to shoot, shoot, don't talk.

da dar, cam cat tine focusul asta?..

#148
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 22:30, said:

Da zau.
Fa intii o analiza swot si vezi fezabilitatea.
Fa-ti un plan finaciar pe perioada asta.
Fa o analiza de stres pe sot si restul familiei. Daca dau semne ca nu rezista, pregateste-i, trainuieste-i, abureste-i si refa analiza.
Apoi, ia o cirpa intre dinti, ca sa nu te auda cei din jur cind o sa urli de disperare, furie, dezamagire, frica etc. Pentru ca va fi greu, foarte greu.
Pregateste-ti toca..si rezerva o masa. Sa serbezi reusita.
Mergi intr-o biserica, aprinde o luminare, uite-te in ochii Ei...si roaga-te sa iti dea putere sa treci peste toate incecarile ce va sa vina.

Pina acum vreo 10 ani, cel mai mare numar de sinucideri profesionale erau in rindul medicilor. Medici, nu asistenti.
((De vreo 10 ani incoace, s-a schimbat, e mesria mea...))
==========================
Dave.


Am trecut deja de etapa fezabilitatii! Aia cu urlatul, o stiu!
Din nenorocire asta cu marea dezamagire a tinerilor dupa ce ajung medici, am vazut-o de multe ori. In timp ce eu puneam planul la punct de a face medicina, tocmai consolam o doctorita care era distrusa de faptul ca a ajuns medic si nu stia ce alta meserie sa aleaga ca sa scape cat mai repede.
Traim intr-o socetate unde lucrurile se idealizeaza, cum faci si tu si pustiul de dinainte cu "modestia". Doctorul e un fel de dumnezeu, orice altceva e "cah". Realitatea este foarte dura, spitalul este dur, suferinta umana este cumplita! De ce crezi ca asistentele au ajuns sa preia atatea sarcini de la medici, sa fie si femei de serviciu si secretare si psiholog si ce mai vrei tu? Pentru ca este CUMPLIT! Pustii astia daca la 18 ani ar veni intai in spital sa petreaca o saptamana, ar fugi cel putin jumatate de medicina si aproape toti de asistenta medicala. Ar fugi de le-ar scapara picioarele!
Clipul pe care l-ai pus... toata stima pentru acest medic, chirurgii sunt majoritatea cu mari probleme pentru ca stresul este oribil si foarte putini fac fata! Totul e excelent din avion, in interior lucrurile sunt cu totul altfel. Stii cata lume munceste pentru ca o astfel de operatie sa iasa? Nimeni nu reuseste singur desi tineretea si-o petrec in blocuri operatorii reci. Aveam un medic, intamplator bun profesionist, care intodeauna inainte de a iesi din blocul operator se inclina si spunea: "va multumesc tuturor pentru daruirea cu care ati lucrat astazi"! Apropo de modestie...

Edited by Danielle33, 27 February 2018 - 23:07.


#149
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
@Danielle33

Jim Rohn said:

“If you really want to do something, you'll find a way. If you don't, you'll find an excuse.”




#150
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postccdsah, on 27 februarie 2018 - 18:48, said:


Pana ajungi la chirurgie o sa-ti mananci nervii in anii preclinici (I, II, III) cu anatomia, biologia celulara, histologia, anatomopatologia, fiziologia si fiziopatologia, si mai ales biochimia generala si cea clinica. Bafta.

Merci, sa fie!

#151
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 21:32, said:

dafaq?
o luasi de buna?
tsu, ne stim de ceva vreme.

Vrui sa te excit.
Good, asa vreau sa vorbesc cu tine

View PostDanielle33, on 27 februarie 2018 - 22:11, said:

Multumesc pentru sut!

Primul i l-am dat nevestii.
Am venit in Romania cu contract.
N-a gasit de lucru si s-a dus sa vanda in mall.
"Ai inebunit???? Ce sa cauti tu acolo???"
"Sa iau un ban si sa nu stau acasa!"
"De ce s-au terminat ideile? De ce nu intrebi p-aia batranii?"
"Ce sa-i intreb? Ce sa fac?"
"Da, ca vad ca faci prostii cand nu intrebi!"
"Si ce sa fac? Sa ma duc la scoala la varsta asta???" (Avea bine peste 40)
"Si de ce nu???"
"SI daca n-o sa fac fata? Si ce fac dupa aia?"
"Asta o sa vezi singura, fa-ti dosarul si nu pierde vremea in mall!"

Am scris ca a terminat a 2-a din an.
:lol: La sport tragea de pustoaicele de 19 ani, a spart tot!

In paralel am facut si eu ceva
Am terminat primul.
Cine zice ca varsta te impiedica sa faci scoala mananca rahat.
Tenacitatea, experienta si modul de filtrare al informatiilor e infinit mai bun cand stii cu ce se mananca ceea ce ti se preda decat atunci cand esti verde

Alaturi d-asta eu nu sunt empatic.
O iei in freza, plangi 10 minute, apoi VII CU UN PLAN, la mine nu tin lacrimile. Trebuie actiune!
Nu merge "nu se poate", trebuiesc optiuni.

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 22:38, said:

Da zau.
Fa intii o analiza swot si vezi fezabilitatea.
Fa-ti un plan finaciar pe perioada asta.
Fa o analiza de stres pe sot si restul familiei. Daca dau semne ca nu rezista, pregateste-i, trainuieste-i, abureste-i si refa analiza.
Apoi, ia o cirpa intre dinti, ca sa nu te auda cei din jur cind o sa urli de disperare, furie, dezamagire, frica etc. Pentru ca va fi greu, foarte greu.
Pregateste-ti toca..si rezerva o masa. Sa serbezi reusita.
Mergi intr-o biserica, aprinde o luminare, uite-te in ochii Ei...si roaga-te sa iti dea putere sa treci peste toate incecarile ce va sa vina.

Prea mult de munca Vio, e suficient ca are sustinere, restul depinde de ea.
Mandra a stat fara servici 7 ani.
Nu am acceptat sa piarda timpul.

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 21:32, said:


Este.
Putini isi permit, ce-i drept.
(sa ma scuzi, entity, chiar cred asta, nu e periuta, si chiar sper sa nu ma dezamagesti. si nu e vorba de tigaie)
Uite, e un moderatrix care se plimba p-aci si isi da cu parerea. Citeste-i posturile, toate care si le aminteste SP, si arata-mi si mie o postare, una, unde se vede lipsa de modestie, sau falsa modestie. E posibil sa gasesti, nu zic nu... eu am cautat exact cu scopul asta, si nu am gasit.
Poti sa ai coloana si fiind modest.

Sa-mi permit sa fiu modest?
Pai m-ar manca rechinii astia cand ma asez cu ei la masa la negocieri.
M-a invatat mama sa fiu mic si sa tac si am pierdut multe.
Nu ma ascund, nu sunt badaran, dar modestia de mult nu mai face casa cu mine. Si stii ce-am observat?
Ca nu mi-e rau.

View Postjimi91, on 27 februarie 2018 - 22:46, said:


da dar, cam cat tine focusul asta?..

Pana iti atingi scopul, ce mare greutate?

#152
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
Ii dau perfecta dreptate lui Tsunnnami, modestia asa cum o descrieti aici, este o falsa modestie total daunatoare.
A fii sigur pe capacitatile pe care le ai, nu inseamna lipsa de modestie. Romanului ii place sa se ascunda dupa vorbe. Cativa dintre voi v-ati revarsat frustrarile, cine stie ce experiente neplacute ati avut cu asistentele (si au am avut experiente mult mai neplacute decat credeti) si va ascundeti in spatele modestiei. Asta ar fi un motiv.
Citisem undeva despre doi neurochirurgi care au vrut sa faca sectie de neurochirurgie intr-un spital. Toata lumea entuziasmata,  "gata, facem"! Au pus astia si bani de la ei numai sa mearga treaba si cand incepuse sa mearga, hopa, nu mai merge! Nu li se mai aloca niciun ban, nu aveau nici macar niste amarate de cleme de 15 lei, nici asistenta nu voia sa le angajeze spitalul. Motiv pentru care cei doi au lasat totul balta si au plecat din tara. Logic, nu? Sau sunt lipsiti de modestie? Pai, clar, au fost de la inceput lipsiti de modestie cand au vrut sa se lupte cu sistemul si sa faca ceva bun. Asta ar fi alt motiv: asa e romanul, cand esti pe cale sa faci ceva bun, iti da in cap, nu care cumva sa-l depasesti! Cred ca asta e frica cea mai mare a multora, "sa nu fie altul mai bun ca mine!". Sau si mai rau: esti roman, esti prost, n-ai cum sa fii mai destept ca altii! "N-are rost!", "Nu merita!"
Vio, nu-ti face griji, asa e romanul, asta este mentalitatea! Jimi e un copil si gandeste la fel. "Facerea de bine e...."
Ce nu pricepeti voi este ca mentalitatea asta de invins a fost indusa. Vrei sa subjugi o natie? Fa-o sa se distruga ea pe ea insesi! Sapa din interior, fa-i sa aiba mentalitati de invinsi si de frustrati.
In ceea ce priveste proiectul meu, sigur ca am indoieli si mi-e frica! Miza este enorma! E ori full or nothing! Eu trebuie sa revin in Romania, sa-mi las serviciul (care tocmai va spuneam ca e ok) si la care nu am ajuns prea usor. De obicei astfel de posturi nu se gasesc la anunturi pe internet.
Voi astia care imi reprosati ca intreb pe internet ce am de gand sa fac in viata, voua nu v-a fost frica niciodata de nimic de cand sunteti? Ati fost intodeauna cei mai curajosi si cei mai decisi oameni de pe Terra? Inseamna ca n-ati riscat nimic pana acum.

#153
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDanielle33, on 01 martie 2018 - 13:36, said:

Voi astia care imi reprosati ca intreb pe internet ce am de gand sa fac in viata, voua nu v-a fost frica niciodata de nimic de cand sunteti? Ati fost intodeauna cei mai curajosi si cei mai decisi oameni de pe Terra? Inseamna ca n-ati riscat nimic pana acum.

N-are cum sa-ti fie frica cand nu incerci NICIODATA nimic, stai doar in tribune si mananci seminte, uitandu-te la un meci de fotbal si "stii tu sigur" cum este mai bine sa joace jucatorii.
Asta e definitia loser-ului.

La un alt aspect nu sunt de acord cu tine.
Daca facultatea ar inseamna o desprindere de familie, nu as face-o, as cauta ori ca familia sa mearga cu mine in Romania ori sa fac un sacrificiu si sa fac facultatea in locul respectiv.

#154
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDanielle33, on 01 martie 2018 - 13:36, said:

Ii dau perfecta dreptate lui Tsunnnami, modestia asa cum o descrieti aici, este o falsa modestie total daunatoare.
A fii sigur pe capacitatile pe care le ai, nu inseamna lipsa de modestie. Romanului ii place sa se ascunda dupa vorbe. Cativa dintre voi v-ati revarsat frustrarile, cine stie ce experiente neplacute ati avut cu asistentele (si au am avut experiente mult mai neplacute decat credeti) si va ascundeti in spatele modestiei. Asta ar fi un motiv.
Citisem undeva despre doi neurochirurgi care au vrut sa faca sectie de neurochirurgie intr-un spital. Toata lumea entuziasmata,  "gata, facem"! Au pus astia si bani de la ei numai sa mearga treaba si cand incepuse sa mearga, hopa, nu mai merge! Nu li se mai aloca niciun ban, nu aveau nici macar niste amarate de cleme de 15 lei, nici asistenta nu voia sa le angajeze spitalul. Motiv pentru care cei doi au lasat totul balta si au plecat din tara. Logic, nu? Sau sunt lipsiti de modestie? Pai, clar, au fost de la inceput lipsiti de modestie cand au vrut sa se lupte cu sistemul si sa faca ceva bun. Asta ar fi alt motiv: asa e romanul, cand esti pe cale sa faci ceva bun, iti da in cap, nu care cumva sa-l depasesti! Cred ca asta e frica cea mai mare a multora, "sa nu fie altul mai bun ca mine!". Sau si mai rau: esti roman, esti prost, n-ai cum sa fii mai destept ca altii! "N-are rost!", "Nu merita!"
Vio, nu-ti face griji, asa e romanul, asta este mentalitatea! Jimi e un copil si gandeste la fel. "Facerea de bine e...."
Ce nu pricepeti voi este ca mentalitatea asta de invins a fost indusa. Vrei sa subjugi o natie? Fa-o sa se distruga ea pe ea insesi! Sapa din interior, fa-i sa aiba mentalitati de invinsi si de frustrati.
In ceea ce priveste proiectul meu, sigur ca am indoieli si mi-e frica! Miza este enorma! E ori full or nothing! Eu trebuie sa revin in Romania, sa-mi las serviciul (care tocmai va spuneam ca e ok) si la care nu am ajuns prea usor. De obicei astfel de posturi nu se gasesc la anunturi pe internet.
Voi astia care imi reprosati ca intreb pe internet ce am de gand sa fac in viata, voua nu v-a fost frica niciodata de nimic de cand sunteti? Ati fost intodeauna cei mai curajosi si cei mai decisi oameni de pe Terra? Inseamna ca n-ati riscat nimic pana acum.

Eu am imresia ca tu nu vrei sa ma intelegi:)..

Asta e postul tau

View PostDanielle33, on 27 februarie 2018 - 02:59, said:

“Ai grija ce-ți dorești, ca s-ar putea sa se împlinească!”  Ca sa te liniștesc, se prea poate sa ma “încânte” atât de mult condițiile, încât s-ar putea sa nu practic medicina in România. Nu-ți face griji, se pleacă in masa.

Foarte aroganta..nici macar nu esti medic, dar tu dupa ce faci scoala, pleci din tara:|..o atitudine foarte gresita..Eu despre asta vorbeam.

Pot sa spun ca am avut si eu un raspuns destul de nepotrivit.

A spus cineva aici ca modestia, nu foarte multa si-o permite..eu nu sunt de acord. Sunt de parere ca aroganta, e un lucru pe care multi nu si-o permit. Am ajuns sa cred ca e in stransa legatura cu carisma..lucru care depinde de educatie, dar mai mult e ceva cu care te "nasti".

In orice caz, privind pozitia ta, eu pot sa fiu foarte obiectiv:)..consider ca tsunami greseste "daca nu incerci, de unde stii".. Nu e vorba doar de a incerca si atat... mai ales ca e vorba de o decizie destul de importanta, care necesita anumite sacrificii din partea ta..si nu stiu daca iti permiti sa incerci:).. E vorba de a face tot posbilul pentru acea "incercare"..Chiar daca nu reusesti, poti sa fii impacata cu tine, pentru ca ai incercat cu adevarat;)
E un lucru foarte misto in viata, cand te dedici unui anumit lucru, chiar daca nu-ti iese..vei fi apreciat  de cei din jur, dar cel mai important, nu-ti vei reprosa tie nimic.

Asa ca, ai de luat o decizie destul de importanta..care , in cazul tau, nu te va afecta doar pe tine;)

Un lucru destul de practic, pe care il poti face singura..e sa identifici intrebarea..  "sa fac sau sa nu fac facultate?"  Raspunsul e unul foarte simplu si necesita o alta intrebare "ce se intampla daca nu fac facultate?" Aici, iti dai singura raspunsul

Cat despre temerile tale..E un lucru foarte normal sa-ti fie frica..iti si spune ceva acest lucru..ca nu esti proasta si realizezi ce inseamna acest pas. Prin urmare, sa-ti fie frica, e un lucru foarte bun
Curajul, nu inseamna sa nu ai temeri:)..inseamna sa mergi inainte, in ciuda faptului ca ti-e frica

Eu cam atat am avut de spus

Edited by jimi91, 01 March 2018 - 23:37.


#155
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postjimi91, on 01 martie 2018 - 23:32, said:

Eu am imresia ca tu nu vrei sa ma intelegi:)..

Asta e postul tau



Foarte aroganta..nici macar nu esti medic, dar tu dupa ce faci scoala, pleci din tara:|..o atitudine foarte gresita..Eu despre asta vorbeam.

Pot sa spun ca am avut si eu un raspuns destul de nepotrivit.

A spus cineva aici ca modestia, nu foarte multa si-o permite..eu nu sunt de acord. Sunt de parere ca aroganta, e un lucru pe care multi nu si-o permit. Am ajuns sa cred ca e in stransa legatura cu carisma..lucru care depinde de educatie, dar mai mult e ceva cu care te "nasti".


Te rog sa recitesti in ce context am dat acest raspuns. Mi se declara ca "mai bine crap decat sa fiu consultat de un medic asa ca tine". Pai eu cred ca am raspuns mai mult decat politicos, potrivit era ceva de genul: "Crapa!" Stii, "capra cat e de raioasa, coada tot in sus o tine". Dupa ce ca s-a plecat in pas alergator din Romania, au ramas foarte putini medici si asistente, unii dintre ei ciurucuri, se mai gasesc unii care sa mai aiba si pretentii! Ca sa aiba nu stiu ce varsta, 90/60/90, mai stiu eu ce... Vorba unui medic: "fiecare pacient are medicul pe care il merita", unii se vede treaba ca nu merita sa aiba deloc. Nicaieri niciodata nu am vazut atata lipsa de buna cuviinta ca in Romania, cel putin asta citesc pe net, unora li se pare ca medicul sau asistenta trebuie sa se prostreze in fata lor si sa le stearga si pantofii pentru ca au privilegiul sa ii consulte pe ei! Bineinteles ca ar trebui sa faci treaba asta si pe gratis, ca doar o faci din pasiune si asta iti tine de foame!
Ehei, asta e aroganta dusa pana la... se vezi cum e in strainatate cand inainte sa te vada vreun medic sau asistenta (ca in Romania tot e proasta targului), dai intai pe la casierie sa scoti banul. Si iti mai vine si factura acasa cu restul de plata. Ca te duci la stat sau la privat e acelasi lucru. Apoi sa vezi cate saptamani astepti sa te vada vreun medic! Si nici asa nu-si permite "altetea sa roiala" pacientul sa faca pe marlanul, ca-l dau aia afara de nu se vede. Functioneaza normalitatea: om esti tu, om sunt si eu.
Deci, nu stiu din partea cui a fost aroganta... Apropo, am dubla cetatenie, pot alege in ce tara sa-mi practic meseria, fara arogante.

In rest, da, ai dreptate, este o decizia care nu ma afecteaza doar pe mine.

Edited by Danielle33, 02 March 2018 - 00:02.


#156
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
Si inca ceva, mi-ar placea daca termin medicina sa raman in Romania ca medic. Sunt romanca si asa am sa mor oriunde as fi. Dar sa ajung sa ma ia pacientii la misto sau sa am de a face numai cu din astia fara niciun dram de educatie, mai bine nu! Dupa ce ca iti mananci o mare parte din viata ca sa urmezi o cariera medicala, dupa ce ca in Romania n-ai de niciunele, dupa ce salariile sunt de zeci de ori mai mici decat in alte tari, sa mai suporti si marlania cocalareasca a unora care vin la tine pentru ca ei au nevoie de tine!
Iti garantez ca la asa ceva, iau primul avion si p-aci ti-e drumul!

#157
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Foarte aroganta..nici macar nu esti medic, dar tu dupa ce faci scoala, pleci din tara:|..o atitudine foarte gresita..Eu despre asta vorbeam.

Din contra, o atitudine foarte normala. E evident ca un om trebuie sa ia in considerare toate oportunitatile oferite. Numarul de ore de avion pina acolo e irelevant.




Quote

Asa ca, ai de luat o decizie destul de importanta..care , in cazul tau, nu te va afecta doar pe tine;)

De unde stii?
Copilul poate fi destul de mic ca sa poate fi mutat usor iar un sot/partaner nu este obligatoriu (de fapt mi se pare destul de clar din intentii ca asta e cazul).

Danielle:

Daca in Romania te ajuta cineva cu copilul inteleg ca e mult mai usor.

Daca insa supozitiile mele sint gresite si e si un partener implicat, decizia naturala ar fi fost sa faci facultatea in tara in care stai nu in Romania. De ce sa aduni 2 lucururi foarte grele (emigrarea si adaptarea familiei cu scoala care deja grea si lunga) care sa mareasca sansa de esec atit profesional cit si pe plan familial?

#158
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 02 martie 2018 - 00:13, said:

Din contra, o atitudine foarte normala. E evident ca un om trebuie sa ia in considerare toate oportunitatile oferite. Numarul de ore de avion pina acolo e irelevant.






De unde stii?
Copilul poate fi destul de mic ca sa poate fi mutat usor iar un sot/partaner nu este obligatoriu (de fapt mi se pare destul de clar din intentii ca asta e cazul).

Danielle:

Daca in Romania te ajuta cineva cu copilul inteleg ca e mult mai usor.

Daca insa supozitiile mele sint gresite si e si un partener implicat, decizia naturala ar fi fost sa faci facultatea in tara in care stai nu in Romania. De ce sa aduni 2 lucururi foarte grele (emigrarea si adaptarea familiei cu scoala care deja grea si lunga) care sa mareasca sansa de esec atit profesional cit si pe plan familial?
  Iti raspund si tie si lui Tsunnnami, copilul intr-adevar e foarte mic, nu e o problema mutarea lui. Il putem da la gradinita, basca in casa in care ar urma sa stam ar avea mult mai mult spatiu de alergat. Cu sotul e mai complicat, oferta pe care o are in Romania ca serviciu nu e spectaculoasa, dupa calculele noastre, mai profitabil este daca ramane el aici si ne vedem la doua saptamani, in vacante urmand sa mergem noi la el. Asta ar insemna niste luni pe an.
Sa fac facultatea aici, e mult mai complicat. Ca sa ne intretinem cat de cat aici va fi imposibil din salariul sotului, va trebui sa lucrez si eu, macar o jumatate de norma. In conditiile astea, nu as fi convinsa de reusita. Nu mai vorbesc de admiterea de aici, trebuie musai facuta pregatire care este foarte scumpa. Conteaza si faptul ca in primul an aici faci orice altceva numai medicina nu... In fine, au ei motivele lor pentru care vin ei sa faca facultatea la noi.

Edited by Danielle33, 02 March 2018 - 01:02.


#159
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Ideea de a desaprti o familie cu un copil mic e nu e foarte buna. Mai ales ca termenul e nedefinit, adica nu e un an ci e mult mai lung.
Inteleg insa problema, daca tu nu mai iei salariu, salariul ramas trebuie sa fie bun.
Aici e problema ta, nu cit de grea e facultatea, aia cu munca se rezolva, ci cum ii aranjezi viata, familia, partea financiara, etc. pe un termen asa de lung. Si ce pret sinteti dispusi sa platiti pentru acest scop.

#160
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View PostDanielle33, on 02 martie 2018 - 00:11, said:

Dar sa ajung sa ma ia pacientii la misto sau sa am de a face numai cu din astia fara niciun dram de educatie, mai bine nu! Dupa ce ca iti mananci o mare parte din viata ca sa urmezi o cariera medicala, dupa ce ca in Romania n-ai de niciunele, dupa ce salariile sunt de zeci de ori mai mici decat in alte tari, sa mai suporti si marlania cocalareasca a unora care vin la tine pentru ca ei au nevoie de tine!

E, rahat, sa spun asa pe romaneste!
De unde sa stie pacientii aia ai tai cand ai terminat facultatea? Si ce-ti pasa?

Nu mai vorbi asa, tu ai nevoie de pacienti la fel de mult cum au si ei de tine, altfel nu ti-ai dori sa fii medic. Un medic este acolo ca sa ajute no matter what, nu ca sa-si considere potentialii pacienti cocalari marlani. Nu-ti face cinste, in medicina va trebui sa lucrezi si la mentalitate pe langa altele. Doar nu vrei sa devii medic numai pentru statut si salariu, nu?

In alta ordine de idei, am lucrat in sanatate multi ani. In 2016, cu un an inainte de a implini 40 de ani, mi-am dat demisia pentru ca nu ma mai regaseam in ceea ce faceam. Fara sa cer sfaturi, am stat vreo trei luni si am analizat ce mi-ar placea sa fac. Singura. Well, am luat-o de la capat intr-o noua directie, fara nici o singura legatura cu medicina si tot ceea ce stiam. Invat, muncesc cateva ore pe zi, iar invat, forumesc de fun si o iau de la capat. Ma trezesc la 4 dimineata, deseori nici nu apuc sa dorm, dar sunt fericita si multumita. Stii de ce? Pentru ca fac exact ceea ce mi-am dorit, la 40 de ani. Si sunt abia la inceput.
Nu o spun ca pe o lauda ci ca pe o incurajare. Daca iti doresti cu adevarat, poti si vei reusi. So, pe cand inscrierea la facultate? ;)

#161
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View PostAlbastruIndigo, on 27 februarie 2018 - 03:13, said:

Orice ar fi, niciodata nu este prea tarziu. Pentru nimic. Posted Image

Really? Tell that to him:

[ https://b1.ro/thumbs/landscape_big/2017/12/05/regele-mihai-a-murit-romania-in-doliu-262424.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jezebelle, 02 March 2018 - 01:49.


#162
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostAlbastruIndigo, on 02 martie 2018 - 01:36, said:

E, rahat, sa spun asa pe romaneste!
De unde sa stie pacientii aia ai tai cand ai terminat facultatea? Si ce-ti pasa?

Nu mai vorbi asa, tu ai nevoie de pacienti la fel de mult cum au si ei de tine, altfel nu ti-ai dori sa fii medic. Un medic este acolo ca sa ajute no matter what, nu ca sa-si considere potentialii pacienti cocalari marlani. Nu-ti face cinste, in medicina va trebui sa lucrezi si la mentalitate pe langa altele. Doar nu vrei sa devii medic numai pentru statut si salariu, nu?


Nu o spun ca pe o lauda ci ca pe o incurajare. Daca iti doresti cu adevarat, poti si vei reusi. So, pe cand inscrierea la facultate? Posted Image


Nu sunt de acord, imi pare rau! Mi-am distrus sanatatea facandu-mi meseria cat am fost eu capabila si nu mi-am batut joc! Suport orice, in afara de nesimtire! Cu ce e mai presus pacientul fata de mine? Eu nu sunt tot om? Daca el merita respect, eu de ce nu merit? Nu sunt acolo no matter what, nu sunt acolo pentru a fi insultata si agresata. Nu ma refer aici la persoane care nu au toate facultatile mintale prezente, ma refer la cei care au discernamant. Deja acesta este un risc, sunt afectiuni care au ca rezultat violenta. Eu imi risc viata si tratand un pacient cu anumite afectiuni grave, pe care le pot lua si eu. Mi-am asumat aceste riscuri desi am si eu familie si nu inteleg de ce viata mea in ochii altora e mai putin pretioasa. Dar ma repet, suport consecintele medicale ale suferintelor oamenilor insa nesimtirea nu o tolerez! PUNCT!

Dea Dumnezeu sa ma pot inscrie cat mai repede!

Felicitari pentru curajul de a o lua de la inceput! In ceea ce ma priveste pe mine, in ciuda tuturor dificultatilor, cred ca vocatia mea se indreapta in aceasta directie.

Edited by Danielle33, 02 March 2018 - 01:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate