Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Medicina la... batranete

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#127
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postjimi91, on 27 februarie 2018 - 15:08, said:

Voi va certati ca prostii:))..fiecare o tine pe a lui, nimeni nu sta sa analizeze situatia..sa inteleaga ce vrea sa spuna celalalt.

viotl- el a spus simplu,  daca ajungi sa intrebi pe un forum ce trebuie sa faci cu viata ta, cu un mod de exprimare  superficial si arogant


(  e clar ca nu o vei face:)..

Cand esti decis sa faci ceva, ai o anume modestie in gandire..de ce? pentru ca realizezi ca esti prost...(pe masura ce inveti iti dai seama cat de prost esti)

Dar tu o tratezi cu ignoranta.. ceea ce mie imi indica, ca habar nu ai ce inseamna sa faci acest pas:)

tsunami- tu cu cine te certi? si eu am aceeasi mentalitate..poti sa faci facultatea la orice varsta..Cauti sa te dai in spectacol? utilizatorul bambulina probabil era "obosit" xd..nu era capabil sa inteleaga nimic din ce am scris..le interpreta cum vroia el:))..eu l-am lasat in pace:)

PS. OP..la modul cum te prezinti..iti spun clar ca nu vei face facultatea..probabil a fost doar un gand de-al tau si atat:)



singurul motiv pentru care oamenii vin la tine, la asistenta.. (putem include aici si secretarele) este unul foarte simplu..esti mai accesibila..asta nu inseamna ca esti mai desteapta decat un medic..sau macar la nivelul lui:)..poti lua relativ usor informatii de la asistente, secretare:)..de regula ei decid cam cum merg treburile..dar, repet..nu sunt pe picior de egalitate cu medicii:)
Începusesi  bine dar o sfârșești prost! Ba, voi sunteți disperați după care o are mai mare, pe bune!!! Un matematician este egal cu un medic? Sau medicu’ e cum spunea Vio ceva cu sânge albastru, e ceva aparte?! Și dacă e așa, dai întâi proba de sânge la admitere sau cum e? E pe baza de pedigree? Apropo, dacă am IQ-ul mai mare decât al vreunui medic, înseamnă ca sunt mai desteapta, nu? Pai ce facem, Faraoane, in cazu’ asta? Mai tai eu de la mine sa-i dau lui? ��������
DA, ma, n-am “modestie in gândire” ������.

#128
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Referitor la dreptul de parafa. Nu imi aduc aminte ca un asistent medical sa aibe dreptul de a prescrie o reteta. Oricata experienta ar avea in domeniu(ma intorc la analogia colegului cu brevetati si nebrevetati). Tinand cont ca doresti sa profesezi nu mai sta pe ganduri! Bafta la admitere!

#129
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostArlekhinn, on 27 februarie 2018 - 16:02, said:

Referitor la dreptul de parafa. Nu imi aduc aminte ca un asistent medical sa aibe dreptul de a prescrie o reteta. Oricata experienta ar avea in domeniu(ma intorc la analogia colegului cu brevetati si nebrevetati). Tinand cont ca doresti sa profesezi nu mai sta pe ganduri! Bafta la admitere!

Nu ma refeream la parafa de asistent medical ci la cea de medic dacã exista vreun timp limita. Un asistent nu prescrie o rețeta dar poate prescrie un tratament in spital. Dacã este vorba de un tratament de lunga durata, atunci trebuie contrasemnat de un medic. Nu ma refer la România.
Merci pt. urãri, sa fie!

Edited by Danielle33, 27 February 2018 - 16:17.


#130
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostDanielle33, on 27 februarie 2018 - 02:52, said:

Da, ma “aud” ce vorbesc, liceul îl termini undeva pe la 19 anișori, tot atunci începi și facultatea. 19 + 6 = 25!!!! Yep! La 25 de ani, îți poți începe rezidențiatul sau nu... Dar ca rezident consulți pacienții și poți prescrie medicamente. Dacă te faci medic de familie, din ce știu eu, in România nu mai faci niciun rezidențiat. Cred ca la stoma e cam la fel.
Exista rezidentiat si pentru medicina de familie. Nu poti sa practici de fapt medicina fara sa ai facut rezidentiatul.

#131
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostDanielle33, on 27 februarie 2018 - 11:08, said:

Ți-am citit cu atenție mesajul. Știu ce spui, intr-o facultate de fapt înveți inde sa cauți informațiile. Da, nu și in medicina. Ești autodidact pana la un anumit punct, poți sa fii toba de carte, dacă nu îți arată cineva anumite tehnici degeaba! Sint chestiuni practice, nu te invata nicio carte anumite chichițe! Uite de exemplu pe chirurgie, îți trebuie pur și simplu dexteritate și asta nu se invata din cărți. Îți trebuie tehnica, descrisă oarecum in cărți. Asta e beleaua anumitor meserii, nu le poți invata singur, oricât de deștept ai fi!
Pana ajungi la chirurgie o sa-ti mananci nervii in anii preclinici (I, II, III) cu anatomia, biologia celulara, histologia, anatomopatologia, fiziologia si fiziopatologia, si mai ales biochimia generala si cea clinica. Bafta.

#132
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 14:36, said:

Cred ca ai dreptate. Intr-adevar, bat cimpii, sint puturos si de fapt n-am invatat niciodata. Posted Image

Nu e timpul pierdut

View PostDanielle33, on 27 februarie 2018 - 14:50, said:

Nu ma lasa așa!

Bine, hai sa te termin:

"La razboi!"
Ia-ti cartile si apuca-te sa inveti (recapitulezi)
Ce mai e de spus?

Arata-mi directie pe care ti-ar placea sa mergi si sutul ti-l dau eu.

View PostDanielle33, on 27 februarie 2018 - 15:45, said:

Începusesi  bine dar o sfârșești prost! Ba, voi sunteți disperați după care o are mai mare, pe bune!!! Un matematician este egal cu un medic? Sau medicu’ e cum spunea Vio ceva cu sânge albastru, e ceva aparte?! Și dacă e așa, dai întâi proba de sânge la admitere sau cum e? E pe baza de pedigree? Apropo, dacă am IQ-ul mai mare decât al vreunui medic, înseamnă ca sunt mai desteapta, nu? Pai ce facem, Faraoane, in cazu’ asta? Mai tai eu de la mine sa-i dau lui? ��������
DA, ma, n-am “modestie in gândire” ������.

Nu fetita, ei vor sa vada modestie sa ii roage lumea romaneste, sa nu cumva sa spere la mai mult.
Pleava.
Modestia nu e o virtute. Ti-o zic dupa o viata.
Acu' focus!

#133
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Tsunami are mare dreptate.
Si eu cred ca daca ai cerut parerea aici e ceva care te tine. Ca daca aveai dorinta te durea in kur de ce spun nu forumisitii care pot fi tot felul de ratati, frustrati sau copii de 13 ani.

#134
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
După 35 de ani poți să alegi doar medicină de familie la rezi (în România).

Dacă ai terminat o facultate de asistenți medicali generaliști de 4 ani, poți să faci un masterat de 30 de luni în Olanda și să devii ”physician assistant/doktersassistent” - pui diagnostice, dai consultații, prescrii medicmanete, participi la operații - toate astea sub supravegherea lui medic.
Salariul este de 2500-5700 euro pe lună în funcție de vechime, experiență bla bla.

Edit Poți să muncești ca physician assitant/doktersassistent doar în Olanda.

Edited by iliketoforkmyself, 27 February 2018 - 21:35.


#135
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Nu este adevarat! Am o prietena care a inceput rezidentiatul binisro peste 40 de ani si nu e la medicina de familie!
De altfel ar fi si ilegal, discriminatoriu etc... mai ramine sa spui ca nu accepta femei.

#136
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

View Postccdsah, on 27 februarie 2018 - 18:24, said:

Exista rezidentiat si pentru medicina de familie. Nu poti sa practici de fapt medicina fara sa ai facut rezidentiatul.
Vorbim de medici, banuiesc.
Ca nu se aplica nimanui altcuiva, din cite pricep eu si micul meu prieten, IQ.

View PostTsunnnami, on 27 februarie 2018 - 20:04, said:

Nu e timpul pierdut
dafaq?
o luasi de buna?
tsu, ne stim de ceva vreme.

View PostTsunnnami, on 27 februarie 2018 - 20:04, said:

Modestia nu e o virtute.
Este.
Putini isi permit, ce-i drept.
(sa ma scuzi, entity, chiar cred asta, nu e periuta, si chiar sper sa nu ma dezamagesti. si nu e vorba de tigaie)
Uite, e un moderatrix care se plimba p-aci si isi da cu parerea. Citeste-i posturile, toate care si le aminteste SP, si arata-mi si mie o postare, una, unde se vede lipsa de modestie, sau falsa modestie. E posibil sa gasesti, nu zic nu... eu am cautat exact cu scopul asta, si nu am gasit.
Poti sa ai coloana si fiind modest. Modest, nu prost.

da un goagal, exista inca un exemplu de capacitate, virtuozitate si modestie in tagma doftoriceasca din Ro. Hint-circula cu metroul.

Edited by viotl, 27 February 2018 - 21:41.


#137
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postiliketoforkmyself, on 27 februarie 2018 - 21:15, said:

După 35 de ani poți să alegi doar medicină de familie la rezi (în România).

Dacă ai terminat o facultate de asistenți medicali generaliști de 4 ani, poți să faci un masterat de 30 de luni în Olanda și să devii ”physician assistant/doktersassistent” - pui diagnostice, dai consultații, prescrii medicmanete, participi la operații - toate astea sub supravegherea lui medic.
Salariul este de 2500-5700 euro pe lună în funcție de vechime, experiență bla bla.

Edit Poți să muncești ca physician assitant/doktersassistent doar în Olanda.
Eu am facut-o pe cea de 3 ani. N-are rost s-o iau de la inceput. Dar si aici, poti sa faci multe masterate, si dupa cea de 3 ani, poti ajunge director, responsabil pe probleme de sanatate, coordonator, monitor, director de ingrijiri...

#138
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

View Postiliketoforkmyself, on 27 februarie 2018 - 21:15, said:

După 35 de ani poți să alegi doar medicină de familie la rezi (în România).
Dacă ai terminat o facultate de asistenți medicali generaliști de 4 ani, poți să faci un masterat de 30 de luni în Olanda și să devii ”physician assistant/doktersassistent” - pui diagnostice, dai consultații, prescrii medicmanete, participi la operații - toate astea sub supravegherea lui medic.
Salariul este de 2500-5700 euro pe lună în funcție de vechime, experiență bla bla.
Edit Poți să muncești ca physician assitant/doktersassistent doar în Olanda.
simple as that.
Multu, furcu.

View PostDanielle33, on 27 februarie 2018 - 21:39, said:

Eu am facut-o pe cea de 3 ani. N-are rost s-o iau de la inceput. Dar si aici, poti sa faci multe masterate, si dupa cea de 3 ani, poti ajunge director, responsabil pe probleme de sanatate, coordonator, monitor, director de ingrijiri...
Ai ma n-auzi, nu ma dezamagi, nu ma face sa imi para rau de timpul pierdut pe aici.
Vrei medic, medicina, sau vrei un titlu sau o pozitie sociala?

============================
zicea cineva mai sus de modestie.
vezi secunda 25.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5_VI-UOEMRs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by viotl, 27 February 2018 - 21:54.


#139
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostTsunnnami, on 27 februarie 2018 - 20:04, said:


"La razboi!"
Ia-ti cartile si apuca-te sa inveti (recapitulezi)
Ce mai e de spus?

Arata-mi directie pe care ti-ar placea sa mergi si sutul ti-l dau eu.



Nu fetita, ei vor sa vada modestie sa ii roage lumea romaneste, sa nu cumva sa spere la mai mult.
Pleava.
Modestia nu e o virtute. Ti-o zic dupa o viata.
Acu' focus!
Multumesc pentru sut!
Vrajitoruldinoz postarea asta nu ma impiedica sa-mi vad de treaba, ideea e ca am aflat lucruri pe care nu le stiam si ca mai sunt ca mine. Ceea ce de fapt aveam nevoie sa aflu. E normal sa am rertineri, nu sunt intretinuta de mamaica, nu-i usor sa ai o cu totul alta varsta fata de ceilalti. Si asta nu e nimic, va trebui sa renunt la serviciu si am un post bun, nu-mi displace deloc ceea ce fac.

#140
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013
Imi permiti o mica poveste, despre singele oarecum albastru al medicilor?
Pe holurile alea vazute mai sus.....statea el. Avea cam 60 de ani. O figura de om normal, nu ai fi intors capul pe strada dupa el. daca te uitai cu un pic de mai multa atentie, ai fi vazut ca e ceva placut in ochii lui, o bunatate congenitala de roman neaos, fara pretentii, fara visuri inalte, un om simplu care se bucura de viata lui simpla cu care l-a cadorisit Dumnezeu.
S-a facut 12.
S-a facut 13.
S-a facut 14...15...16...17...18...19...20:00... Tristete, disperare, tot tacimul in ochiilui...am schimbat citeva vorbe, apoi m-am lasat pagubas. Nu, nu avea cum sa mai fie vreo sansa. Sotia ii intrase in operatie la 8 dimineata si trebuia sa iasa cel mai tirziu la 12...dar era deja 8 seara.
Eram singuri pe hol, eu cu sotia...sleit de puteri, a zis: nu mai suport. daca a murit, asta e... dar macar sa-mi spuna. ca nu mai pot, mor si eu aici.
Si a aparut omul din video.
-Dumneata?
-Pai..cu operatia de azi dimineata...
-Si? De ce mai stai aici?
-Pai...nu stiu...
-Ce nu stii?
-Nu stiu nimic...
-Cum adica?
-Pai, nu mi-a zis nimeni nimic...
-Pai, stai putin, de azi-dimineata nu ti-a spus nimeni nimic?
-Nu...
-A. Un moment. Isi scoate telefonul, suna undeva, vorbeste un pic... apoi: Vei putea sa o vezi miine la 11:00, conform protocolului. Uite, vorbeste acum cu ea.
Si i-a intins telefonul. Nu pot sa va descriu fata lui. dar cred ca va inchipuiti
Operasera trei copii de sub un an in ziua aia. Si el supraveghease tot.

(btw...doua zile mai tirziu...eram si eu in acea sala, unde raspundea acel telefon)

#141
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 21:54, said:

simple as that.
Multu, furcu.


Ai ma n-auzi, nu ma dezamagi, nu ma face sa imi para rau de timpul pierdut pe aici.
Vrei medic, medicina, sau vrei un titlu sau o pozitie sociala?

============================
zicea cineva mai sus de modestie.
vezi secunda 25.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5_VI-UOEMRs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred ca ai inteles ca medicina vreau! Nici nu discut! Doar n-am innebunit sa invart hartii toata viata, nu invart destule acum?!

#142
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013
Si sa-ti mai spun treaba. Banuiesc ca nu esti straina.
O verisoara a mea..profesor...mi-a zis. Nu ai sanse daca nu te detasezi. De asta o faci, sa salvezi vieti. dar, oricit ai vrea, nu poti sa le salvezi pe toate.
La primul pierdut, plingi mai tare ca apartinatorii... Nu poti accepta ca ai fost invins, ca nu ai gasit calea...Nu, asta nu putea sa ti se intimple tie...
La al doilea, plingi la fel ca ei.
La al treilea... ori o iei razna...ori te detasezi si ii dai mai departe.
De la al patrulea esti medic.
E trist si dureros, dar asta e.
Bine, vorbim de oameni cu coloana.

Acum, ca sa stiu daca ma mai bag in seama pe aici.
Tu ce pisici vrei sa faci?

PS. Operatia mea a costat 3500 euro. A lui Dave, similara, in US... a costat 200.000.
Deci, ce vorbim?

Edited by viotl, 27 February 2018 - 22:21.


#143
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016

View Postviotl, on 27 februarie 2018 - 22:21, said:

Tu ce pisici vrei sa faci?
Știi cum zicea Elon Musk...”If you need inspiring words, don't do it.”

#144
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 03.04.2013

View PostDanielle33, on 27 februarie 2018 - 22:11, said:

Multumesc pentru sut!
Vrajitoruldinoz postarea asta nu ma impiedica sa-mi vad de treaba, ideea e ca am aflat lucruri pe care nu le stiam si ca mai sunt ca mine. Ceea ce de fapt aveam nevoie sa aflu. E normal sa am rertineri, nu sunt intretinuta de mamaica, nu-i usor sa ai o cu totul alta varsta fata de ceilalti. Si asta nu e nimic, va trebui sa renunt la serviciu si am un post bun, nu-mi displace deloc ceea ce fac.
Da zau.
Fa intii o analiza swot si vezi fezabilitatea.
Fa-ti un plan finaciar pe perioada asta.
Fa o analiza de stres pe sot si restul familiei. Daca dau semne ca nu rezista, pregateste-i, trainuieste-i, abureste-i si refa analiza.
Apoi, ia o cirpa intre dinti, ca sa nu te auda cei din jur cind o sa urli de disperare, furie, dezamagire, frica etc. Pentru ca va fi greu, foarte greu.
Pregateste-ti toca..si rezerva o masa. Sa serbezi reusita.
Mergi intr-o biserica, aprinde o luminare, uite-te in ochii Ei...si roaga-te sa iti dea putere sa treci peste toate incecarile ce va sa vina.

Pina acum vreo 10 ani, cel mai mare numar de sinucideri profesionale erau in rindul medicilor. Medici, nu asistenti.
((De vreo 10 ani incoace, s-a schimbat, e mesria mea...))
==========================
Dave.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ei91tgHJOoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Succes, tinerete.

Edited by viotl, 27 February 2018 - 22:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate