Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#73
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
La o casa P+M eu am pus fara dibluri si cordon perimetral + 3 mamaligi pe placa.

#74
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Pentru o casa P+E si cu placa de beton intre etaj si pod, cum este cel mai eficient sa se aplice izolatia "de pod" dpdv al izolarii termice:
- Toata peste placa
- Jumatate peste, jumatate sub placa (in interior)
- Jumatate peste placa, jumatate sub sarpanta, intre capriori
- Alta varianta
?

Intuitia imi spune ca cel mai bine e ca toata izolatia sa fie in acelasi loc, peste placa. Daca, din considerente de constructie, nu se poate pune toata izolatie peste placa de la etaj, cum e cel mai eficient?

#75
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Aerogel ignifug/hidrug nu trebe grosime mare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kz95RnIG0NY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Chiar mã gândeam când va apãrea și aerogelul... Cei care vorbiți despre termoizolație în grosimi mici, cãutați ce înseamnã case pasive și cum se realizeazã ele, calculați rezistențe termice, punct de rouã, necesar de cãldurã. Schimbul de aer are și el o rezolvare.

#77
alex_brsn2007

alex_brsn2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.11.2007
Salutare,

Ce parere aveti despre tapetul cu rol isolator (de exemplu: https://degrets.ro/p...oare-thermo-tap)?

Merci

#78
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
O gluma buna :) 5 mm

#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este din pasla? Daca da, cred ca izoleaza binisor, fonic.

#80
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcinsem, on 26 martie 2018 - 20:17, said:

cum este cel mai eficient sa se aplice izolatia "de pod" dpdv al izolarii termice:
Toata peste placa.

#81
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
Doresc sa izolez pe interior un dormitor situat pe coltul casei la etaj, doar cei doi pereti aflati in exterior.
As dori sa pun izolatie din lana de la Alchimea (din fabrica) de 3 cm si peste lambriu semirotund de 2 cm grosime.
Credeti ca e o solutie buna? Multumesc.

#82
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

View Postkolfleading, on 27 martie 2018 - 12:32, said:

Toata peste placa.

Multumesc.

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 21 martie 2018 - 15:34, said:

Ramane la latitudinea fiecaruia daca pune sau nu si dibluri .
Dpmdv daca peretele nu are o buna aderenta a polistirenului cu adeziv , pui si dibluri . Si se pun dibluri in functie de inaltimea peretilor ( vezi blocuri ca majoritatea au si dibluri ) .
in normativ zice ca se pun, eu tin minte ca cate 5/mp din care unul din inox.

#84
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Bca+ polistiren. De departe cel mai bun raport pret/ calitate.

#85
florinbadea

florinbadea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.04.2018
Dar si cel mai scump..

View PostAbbyB, on 27 martie 2018 - 12:32, said:

Doresc sa izolez pe interior un dormitor situat pe coltul casei la etaj, doar cei doi pereti aflati in exterior.
As dori sa pun izolatie din lana de la Alchimea (din fabrica) de 3 cm si peste lambriu semirotund de 2 cm grosime.
Credeti ca e o solutie buna? Multumesc.

Nu este ok, ori izolezi toata incaperea ori toata casa. Varianta ta are o eficienta foarte redusa.

#86
exzeus

exzeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.01.2007
Cunosc caz de casa de 150 de mp, cu tendinta spre casa pasiva, dar inca departe care se incalzeste cu 6 mc de lemn pe an, cu totul. 40 cm izolatie la acoperis, 20 de cm la pereti. Este multa vorbarie despre cum si ce material se pune, insa efectiv calitatea executiei, respectarea montajului, izolarea punzilor termice, respectarea distantelor la camerele de aer ... ventilatia foarte important...
Vad ca discutia se tot rezuma la materiale, daca pui de ala ca e 5 mm, ca e 10 cm. Daca-l montezi deficitar poate fi si folie de titan de la NASA, tot nu conteaza.
Atentia la detalii .... e cheia.
Faci simplu perete de caramida plina, de 50-60 de cm grosime si nu mai discuti nimic pe partea de izolare, streasina sa fereasca peretele de umiditate.
Sigur, nu e doar atat de simplu, insa niciodata materialul modern, in starturi si grosimi de 10-20 de cm nu va face minuni.

#87
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
in jur de 7 mc lemn as consuma si eu pe iarna la 160 mp utili(202 construiti) cu izolatie mai slaba, 10 cm grafitat peste tot, tamplarie certificata case pasive. in martie am mai adaugat 10 cm peste placa etaj din cauza ca incalzirea mergea aproape dublu fata de parter(IPAT cu termostat/contorizare pe fiecare camera).
"as consuma" pentru ca am estimat consumul dupa cat am ars in cele 2 luni in care am folosit lemne, am cazan mixt si in restul timpului a mers pe peleti.

#88
kmykze

kmykze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2008
Salutare. Am si eu nevoie de sfatul unor oameni cunoscatori. Urmeaza sa imi construiesc casa si m-am gandit la urmatoarea configuratie :) :

Peretii exteriori
- vata bazaltica 15cm exterior
- bca Ytong A+
- vata de sticla 10cm interior (acoperita de gips-carton)

Fundatia va avea polistiren 10cm
Pe fiecare podea (P+1E) polistiren de 5 sub incalzirea in pardoseala
Pe fiecare tavan vata minerala de 10cm
Acoperisul va avea vata minerala de 20cm pe astereala (defapt sub astereala dupa folia de condens) si inca 20 pe podeaua podului.

As vrea facturi cat mai mici (intentionez sa folosesc pompa de caldura aer/apa si ventilatie in toata casa cu recuperare de caldura).

Credeti ca e prea mult? Vedeti vre-un defect? Cand am calculat, la -25 grade punctul de roua (umiditate 0.07%) ar fi cam la 5 cm in vata bazaltica la exterior.

Multumesc.

#89
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postkmykze, on 14 iunie 2018 - 13:26, said:

Salutare. Am si eu nevoie de sfatul unor oameni cunoscatori. Urmeaza sa imi construiesc casa si m-am gandit la urmatoarea configuratie Posted Image :

Peretii exteriori
- vata bazaltica 15cm exterior
- bca Ytong A+
- vata de sticla 10cm interior (acoperita de gips-carton)

Credeti ca e prea mult? Vedeti vre-un defect? Cand am calculat, la -25 grade punctul de roua (umiditate 0.07%) ar fi cam la 5 cm in vata bazaltica la exterior.

Multumesc.
Nu baga dusmanul (vata ) in casa, contine formaldehida!Posted Image
Exista si vata care foloseste alti lianti, dar trebuie sa cauti bine in specificatii...Posted Image
https://www.hotweek....entru-sanatate/

Edited by sandy76, 08 July 2018 - 20:33.


#90
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Va salut cu respect!
Daca polistirenul nu este potrivit in interior din cauza riscului la incendii,  vata minerala poate fi toxica,  ce material de izolatie termica se poate folosi in interiorul cladirilor?
Oricum polistirenul si vata minerala raman cele mai folosite materiale la izolatia termica la noi pe piata....
Am atasat o simulare pentru izolatia unui pod care va fi folosit ca spatiu de depozitare. Nu am pretentii de casa pasiva dar doresc sa obtin totusi o buna izolare termica.  In simulare am folosit OSB, bariera de vapori, 30 cm vata de sticla, folie anticondens, 5 cm spatiu de ventilatie - deasupra e astereala, folie anticondens si tigla ceramica.
Ce pareri aveti?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate