Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
737 replies to this topic

#613
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Asa e când nu ești de meserie și de fapt nu e treaba ta. Dar trăim în România și trebuie sa studiem noi ceea ce ar trebui sa știe profesioniștii.
Exista un profil de polistiren care se pune în loc de solbanc. Acum depinde și de bafta. Dacă solbancul vine spre exterior, exista șanse ca împreună cu pervazul interior sa ai o grosime de camere de aer echivalenta cat de cat cu grosimea ramei geamului.
Dacă solbancul e mai pe mijloc sau spre interior, e nasol, tu îți iei profilul cel mai scump de 92 mm dar dedesubt ai echivalentul unuia low-cost de 60...70mm.
În cazul asta toată înălțimea solbancului la exterior trebuie acoperita cu izolație. Eu cel puțin asa o sa fac, renunț la tabla dacă nu se poate altfel și fac pervaz exterior doar din polistiren extrudat pus un pic înclinat sa se scurgă apa, plasa și tencuială.
Dealtfel abia acum înțeleg de ce la apartament, unde se îmbină pervazul interior cu rama geamului și unde am dat un cordon subțire de mastic, când bate vâjgălăul am cordonul de mastic plin de broboane de apă: pentru ca în spate e solbancul care izoleaza de cât costa: 7 lei metrul liniar.

#614
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

În scurtă vacanță, vreau să mai pun o "haină" pe casă/ în pod.

Momentan am așa:

-polistiren expandat de 5cm, placa de beton, polistiren extrudat de 10cm între căpriori polistiren expandat de 10cm, a-steri-ala, folie anticondens, tablă.

Peste polistirenul extrudat, aș pune folie barieră de vapori și vată minerală de 10cm - efectiv pus peste, fără profile sau distanțiere, pe CCA 80% din suprafața podului, lăsând CCA. 20 MP pentru depozitare, în dreptul scării de acces.

Ar mai trebui ceva ?

Edited by cain2k, 14 December 2022 - 13:26.


#615
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
as vrea sa refac fatada casei, suprafata 250m2, polistiren de 10., timisoara
cam ce preturi se practica, la ce suma sa ma astept?

#616
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Eu am plătit anul asta 90 lei/mp manopera, pe lângă Timisoara.

Edited by birau1982, 19 December 2022 - 17:16.


#617
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004

View Postlegalizes_crime, on 19 decembrie 2022 - 16:49, said:

as vrea sa refac fatada casei, suprafata 250m2, polistiren de 10., timisoara
cam ce preturi se practica, la ce suma sa ma astept?

Este parter plus etaj?
De ce nu o faci singur intr-o saptamana de concediu? Imposibil sa nu gasesti doi trei prieteni sa te ajute.
Daca este cu etaj, inchiriezi o schela.
Nu este greu deloc sa o faci singur si scutesti multi bani dar mai presus de toate scutesti multi nervi cu "meseriasii".

#618
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutare,
Sunt în proces de achiziție al unei case pe un nivel, placă beton și pod mansardabil.
Dezvoltatorul avea în buget izolarea podului cu celuloză, dar la căutare pe internet am înțeles că spuma poliuretanică este net superioară și am cerut 10cm celulă deschisă datorită costului la jumătate față de celula inchisă.
Este vorba despre o suprafață desfășurată a podului de aproximativ 100mp.
Dezvoltatorul pretinde o diferență de aproximativ 2000E, care mi se pare mare.
Care este diferența de preț între izolație cu celuloză 10cm și izolație cu spumă poliuretanică celulă deschisă de 10cm pentru un pod desfășurat de aproximativ 100mp?
Mulțumesc.

#619
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
10cm sunt extrem de putini, vei avea parte de condens si mucegai din pacate.
Lumea isi cam pune 25-30cm macar. Cu spuma mai greu, si nu e ceva constant ca si grosime si grad de izolare. Cu celuloza e ceva mai bine dar se taseaza in timp, si daca ajunge condens in ea se taseaza iremediabil. Cu vata o poti monta si singur si scutesti bani de manopera, pui cate 10cm pe an, in 3 ani o rezolvi de plictiseala cu bani de cumparaturi.

#620
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Mulțumesc pentru răspuns. Decizia a fost luată rapid, fără a avea multe informații despre izolații.
Izolația a fost făcută deja iar podul o să fie nelocuit cel puțin câțiva ani, îl voi folosi doar ca spațiu pentru depozitare, are doar o fereastră pe fața casei.
Momentan mă interesează diferența de cost de la celuloză 10cm la celulă deschisă 10cm. Pe viitor, din economii, pot aduce imbunătățiri.

#621
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Ma gandesc ca nu ai vazut poduri cu mucegai si igrasie de la spuma aceea asa-i? Google it!
Poate totusi celuloza sa fie mai safe pentru cazul tau.

#622
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postaiulianctin, on 05 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Mulțumesc pentru răspuns. Decizia a fost luată rapid, fără a avea multe informații despre izolații.
Izolația a fost făcută deja iar podul o să fie nelocuit cel puțin câțiva ani, îl voi folosi doar ca spațiu pentru depozitare, are doar o fereastră pe fața casei.
Momentan mă interesează diferența de cost de la celuloză 10cm la celulă deschisă 10cm. Pe viitor, din economii, pot aduce imbunătățiri.

Cel mai simplu este sa dai 3-4 mail-uri la diverse firme de izolatii din zona ta ( unele care se ocupa cu spuma poliuretanica, si unele care se ocupa cu celuloza), sa le ceri niste oferte de pret pentru suprafata de care ai tu nevoie ( le spui ca vrei o grosime de 10 cm ), si sa vezi diferentele de pret. In acest mod poti sa te duci la constructorul tau ( daca este cazul ), cu niste argumente corecte, la care nu prea va avea ce sa comenteze. Daca te duci cu niste preturi din burta, aflate pe softpedia de la x, y, sau z, nu stiu daca vei avea sorti de izbanda intr-o posibila negociere.

#623
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Va salut!
Care ar fi cea mai buna alegere intre aceste materiale pentru a izola mansarda (grosime 30-32cm)?
Pretul este foarte apropiat si indicele de conductivitate termica este acelasi, de 0.034W/mK.

1. Baudeman placi semirigide: (10cm+5cm)intre capriori  +  (10cm+5cm)sub capriori = 30cm;
2. Ursa: 16cm intre capriori + 16cm sub capriori = 32cm.

Attached Files


Edited by livyu_s, 12 January 2023 - 09:05.


#624
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Saluatare.
Am o anexa in care am bucataria si as dori sa o izolez.
Pentru izolatie voi merge pe polistiren expandat de 10 pe 3 pereti dar pe un perete nu pot pune mai mult de 5 cm deoarece pe acolo ma urc in pod prin sageac si la 10 cm se micsoreaza mult accesul.
Daca as pute extrudat de 5 as putea avea aceeasi eficienta a izolatiei ca si la 10 expandat?

Sau puteti sa imi recomandati altceva mai eficient la grosimea de 5 cm?

Multumesc.

Edited by vdingo11, 03 February 2023 - 15:27.


#625
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Faptul ca e extrudat vs expandat nu îți dă performanta izolării, cel extrudat e doar mai dur.
Cauta după lambda, cu cât mai mic cu atât mai bine.
Dacă ai bani mulți, spuma poliuretanica cu celula închisă. E scumpa și trebuie echipa cu utilaj (plus ca va arata ca frișca de pe tort).
Altfel, vata bazaltica.
Cel mai practic, polistiren grafitat, eventual extrudat dacă știi ca te urci cu diverse în pod și mai lovești peretele.
Dar repet, uita-te după lambda. Un polistiren obisnuit are în jur de 0.038...0.040. Tu cauta unul către 0.30.
Evident, performanta nu va fi dubla, adică 5 cm grosime nu vor izola ca cel normal de 10 cm, asta poate face doar spuma cu lambda de 0,18...0,20.

Edited by akeem, 03 February 2023 - 18:05.


#626
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E problema mare daca se decupeaza pierdut din polistiren astfel incat accesul sa nu fie ingustat?

#627
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 16.07.2007

View Postakeem, on 03 februarie 2023 - 18:01, said:

Dacă ai bani mulți, spuma poliuretanica cu celula închisă. E scumpa și trebuie echipa cu utilaj (plus ca va arata ca frișca de pe tort).
Altfel, vata bazaltica.
Cel mai practic, polistiren grafitat, eventual extrudat dacă știi ca te urci cu diverse în pod și mai lovești peretele.
Despre izolația din/cu celuloză o părere

#628
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View PostPrototype2, on 03 februarie 2023 - 20:24, said:

E problema mare daca se decupeaza pierdut din polistiren astfel incat accesul sa nu fie ingustat?
Da ca intrarea este prin partea din fata - in spate astereala este si mai ingusta.
Daca intre timp nu gasesc alte solutii voi merge pe grafitat de 5. Din ce am vazut eu grafitatul are lambda aproape de vata bazaltica si sincer mi se pare mai simplu de lucrat cu polistirenul decat cu vata.

#629
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Totuși colegul are dreptate, de ce nu merge sa pui o zona cu 5 cm și restul peretelui cu 10 cm? Înțeleg ca sunt 2 clădiri apropiate și accesul la pod e printre ele?

#630
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Scuze pentru postul anterior. Este vorba de sageac nu de astereala.
Accesul este prin sageacul aflat in fata cladirii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate