Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
752 replies to this topic

#559
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
E in regula polistirenul extrudat sub placa de ciment a planseului daca deasupra va veni apoi si izolatie cu vata minerala 30cm? Am inteles ca e mai usor pentru constructor sa toarne planseul direct peste polistiren, dar nu stiu daca este indicat sa am apoi planseul intre doua straturi de izolatie, una de polistiren si alta de vata.

#560
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 06.06.2006
Una e hidro, alta e termo.
Betonul trage apa. Daca nubai hidroizolatie buna sub placa, vata aia se va imbiba si ea. Sub placa se pune si o bembrana pentru a opri apa sa urce, dar trebuie ousa cu simt de raspundere si, din cate stiu nu se, nu se toarna beton direct peste ea.
Eu am mers full retard:
-embrana
- extrudat (nu g gros)
- olaca cu xypex in ea
- babluri si tevi
- alt extrudat (mai subtire)
- sapa

#561
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019
Buna ziua, a folosit cineva Folie bariera de vapori, aluminiu, Delta Reflex, 3 straturi, si delta vent folie anticondes?
ma intereseaza sa folosesc folie anticondens si antivapori la izolarea etajului din lemn al unei case. pe exterior am polistiren de 10cm. daca aveti experiente cu alte produse mai ieftine si la fle de bune, va rog cateva sfaturi.

multumesc

#562
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 ithanium2, on 12 martie 2022 - 14:12, said:

Salutare,
Am o casa in constructie si am cam ajuns la partea de tencuieli, sape, termoizolatii. Casa este realizata din caramida Porotherm de 25cm cu placa de beton intre parter si pod. Podul va fi circulabil, neincalzit si va avea rol doar pentru depozitare. Ma intereseaza mai multe aspecte.

1. Termoizolatia exterioara. Inca nu sunt 100% hotarat din ce material sa fie. Initial am vrut din placi de vata bazaltica de 20cm. De mentionat ca am in plan sa tencuiesc peretii (atat la interior cat si la exterior) inainte de aplicarea termoizolatiei.
2. Finisaj tavane. O sa mentionez asta aici pentru ca ma gandesc ca s-ar putea sa aibe relevanta in functie de termoizolatia din pod. Tavanul nu il doresc placat cu rigips si nici nu ma incanta sa fie tencuit. Ma gandeam sa se traga un strat cat mai subtire de adeziv, armat cu plasa.
3. Termoizolatia in pod. Aici ma gandeam sa izolez atat intre capriori, cat si placa de beton. Intre capriori ma gandesc ca cel mai ok este cu vata bazaltica. La placa de beton inca nu sunt convins. O cunostinta si-a pus polistiren peste care a turnat sapa. Eu as fi preferat tot ceva vata, doar ca pare mult mai "complicat", cu folie anticondens, bariera de vapori, rigle de lemn.
1. De ce doresti sa tecuiesti pe exterior? Daca zidaria este plana ai putea fixa termosistemul direct pe caramida.
2. Tavanele, nu se pot tencui si apoi finisat?
3. Pentru pod neincalzit si circulabil: folie bariera vapori, polistiren XPS, sapa.

#563
marianvirus

marianvirus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2021
Buna seara. Va deranjez si eu cu urmatoarea problema.

Trebuie sa izolez un pod necirculabil cu unghi de 20 grade, in 4 ape si cu inaltimea maxima de 1.50m. In exterior capriorii stau direct pe cosoroaba mare. Capriorii ii am de 14 adancime si pusi la 57-58 de cm distanta. Am de izolat 110 mp. O sa fie un pod pt depozitare. Vom urca foarte rar acolo.
Mentionez ca, casa este izolata la exterior cu grafitat de 15 pus in unele zone cu cordon perimetral si in unele zone trasa cu pieptenul pe toata suprafata (in functie de cum a cerut peretele) , caramida Robust de 15.cm si termopane BLue Evolution 92 salamander echipate cu de toate. Cand am gandit casa am vrut sa fie cat mai eficienta posibil intr-un buget rezonabil. Nu am vrut casa pasiva pt ca nu m-a dus buzunarul.Dar eu sunt rau de caldura si nu vreau sa am la etaj mai mult de 27 de grade pe caldurile cele mai mari care sunt in Bucuresti momentan. Am placa de beton spre pod

Initial doream sa izolez cu 15 cm spuma cu celula inshisa DAR ca cei care monteaza (Izotherm si inca unii) au zis ca 15 cm de celula deschisa are o rezistenta termica mai buna decat 7 cm de spuma cu celula inchisa si la pret mai bun. INSA nu te poti atinge de un 15 cm celula inchisa, este foarte scump. EX: 7 cm celula inchisa (3.33 rez termica) - 18 e + tva  VS 15 cm celula deschisa (4.15 rez termica) - 16 e + tva.
AM gasit undeva cu 1 e /cm de spuma celula deschisa. Deci 15 cm x 110 mp = 1650 e = 8250 lei

INtre timp m-am cam razgandit si vreau sa pun Vata de sticla de la Knauf (0.040 sau 0.042) cica ar fi Eco. Adica in fabricatia ei nu s-a folosit petrol si nu elibereaza gazul acela nociv formalhideina sau cum ii zice :D.
Si sa pun 3 straturi de vata de sticla. Intre capriori un strat de 10 si unul  de 5, si apoi perpendicular sa vin cu inca 10 si sa acopar si capriorii. Bineinteles si folia de bariera de vapori aferenta. De asemenea pe placa de beton vreau sa pun 5 cm de EPS 80 cu un osb de 0.6, 0.8, 1 cm  (ce gasesc). Pt depozitare.

La varianta cu Vata de sticla doar vata la preturile de acum ma duce intre 1500 si 2000 de lei. Folia e 400 de lei, Scociurile 200 lei maxim. Mai trebuie sa iau niste sipci de lemn ca sa fac caroiajul perpendicular pe capriori pt a prelungi cu inca 10 cm. Plus manopera mai trebuie sa o iau in calcul. Am 2 baieti care vor lucra la interioare si au zis ca o sa faca ei si asta. Inca nu am discutat de cat imi iau ca manopera.

Ce parere aveti?
Mai eficient cu spuma celula deshisa de 15 cm sau cu cei 25 cm de vata de sticla?
Ca bani banuiesc ca ies tot pe acolo sau putin mai ieftin cu vata.
Are cineva posibilitatea sa imi calculeze in ubakus care varianta e mai buna termica? Pe mine asta ma intereseaza cel mai mult.

#564
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 marianvirus, on 28 iunie 2022 - 22:11, said:

Ce parere aveti?
Mai eficient cu spuma celula deshisa de 15 cm sau cu cei 25 cm de vata de sticla?
Ca bani banuiesc ca ies tot pe acolo sau putin mai ieftin cu vata.
Are cineva posibilitatea sa imi calculeze in ubakus care varianta e mai buna termica? Pe mine asta ma intereseaza cel mai mult.

Strict pentru un strat de 25 cm de vată minerală cu lambda de 0,042 (fără a lua în considerare căpriorii) Ubakus indică un U de 0,163, adică un R de 6.13...

Cu tot cu căpriorii plus imperfecțiunile de montaj s-ar putea ca 25 cm de vată să coboare undeva spre performanța termică a spumei cu celule deschise în strat de 15 cm (sau 12 cm cu celule închise) care, prin natura ei, acoperă suprafețele mult mai bine.

Încearcă să modelezi în Ubakus cât mai exact configurația straturilor. Se poate și în varianta demo.

#565
marianvirus

marianvirus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2021
Mulțumesc pt răspuns.
Am tot încercat dar îmi cam prind urechile. E greu sa stimulezi în ubakus spuma cu celula deschisa sau închisă pt ca nu este printre materialele de acolo și trebuie introdus separat și nu știi toate specificațiile ei.
Poate pe varianta platita se poate. Am vazut în filmulețele lui Soflete ca făcuse o simulare și la spuma un strat de 15 cm are o valoare de 0.248 dacă mai baga 5 cm ca sa vina peste tot sa acopere și Capriori și restul iese 0.196. Dsr 20 cm de spuma înseamnă 2200 de euro.

Edited by Dany_Darke, 30 June 2022 - 22:37.


#566
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Cea mai importantă este, în principiu, doar valoarea lambda (conductivitatea termică), 0.036 pentru celulă deschisă, 0.022 pentru celulă închisă... și o poți introduce manual fără nicio problemă plecând de la Polyurethane foam (PU) - scrie tu direct în bara de căutare din Ubakus.

Ignoră momentan problemele de condens și concentrează-te doar pe eficienta termică, pentru a determina soluția optimă.

Edited by subss, 30 June 2022 - 23:43.


#567
marianvirus

marianvirus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2021
filmuletul este aici Min 22 ---> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ou4Xxqo5xpg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cred ca ma axez pe vata, e mai economica

Edited by Dany_Darke, 01 July 2022 - 13:08.


#568
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Ce fel de sipci vei folosi pentru a duba capriorii? Sau ai vrut sa spui dulapi? Da mi te rog un exemplu...
Si eu sunt in aceasta situatie si cred ca voi folosi 28 cm vata Ursa SF cu indice 34 (2 straturi de 14 cm).

#569
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Eu m-as concentra pe izolat planseu, suprafata mai mica, avantaje mai mari iarna-vara. Pod ventilat corespunzator vara si atat. Asta cu depozitatul, am troace prin pod la care nu am umblat de 15 ani, ar trebui aruncate...

#570
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 subss, on 07 februarie 2022 - 23:54, said:

Dacă pereții sunt drepți (de exemplu pentru că au fost tencuiți), este mai bine să fie folosit adeziv în strat continuu,
In acest caz adezivul se aplica si pe perete sau doar pe placa?

Si va mai deranjez cu o intrebare: intre plasa de armare de 145 si 160 difera grosimea firului, deoarece vad ca ambele au aceeasi dimensiune a ochiurilor.

#571
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 vdingo11, on 20 iulie 2022 - 08:51, said:

In acest caz adezivul se aplica si pe perete sau doar pe placa?

Adezivul se aplică doar pe placă, cu ajutorul unei gletiere cu dinți: https://casasidesign...polistiren.html

Quote

intre plasa de armare de 145 si 160 difera grosimea firului, deoarece vad ca ambele au aceeasi dimensiune a ochiurilor.

Da, diferă grosimea firului. Numărul se referă la gramajul pe m2. Alege-o pe cea de 160 grame/m2, diferența de preț nefiind semnificativă în contextul întregii lucrării (aproximativ 3 lei vs. 4 lei pe m2).

#572
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
La placile de 10cm  diblul de 160 este bun pentru perete tencuit deja?
Si inca o intrebare: puteti recomanda un adeziv bun raportat la pretul sau?
Din ce am intrebat la mine in oras au weber 39, Polistirol, Ceresit Thermouniversal si Hasit.
Vanzatorii imi recomanda acest Hasit. Ce parere aveti de el?

Edited by vdingo11, 20 July 2022 - 12:35.


#573
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nu ma poate ajuta nimeni cu o recomandare?

#574
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
toate enumerate de tine sunt bune. eu as folosi weber  sau polistirol premium (nu eco)

Edited by laffin, 23 July 2022 - 16:10.


#575
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Inclusiv acel Hasit 804 este ok?
Si eu as merge pe weber 39 dar daca este bun acest Hasit as merge pe el ca este mai ieftin - doar ca nu gasesc pareri despre el pe net.

Si vreau sa va mai rog ceva: am gasit undeva un calcul (dar nu il gasesc) prin care se poate vedea eficienta termica intre 2 materiale.
De exemplu am:
1. EPS AF80 care are lamda 0.037 si aleg grosimea de 120
2. EPS AF PLUS (grafitat) care are lamda 0.031 si aleg grosimea de 100

Care are eficienta mai buna intre cele doua? Cum se calculeaza?

#576
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Eficienta este aceeasi. Foloseste www.ubakus.com pentru simulari.

Si eu am folosit Hasit 804 si Weber P39, ambele au fost ok.

Edited by pine, 24 July 2022 - 17:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate