Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cartus reumplut nu functioneaza - HP 652

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Salut!
Am si eu un HP DEskjet ink advantaje 2136 all in one si am probleme cu cartusul de negru.
Desi listez zilnic, parca e infundat, l-am dus la centru de reincarcari prima data si am imprimat cu el nici 30 de pagini apoi nu a mai mers, l-am dus din nou la alt centru unde am cerut sa fie curatat (suspectand ca este infundat), din nou nu l-am folosit de 50ori ca iar da chix. Daca suflu in el iese cerneala, dar nu vrea sa imprime.
Ati patit asa ceva? Ce ar putea avea? As putea sa ii fac ceva? am dat 50-60lei pentru doua incarcari si mai putin de 100 pagini listate. Cel color nu imi face asemenea probleme.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
daca ai mult de scos poti incerca un ciss.
desi personal recomand laser.

Spoiler

Edited by arg, 23 February 2018 - 18:48.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Apare vreo eroare sau doar pag alba?
Din setarile imprimantei da-i curatare
Daca nici asa....a murit.

#4
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
De cate ori a mai fost reincarcat acel cartus in trecut?

#5
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007

View Postarg, on 23 februarie 2018 - 18:45, said:

daca ai mult de scos poti incerca un ciss.
desi personal recomand laser.

Spoiler
Nu am mult de scos. Un maxim de 10 pagini pe zi, dar am și câte doua-trei (maxim) zile in care nu scot nimic.
A costat puțin această multifunctională, ~200lei, dar aveam nevoie de scanner și spațiul e cam restrâns.
M-am gândit și la una laser la mâna a doua, dar am înțeles că se poate strica ceva scump la ele sau are nevoie de curățare la capul de imprimare. Parcă și la alea se încarcă/schimbă ceva. Nu știu cum să o aleg.

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2018 - 18:53, said:

Apare vreo eroare sau doar pag alba?
Din setarile imprimantei da-i curatare
Daca nici asa....a murit.
Nu e nici o eroare, zice doar că e cartușul gol și scoate paginile albe. A imprimat până mai devreme.. i-am dat curățari peste curațări

View Postepuru, on 23 februarie 2018 - 18:58, said:

De cate ori a mai fost reincarcat acel cartus in trecut?
De două ori.

Poate frigul să afecteze cartușul? Peste noapte este foarte frig acolo.

Edited by scrisit, 23 February 2018 - 19:09.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Apare mesaj ca e gol cartusul? A aparut acest mesaj si la cele 50 foi cand a mers?

#7
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Nu apare mesaj. Am o aplicatie denumită HP Smart Center si acolo zice că este nivelul mic.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
A crapat, asta e. Cartusul ala, mai greu compatibil, dar gasesti din cand in cand ieftin la pcgarage, pe la 40 lei.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cartus gol sau nivel mic. E total diferit.
La test print ce iese?
Daca nu mai iese nimic, cartusul e dus. Duzele se racesc cu cerneala.
Daca ai dat curatare de multe ori succesiv se ard. In trecut am avut o imprimanta ce i-am ars capul de printare dupa cd am dat curatare de 4 ori la rand.

#10
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007


View Postslai, on 23 februarie 2018 - 19:30, said:

A crapat, asta e. Cartusul ala, mai greu compatibil, dar gasesti din cand in cand ieftin la pcgarage, pe la 40 lei.
Nu se găseste greu, am ținut cont cănd am cumpărat-o ca, cartușele să fie reîncarcabile și noi să fie ieftine.
E 66lei unul mai mare, de tio XL.
La prima reumplere a făcut la fel și l-am dus la altă reîncărcare și și-a revenit, acum iar face acelasi lucru.

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2018 - 19:31, said:

Cartus gol sau nivel mic. E total diferit.
La test print ce iese?
Daca nu mai iese nimic, cartusul e dus. Duzele se racesc cu cerneala.
Daca ai dat curatare de multe ori succesiv se ard. In trecut am avut o imprimanta ce i-am ars capul de printare dupa cd am dat curatare de 4 ori la rand.

Nivel mic, zice.
La test ies toate culorile in afară de negru.
Dacă suflu în el și il las cu cerneala "la gură" merge.
L-aș mai duce o dată la încărcare, doar că durează e zile și costă 30 lei...
Nu știu dacă să cumpăr alt cartuș sau ceva folosit și cu laser.

#11
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Fiind o imprimanta inkjet, pot fi obturat duzele capului de printare. Nu listează deloc după cele 30- 50 pagini. Face la fel și la listarea color?

#12
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Color funcționează.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postscrisit, on 23 februarie 2018 - 19:38, said:

Dacă suflu în el și il las cu cerneala "la gură" merge.
Dar aia stiu ce au facut?
La unele cartuse se scoate si aer la final si se sigileaza.
La altele au contact cu aerul printr-un labirint.

Ia vezi daca face la fel si la tine ca in ultimile secunde
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zcdg0-wxF0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dorin_2k, 23 February 2018 - 20:09.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Probabil a prins o bula de aer.  Trebuie un kit de incarcare si pe urma iei cerneala la flacon. Il incarci acasa cu seringa. Eu am renuntat la cea cu cerneala. Am folosit vreo 3 ani acelasi cartus desi listez mult. A avut zeci de incarcari. La urma nu mai prea mergea decat 30-40 de  pagini. Cand nu mai mergea bagam cerneala si o trageam pe partea cealalta cu seringa. Si iar bagam, tot asa o invarteam de 4-5 ori. Dar daca prindea bula de aer nu mai mergea daca nu trageam cu seringa din el.
Pana la urma am trcut la laser.

  Cartusul color nu am reusit niciodata sa il fac sa mearga dupa reincarcare. Tot timpul era o culoare care nu mergea.

Edited by PoeOvidiu, 23 February 2018 - 20:43.


#15
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Daca un tip cerneala este indicata a fi si pt HP,printre alte tipuri de imprimante (asa cum scrie pe eticheta),o fi buna si pt cartuse 650 pt o imprimanta Ink Advantage 1515 All in one .Era  vreo 30 de lei ,iar un cartus nou 60 lei !
  Am incercat cu ceva timp in urma sa reincarc primul cartus epuizat,dar nu am tras surplusul de cerneala la final si am zis ca nu merg reincarcate,ca nu o fi buna cerneala,,chestii de astea

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Alt cartus , nu mai are rost sa-l desfunzi , este defect . Posibil a fost incarcat cu cerneala incompatibila sau au cedat diuzele fiind cartus demo , adica cel din cutie cum a fost cumparata imprimanta, acelea sunt doar pentru a vedea ca functioneaza si sunt umplute 40-60% din cat are unul separat original . La multe tipuri de cartuse demo firma Hp a folosit compartimentare suplimentara in camera de cerneala, mult mai mica fata de cat are unul cumparat separat .
La cat costa unul nou , 40 lei dupa cum spun colegii, nu merita sa te tot plimbi cu el . Practic firma Hp a scos aceasta serie , ink advange tocmai pentru pretul mic la cartuse ...nu garanteaza refill, ca mai merge de 3-5 ori e altceva . Parerea mea este ca au scos o serie reusita alaturi de pretul la consumabile si calitate , daca e sa comparam cu seria F , cea veche ce functiona cu seria de cartuse 21 si 22 este un pas mare inainte la pretul cunsumabilelor .

#17
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2018 - 20:03, said:

Dar aia stiu ce au facut?
La unele cartuse se scoate si aer la final si se sigileaza.
La altele au contact cu aerul printr-un labirint.

Ia vezi daca face la fel si la tine ca in ultimile secunde
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zcdg0-wxF0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu știu ce au făcut.
Nu face așa și tocmai mi-am dat seama.ca al meu era înfundat. Trebuia să suflu foarte puternic in el pentru ca cerneala să iasa pe partea cealaltă.
Am sa ascult sfaturile voastre si am să achiziționez un cartuș nou, cel mai probabil de tip XL.
O dilema mai am legată de cartuș: siteul HP imi recomandă alt tip de cartuș si nu 625, deși spune că este compatibil cu seria 2130. Care e șpilu?

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Cartus seria HP 652

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate