Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Algocalmin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Toate medicamentele ieftine sunt "periculoase". Oare?
Acu, nu contest treaba cu agranulocitoza, un caz la un milion, dar asa de ce nu interzice aspirina care favorizeaza ulcerul la mult mai multe cazuri, sau paracetamolul care omoara ficatul, la fel, mult mai des decat algocalminul, si care sunt amandoua la liber. Le-a picat pisania pe calmantul saracului. E straniu...
De ce nu interzic alcoolul si tutunul? Sa se dea numa' pe reteta, domne'.

#56
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Dureri de dinti-check,lovituri naspa la picioare,maini-check.Remediu-Aulin.check.   Ps. la picior a fost ca mergeam in 4 labe la baie ca nu puteam sa calc.5 zile medical.Si ,urat termenul,bulangii astia din UK  mi-au dat iboprufen sau ceva asemanator.

#57
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cica si ala are o problemutza, uneori te lasa fara ficat si mori: Nimesulidul poate produce foarte rar reactii adverse hepatice severe, mergand de la cresteri ale transaminazelor, pana la hepatita acuta fulminanta cu deces.
Oricum, e tot cu reteta deci in principiu nu imi rezolva problema. Plus ca nah, Algocalminu' e mai comun si la noi in România se mânca pe pâine.. De Aulin mi-i frică...

#58
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Mai Adi,Te duci frumos intr-o farmacie semicentrala intre 14-16,pui fata de caine maidanez plin de dureri, marci banu si rezolvi sa-ti iei ce doresti.Inca functioneaza.

#59
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
O data anu trecut a fost pe bune faza, ca m-a prins migrena pe zero cu pastilele. Mi-a dat farmacista 3 pastile; e groasa rau, ca pe vremuri cand nu se gaseau chibrituri, sau lame de ras, sau etc, si se dadeau pe ratie.. Alta data (acu vreo trei ani) eram la Hunedoara in creerii muntilor, m-a prins migrena nepregatit si a trebuit sa ma duca cineva cu o masina pana in comuna repede-repede, apoi a batut din usa in usa pe la niste cunostinte o gramada pana a gasit algocalmin; dar a gasit Posted Image

Edited by addysoftware, 23 February 2018 - 03:37.


#60
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017

View Postaddysoftware, on 22 februarie 2018 - 23:21, said:

Curcuminul nu prea e rentabil, 80 lei o "cura";
Cam scumpitzel fata de 7 lei algocalminul.
Curcuma costa 8,50 lei/100grame , praf, se amesteca 1/1 cu miere si se ia o lingurita rasa - refa acum calculul...Posted Image

#61
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ok, ca s-o spun clar, mie imi trebuia o alternativa ieftina, tot un medicament, de sinteza sau nu, care sa fie comparabil la pret cu algocalminul si sa-l iau doar cand e necesar.
Nu vreau sa fiu dependent de o substanta oarecare pe care s-o cumpar toata viata si s-o inghit in fiecare zi.
Este o diferenta foarte mare in a lua o substanta doar cand e necesar, si a lua alta substanta zi de zi, 20-30 de ani de aici inainte. Nu vreau asta.
E chestiunea costului si in plus e si chestiunea dependentei.

Pana una-alta, o sa ma duc la mai multe farmacii sa vorbesc cu fetele sa vad ce-mi pot da la liber in conditiile mele.

#62
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postaddysoftware, on 22 februarie 2018 - 22:33, said:

Vrei sa zici turmeric? condimentul? am pudra, pune nevasta la mancare... Se degradeaza la cald?
Chestia e ca eu vreau ceva care sa ma scape de migrena doar cand se produce, nu sa iau ceva toata viata preventiv. Daca aveam migrene cum au altii/altele, sarac/ele, atunci da, avea sens...
Totusi, ce efect are turmericul? Aha, antiinflamator..curcumina; tocmai am gugalit oleaca. Buna treaba, cel putin imi reduce oarescat anumite intepaturi care au inceput sa ma sacaie la spate la coloana, si durerile de vreo cateva luni de la incheieturile falangelor de la maini.Thanks de pont.

inainte de toate ti-as recomanda sa ceri medicului trimitere pentru analize, sa vezi de ce natura sunt durerile de la coloana si falange. asa a inceput si la sotul meu (plus gleznele care ii trosneau intr-un hal de zici ca i se rupeau oasele), cand nu a mai suportat durerile sacaitoare, a mers la medicul reumatolog, i-a recomandat analize specifice si, surpriza, avea poliartrita reumatoida stadiul II.
la recomandarea medicului reumatolog, in  completarea tratamentului medicamentos injectabil, sotul meu ia curcumin 95 produs de herbagetica, un flacon cu 120 pastile, cura pentru 4 luni, costa in jur de 110-120 lei (depinde de unde il cumperi, in unele plafare sau farmacii l-am gasit si la 180 lei); eventual cauta pe site-ul producatorului, acolo gasesti si informatii mai pe larg in legatura cu produsele si afectiunile pentru care sunt recomandate.
iti spun doar ca sotul meu se simte foarte bine avand tratament + supliment curcumin, de cand a inceput sa ia acel supliment nu mai are deloc micile dureri care existau facand doar tratamentul injectabil.
ia si soacra mea acest supliment, are probleme cu picioarele, i se umfla gleznele si o dor, de cand ia curcumin se simte mult mai bine si nici nu i se mai fac gleznele butuc.

#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaddysoftware, on 22 februarie 2018 - 23:58, said:

sau paracetamolul care omoara ficatul,
Numai cand depasesti 4 grame pe zi. In rest e safe si e remediu simptomatic de baza in raceli si gripe in toata lumea si culmea... nu e nici scump :)

View Postcorinadaniela, on 23 februarie 2018 - 14:46, said:

are probleme cu picioarele, i se umfla gleznele si o dor, de cand ia curcumin se simte mult mai bine si nici nu i se mai fac gleznele butuc.
Problema e ca nu trateaza cauza ci doar amelioreaza simptomele temporar.

#64
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Postandreic, on 23 februarie 2018 - 15:00, said:

Numai cand depasesti 4 grame pe zi. In rest e safe si e remediu simptomatic de baza in raceli si gripe in toata lumea si culmea... nu e nici scump Posted Image



Si cand nu depasesti 5 zile de tratament.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate