Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Am nevoie de o evaluare a tel.Android si calculator pt probleme de securitate

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Din ce inteleg eu, problema ei e ca banuieste ca cineva ii inregistreaza convorbirile si asculta de la distanta, nu ca ii cunoaste coordonatele GPS.

#20
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Oameni buni, o sa va raspund pe rand la toti care ati vorbit ok. Sunt la serv. E complicata situatia la mine.S-ar putea sa ai dreptate cel ce a zis ca e posibil sa fie remote, si atunci chiar nu am cum sa gasesc nimic. Nu e prima data cand incerc sa gasesc solutii, evident.Am cautat singura pe net o groaza de solutii, de la gasire adrese externe pana la instalat reinstalat anti malware.Nu stiu, hai ca va raspund mai incolo putin si multumesc inca o data.

#21
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Serviciul e Serviciu?
Daca da, atunci e angajatorul, posibil sa ai si in contractul cu ei o clauza sa le permita. Dac mai e si telefonul de la Serviciu, e clara treaba.

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Kernel-ul (miezul central de memorie care gestioneaza cele mai importante date) poate fi „spart” aproape instant deci singura „protectie” SIGURA este sa renunti pur si simplu la smartphone si calculator.
Toti producatorii (Microsoft, Google, Apple, etc.) lanseaza permanet update-uri de securitate dar acestea nu rezolva complet problemele sau, in cel mai fericit caz, le rezolva pentru o perioada relativ scurta.
WPA2 (securizarea conexiunilor Wi-Fi) a fost spart anul trecut in … 15 secunde
Daca cineva are intr-adevar interes sa te urmareasca o va face fara sa se impiedice prea mult de protocoalele de securitate.
Cam asta e

#23
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
N-ai explicat nimic.
Ai cautat singura solutii si alte povestiri.... sint doar povestiri.
Ceva concret, sa te ajutam si noi, nu am inteles.
Si nu cred ca dezvalui ceva important / personal, eu te-am intrebat doar chestii tehnice.

#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostNaijax, on 20 februarie 2018 - 14:43, said:

Kernel-ul (miezul central de memorie care gestioneaza cele mai importante date) poate fi „spart” aproape instant deci singura „protectie” SIGURA este sa renunti pur si simplu la smartphone si calculator.
Toti producatorii (Microsoft, Google, Apple, etc.) lanseaza permanet update-uri de securitate dar acestea nu rezolva complet problemele sau, in cel mai fericit caz, le rezolva pentru o perioada relativ scurta.
WPA2 (securizarea conexiunilor Wi-Fi) a fost spart anul trecut in … 15 secunde
Daca cineva are intr-adevar interes sa te urmareasca o va face fara sa se impiedice prea mult de protocoalele de securitate.
Cam asta e
Prea multa panica pentru nimic, Meltdown are deja scos patch, Spectre e mai dificil de exploatat. Cine cunostea vulnerabilitatile astea pana sa apara patch-urile, nu le folosea pt spionat persoane fizice.
Degeaba lanseaza ei actualizari de securitate din moment ce o buna bucata din dispozitivele de pe piata inca mai au versuni vechi de android pentru care s-a retras suportul.
KRACK poate fi exploatat doar din vecinatatea routerului, dar nici cu acesta nu ai mari sanse de reusita daca traficul e facut prin conexiune securizata cu certificat digital, dar pana la acesta mai exista multe alte vulnerabilitati cu spectru mult ma larg de aplicare si mult mai eficiente.
Multi producatori au scos deja actualizari de firmware care acopera vulnerabilitatea KRACK, insa e inutil daca nu este actualizat cu acel patch si sistemul de operare al celorlalte dispozitive.

Edited by gumball3000, 20 February 2018 - 14:53.


#25
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Normal, le foloseau firme precum BlackCube pentru a spiona DNA pentru a avertiza coruptii.
Nu sa o asculte pe tanti Maria cum se duce la buda din fundul gradinii.

#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pana la chestii atat de avansate, trebuie educat utilizatorul, multe informatii le poti sustrage fara prea mare efort, inginerie sociala, spear phishing samd.

Orice audit de securitate presupune mai mult decat o simpla resetare a dispozitivelor.

Edited by gumball3000, 20 February 2018 - 14:57.


#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Apeleaza la SC Paranoia SRL.Firma serioasa,cu peste 25 de ani de vechime.

#28
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostNaijax, on 20 februarie 2018 - 14:43, said:

WPA2 (securizarea conexiunilor Wi-Fi) a fost spart anul trecut in … 15 secunde
de fapt, wpa2 exista comercial din 2004, conform wikipedia... si a fost spart in 2017. deci vorbim despre vreo 13 ani pana a fost spart, o mica diferenta de la 15 secunde....

#29
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
De fapt a fost dezvaluit in mod public ca a fost spart.
Ca orice hack, unii il pot avea si la o luna de la lansarea protocolului, dar in loc sa il dezvaluie, il secretizeaza si exploateaza pe bani multi, pana cand secretul iese la iveala.

#30
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Doamnelor, domnisoarelor, domnilor,

Ascultati-l pe gumball300, stie ce spune.
Adaug ca eu stiu ca el stie.
Scuzati exprimarea deranjanta dar am folosit-o pentru a sublinia afirmatia.
Numai bine!

Edited by altuser09, 20 February 2018 - 15:55.


#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostElineea, on 20 februarie 2018 - 14:13, said:

Am pus o intrebare de bun simt si nu e nevoie sa dau detalii. Pot insa sa va asigur ca nu e vorba de iubit/fost iubit sau sot, garantat 100%.
E meseriaș omul.

În cazul de față, sincer și obiectiv, observ o situație de tipică, smartfone smarter then user.
Sfatul meu: telefon Samsung, LG, orice, fără sistem de operare avansat. Nopți liniștite.

#32
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
mybrandnewmail59 o sa dau detalii cand ajung acasa.
Nu, nu e legat de serviciu.
Da, e o solutie ceva fara sistem de operare avansat.M-am gandit si la asta,pt android.Dar nu merge pt calc.Mai ales ca vreau sa lucrez pe calc, invat programare, design, am nevoie totusi de laptop, desi recunosc ca cea mai buna solutie ar fi o cabana in padure, fara electricitate Posted Image

#33
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
firewall Comodo sau treci pe linux
ps. primu lucru pt. protectie este folosirea calculatorului ca USER si nu administrator, iar accesu sa fie parolat :)

Edited by STARTREK1, 20 February 2018 - 16:31.


#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Alt telefon cu altă cartelă.

Laptop - scos hard, pus cu ciocan pe el, pus alt hard, sistem de operare nou.
Verificat să nu fie un model de laptop cu tracking and shit gen ălea de companie de dincolo care au slot de cartelă telefonică în ele.
Problem solved.

Dacă poți da mai multe detalii care nu implică chestii personale, eu unul ajut cu sfaturi concrete și aplicabile.
Am întâlnit situație similară, dar în cazul cunoscut de mine, doamna are alte probleme - care ar necesita un tratament - ca să mă înțelegeți.
De aici rezerva mea.

Edited by exceswater, 20 February 2018 - 16:41.


#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru calculator, salvare în cloud și ceva gen Deep Freeze.

#36
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Schimbat telefon,cartela,tot, e aceeasi situatie.Oricum stiu ca nu am ce face, dar speram ca cine stie.Poate cineva are o idee inedita.Pt ca e un nivel care ma depaseste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate