Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Am nevoie de o evaluare a tel.Android si calculator pt probleme de securitate

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Buna ziua,

As vrea sa stiu unde pot sa apelez pentru o evaluare de securitate a telefonului si a calculatorului.
Sunt multe detalii de spus dar mi-am dat seama ca sunt urmarite ambele dispozitive.
Mi-am dat seama pentru ca am avut salvata o inregistrare de apel de la nr. necunoscut pe care eu nu l-am acceptat, plus alte momente in care se redirectioneaza apelurile, sunt sunata si pe telefon nu apare apelul, de mai multe ori s-a repetat.

AM nevoie urgent, va rog.

#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
formateaza pc-ul si reseteaza telefonul la setarile din fabrica sau flashuieste un ROM nou daca telefonul are Android.

Edited by zyppster, 20 February 2018 - 13:39.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca la SRI. Daca nu esti multumita vezi la Mossad, sunt foarte profesionisti baietii...Posted Image dar costa...  Apropo daca chiar ti-ar fi urmarite dispozitivele habar nu ai avea...Posted Image

Edited by baribalu, 20 February 2018 - 13:40.


#4
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

Quote

inregistrare de apel de la nr. necunoscut pe care eu nu l-am acceptat,
Ce inseamna inregistrare ?
Nu ai acceptat, adica ai respins sau ai lasat sa sune pina s-a oprit ?
Si ce inseamna asta ?

Quote

plus alte momente in care se redirectioneaza apelurile,
Adica te suna cineva pe tine si sa duce apelul pe alt numar ?

Quote

sunt sunata si pe telefon nu apare apelul
Poate e problema de retea ?
Acum citiva ani erau foarte dese situatiile astea, mai ales la Telekom, telefon unul linga altul, suna la apelant, dar la apelat nimic.
In ce retea esti ?
Ai incercat sa schimbi cartela, reclamatie la firma de telefonie mobila... ?

Cit despre "evaluare de securitate".... e destul de greu asa cave, daca vrei neaparat incearca la ceva agentii de detectivi particulari.
Dar, din cite stiu eu, aceasta interceptare se poate face si din afara dispozitivelor (oficial foarte usor, neoficial poate ceva mai greu).
Deci e posibil ca dispozitivele sa fie curate, dar totusi sa fii ascultata - da, stiu, acum iti intretin paranoia, dar asta este :)

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbaribalu, on 20 februarie 2018 - 13:39, said:

Apropo daca chiar ti-ar fi urmarite dispozitivele habar nu ai avea...Posted Image
cel mai probabil nu se refera la faptul ca e urmarita de autoritati, ca atunci oricum n-ar ajuta-o o evaluare a telefonului - ci de vreun binevoitor apropiat, gen sotul    :)

telefonul reseteaza-l la setarile din fabrica, pentru calculator poti incerca sa urmezi pasii din aria de devirusare: https://forum.softpe...hide-topic-nou/

#6
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Eu spun sa intrebi expertul cel mai la indemana, si anume iubitul/sotul... se pricepe el mai bine si stie ce e cu supravegherea telefonului tau, daca intelegi ce vreau sa spun Posted Image

Asta daca nu cumva interpretei tu aiurea chestii, sau nu suferi de niste boli psihice. Am mai vazut printr-un clip pe unul care visa ca pe un telefon din ala cu butoane il supravegheaza lumea video desi modelul ala nu avea nici un fel de camera Posted Image

Edited by romangx, 20 February 2018 - 14:06.


#7
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.06.2009
Apelezi ##002# si ar trebui sa dezactiveze toate redirectionarile .

#8
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Am pus o intrebare de bun simt si nu e nevoie sa dau detalii. Pot insa sa va asigur ca nu e vorba de iubit/fost iubit sau sot, garantat 100%. E ceva la un alt nivel si nu e din cauza ca am urmarit prea multe filme conspirationale. Daca eu am pus o intrebare de bun simt, nu inteleg de ce trebuie sa fiu luata in raspar. Dar asta e firea romanului si atat stie el sa faca, sa isi bata joc.Ca atata poate.Ce sa-i faci. Prefer de acum inainte sa intreb vreun prieten indian sau pakistanez, aia stiu mai bine ce e aia comunitate decat in Romania.SI mai are romanul o hachita, sa dea cu presupusul si sa creada ca le stie pe toate, apoi sa fie ironic.
Multumesc totusi celor care mi-au raspuns fara sa apeleze la ironii ieftine.

#9
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Da reset la telefon.
Daca continua sa iti apara semne... schimba telefonul. Daca si dupa schimbare continua, atunci problema e undeva mai sus, nu tine de telefon.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostElineea, on 20 februarie 2018 - 13:32, said:

Buna ziua,

As vrea sa stiu unde pot sa apelez pentru o evaluare de securitate a telefonului si a calculatorului.
Sunt multe detalii de spus dar mi-am dat seama ca sunt urmarite ambele dispozitive.
Mi-am dat seama pentru ca am avut salvata o inregistrare de apel de la nr. necunoscut pe care eu nu l-am acceptat, plus alte momente in care se redirectioneaza apelurile, sunt sunata si pe telefon nu apare apelul, de mai multe ori s-a repetat.

AM nevoie urgent, va rog.
Te pot ajuta eu, de multe ori un simplu reset poate fi insuficient.
Lasa un PM.

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Daca e vorba de alt ,,nivel" nu intrebi pe forum, normal ar fi sa stii unde sa te duci sa raportezi aceasta problema.Posted Image

Edited by baribalu, 20 February 2018 - 14:30.


#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exista aplicatii de tracking pe android care nu se sterg dupa reset, trebuie verificate si conturile sa nu aiba setari dubioase pt localizare.
SI nu in ultimul rand trebuie verificata si reteaua din casa.

#13
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
OK, dar cei care ti-au raspuns serios, nu le raspunzi si tu inapoi ?!

#14
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
daca schimba S.O.-ul se pierde si aplicația de tracking. Își poate pune Lineage, Resurrection, orice alt AOSP.

Edited by zyppster, 20 February 2018 - 14:34.


#15
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Sa se duca la un service, sa ceara resetare sau chiar resoftare. Dar apoi risti sa iti planteze ala de acolo ceva pe telefon.

View Postgumball3000, on 20 februarie 2018 - 14:29, said:

Lasa un PM.

View Postgumball3000, on 20 februarie 2018 - 14:31, said:

SI nu in ultimul rand trebuie verificata si reteaua din casa.
gumball3000 acum fii sincer, tu vrei sa te duci la ea acasa Posted Image

Edited by romangx, 20 February 2018 - 14:36.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postbaribalu, on 20 februarie 2018 - 14:29, said:

Daca e vorba de alt ,,nivel" nu intrebi pe forum, normal ar fi sa stii unde sa te duci sa raportezi aceasta problema.
Sa zicem ca eu am mai facut chestia asta, atat "la un alt nivel", pt cineva care avea niste documente sensibile prin PC (de i-a fost sparta casa fara sa-i fie furat nimic), cat si de cealalta parte cu "spionarea" (aici era vorba totusi de cineva care voia sa-si urmareasca fiul, avea niste suspiciuni, fiind minor, nu s-a pus problema sa comit vreo ilegalitate).

#17
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postgumball3000, on 20 februarie 2018 - 14:34, said:

fiind minor, nu s-a pus problema sa comit vreo ilegalitate).
Din contra, find minor ilegalitatea e si mai mare Posted Image

Edited by romangx, 20 February 2018 - 14:36.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postzyppster, on 20 februarie 2018 - 14:33, said:

daca schimba S.O.-ul se pierde si aplicația de tracking. Își poate pune Lineage, Resurrection, orice alt AOSP.
Da, daca e si telefonul compatibil si se pricepe sa faca asta, da, la rescriere de firmware ar cam disparea tot, dar dupa cum am mai spus, trebuie verificate si setarile contului de Google, se poate da acces foarte usor unor terte persoane sa-ti monitorizeze locatia.

Iar la PC degeaba ii da format daca nu se identifica si sursa infectarii, e suficient un simplu redirect de pe router sa descarce involuntar prostioare.
Se pot instala pe routere si firmware-uri alternative cu functii de monitorizare.
Asta daca intrdevar vorbim de "un alt nivel".

Edited by gumball3000, 20 February 2018 - 14:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate