Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sony Bravia 49XE7005

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Am cumparat ieri acest tv si ma gandesc sa il returnez. Inainte aveam un lcd Samsung vechi care se vedea foarte bine. TV-ul Sony se vede bine (desi nu are nuantele de negru inchis ca la samsung), e 4k, dar are o problema. Per total, imaginile sunt inchise. Chiar daca dau luminozitatea la maxim nu se vad detaliile in intuneric ca pe vechiul samsung. Prietena mea zice ca nu i se pare nimic in neregula, dar mie mi se pare ciudat ca sony asta nou sa fie mai intunecat cu brightness la maxim fata de vechiul samsung ce avea brightness la jumate.
Am umblat prin setari, nu prea vad ce as putea sa ii fac. Se vede relativ intunecat si in filme (netflix), si in jocuri pe ps4.
Asa sunt, in general, tv-urile Sony? Sau e posibil sa fi nimerit un model cu probleme (defect)?

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Inainte de al cumpara, nu ai fost in vreun magazin care il are sa vezi cum se vede?

#3
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Ba da, l-am vazut in magazinul din care l-am cumparat. Dar cel expus avea demo din ala si se vedea bine.
Eu nu stiu daca cel pe care l-am luat eu (nou, sigilat) are o problema sau asa sunt toate zi nu mi-am dat seama din demoul ala care rula pe cel expus.

#4
corleone

corleone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2004
ECO mode activ?

#5
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006

View PostParanoir, on 19 februarie 2018 - 23:10, said:

Am cumparat ieri acest tv si ma gandesc sa il returnez. Inainte aveam un lcd Samsung vechi care se vedea foarte bine. TV-ul Sony se vede bine (desi nu are nuantele de negru inchis ca la samsung), e 4k, dar are o problema. Per total, imaginile sunt inchise. Chiar daca dau luminozitatea la maxim nu se vad detaliile in intuneric ca pe vechiul samsung. Prietena mea zice ca nu i se pare nimic in neregula, dar mie mi se pare ciudat ca sony asta nou sa fie mai intunecat cu brightness la maxim fata de vechiul samsung ce avea brightness la jumate.
Am umblat prin setari, nu prea vad ce as putea sa ii fac. Se vede relativ intunecat si in filme (netflix), si in jocuri pe ps4.
Asa sunt, in general, tv-urile Sony? Sau e posibil sa fi nimerit un model cu probleme (defect)?
l-ai calibrat? :)

#6
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Trebuia sa iei unul cu panel VA, ar fi avut contrast mai bun si negreu mai intens. 49xe7005 are panel IPS.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Ai prins un exemplar cu probleme , pe partea de imagine , luminozitate lumea il lauda .
DAR are probleme pe parte de internet, pixeli arsi, telecomanda slabuta s.a.
Pe emag fara mari eforturi gaseai ca din 23 de review-uri 13 sunt cu probleme .
Seria 50KU6092 de la samnsung ii da fum , are 513 reviev-uri cu nota finala 4,59 fata de 3 si ceva sony (este doar ca exemplu, sunt siteuri specializate care te scot in 10 minute din dilema)
Daca poti returneaza-l si cauta ceva bun, la smarturi cand vezi ieftin e clar ca s-a luat de undeva , in general partea de smart e slaba, pierde wifi, telecomanda aiurea etc , ieftin si bun nu exista in aceasta sfera, de undeva se taie, iar primuil lucru te penalizeaza la panel dupa la wifi , lucruri pe care le descoperi deobicei tarziu.

Edited by ldpe, 20 February 2018 - 08:57.


#8
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eco mode oprit.
La toateprodsrle exista reviewuri/pareri pozitive si negative.
Se misca foarte bine partea de smart, nu are nicio problema in afara de faptul ca e o idee cam intunecat. Chiar si cu brightness pe maxim, e o idee mai intu ecat decat e vechiul samsung cu luminozitatea la 50%.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Samsung produce panel-uri pentru sony , dar sony produc propriile tunere care intradevar sunt excelente . Sony au probleme la reproducerea rosu, au un vinetiu spre mov , problema intalnita si la camerele foto, samsung satureaza culorile , lg au culori reci , de gheata .
Da, toate produsele au asa da asa nu dar in situatia data sunt 513 contra 23 iar la primul nota finala 4,59 din 513 vs 3,30 din 23 , raportul este disproportionat colosal....

Edited by ldpe, 20 February 2018 - 08:57.


#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
@buzucan: Mister, mai lasa calibrarea, ca nu orice gioarsa de televizor merita calibrata.

@initiator: Daca nu-ti place cum vede, desi ai dezactivat eco mode si restul, in poti returna. Posibil ca sa ai acasa un Samsung cu VA cu luminozitate foarte buna, iar Sony-ul e un IPS. Multe modele vechi (nu doar Samsung) vad mai bine decat majoritatea tv-urilor aflate azi pe piata. Vezi ca pe partea de smart e la fel de slab ca Samsung-urile din 2014 asa ca te vei trezi cu erori cu memorie insuficienta.

@Sony nu prea mai cumpara display-uri de la Samsung ca in trecut. Acum cumpara IPS-uri de la LG si VA-uri de pe unde apuca.

#11
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View Postldpe, on 20 februarie 2018 - 08:57, said:

Sony au probleme la reproducerea rosu, au un vinetiu spre mov , problema intalnita si la camerele foto, samsung satureaza culorile , lg au culori reci , de gheata .

Hai da-o dracu :))))))) echipe de R&D de sute de milioane dolari buget la companiile astea fac culori reci de gheata la LG si rosu vinetiu la SONY :)))

Romanii au un mod aparte de a clasifica (made in china = prost , yamaha suna subtire , masina germana e masina germana ).  Amuzant totusi , nimic de zis.

#12
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Deci, incep sa cred ca nu are nicio problema.
Imaginile deschise sunt foarte bright, cele mai intunecate parca amplifica un pic intunecimea dar arata foarte bine.
Ma gandesc, o avea si azta senzor de lumina si se "inchide" la imagini intunecate sau cu umbre?
Per total, se vede excelent, dar cred ca afiseaza imaginile altfel decat samsung.

#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cam toate smart-urile au senzor de lumina.
Oprește aceasta setare, și vezi după.

#14
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai nu prea am de unde sa o opresc. Si am citit pe net ca asa e si la samsung-urile noi, multi se plang ca nu o pot opri

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Vezi ceva cu "iluminare din spate".

Aici setezi orice, în afara de automat.

#16
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Orice i-as fi facut, tot nu imi placea cum se vede. L-am schimbat cu samsung cu panel va si se vede muuult mai bine.

#17
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 03.01.2007
Si eu am 65XE9305 si ziua nu e luminos cum ar trebui, trebuie sa maresc black levels pe la 60-65 (default 50) sa disting detaliile din intuneric, cred ca e din cauza coating-ului folosit pentru ca noaptea se vede foarte luminos, practic televizorul este o oglinda care reflecta lumina, la OLED mai mult o absoarbe.
Din ce am observat eu, Sony incearca sa balanseze cat mai corect diferentierea intre scene intunecate si scene luminoase, nu sa fie blown-out ca la Samsung, unde nici nu-ti dai seama daca in film e zi sau noapte, cum se intampla chiar la Q9FN.
Ideal e sa testezi demo-uri, de exemplu canalul The HDR Channel de pe youtube iar daca acestea sunt luminoase atunci televizorul n-are nicio problema, ci doar ca Sony vrea un range cat mai mare de afisare a nuantelor de culoare in functie de luminozitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate