Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Noua Kia Ceed 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#37
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMMike, on 06 martie 2018 - 12:28, said:

E folosit si de VAG.
Doar pe Audi?

#38
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmax_01, on 06 martie 2018 - 12:31, said:

Doar pe Audi?
Nu. Pe diesel VAG in general.

#39
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMMike, on 06 martie 2018 - 12:33, said:

Nu. Pe diesel VAG in general.
Esti foarte sigur?De cand?Din ce an motorizarile VAG diesel au catalizator SCR?O cunostinta care anul trecut si-a cumparat o Skoda Superb, nou nouta, motorizare 2.0TDI 150 cai putere mi-a spus ca aceasta masina fabricata in aprilie-mai 2017, nu are catalizator SCR.

Edited by max_01, 06 March 2018 - 13:21.


#40
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Cu AdBlue, motoru (cred) ca recent aparut 1.6 tdi de 95 si 115 cp.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P4wkn3e6Xfk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca posesor de ProCeed sunt cam dezamagit ca nu au mai facut si varianta in 3 usi de Ceed dar asta e.... cica nu se cumpara atat de mult incat sa merite linia de productie separata, design, etc. Oricum, la Ceed-ul nou imi place fata cu farurile alea, imi place mult interiorul si scaunele insa nu prea sunt incantat de spate, probabil tot din cauza de ProCeed, care ar arata mai bine. Deh, degustibus. Astept sa il vad in persoana, ca mi s-a mai intamplat sa vad masini care sa nu imi placa pe hartie/ecran, si in realitate sa fie mult mai misto.

Ca motorizari vad ca au pastrat vechiul 1,4 aspirat pe care il am si eu in varianta de 109CP (9CP s-au pierdut pe drum la trecerea de la EURO4 la EURO6) insa au si 1l si 1,4l turbo, fiecare intr-o singura varianta de putere, adica 120CP si 140CP. Astea la benzine. La diesel au un singur motor de 1,6 cu 2 variante, de 110 si 136CP.

Ce sa zic? Pare o imbunatatire considerabila la interior (mai ales la scaune, ca si confort, cu posibilitate de ventilate si incalzite), iar folosind si o noua platforma tehnologica pare ca si la comportament utier. Exteriorul sunt asa, 60% imi place, 40% nu, era mai misto desenata Ceed 2 dar inteleg ca asta ii lua din spatiul interior cu parbrizul ala inclinat, au optat pentru un design mai conservator. Ce nu imi place la interior este folosirea la prea mult "crom" si suprafete lucioase. Aia pe volan e praf rau... o sa o umpli de pete de la momentul T0

S-o vedem live. Oricum e clar una din optiunile mele pe viitor, la bataie stransa cu Megane4

Edited by MembruAnonim, 07 March 2018 - 12:19.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G9An2BngyPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k5bb_8Eix_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N85XJ4xq8eQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Au aparut si testele romanilor... Buna, dar se pare ca mai sumpa decat varianta anterioara. Sa vedem ce se intampla in timp, totdeauna Kia a scazut preturile la cateva luni dupa aparitie, sa speram ca se tin si acum de obicei.

#43
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Are multe echipamente de siguranță în varianta de baza, oricum prețul scade în max 3-4 luni 😁

#44
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Dacă prețurile de AICI se adeveresc, atunci îmi pare chiar accesibilă. E drept că prețul poate urca destul de mult cu opționalele. Însă individual opționalele nu sunt scumpe, deci îți poți configura mașina fix pe măsura buzunarului.

Și într-adevăr, varianta de bază mi se pare foarte bine dotată, cu o mică și importantă excepție: nu are aer condiționat nici măcar manual! Trebuie ori luat opțional, ori urcat la nivelul 2 de echipare.

#45
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Deci 13300 varianta de baza, cu aer conditionat, ca nu esti masochist sa cumperi fara. Mi se pare chiar bun pretul. Eu as mai pune scaune incalzite, volan piele, proiectoare ceata, geamuri spate fumurii, duze incalzite, oglinda electrocromatica, senzor de ploaie, priza in portbagaj, oglinzi incalzite, si ajunge 13700 euro un ceed echipat decent.

#46
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Configuratorul nu e ok, îți dai seama dacă te uiți la dotările de baza și faptul ca unele apar și ca opționale. Cu ac ul cred ca e o eroare de la ei 😁

#47
abrakadaver07

abrakadaver07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 24.10.2016
Normal ca e mai scump ca versiunea anterioara. Cee'd-ul a tot progresat. Cand a aparut il puteai lua la 11 mii fara nimic pe el. N-are cum sa se bata cu rivali gen Golf si sa ramana sub 15k. Un Golf cu dotari bune se duce si in 25k.

Imi place ce face Kia in ultima vreme, as merge oricand cu ei in detrimentul PSA sau chiar Ford.

Edited by abrakadaver07, 02 July 2018 - 08:02.


#48
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postabrakadaver07, on 02 iulie 2018 - 08:00, said:

Normal ca e mai scump ca versiunea anterioara. Cee'd-ul a tot progresat.
Și tehnologia a progresat. Ce costa acum 5 ani 11.000E, acum costă mai puțin (și nu vorbesc de SH). În același preț poți pune acum mai multe dotări. Nu doar la Kia, la oricine. Să zicem că prețurile sunt uneori umflate artificial la lansare, și văd 2 motive:
- cine vrea ultimul model cât mai devreme, înaintea tuturor, sunt mari șanse să fie dispus să plătească mai mult.
- restul clienților sunt încurajați să cumpere modelul vechi din stoc, la care se bagă și reduceri, să nu rămână dealerii cu ele nevândute.

După un timp se revine la prețuri foarte apropiate de cele inițiale.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au updatat azi si site-ul Kia, se confirma preturilee si dotarile din pdf-ul ala



Interesant ca din cauza emisiilor mai mari motorul de 1,4 aspirat 100 CP costa cat cel de 1,0 turbo 120 CP din cauza ca unul poate fi oferit cu REMAT iar celalalt nu :D

#50
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Asta e doar strategie de marketing, fonduri pentru rabla anul asta o sa fie 0 sau dacă o sa dea ceva, o sa se termine iar în o ora 😁

#51
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Si cum se fabrica noul Ceed;

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SlFkQ04m5ws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai de plm cata automatizare....

#53
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Erau și ceva omuleți pe acolo 😁 cred ca în august o sa merg la un drive test cu ceedul nou

#54
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Faina rau Kia Ceed asta noua, butonat azi 2 la Rodav Vaslui. Una de baza, fara optionale, cea mai cheala, 13800 euro parca, si una cu motorul de 1.4 T-GDI si ceva optionale, 17600 euro parca.

Ambele aratau foarte bine, chiar si cea pe rosu, la fel de bine ca aia pe albastrul ala din toate promo-urile. Cea cheala se simtea destul de fain,  fetele de usi au material textil peste tot pe unde le poti atinge, unde te poti sprijini. Spatiu berechet in spate, scaunele din fata destul de sus incat poti baga picioarele sub ele si intinde bine de tot. Mi-au placut in mod special butoanele de la clima, se misca... cu talent.

Bordul moale tot, din material cauciucat asa, facut sa arate a piele, foarte fain chiar, tot bordul fara plastic piano black. Dar, cineva si-a adus aminte ca nu au pus, asa ca au facut volanul din piano black, fix ala peste care dai cu verigheta, inele, unghii samd. Mama lor de plastice piano black. Tableta arata bine chiar daca pare infipta in bord, nu e chiar asa.

Usile se inchid bine de tot, senzatie de plin asa, foarte satisfacator. Manerele de la usi nu mai au parte fixa, e maner tot...manerul. In bord in fata schimbatorului nu incape un telefon de 5.5" care nu e tocmai urias, dar nu incape. Are tot 2 prize acolo, nu cum apare prin promouri cu o priza si un USB care parea pus de un gigel AM.

Cadranele sunt faine, cele clasice Kia + ecran LCD in mijloc, o combinatie asa, faina.

Nu mi-a placut suportul de nr de inmatriculare pus pe haion, se aude la orice faci la haion. Apoi portbagajul este foarte adanc, e mare, dar are cred cea mai mare buza intre podeaua portbagajului si scaunele din spate rabatate din cate am vazut pe viu pana acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate