Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ora de vară poate fi eliminată. Parlamentul european a luat decizia cu majoritate de voturi

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
220 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
,,Uniunea Europeană a decis, prin majoritatea voturilor deputaților, ca anul să nu mai fie împărțit în ora de iarnă și ora de vară. Astfel, s-ar putea ca luna viitoare să nu mai fim nevoiți să dăm ceasul înainte, scrie Playtech.ro.
La sfârșitul anului trecut, Lituania a înaintat o cerere prin care îi cerea Uniunii Europene să renunțe la ora de vară. Asta pentru că era inutilă și punea în dificultate mare parte din locuitori. Lituania susținea că majoritatea oamenilor consideră enervant că trebui să-și adapteze ceasurile de două ori pe an.
Că are sau nu sens, nici nu mai contează. Cert este că rezoluția a fost votată de majoritatea deputaților, urmând ca România și restul statelor membre să fie o adopte, după ce își vor da acordul.
Rezoluția a fost susținută de doar 70 de deputați, după ce mai multe organizații, printre care și Asociația împotriva dublei ore de vară, au denunțat schimbările de oră și efectele lor nocive asupra sănătății, considerând „discutabile” economiile la energie realizate prin schimbarea orei. Parlamentul European a cerut Comisiei Europene o evaluare „în profunzime” a avantajelor și dezavantajelor schimbării orei în mod semestrial și să prezinte „dacă este necesară” o revizuire a directivei care o organizează în cadrul Uniunii Europene, relatează Reuters.
Deputații europeni au acționat în consecință, după ce au luat în calcul mai multe variante. Prima ar fi disconfortul creat de schimbarea ceasului de două ori pe an, a celui fizic dar și biologic. În plus, deși s-a crezut că zilele mai lungi din timpul verii ajută la economisirea energiei, lucrurile stau puțin diferit. Unele studii au arătat că, în mare parte, energia este economisită, dar nu la nivelul scontat. Deci e degeaba.
Dintre cei 549 de deputați prezenți, o majoritate de 384 au votat să se renunțe la cele două fusuri orare de peste an, iarnă și vară. Astfel, ora de vară ar urma să fie scoasă din practică, iar ora de iarnă să fie valabilă pe întreg parcursul anului.''
https://www.digi24.r...e-voturi-877410


O decizie buna , daca va fi adoptata.Vom vedea daca se va adopta aceasta decizie.

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
Sper si eu sa scap de ora de vara.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Mie imi placea ora de vara pentru simplul fapt ca daca lucrezi de dimineata, cand vii acasa, iti raman mai multe ore de lumina...

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Parca tot as prefera sa fie si ora de vara, ca sa fie cat mai mult timp lumina naturala afara.

#5
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Și totuși au făcut ăștia ceva studii sau e suficient că vor lituanienii? Cred că românii ar prefera să se renunțe la ora de iarnă că tot omul ar mai lucra ceva prin curte dar cînd se întunecă la 5 nu-ți prea vine să mai faci ceva.

#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
o decizie foarte buna.
am inteles ca si la noi in parlament a fost depusa o initiativa legislativa pentru eliminarea orei de vara.

https://www.facebook...757185114333518

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Copiii mei se vor bucura. E chin maxim la inceput de aprilie pt ei dimineata.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce in ce mai multa lume munceste de la 9, apoi se vaita ca nu ma are timp sa traiasca...

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Chiar acum cand mi-am luat ceas cu DST automat si sincronizat cu un ceas atomic? Posted Image
Nu se poate dom'le
Este un abuz care este

#10
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Ce minunat ar fi!

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 fqx, on 13 februarie 2018 - 14:51, said:

Mie imi placea ora de vara pentru simplul fapt ca daca lucrezi de dimineata, cand vii acasa, iti raman mai multe ore de lumina...
Te duci la 7 la lucru si seara te culci mai devreme. E tot aia.
Basca mai scapi si de traficul aglomerat de dupa 7.

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sa dea Domnul!Socul ala de ora invers tot timpul mi-a futut feng-shui-ul.Singura chestie la care ajuta e ca puteai sa te lauzi ca i-ai tras-o nevestii o ora si cinci minute.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

 bai3tzash, on 13 februarie 2018 - 14:51, said:

ca sa fie cat mai mult timp lumina naturala afara.
E tot atat, doar ca te scoli si te culci cu o ora mai repede. Poti face asta si fara sa muti ceasul.
Aici la mine ora de vara nu aduce niciun avantaj, iarna e permanent bezna, vara e tot timpul lumina, indiferent cu cate ore as muta inainte sau inapoi ceasul :lol:

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adm, on 13 februarie 2018 - 14:54, said:

Din ce in ce mai multa lume munceste de la 9, apoi se vaita ca nu ma are timp sa traiasca...

Pai, daca ar incepe de la 8, nu mai are timp sa doarma...

#15
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Dar de ce nu este la latitudinea fiecarei tari sa se alinieze sau nu la ora de vara?

Pentru tarile nordice nu cred ca are importanta ora de vara :)

#16
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Mie imi "plac" austriecii, aia la 6 incep munca si la 14 inchid fabrica. Tin minte ca am prins nebunia cand incepeau orele la liceu la 7, si eu navestist ma trezeam pe la 5:15, 5:30.
Mie mi-e tot una, jobul meu cam implica sa ma trezesc la ora diferita in fiecare zi, sa dorm cand apuc, dar na ce sa-i faci.

Edited by SpeedDemon, 13 February 2018 - 15:01.


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 Karhu, on 13 februarie 2018 - 14:56, said:

E tot atat, doar ca te scoli si te culci cu o ora mai repede. Poti face asta si fara sa muti ceasul.
Aici la mine ora de vara nu aduce niciun avantaj, iarna e permanent bezna, vara e tot timpul lumina, indiferent cu cate ore as muta inainte sau inapoi ceasul Posted Image

Nu traieste toata lumea acolo. Si eu as prefera sa scap de ora de iarna. Ma trezesc mult mai usor cand e lumina si functionez mai bine/eficient.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 max_01, on 13 februarie 2018 - 14:46, said:

,,Uniunea Europeană a decis, prin majoritatea voturilor deputaților, ca anul să nu mai fie împărțit în ora de iarnă și ora de vară. Astfel, s-ar putea ca luna viitoare să nu mai fim nevoiți să dăm ceasul înainte, scrie Playtech.ro.
Nu cred, ar fi o prostie, am pierde o ora jumate de lumina dimineata devreme neutilizata si la 8 seara ar fi bezna...
Deocamdata doar se evalueaza iar argumentul biologic este invalid in opinia mea, o persoana sanatoasa se adapteaza la orice fus in max 24-48 ore iar schimbarea se face in mijlocul weekendului exact pentru a da timp de adaptare.

Lituania este mult mai la nord si pe ei nu i-ar afecta dar sudul Europei in special o sa fie afectat.

Edited by andreic, 13 February 2018 - 15:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate