Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Predare permis in urma accidentului

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
Bună ziua, prieteni, am și eu o problemă în legătură cu permisul de conducere, și încep prin a vă povestii ce și cum ca să înțeleagă toată lumea. Am 19 ani, iar pe data de 9 ianuarie 2018 am fost implicat într-un accident rutier destul de grav, șoferul și victima fiind eu, n-am intrat în nimeni, nu am făcut alte victime, din pricina zăpezii am derapat într-un zid de beton, am suferit o fractură gravă la coloană iar acest lucru mă ține legat la pat chiar și în acest moment, nu am dat nici o declarație la poliție, aceștia mi-au luat toate actele mașinii din torpedou, permisul însă îl aveam în portofel pe care maică-mea a apucat să-l i-a până să vină poliția la locul faptei.

Acum de curând am primit o citație cum că trebuie să duc permisul în termen de 5 zile la postul poliție din județul Constanța, eu n-am această posibilitate, așa că am decis să sun la numărul din josul paginii al respectivei citații, să mă recomand și să le explic situația, am vorbit cu o domnișoară de acolo și i-am explicat că nu mă pot deplasa, mi-a spus că ar trebuii să întocmesc o cerere pe care să le-o trimit explicându-le problemele mele de sănătate. Ce vreau eu de fapt? Nu știu cum și ce să scriu mai exact în această cerere ... există vreun model de urmat ?

VĂ ROG SĂ NU-MI ȘTERGEȚI TOPICUL DACĂ E FĂCUT ÎN CATEGORIA GREȘITĂ, NU CUNOSC PREA BINE FORUMUL SOFTPEDIA!



#2
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Simplu, scrii o cerere in care arati ca nu te poti deplasa din motivul..... si rogi sa se deplaseze un agent la tine ca sa ridice permisul.Trimiti cererea si ceri nr. de inrgistrare si apoi astepti. Sau o trimiti pe mamica sa-l depuna la ghiseul indicat in citatie.Asta ca sa nu ai surpriza sa te considere ca ai condus fara permis!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu exista un model.
Le scrii ca esti in spital si ca nu poti sa te deplasezi ca sa le predai permisul.

#4
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
Legea e altfel... nu poate nimeni să meargă să predea permisul meu, trebuie să împuternicesc pe cineva la notar ca să-l poată da mai departe altă persoană.
Și am înțeles și eu ce ar trebuii să scriu ... dar bănuiesc că există niște criterii ... nu afișezi textul alandala pe hârtie .. cred eu!

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
totusi, de ce trebuie sa predai permisul? Pentru ca ai derapat si ai intrat intr-un cap de pod?
Acum 2-3 saptamani un amic a patit la fel si nu i-a luat nimeni permisul.

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,394
  • Înscris: 13.02.2006
Cred ca pe politisti ii intereseaza mai mult ca permisul sa fie la ei, nu la tine si mai putin cine il aduce.
Poti sa faci ceva de genul
Domnule comandant,
Subsemnatul..... domiciliu, CI posesor al permisului seria ...eliberat la ... va aduc la cunostinta urmatoarele:
In urma accidentului din data... am primit citatia... pentru a preda permisul.
Avand in vedere faptul ca nu ma pot deplasa-a se vedea documentele anexate- deleg pe.......CI seria .....pentru a preda permisul la IPJ Constanta

data......Domnului comandant al IPJ Constanta
semnatura....

Copii de pe actele de la spital
Se ia  nr de inregistrare
Presupun ca la predarea permisului o sa ti se dea o dovada.
Chiar asa, de ce ti-au suspendat permisul? Alcool cumva?

Edited by rinaldoparaipan, 13 February 2018 - 14:12.


#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 dan1980_25, on 13 februarie 2018 - 14:09, said:

totusi, de ce trebuie sa predai permisul? Pentru ca ai derapat si ai intrat intr-un cap de pod?
Acum 2-3 saptamani un amic a patit la fel si nu i-a luat nimeni permisul.
Probabil el are în plus dosar penal pentru vătămare din culpă.

Edited by caiuscorneliu, 13 February 2018 - 14:17.


#8
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
Am depășit limita de viteză în zona respectivă!

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,394
  • Înscris: 13.02.2006
Pai si de unde si-au dat ei seama?Au inregistrari?

#10
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
Cazul nu s-a soluționat încă, doar am permisul suspendat pe 30 de zile până la soluționarea cazului, așteaptă să merg să depun declarație când îmi revin, aveam 140km/h iar limita era de 90, o să declar doar 120 de km/h, pentru că oricum nu s-a făcut expertiză!

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 caiuscorneliu, on 13 februarie 2018 - 14:12, said:

Probabil el are în plus dosar penal pentru vătămare din culpă.
se face dosar penal chiar daca victima esti tu? Cam ciudat.

#12
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pai si te-a luat radarul? Momentan ai dosar de cerectare penala deschis pe numele tau, pentru vatamare din culpa! Pana la finalizarea cercetarilor permisul ramane la ei, urmand ca luna de luna sa-ti elibereze o dovada ce tine loc de permis!

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 dan1980_25, on 13 februarie 2018 - 14:18, said:

se face dosar penal chiar daca victima esti tu? Cam ciudat.
se face dosar de cercetare penala, nu "dosar penal".
poate descopera politia ca cineva a aruncat ulei pe strada acolo unde a derapat el, caz in care s-ar putea ca el sa nu mai fie vinovat. exemplul e dus la extrem, evident, dar justifica existenta unui dosar de cercetare care sa stabileasca in mod clar cine e vinovatul si cine e victima.

#14
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
nu există radare în acea zonă, era 9 dimineața, mergeam la muncă, m-am grăbit pentru că deja trebuia să fiu de la 8 acolo.

#15
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005

 dan1980_25, on 13 februarie 2018 - 14:18, said:

se face dosar penal chiar daca victima esti tu? Cam ciudat.
Da, se face. Dosar de cercetare penala se face in toate cazurile de vatamare, deci  si pentru autovatamare. In 99.99% din cazuri procurorul il claseaza.

#16
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
conform justiției, ce "pedeapsă" mi se aplică după soluționarea cazului, în condițiile în care ei nu au făcut o expertiză să afle viteza cu care mă deplasam înainte de accident?

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

 Freeztime, on 13 februarie 2018 - 13:59, said:

Și am ĂŽnțeles și eu ce ar trebuii să scriu ... dar bănuiesc că există niște criterii ... nu afișezi textul alandala pe hârtie .. cred eu!
standard se lasa 2 cm de la marginea din stanga a foii, pentru indosariere. apoi lasi 5 cm de sus, incepi spre mijlocul paginii cu persoana careia ii adresezi cererea (sa zicem domnului comandant al biroului de politie rutiera constanta), apoi datele personale (nume, prenume, cnp, data nastere, adresa), subiectul cererii (va rog a-mi aproba... ce ai inteles ca trebuie sa ceri) si motivul pentru care scrii cererea (mentionez ca in urma accidentului rutier petrecut la data x la locatia y sunt imobilizat la pat pe perioada z, conform documentelor anexate - daca le ai). ceri doctorului o adeverinta medicala, faci o copie xerox, apoi depune cineva in numele tau cererea si adeverinta la politia rutiera.

teoretic, daca nu ai distrus nimic (de ex zidul pe care l-ai lovit), poti primi amenda si suspendarea permisului pentru viteza. toate declaratiile le dai cat poti de corect, ca chiar daca nu era radar - daca tu scrii ca aveai 120, dar acul s-a blocat la 140, iti faci singur alte probleme de care nu cred ca ai nevoie acum.

Edited by born2lose, 13 February 2018 - 15:07.


#18
Freeztime

Freeztime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.02.2018
acul din bord nu s-a blocat la nici o viteză anume, s-a dus la 0 din prima clipă!

edit: în condițiile în care, limita era de 90km/h, voi primi între 9 și 20 de puncte amendă și suspendarea exercitării dreptului de a conduce pe o perioadă de 90 de zile, nu-i așa ?

Edited by Freeztime, 13 February 2018 - 15:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate