Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Pensia privata si inflatia

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Sistemul de pensii se tot reformeaza in lumea asta. In urma cu cativa ani am adoptat si noi modelul de pensii administrate privat numit Pilon II si unii si-au facut si Pilon III. Sa zicem ca prin 2050 voi avea 20 000 de euro in cont pentru Pilon II. Pai cat va mai valora 20 000 de euro in 2050 ? Ca tot cresc preturile.
Am inteles ca si nemtii au pus la punct pensii private si sunt bine mersi. Nu stiu, mie mi se pare nerealist sa tot aduni bani care vor fi devalorizati de inflatie. Nu mai bine primesti salariul brut si iti cumperi proprietati sau ceva ? Din punctul meu de vedere, statul/banca indiferent cine primeste contributia, ar trebui sa fie ultima speranta pentru noi care vom iesi la pensie peste 30 de ani.
Am vazut sa sunt multe topicuri despre sistemul acesta de pensii Pilon II, dar nu se prea vorbeste de inflatie. Statul nu s-a gandit ca Pilonul II este lovit de inflatie ?
Probabil veti intreba: care este alternativa ? Intreb si eu: Este posibil un randament peste rata inflatiei ?

http://www.1asig.ro/...3,101-34596.htm

Nu ar fi mai bine sa se scada treptat nivelul contributiei la Pilonul I si II si fiecare sa primeasca trepatat un salariu brut tot mai mare, dar sa stie ca la varsta pensionarii va avea o suma mica. In felul acesta va avea o responsabilitate cu ce face cu banii - salariul brut. Nu poate veni la stat/banca sa ii spuna ca banii din Pilonul II cu care a contribuit s-au devalorizat in 35 de ani de inflatie. Corect ?

Edited by PlatonX, 13 February 2018 - 13:19.


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Ar fi, dar nu cu PSD la butoane. Astia vor exact pe dos. Sa contribui, să dea ei pomenile si pensiile azi si sa-ti arate degetul sau buzunarul întors mâine.

Edited by caiuscorneliu, 13 February 2018 - 13:25.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal randamentul trebuie sa fie peste inflatie. La toate piloanele.
Dar... depinde cine are butoanele.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPlatonX, on 13 februarie 2018 - 13:18, said:

Am vazut sa sunt multe topicuri despre sistemul acesta de pensii Pilon II, dar nu se prea vorbeste de inflatie. Statul nu s-a gandit ca Pilonul II este lovit de inflatie ?
Probabil veti intreba: care este alternativa ? Intreb si eu: Este posibil un randament peste rata inflatiei ?

Pilonul 2 si 3 nu functioneaza ca niste depozite bancare, unde tu pui niste bani care zac acolo pana iesi la pensie, ci functioneaza ca un fond de invetitii in care tu depui niste bani iar acei bani se fructifica anual cu un randament de 5% in timp ce inflatia oficiala e de 3%.  Problema este ca in tarile lumii a 3-a, printre care si Romania, nivelul de trai scade cu mai mult intr-un an decat indica rata inflatiei, respectiv daca inflatia oficiala e de 3% cea reala e in jur de 10% cu toate chestiile care au preturi mai mari dar care nu intra in cosul de consum decat intr-o pondere foarte redusa sau deloc. Asa se face ca ai avea (teoretic) nevoie de un randament de minim 15% ca sa ai o marja reala peste inflatie si sa-ti conservi cat de cat puterea de cumparare.

Daca statul ti-ar da, de maine, un salariu mai mare, tot nu ai avea ce sa faci cu ei ca sa-i feresti de inflatie ca bancile au avut grija sa pierzi daca tii banii la ele.  Problema s-ar pune sa-ti poti acoperi hrana dintr-o gospodarie de subzistenta (multi o fac) iar banii de pensie sa-ti ramana doar ca bani de buzunar...

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPlatonX, on 13 februarie 2018 - 13:18, said:

Nu ar fi mai bine sa se scada treptat nivelul contributiei la Pilonul I si II si fiecare sa primeasca trepatat un salariu brut tot mai mare, dar sa stie ca la varsta pensionarii va avea o suma mica. In felul acesta va avea o responsabilitate cu ce face cu banii - salariul brut. Nu poate veni la stat/banca sa ii spuna ca banii din Pilonul II cu care a contribuit s-au devalorizat in 35 de ani de inflatie. Corect ?
Incorect. Omul nu știe să economisească regulat dacă nu e obligat cumva. Dacă îi dai toți banii îi va cheltui pînă la leafa următoare.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Fondurile de pensii private au devenit în multe cazuri nişte scheme Ponzi. nimeni nu-ţi poate garanta că peste 30 de ani fondul unde ai pensia va mai aexista. Dacă te poţi abţine şi economiseşti bani investiţiile imobiliare nu a dat niciodată greş pe termen lung. Dacă ai 2-3 apartamente pe care le poţi închiria nu mai ai nevoie de pensia de stat sau privată.

#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postradunic, on 13 februarie 2018 - 13:38, said:

Incorect. Omul nu știe să economisească regulat dacă nu e obligat cumva. Dacă îi dai toți banii îi va cheltui pînă la leafa următoare.
Da, dar macar nu va da vina pe stat pentru situatia in care se afla. E vina lui.
Preturile s-au dublat din 2007 la orice. Asta inseamna 10% inflatie pe an. Uitati-va cum cresc preturile de la un an la altul.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postradunic, on 13 februarie 2018 - 13:38, said:

Incorect. Omul nu știe să economisească regulat dacă nu e obligat cumva. Dacă îi dai toți banii îi va cheltui pînă la leafa următoare.

Asta se intampla intr-o tara cu venituri mici, precum Romania, unde se mananca cu cardul de credit de la un salariu la altul, dupa ce se termina, adica prima saptamana.
De aceea nici nu merita sa muncesti intr-o astfel de tara - nu te alegi cu nimic. Multi au inteles acest lucru si au taiat-o deja pe afara.. .iar firmele locale sunt socate ca nu mai gasesc forta de munca si se inchid.

Daca omul ar avea bani suficienti pentru toate... ar pune cu siguranta deoparte pentru batranete... ca nimeni nu e idiot sa sparga tot...

View PostPlatonX, on 13 februarie 2018 - 13:41, said:

Preturile s-au dublat din 2007 la orice. Asta inseamna 10% inflatie pe an. Uitati-va cum cresc preturile de la un an la altul.

Da.. Asta e clar, ca toti suntem intr-o pierdere neta, in primul rand la buzunar, de la an la an... Nu se scumpesc numai preturile ci cresc taxe, apar taxe noi, ITP-ul se face anual... toti umbla numai si numai dupa bani, care mai de care sa iti bage mana in buzunar.

De aceea nici nu merita lucrat legal sau sa ai bunuri si proprietati pe numele tau.

Nu mi-a explicat nimeni pana acum de ce trebuie (de ce am fi de acord) sa platim taxe unui stat care nu ne conserva puterea de cumparare de la an la an, ba, din contra intra cu bocancii in buzunarele noastre.

Edited by rosix, 13 February 2018 - 13:45.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPlatonX, on 13 februarie 2018 - 13:18, said:

...Pai cat va mai valora 20 000 de euro in 2050 ?

or sa valoreze 20.000 euro.

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostPlatonX, on 13 februarie 2018 - 13:18, said:

Sa zicem ca prin 2050 voi avea 20 000 de euro in cont pentru Pilon II. Pai cat va mai valora 20 000 de euro in 2050 ?


poate nimic.
Poate dispare euro in 20 de ani

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPlatonX, on 13 februarie 2018 - 13:41, said:

Da, dar macar nu va da vina pe stat pentru situatia in care se afla. E vina lui.
Asta ar fi o minune dar, chiar dacă așa va fi, tot de la stat va cere...

View Postrosix, on 13 februarie 2018 - 13:44, said:

Asta se intampla intr-o tara cu venituri mici, precum Romania, unde se mananca cu cardul de credit de la un salariu la altul, dupa ce se termina, adica prima saptamana.
Asta se întîmplă în orice țară cu cetățeni needucați și neobișnuiți să gîndească pe termen lung.

#12
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Post_Smiley_, on 13 februarie 2018 - 14:35, said:

or sa valoreze 20.000 euro.
Pai ce poti sa cumperi acum cu 20.000 de euro si ce vei putea cumpra in 2050 cu 20.000 de euro ? Asta este intrebarea. Dar daca sunt fonduri de investitii si fac profit poate ca primesc mai mult decat am cotizat.

View Postradunic, on 13 februarie 2018 - 15:09, said:

Asta ar fi o minune dar, chiar dacă așa va fi, tot de la stat va cere...
Pentru ca statul l-a educat asa. In loc sa ii ofere responsabilitatea in brate.

Edited by PlatonX, 13 February 2018 - 16:37.


#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostPlatonX, on 13 februarie 2018 - 13:18, said:

Sistemul de pensii se tot reformeaza in lumea asta. In urma cu cativa ani am adoptat si noi modelul de pensii administrate privat numit Pilon II si unii si-au facut si Pilon III. Sa zicem ca prin 2050 voi avea 20 000 de euro in cont pentru Pilon II. Pai cat va mai valora 20 000 de euro in 2050 ? Ca tot cresc preturile.
Am inteles ca si nemtii au pus la punct pensii private si sunt bine mersi. Nu stiu, mie mi se pare nerealist sa tot aduni bani care vor fi devalorizati de inflatie. Nu mai bine primesti salariul brut si iti cumperi proprietati sau ceva ? Din punctul meu de vedere, statul/banca indiferent cine primeste contributia, ar trebui sa fie ultima speranta pentru noi care vom iesi la pensie peste 30 de ani.
Am vazut sa sunt multe topicuri despre sistemul acesta de pensii Pilon II, dar nu se prea vorbeste de inflatie. Statul nu s-a gandit ca Pilonul II este lovit de inflatie ?
Probabil veti intreba: care este alternativa ? Intreb si eu: Este posibil un randament peste rata inflatiei ?

http://www.1asig.ro/...3,101-34596.htm

Nu ar fi mai bine sa se scada treptat nivelul contributiei la Pilonul I si II si fiecare sa primeasca trepatat un salariu brut tot mai mare, dar sa stie ca la varsta pensionarii va avea o suma mica. In felul acesta va avea o responsabilitate cu ce face cu banii - salariul brut. Nu poate veni la stat/banca sa ii spuna ca banii din Pilonul II cu care a contribuit s-au devalorizat in 35 de ani de inflatie. Corect ?
Si cu proprietatile sint riscuri.Orice investitie prezinta riscuri.Apoi, ce faci cu cei care nu pun deoparte nimic?II lasi sa maora de foame, sau ii transformi in asistati sociali, care mananca din bugetul tarii? In plus, inflatia poate sa scala la fel cum poate sa si creasca.Momentan, eu chiar sint multumit de banii care mi se aduna la pilonul 2, singura frica pe care o am e ca cineva il va desfiinta si va papa banii....

#14
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postfqx, on 13 februarie 2018 - 16:49, said:

Si cu proprietatile sint riscuri.Orice investitie prezinta riscuri.Apoi, ce faci cu cei care nu pun deoparte nimic?II lasi sa maora de foame, sau ii transformi in asistati sociali, care mananca din bugetul tarii? In plus, inflatia poate sa scala la fel cum poate sa si creasca.Momentan, eu chiar sint multumit de banii care mi se aduna la pilonul 2, singura frica pe care o am e ca cineva il va desfiinta si va papa banii....
Sunt riscuri cu orice, dar macar nu vin oamenii si dau vina pe stat. Fiecare are grija de el. Daca nu are grija de el si vine sa ceara statului, statul ii spune ca nu a avut nici o intelegere cu el.
Inflatia nu prea scade, doar creste. Unde ai vazut deflatie ?
Banii se devalorizeaza continuu, si dolarul s-a devalorizat in raport cu el insusi. De exemplu, cum ar mai functiona sistemul de rezerva fractionara fara inflatie ?

Edited by PlatonX, 13 February 2018 - 17:20.


#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Ia vezi tu in realitate, in ziua de azi, cati sint care vin si cer de la stat, au avut aia vreo intelegere cu statul?nu prea cred. Si ok, tu ai grija de tine, dar in ce investesti? Ca daca ai 100 lei/luna disponibili sa ii pui deoparte, ce faci cu ei, nu tot in banii ii tii.Sau, ok, faci o rata si cumperi un imobil, in primul rand vei plati o gramada de dobanda si apoi, si imobilul ala se va devaloriza mult in 30 de ani....

#16
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postfqx, on 13 februarie 2018 - 17:27, said:

Ia vezi tu in realitate, in ziua de azi, cati sint care vin si cer de la stat, au avut aia vreo intelegere cu statul?nu prea cred. Si ok, tu ai grija de tine, dar in ce investesti? Ca daca ai 100 lei/luna disponibili sa ii pui deoparte, ce faci cu ei, nu tot in banii ii tii.Sau, ok, faci o rata si cumperi un imobil, in primul rand vei plati o gramada de dobanda si apoi, si imobilul ala se va devaloriza mult in 30 de ani....
Este adevarat, nu stiu ce sfaturi sa dau, in ce sa investesti. Ideea este sa nu mai vina oamenii sa ceara de la stat.

#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pai, inainte sa preia statul sistemul de pensii, acestea se plateau de catre angajator, insa erau multe inegalitati, multi se trezeau fara pensii datorita falimentului, etc.Posibilitati, sint o gramada, insa te asigur ca fiecare are avantajele si dezavantajele proprii.Solutia reala pentru sistemul de pensii ar fi cresterea  numarului de angajati in raport cu numarul de pensionari, insa tendinta este exact inversa.

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Păi în SUA cum e? eşti plătit şi din banii primiţi îţi plăteşti impozitele şi asigurări sociale şi medicale în ce cuantum vrei tu. Dacă alegi să toci banii şi nu contribui cu nimic la ieşirea la pensie te arunci de pe pod, că pe nimeni nu îl interesează de tine. Şi nu s-ar zice că au dus-o chiar rău cu sistemul ăsta.
Ideea e că un stat cu prea multă asistenţă socială încurajează lenea şi supraimpozitarea celor care chiar produc ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate