Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie 6 000E

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Allexe7

Allexe7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.02.2018
Salut.

Din 2013 detin un Megane 3 (2010) 1.5 dCI 90CP. A fost prima masina, si am luat-o fara sa ma intereseze detalii. Pe atunci era entuziasmul de prima masina, si nimic mai mult. In timp, zic eu, mi-a mai venit mintea la cap, si realizes ca nu am facut o alegere chiar asa buna. Iar pe motivul acesta doresc sa o schimb. Masina a fost achizitionata cu 125 000km in bord si acum are 165 000km, ceea ce duce ca mai mult de 10 000km pe an nu am facut.

"Exploatarea masinii" :))
Ma foiesc foarte mult prin oras (Galati) cu masina; plimbari, cumparaturi, treburi cu familia. Dar mai fac si plimbari in afara orasului la 2-3 saptamani. Asta inseamna pana la tara, sau uneori pana in alte orase (ex: Constanta, Bucuresti, Iasi, Brasov, Cluj). Dar acum nu-mi dau seama ce ar fi mai bun pentru aceste nevoii, si la cat de mult merg cu masina pe an, simt ca sunt exact la limita intre benzina si motorina, si de aici vine si prima intrebare. Ce-mi recomandati? Benzina sau motorina? (Nu am preferinte legate de tipul combustibilului, si consider ca fiecare e cu avantajele ei)

O problema care se adauga la alegerea masinii, este inaltimea mea. Am peste 1.90, si in cea actuala nu ma simt bine. Sa trec pe o masina din clasa D-Segment, sau sa raman la clasa de C-Segment? As dori totusi, sa mai stea si cineva in spatele meu fara sa fiu nevoit sa schimb pozitia scaunului.

Bugetul alocat ar fi pana in 6 000Euro. As alege oricand japoneze in favoarea germanelor. Febletea mea ramane Mazda6

Astept recomandari, fie hatch, break, SUV, fie tractiune fata, spate, 4x4, fie manuala sau automata.

As dori o masina fiabila dar si ieftina sau acceptabila in intretinere. Astept recomandari. Multumersc! ^^

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Prima recomandare ar fi benzina, datorita kilometrajului redus. La restul, e prea subiectiv ce ceri.

Din ce inteleg:
  • masina va fi folosita preponderent in oras mediu (parca traficul nu e prea aglomerat)
  • ocazional iesiri in afara (care e scopul lor: pleci dimineata si te intorci seara, cati plecati la drum, aveti bagaj mult/voluminos, etc?)
  • inaltimea de aproape 2 m (nu stiu daca un Golf e bun pentru tine, desi s-ar putea sa fie la limita confortului)

Daca ar fi dupa mine, un Sandero ar trebui sa ti se potriveasca. Conteaza si ce buget ai pentru carburant, service, revizii, stil de condus, etc.

#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostAllexe7, on 13 februarie 2018 - 11:58, said:

O problema care se adauga la alegerea masinii, este inaltimea mea. Am peste 1.90, si in cea actuala nu ma simt bine. Sa trec pe o masina din clasa D-Segment, sau sa raman la clasa de C-Segment? As dori totusi, sa mai stea si cineva in spatele meu fara sa fiu nevoit sa schimb pozitia scaunului.

Bugetul alocat ar fi pana in 6 000Euro. As alege oricand japoneze in favoarea germanelor. Febletea mea ramane Mazda6

Astept recomandari, fie hatch, break, SUV, fie tractiune fata, spate, 4x4, fie manuala sau automata.

Suzuki Grand Vitara?
Ar mai fi RAV 4, dar nu stiu ce gasesti in bugetul ala.

Edited by un_dac, 13 February 2018 - 12:29.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Un Sandero Stepway.
Sau un monovolum de la Citroen,Opel sau Peugeot.
Asa ceva:
https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
https://www.autovit....SEC-81;promoted

Iar chestia cu diesel vs benzina (adica km) este pur folclor autohton.

Nu exista asa ceva:

View PostAllexe7, on 13 februarie 2018 - 11:58, said:

sunt exact la limita intre benzina si motorina,

Nu neaparat cele din link-uri.
Sunt doar de prezentare,ca sa-ti faci o idee.

Edited by adisz, 13 February 2018 - 13:19.


#5
Allexe7

Allexe7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.02.2018

View PostPololica, on 13 februarie 2018 - 12:26, said:

  • ocazional iesiri in afara (care e scopul lor: pleci dimineata si te intorci seara, cati plecati la drum, aveti bagaj mult/voluminos, etc?)

Unoeri plec dimineata si ma intorc seara, alteori mai raman o noapte si ma intorc a doua zi. Asta cu iubita. La tara cand plec e cu familia, si atunci e nevoie de putin spatiu in portbagaj.

@adisz Sa inteleg ca tu mi-ai recomanda diesel

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Avensis

#7
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Nu inteleg de ce actuala masina nu (mai) corespunde nevoilor tale. Ce te nemultumeste la ea?

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAllexe7, on 13 februarie 2018 - 11:58, said:

simt ca sunt exact la limita intre benzina si motorina
Limita se considera a fi pe la 20.000, nu la 10.000, din punctul asta de vedere, ar parea ca alegerea ar trebui sa fie benzina
Pe de alta parte, un diesel se conduce altfel, se simte mai vioi din cauza cuplului mai mare la turatii mici, la urcarea in pante, la mersul cu masina incarcata
deci decizia e destul de grea, cum ai zis si tu

View PostAllexe7, on 13 februarie 2018 - 11:58, said:

O problema care se adauga la alegerea masinii, este inaltimea mea. Am peste 1.90, si in cea actuala nu ma simt bine. Sa trec pe o masina din clasa D-Segment, sau sa raman la clasa de C-Segment? As dori totusi, sa mai stea si cineva in spatele meu fara sa fiu nevoit sa schimb pozitia scaunului.

Bugetul alocat ar fi pana in 6 000Euro. As alege oricand japoneze in favoarea germanelor. Febletea mea ramane Mazda6
Da, Megane-ul ca si alte modele frantuzesti, e f inghesuit la inaltime in special.

Golf Plus ofera un Plus de inaltime, dar spui ca nu vrei nemtesti... eu te sfatuiesc sa faci un drivetest totusi.
Passat iar cred ca te-ar acomoda la inaltime.

Mazda 6 mi s-a parut ca abia ma cuprinde pe mine si am doar 184. La 190 nu stiu ce sa zic...

Sau iei o Mazda 5... sau VW Sharan. acolo nu cred ca ai avea probleme

View Postpartyman, on 13 februarie 2018 - 13:35, said:

Avensis
asta ar putea fi o idee buna

View Postun_dac, on 13 februarie 2018 - 12:27, said:

Suzuki Grand Vitara?
Ar mai fi RAV 4, dar nu stiu ce gasesti in bugetul ala.
slabe sanse sa intre in Rav4 la 1.90

View Postadisz, on 13 februarie 2018 - 13:17, said:

Un Sandero Stepway.
Sau un monovolum de la Citroen,Opel sau Peugeot.
Asa ceva:
https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
https://www.autovit....SEC-81;promoted

Iar chestia cu diesel vs benzina (adica km) este pur folclor autohton.

Nu exista asa ceva:


Nu neaparat cele din link-uri.
Sunt doar de prezentare,ca sa-ti faci o idee.
bune si ideile de monovolum, desi nu inteleg de ce doar Opel si frantuzesti

Edited by unbrutus, 13 February 2018 - 15:21.


#9
Allexe7

Allexe7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.02.2018
Am făcut un test cu o Mazda 6 model 2008, și mă simt bine în ea, și este spațiu și în spate.

Oricum ar fi, cel mai recomandat e benzină, și nu motorină

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ieftina in achizitie si ieftina la intretinere este Chevrolet Cruze. Este buna la marimea ta.

Si alege benzina!

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Toyota Prius 2008... consum mic si spatiu bun la interior, este o masina la granita de jos a segmentului C cu portbagaj de 408L pentru modelul 2007-2009.

#12
Allexe7

Allexe7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.02.2018

View Posthepea, on 13 februarie 2018 - 14:30, said:

Nu inteleg de ce actuala masina nu (mai) corespunde nevoilor tale. Ce te nemultumeste la ea?
Well... Imi este, si mi-a fost destul de inconfortabil sa o conduc, si sa am si pe cineva in spatele meu. Intretinerea destul de scumpa, fata de un pasat b6 2009.

View Postunbrutus, on 13 februarie 2018 - 15:25, said:

Pe de alta parte, un diesel se conduce altfel, se simte mai vioi din cauza cuplului mai mare la turatii mici, la urcarea in pante, la mersul cu masina incarcata
deci decizia e destul de grea, cum ai zis si tu

Mai nou si cele pe benzina pot face acelasi lucru daca sunt modele TSI, TCE. Modelele cu turbina la benzina chiar ajung la consum mic, pot zice ca chiar si concureaza cu cele pe motorina, si putere extraordinara de mare: cuplu undeva la 1 700 turatii

Iar cu monovolumurile, nu stiu ce sa zic. Modelele astea nu ma atrag deloc

Edited by Allexe7, 14 February 2018 - 00:23.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La banii astia si la inaltimea ta un Renault Scenic , Grand Scenic ar merge mult mai ok . Benzina binenteles ! Parerea mea .

Edited by Baxon, 14 February 2018 - 00:26.


#14
Allexe7

Allexe7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.02.2018

View Postconnectorxp, on 13 februarie 2018 - 18:24, said:

Toyota Prius 2008... consum mic si spatiu bun la interior, este o masina la granita de jos a segmentului C cu portbagaj de 408L pentru modelul 2007-2009.
Hibridele sunt bestiale. Chiar si cele de la Honda, cat si cele de la Toyota. Dar daca ar fi sa-mi iau ceva hibrid, atunci as merge direct pe Lexus. Pacat ca nu ma tine bugetul de un CT. Mi-ar fi placut sa-l gasesc prin oras si sa fac un test cu el.

View PostBaxon, on 14 februarie 2018 - 00:26, said:

La banii astia si la inaltimea ta un Renault Scenic , Grand Scenic ar merge mult mai ok . Benzina binenteles ! Parerea mea .
Oricat de masini seriose ar fi cele franceze, as prefera sa nu mai aud de ele ceva vreme. :)) Un schimb de distributie e aproximativ asemanator in pret cu cel de la Audi. Diferentele dintre cele doua marci extraordinare.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAllexe7, on 13 februarie 2018 - 13:24, said:

@adisz Sa inteleg ca tu mi-ai recomanda diesel

Nu,am si specificat acest lucru.
Doar ti-am aratat modelele pe care le-am considerat utile pentru tine.Tu te decizi daca iei benzin sau diesel.Eu doar am accentuat faptul ca este un mit chestia cu anumiti kilometri pentru diesel sau benzina.
Dar vad acum ca monovolumurile nu te atrag deloc.Atunci eu zic pas la discutia de fata.
Trebuie sa ai vedere cei 190+ cm ai tai + confortul pasagerilor din spate.
Eu la 186cm nu am stat deloc confortabil intr-un Passat (2013),in spate.
In rest,tu te decizi.

#16
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Revin la propunere Avensis T25 break, benzina e pentru tine, 1.8 sau 2 l.

#17
Allexe7

Allexe7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.02.2018
Un singur lucru ma speria la benzina. Consumul in oras de 8-10-12l la 100. Bineinteles, la cele din clasa premium, break, cum de fel este si Avensis.

Avensis, Mazda6, Accord. Astea mi-ar fi solutiile, dar cand vad ce consum au, parca m-as indrepta mai mult spre diesel. :(

Edited by Allexe7, 14 February 2018 - 12:42.


#18
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostAllexe7, on 14 februarie 2018 - 12:24, said:

Un singur lucru ma speria la benzina. Consumul in oras de 8-10-12l la 100. Bineinteles, la cele din clasa premium, break, cum de fel este si Avensis.

Avensis, Mazda6, Accord. Astea mi-ar fi solutiile, dar cand vad ce consum au, parca m-as indrepta mai mult spre diesel. Posted Image
Având în vedere că tu mergi puțin, nu merită. Dar tu știi dacă e mai interesant un consum cu 2l sau doar 1l mai mic și eventualele probleme ce pot apărea, motoarele diesel de pe Avensis de prin 2006 au unele probleme, dacă vrei 2.2 intri la altă clasă de impozit și la probleme mai mari, în general japonezii nu sunt specialiști in diesel. Am avut t25 diesel, nu m-a lăsat la greu, dar după vreo 300.000 km încep să tusească anumite treburi. Am prieteni cu T25 benzină ce nu ar schimba cu altceva, mașini de peste 10 ani ce merg impecabil...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate