Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Demolare si apoi constructie noua pe un nivel

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Va salut,
Doresc sa cumpar o suprafata de teren cu o casa veche si cu o anexa mica , pe care sa le demolez pentru a construi o casa pe un singur nivel.
O prima nedumerire ar fi daca sa cumpar terenul cu casa cum e la ora actuala  sau sa-i cer proprietarului sa stearga din acte casa cu anexa ,ducandu.se la primarie si sa specifice ca doreste sa o demoleze , urmand sa inchei actele cu proprietarul doar pentru teren. Iar demolarea fizica sa o fac eu dupa ce facem contractul de vanzare -cumparare.
Ce spuneti , cum ar fi mai indicat ? Sa o radieze el din acte prin demolare sau sa fac eu aceasta operatie ? Ma gandesc ca la prima varianta ar fi un pret mai mic la taxele ce trebuiesc platite la incheierea actelor.
Va multumesc anticipat pentru sugestiile oferite.

#2
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Daca o cumperi cu constructie pe teren, ai putea obtine certificat de urbanism si respectiv autorizatie de construire pentru recontruire, renovare, recompartimentare etc. care, teoretic, ar putea fi mai usor de obtinut si cu cheltuieli mai mici decat autorizatie de desfiintare respectiv autorizatie de construire. PUZ banuiesc ca tot iti trebuie in ambele cazuri, dar vei sti cu siguranta doar dupa ce obtii un certificat de urbanism; in el se specifica daca e necesar PUD/PUZ.

Legal constructia existenta nu poate fi "radiata" decat in urma unui proces verbal de receptie la incheierea lucrarilor de desfiintare incheiat cu Politia locala, iar pentru asta iti trebuie autorizatie de desfiintare  - deci exista riscuri la acest plan al tau.

Edited by sdf8923jfsd, 13 February 2018 - 10:01.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Proprietarul nu poate "șterge" casa din acte decît după ce o "șterge" de pe suprafața pămîntului. Legal demolarea nu se face cum ai chef ci cu certificat de urbanism și autorizație de demolare. La final faci recepția la încheierea lucrărilor și poți face modificarea la cadastru.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Pui problema gresit.

1. Unde e terenul casa ca zona?
2. Mergi la primarie si ceri un certificat de urbanism pt construire
3. Dupa ce vezi ce scrie acolo (ar putea sa nu poti cosntrui ce vrei tu), cumperi terenul.
4. Ai nevoie apoi de:
- Certificat Urbanism demolare
- Autorizatie Demolare
- Demolare

#5
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Terenul e in zona rurala.
Casa noua ar avea amprenta putin mai mica fata de casa actuala si ar fi tot pe un singur nivel.
De renovat nici nu se pune problema pentru ca e intr-o stare mult prea degradata ca sa mai pot face ceva la ea.
Se vor demara toate actele legale , doar ca as fi vrut sa se ocupe actualul proprietar de aceasta faza a demolarii ca sa nu mai apara in acte in momentul cand facem contractul de vanzare-cumparare.



 Adm, on 13 februarie 2018 - 10:08, said:

4. Ai nevoie apoi de:
- Certificat Urbanism demolare
- Autorizatie Demolare
- Demolare
Iar ultima operatie ar intra in sarcina mea.
Eu urmand doar sa obtin autorizatia pentru constructia noua.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Certificatul de urbanism si Autorizatia de demolare trebuie sa fie pe numele proprietarului!
Nu sunt transmisibile, pt ca... Romania!

#7
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Pe numele actualului proprietar. Iar demolarea fizica sa o fac eu .



#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 roman_roman, on 13 februarie 2018 - 10:26, said:

Casa noua ar avea amprenta putin mai mica fata de casa actuala si ar fi tot pe un singur nivel.
Nu ar strica totusi sa ceri macar un C.U. de informare (cred ca se poate cere pe loc, fara sa-ti intocmeasca un arhitect documentatia cu parte scrisa si planse). Nu de alta, dar prin PUG se pot schimba indicii urbanistici ai zonei (procentul de ocupare al terenului) si sa te trezesti ca daca demolezi casa actuala nu mai poti construi aproape nimic.
E putin probabil sa fie asa si in zona respectiva, dar nu strica sa te asiguri inainte sa dai banii.

Edited by Hider141, 13 February 2018 - 11:17.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Corect, nici un pas nu trebuie facut fara un CU de informare.
Acum. Demolarea este o operatiune destul de anevoioasa si costisitoare, si in bani si in timp.
Depinde cit de mult vrei tu sa cumperi acel loc si cit de mult doreste vinzatorul sa vinda.
As talking poate sa vina unul interesat, a pus banii jos asa cum e si by-by. Sint unii care se descurca foarte usor cu actele.
Avantaj: fiind zona rurala, toate demersurile pot fi mult mai usoare, mai putin stricte.

Edited by viotl, 13 February 2018 - 12:01.


#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Dar de ce vrei s-o demolezi in acte ?
Doar ca sa te coste mai mult ?

De ce nu poti sa faci "recontruire, renovare, recompartimentare" in acte, si in fapt sa demolezi si s-o construiesti cum vrei tu ?

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 roman_roman, on 13 februarie 2018 - 10:39, said:

Pe numele actualului proprietar. Iar demolarea fizica sa o fac eu .
Daca ai bransament de energie electrica si contorul in casa vei avea nevoie si de avizul companiei de electricitate pt obtinerea autorizatiei de demolare,iar ca solutie ei iti vor da ca solutie desfiintare bransament,urmand ca dupa aia sa ceri un nou ATR,bani cheltuiti ,etc.
Sfatul meu este sa muti contorul la limita de proprietate,vezi cu cine si cum,iar la ghiseu sa precizezi ca contorul nu este in,pe casa,in felul asta scapi de mult timp irosit si bataie de cap.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 radunic, on 13 februarie 2018 - 10:00, said:

Legal demolarea nu se face cum ai chef ci cu certificat de urbanism și autorizație de demolare.
Pentru "fraieri", poate că da. Însă mă îndoiesc că în aceste condiţii s-a făcut demolarea cartierelor Colentina, Pantelimon, Militari, Crângaşi, Tei, Floreasca, Uranus, Antim, Izvor, Văcăreşti, sau zona actualului centru civic din Braşov etc.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Comparăm oameni normali cu un dictator?

#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cred ca am sa cumpar cu tot cu casa si anexa , apoi vad cum o sa fac cu demolarea. Eventual poate incerc o renovare in acte.
Ma gandeam sa o radiez ca sa nu mai platesc impozit pe ea pentru ca nu stiu exact cand o sa ma apuc de noua constructie. Dar se pare ca mai mult ma incurc , generand alte probleme. Cum e si cazul cu racordul electric.
Va multumesc la toti pentru sfaturile oferite.

 Hider141, on 13 februarie 2018 - 11:17, said:

Nu ar strica totusi sa ceri macar un C.U. de informare (cred ca se poate cere pe loc, fara sa-ti intocmeasca un arhitect documentatia cu parte scrisa si planse). Nu de alta, dar prin PUG se pot schimba indicii urbanistici ai zonei (procentul de ocupare al terenului) si sa te trezesti ca daca demolezi casa actuala nu mai poti construi aproape nimic.
E putin probabil sa fie asa si in zona respectiva, dar nu strica sa te asiguri inainte sa dai banii.
Am cerut informatii si se pare ca nu sunt restrictii pentru constructiile noi. In afara de cerintele urbanistice de pastrare a distantei fata de vecini si drumul de acces. Terenul e intravilan si e cu o suprafata destul de mare astfel incat sa.mi permit orice asezare. Desi imi doresc intr.o prima faza o casuta mica gen casa de vacanta , cu livada si zona pe care sa mai cultiv cate ceva.


#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu as cumpara asa cum  este, dar inainte as cere un CU de informare. Se poate cere la primarie AD si AC in aceeasi tura (s-ar putea sa depinda de primarie).

#16
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 bobitzaaa, on 13 februarie 2018 - 15:00, said:

, dar inainte as cere un CU de informare.
In legatura cu ce ?


#17
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Ca sa vezi ce limite de consturctie ai impuse: POT, CUT, retrageri, aliniamente, ce conducte pot trece pe sub teren etc. Costa cam 100 de lei.

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 roman_roman, on 13 februarie 2018 - 15:14, said:

In legatura cu ce ?
CU de informare iti arata ce si in ce conditii poti construi, ce restrictii sint, daca sint.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate