Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Praf in carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Salut,
Am o problema cu praful din carcasa. Desigur, nu neg ca este mult praf si in aer in zilele noastre, insa  eu suspectez altceva. Carcasa este prevazuta cu spatii pt ventilatoare: 2 sus, 2 in fata, unul in spate.

In fata am 2 care baga. Cel din spate scoate. In tavan este montat radiatorul de la coolerul pe lichid (2 x 120) , care evident scoate.

Exista o problema? Nu este echilibrat fluxul care intra cu cel care iese? Din cauza asta se depune praf? Sunt prea multe care scot si doar 2 care baga, astfel ca aerul este fortat sa intre prin alte locuri.

Attached File  case1.jpg   94.95K   30 downloads

Edited by alex342, 13 February 2018 - 08:16.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. praful ala vine de undeva.
2. Exista filtre la carcasele medii.
2. Praful (colb) e omniprezent in Romania.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Daca nu ai filtre de praf e absolut normal sa se depuna praf. Si cu filtre tot se mai depune un pic, pc-ul de regula trebuie suflat din cand in cand.

Edited by SpeedDemon, 13 February 2018 - 08:07.


#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
praful se depune pentru ca exista, nu musai pentru ca este vinturat de ventilatoare.
am desurubat odata niste computadoare care au functionat intr-un sediu de banca, institutie ceva, unde erau niste conditii de curatenie (cunosteam locul) hai sa nu zic farmacie, dar era CURAT ..
ce era inauntru de praf, balauri si broaste testoase mai lipseau, dar masinariile functionau ireprosabil, chiar daca ventilaizarele nu prea mai faceau fata.
baga periodic o pensula cu par (natural) ceva mai fin si aspira cu aspiratorul, unii mai folosesc si aerul comprimat, dar din exces de zel, il folosesc asa de bine incit uneori se mai desprinde cite o piesuta (smd) de pe placa, asa ca ... mai bine cu bidineaua.

#5
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
N-ai ce sa faci in problema prafului. Aspiratorul este solutia ca sa scapi de el la o perioada de timp. Este stiut faptul ca orice cooler bagat intr-o carcasa iti baga in ea mai mult praf decat sa ti-o aeriseasca. Scoate coolerele alea, lasa carcasa fara capacul lateral si o sa ai surpriza sa constati ca o sa ai praf mai putin in carcasa si aerisisre mai buna decat ai avea cu coolerele alea.

Edited by pascali_daniel, 13 February 2018 - 08:49.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
calculatoarele de firma (dell) nu strang foarte mult praf inauntru....
problema e ca ai o zona in care aerul nu circulata suficient de repede si praful apuca sa se aseze...

la carcas de mai sus probabil ca se aduna mult jos si pe sursa...

Edited by arg, 13 February 2018 - 09:22.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalex342, on 13 februarie 2018 - 07:47, said:

...
Ce dimensiuni sunt ventilatoarele? Ai 3 ventilatoare ca scot, 2 care baga ... asta inseamna in general presiune negativa (scoti mai mult aer decat pot ventilatoarele din fata sa pompeze) asadar carcasa trage aer prin gaurile neacoperite si prin urmare neprotejate de filtre.
In fata ai filtre de praf ?

O oarecare cantiate de praf este fireasca chiar si cu filtre. FIltrele se recomanda a fio curatate saptamanal (in caz de utilizare zilnica a computerului) iar calculatorul trebuie suflat de praf (spray cu aer comprimat) cand praful devine vizibil.

#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Exact, presiune negativa. La asta m-am gandit si eu. Carcasa mea este Deepcool Dukase v3. Are in fata filtru.

de 120mm  https://www.pcgarage.../f12-pwm-rev-2/

Attached File  case2.jpg   143K   10 downloads

Edited by alex342, 13 February 2018 - 11:32.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nu e vorba de presiune negativa-pozitiva, e doar ca are zone in care aerul nu se misca, si acolo se aduna praful.

Edited by arg, 13 February 2018 - 11:31.


#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Aspiratorul este sfant ca sa te scape de praf

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sa dea mai des prin casa...

ca in unitate cel mai ok e cu aer comprimat (eu folosesc nu-s ce tub)

Edited by arg, 13 February 2018 - 11:35.


#12
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
Praf oricum intră. Am filtre de aer peste tot, presiune egală (cât intră = cât iese) şi tot se depune, dar la o rată mult mai mică.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am carcasa fara geam ... nu are decat sa se depuna praf peste tot. Nu ma afecteaza dpdv estetic.

#14
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007

View Postarg, on 13 februarie 2018 - 11:29, said:

nu e vorba de presiune negativa-pozitiva, e doar ca are zone in care aerul nu se misca, si acolo se aduna praful.
Te-am prins si eu odata cand n-ai dreptate.Posted Image
Conteaza foarte mult chiar sa ai presiune pozitiva. Eu si copiii avem 3 pc-uri in care intr-un an de zile deabia daca vad cateva fire de praf inauntru, e drept ca filtrele de intrare se imbacsesc si le curat odata la 4 luni. Am carcase "destepte" zic eu, o Be Quiet Silent Base 800 si doua Nanoxia Deep Silence 1 Rev. B. La toate astea aerul este bagat de cate doua ventilatoare de 12 frontale si de cate un ventilator de 14 in podea, adica unde sunt filtre. La pc-ul meu, pe o Nanoxia, mai am un vent. de 12 lateral in dreptul placii video. Toate sunt gestionate de placile de baza Gygabite in functie de temperatura interioara. Pentru iesirea aerului nu am pus decat cate un singur ventilator de 14 in spate care merge incet, la limita.
Concluzia: la mine nu intra aer decat prin filtre si iese pe unde gaseste. La alex342 aerul intra pe unde poate, preferabil prin locurile fara filtre.

Edited by Cousteau, 13 February 2018 - 14:02.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
stii cum e asta, cu presiunea si depunerea de praf...
gandeste-te la furtunul aspiratorului, cat praf se strange in el...

la mine unde e flux de aer se strange putin praf dar in anumite zone, mai ferite, se fac valatuci de praf si scame (de la haine)

Edited by arg, 13 February 2018 - 14:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate