Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai exista oameni pozitivi fara complexe

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Poate e un semn ca imbatranesc, insa in urma cu cativa ani intalneam in jur foarte des oameni plini de energie, pozitivi, ce se bucurau de micile bucurii ale vietii.
Tin minte ca atunci cand am intrat in campul muncii avea in sala cativa batranei aproape de pensie. Mereu erau veseli si pozitivi de iti incarcai bateriile cand discuai cu ei.

Parca in ziua de azi lumea e mult mai crispata, stresata, plina de complexe si invidii.
Pana si cei care par ca sunt veseli, relaxati si multumiti cu viata lor par mai degraba ca sunt falsi, ca poarta o masca, ca nu sunt naturali.

Simtiti si voi chestia asta ?
De ce oare se intampla ?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai uita-te la ce decizii a luat actualul guvern in ultimul an si cam tot asa merg treburile peste tot in tara, nu mai ai de ce sa fi pozitiv.

#3
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 TruculMagic, on 13 februarie 2018 - 00:37, said:

Pai uita-te la ce decizii a luat actualul guvern in ultimul an si cam tot asa merg treburile peste tot in tara, nu mai ai de ce sa fi pozitiv.

Lucruri negative s-au intamplat mereu.
Si crede-ma, vremurile de azi sunt net superioare fata de ce era in Romania inainte de 2000

#4
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
In general oamenii care au salarii/pensii relativ* mari, fata de restul populatiei, sunt mai fericiti. Motivul e simplu, nu au grija zilei de maine, "ce-i mai dau la copil sa manance, ca pana iau salariu mai e o saptamana" sau "ce fac ca daca platesc rata acuma nu mai am bani de intretinere" etc.
Ai probleme si cand ai bani, da' nu atatea ca restul oamenilor care au salarii/pensii minime, la nivelul ala de trai problemele se inmultesc ca goangele de bucatarie, pe zi ce trece.
Nu prea ai cum sa fii fericit/pozitiv cand ai o mie de probleme pe cap.

Edited by CeapaIndustries, 13 February 2018 - 00:44.


#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Sincere si adevarate cuvintele.
De cate ori vin in Romania vad exact ce descrii doar ca nu putem face nimic.
De multe ori evit evenimente si scenarii sa nu rabufneasca cate unul.
De multe ori cei din tara zic de cei ce vin acasa ca sunt cu nasul pe sus, din contra, as fi bucuros sa mai fie ca altadata.
Daca te bagi in seama te fac in mare fel, mai bine imi vad de treaba.
Frustrarea si ura se vad de la o posta.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 00:39, said:

Lucruri negative s-au intamplat mereu.
Si crede-ma, vremurile de azi sunt net superioare fata de ce era in Romania inainte de 2000
Mai e putin si vom trai vremurile de glorie din 1947.

 ddaannii, on 13 februarie 2018 - 00:46, said:

Sincere si adevarate cuvintele.
De cate ori vin in Romania vad exact ce descrii doar ca nu putem face nimic.
De multe ori evit evenimente si scenarii sa nu rabufneasca cate unul.
De multe ori cei din tara zic de cei ce vin acasa ca sunt cu nasul pe sus, din contra, as fi bucuros sa mai fie ca altadata.
Daca te bagi in seama te fac in mare fel, mai bine imi vad de treaba.
Frustrarea si ura se vad de la o posta.
Cand esti in Roma, poarte-te ca romanii. Ce vii tu cu "fumurile" din occident in frumoasa noastra patrie. :)

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Al 400 - lea topic de genul asta. Si am doar 15 ani de Sp. Inca 20 de ani o sa tot citesc topicuri despre oameni falsi, ce bine era inainte, lume trista  etc.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Schimba-ti cercul de prieteni. Sigur gasesti o multime de oameni pozitivi, mai ales cei tineri.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Bursul, on 13 februarie 2018 - 00:51, said:

Al 400 - lea topic de genul asta. Si am doar 15 ani de Sp. Inca 20 de ani o sa tot citesc topicuri despre oameni falsi, ce bine era inainte, lume trista  etc.
Totusi este enevant cand vezi concetateni de-ai nostri cand vin  acasa si isi permit  "chestii".
Fac poze  din unghiuri nepotrivite in spitale, sunt nemultumiti cand stau la cozi ca sa isi plateasca taxele, se iau aiurea de cetatenii care arunca gunoiul pe strada, au pretentia absurda ca preturile afisate in magazine sa corespunda cu cele de la casa. Niste "tampiti".

Edited by pasilla, 13 February 2018 - 01:00.


#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 00:32, said:

De ce oare se intampla ?
Daca si-n viata reala ai aceeasi personalitate incantatoare si aceeasi vesnica vaicareala...

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 00:39, said:

Lucruri negative s-au intamplat mereu.
Si crede-ma, vremurile de azi sunt net superioare fata de ce era in Romania inainte de 2000

au crescut si pretentiile oamenilor

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 00:39, said:

Lucruri negative s-au intamplat mereu.
Si crede-ma, vremurile de azi sunt net superioare fata de ce era in Romania inainte de 2000
Da, doar ca atunci, eram egali in saracie, Daca vecinul avea o capra, iti dadea si tie sa bei lapte. chiar si gratuit.Nu traiai doar cu grija zilei de maine si nu erau atati oameni care-si afisau ostentativ opulenta. Cu atat mai mult, cu cat stim ca aceasta opulenta nu a putut fi obtinuta corect si cinstit, ci doar in dauna si pe spinarea  celor din jur: furt, mintit, inselat, profitat,... Cam pe aici se invarte raspunsul....

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Aha... deci te simteai mai bine ca toate caprele erau raioase.  Azi te deranjeaza ca a vecinului e mai grasa.

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Barboso, on 13 februarie 2018 - 02:05, said:

Aha... deci te simteai mai bine ca toate caprele erau raioase.  Azi te deranjeaza ca a vecinului e mai grasa.

e o mentalitate normala:)

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Barboso, on 13 februarie 2018 - 02:05, said:

Aha... deci te simteai mai bine ca toate caprele erau raioase.  Azi te deranjeaza ca a vecinului e mai grasa.
Pe mine personal, nu. Nu ma simteam deloc mai bine, ba dimpotriva, Si nu eu sunt tema discutiei. E doar o constatare, facuta uitandu-ma in jurul meu.
Si azi, mentalitatea e nu ca deranjeaza ca aia e mai grasa, ci de unde are ala o capra. Iar daca pe vremuri se zicea "da Doamne sa moara capra vecinului", in ziua de azi, se roaga "da doamne sa moara vecinu´, sa-mi ramana mie capra"!
Iar chestia cu mentalitatea normala, poate e valabila la voi, astia tineri, care inventati zinic apa calda si descoperiti mersul pe jos.
Noi am crescut cu un alt nivel de cultura generala, (ma rog, mai mult sau mai putin impus, e adevarat, dar AVEAM un nivel general de cultura, TOTI, chestie care in zilele acestea, nu are valabilitate) care ne dirija si mentalitatea. Sa  nu-ti inchipui ca daca toti mergeam la vot, toti aveam ce vota, ce alege. Ba dimpotriva, numai la numaratoarea voturilor se vedea cati dintre noi au votat cu adevarat, si cati ne varsam naduful pe buletinele de vot. Dar, eram acolo, nu lipseam de la vot, din lene, prostie, comoditate, pretextand mai apoi ca nu am avut ce alege. Chiar daca stiam ca oricum ce va iesi din urna, nu are nici o legatura cu buletine introduse si cu continutul lor. Si nu dadeam vina pe "bosorogii " care votau,  injurandu-i ca votau si in numele nostru.

Edited by myshyk, 13 February 2018 - 03:22.


#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 myshyk, on 13 februarie 2018 - 03:06, said:

Pe mine personal, nu. Nu ma simteam deloc mai bine, ba dimpotriva, Si nu eu sunt tema discutiei. E doar o constatare, facuta uitandu-ma in jurul meu.
Iar chestia cu mentalitatea normala, poate e valabila la voi, astia tineri, Noi am crescut cu un alt nivel de cultura generala, (ma rog, mai mult sau mai putin impus, e adevarat, dar AVEAM un nivel general de cultura, TOI, chestie car ain zilele acestea, nu are valabilitate) care ne dirija si mentalitatea. Sa  nu-it inchipui ca daca toti mergeam la vot, toti aveam ce vota, ce alege. Ba dimpotriva, numai la numaratoare avoturilor se vedea cati dintre noi au votat cu adevarat, si cati ne varsam naduful pe buletinele de vot. Dar, eram acolo, nu lipseam de la vot, din lene, prostie, comoditate, pretextand mai apoi ca nu am avut ce alege.

e normal sa te uiti la altii.. o intrebare buna ar fi, de ce te deranjeaza cand vecinii vorbesc de tine:)..

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 jimi91, on 13 februarie 2018 - 02:46, said:

e o mentalitate normala:)
Mie nu mi se pare nici normala si nici macar productiva.
Mai bine iti bati capul sa-ti mai ingrasi capra ta sau sa-ti mai iei una.


 myshyk, on 13 februarie 2018 - 03:06, said:

1. Si azi, mentalitatea e nu ca deranjeaza ca aia e mai grasa, ci de unde are ala o capra.

2. Iar daca pe vremuri se zicea "da Doamne sa moara capra vecinului", in ziua de azi, se roaga "da doamne sa moara vecinu´, sa-mi ramana mie capra"!

3. Iar chestia cu mentalitatea normala, poate e valabila la voi, astia tineri
1. Sau asa.  Dar ramane valabil ce-am zis la inceput.

2. Chestia asta as putea s-o inteleg, da' nu cred ca-i duce mintea asa departe.  Si nici c-ar sti sa ingrijeasca acea capra.

3. Eu nu mai sunt asa tanar.


 jimi91, on 13 februarie 2018 - 03:17, said:

e normal sa te uiti la altii..

o intrebare buna ar fi, de ce te deranjeaza cand vecinii vorbesc de tine:)..
Dac-o faci ca sa inveti ceva, da.  Dac-o faci ca sa te oftici si sa ai subiect de barfa... regulamentul forumului nu-mi permite sa ma exprim mai departe.

De ce m-ar deranja ?  Nu dau doi bani, n-au decat sa vorbeasca pana ragusesc.  Dupa care, din partea mea, pot continua sa-si trimita SMS-uri pana le revine vocea, nu-mi pasa.  Posted Image
In viata mea n-am dat doi bani pe gura lumii.

Edited by Barboso, 13 February 2018 - 04:03.


#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 myshyk, on 13 februarie 2018 - 03:06, said:

Iar chestia cu mentalitatea normala, poate e valabila la voi, astia tineri, care inventati zinic apa calda si descoperiti mersul pe jos.
Noi am crescut cu un alt nivel de cultura generala, (ma rog, mai mult sau mai putin impus, e adevarat, dar AVEAM un nivel general de cultura, TOTI, chestie care in zilele acestea,
nu are valabilitate) care ne dirija si mentalitatea.
Cultura aceasta generala nu avea si componenta "gramatica" in ea? Nu de alta, dar nu inteleg ce cauta virgula intre subiect si predicat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate