Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Windows 10240 nu vrea sa faca update la 1709 plus Shutdown nefunctional

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Dupa cum spune si titlul, am instalat pe curat Windows 10240 cu licenta in urma cu 1 luna de zile, si-a facut cateva update-uri de securitate, update- la office, etc si apoi am instalat diversele utile.
Singurul update pe care nu il face este 1709 (nu trece la celelalte, ci direct la acesta). Problema care a umplut forumurile miscrosft si celelalte.
Am incercat Win10 update asistent (aici da eroare 0x90001 si ceva) si Media Creation tool-windows update (eroare), precum si fortarea cu wsusofflone -care imi gaseste 4,76 gb update, dar cand ii dau Updateinstall ....gasim id-urile care iti lipsesc si.....nu necesita update.
Am dezactivat firewall, antiv, am dat sfc/scannow....etc
http://www.yourwindo...l-creators.html
https://www.tenforum...-assistant.html
https://answers.micr...9da85c71?auth=1

asta:

Quote

•First of all, you need to temporarily disable the Windows Update service (Go to Control Panel - Administrative Tools - Services, then look for "Windows Update", right click - properties, Stop service, and just put it to Disabled on startup type, just to make sure)
•Now you need to find the location of the downloaded update files, which is in C:\Windows\Software Distribution\ folder.
•Delete the entire content of the folder (or, if you want to be secure, back it up first somewhere else). This will delete all the downloaded update files and windows update history. Don't worry, this WON'T delete your installed updates.
•Now that you've deleted it, turn the Windows Update service back
•At least reboot your Windows once, before trying the update process again.
Am downloadat de pe site update-ul cumulativ, dar cand ii dau install....Windows update standalone not for your sistem (desi e 1709 pentru x64)!!

-Cea mai importanta problema ramane insa problema ca la shutdown, face restart. Am incercat o gramada de metode de rezolvare, nimic...
https://answers.micr...73-9bc09f509a6b

Quote

Please follow the methods mentioned below:
Method 1: I suggest you to run in-built Power troubleshooter and check. Follow the steps:
Press Windows Key + X.
Click on Control Panel.
Select Troubleshooting on the left pane, click on View All.
Click on Power to run the troubleshooter.

Method 2: If the above method doesn’t help, I would suggest you to reset and restore all of the default Power Plans back with their default settings. Follow the steps.
Press Windows Key + X.
Select Command Prompt (Admin).
At the command prompt, type powercfg -restoredefaultschemes, and then press ENTER.
At the command prompt, type exit to exit the Command Prompt window.
Restart the computer and check with the issue

Follow the steps to boot to safe mode with networking:
Press the ‘Windows + R’ key on the keyboard.
In the ‘Run’ windows type ’MSCONFIG’ and click ‘Ok’.
Click the ‘Boot’ tab.
Under ‘Boot Options’, select the ‘Safe Boot’ option.
Choose the type of safe mode by selecting one of the options below the Safe boot check box: Select ‘Network’.
Click OK and then restart your PC.
sau
Device Manager > Disable Intel Management Interface. Restart.

In niciun caz nu mai fac reinstalare de windows neam (am de lucru mult pe el si nu am timp de reinstaluri, etc)
Mi-au mai ramas in opinia mea cateva metode, gasirea unei alternative de update fortat cu un alt program gen wsusoffline. Dar inca nu am gasit unul. Si un USB iso bootabil cu 1709 (intrebarea mea este daca merge asa desi downloadat de pe site-ul microsoft pe hdd nu instaleaza oricum!)
Orice ajutor e apreciat.

Edited by Sommerby, 12 February 2018 - 21:09.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca ai licenta iti poti crea setupul tau cu windows Media Creation Tool sa nu mai stai o zi si o noapte sa faci update.Cheia de licenta este valabila indiferent de versiunea buildului (exceptand buildurile insider care expira).

#3
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Merci . Dar am incercat și varianta asta.

View PostSommerby, on 12 februarie 2018 - 20:41, said:

Am incercat Win10 update asistent (aici da eroare 0x90001 si ceva) si Media Creation tool-windows update (eroare), precum si fortarea cu wsusofflone -care imi gaseste 4,76 gb update, dar cand ii dau Updateinstall ....gasim id-urile care iti lipsesc si.....nu necesita update.

Edited by Sommerby, 12 February 2018 - 22:36.


#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Se referea sa faci un clean install cu ultima versiune, sa nu mai stai la update Posted Image

PS. Slabe sanse sa rezolvi fara install. Asa imi pierdeam si eu ore bune sa "repar", acum cand nu mai vrea reinstall si gata Posted Image

Edited by xxvirusxx, 12 February 2018 - 22:47.


#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Scoate de pe internet ISO-urile cu 1511 version,1607 (Anniversary Update),1703 (Creators Update) sau mai bine scoti doar versiunea 1511,si vezi daca poti sa o instalezi,dupa care din Windows Update instalezi urmatoarele versiuni automat.

https://tb.rg-adguard.net/public.php

Sa selectezi versiunea si limba corecta.

Edited by Petran_Marius, 12 February 2018 - 23:34.


#6
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
Stiti cumva cand apare update-ul la 1710 ?

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu exista versiunea 1710 si nici nu va exista. Versiunile actuale sunt cele enumerate in primul post de la acest topic: https://forum.softpe...-de-windows-10/
Tot acolo exista link de pe Softpedia de unde poate fi descarcata imaginea ISO pentru oricare versiune de Windows 10.

Urmatoarea versiune va fi de forma 18xy.

Edited by _-_, 12 February 2018 - 23:59.


#8
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
si eu primesc o eroare cand folosesc Media Creation Tool pentru un stick usb
am descarcat windows iso cu media creation tool si am facut un stick cu Rufus

Edited by legit10, 13 February 2018 - 09:11.


#9
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018

View Post_-_, on 12 februarie 2018 - 23:56, said:

Nu exista versiunea 1710 si nici nu va exista. Versiunile actuale sunt cele enumerate in primul post de la acest topic: https://forum.softpe...-de-windows-10/
Tot acolo exista link de pe Softpedia de unde poate fi descarcata imaginea ISO pentru oricare versiune de Windows 10.

Urmatoarea versiune va fi de forma 18xy.
Bine ca m-ai lamurit !

#10
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
Si cand o sa apara o noua versiune ?

#11
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Am mai citit/căutat soluții. Instalat programe de download offline wuinstaller (nu rețin exact)....etc.
Apare eroarea 1601-cu explicația aferenta-nu poate accesa serverul de update Microsoft. Am adăugat la excepții firewal WMI ul , degeaba!
După asta am intrebat si un it-st. Prima întrebare a lui a fost: Ai dell sau hp pc build. Răspuns : Da.
Nu va merge, e o cretinatate Microsoft cu api etc (scuze de termeni gresiti). O singură soluție  pentru conputerele Build de firmă (de la un it-st cu multă experiență) instalare versiune imprumutată, pus key-ul versiune originală și update-urile vor merge lin.
Eu mai încerc făcut iso butabil pentru o variantă precedenta de update (1511, 1703, etc) si mai văd.
Desi îmi rulează mult mai bine w10 decât 7-le...nu pot să nu afirm că Microsoft au dat cu mucii in fasole cu 10-le !!
Dovadă sunt sutele de threaduri e la ei de pe forum si alte forumuri cu aceasta problema



#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSkylakeman, on 13 februarie 2018 - 10:35, said:

Si cand o sa apara o noua versiune ?

Primavara si toamna apar versiunile noi.

@Sommerby
De ce nu faci clean install direct la ce versiune doresti? Link-uri pentru imaginile ISO gasesti pe Softpedia unde ti-am zis mai sus.

Am patit si eu treaba asta mai demult la un laptop. Dupa ce m-am chinuit timp de 2 zile sa fac upgrade, ba cu pastrarea fisierelor personale, ba fara, tot la clean install am ajuns. Daca faceam de la inceput treaba asta castigam mult timp.

@legit10
Nu am intalnit niciodata probleme la Windows 7 USB/ DVD Download Tool. Este un tool pe care Microsoft il recomanda inclusiv pentru Windows 10, indiferent daca vrei sa instalezi pe un sistem cu UEFI pe un HDD/ SSD partitionat GPT sau MBR, respectiv pe un sistem Legacy (cu BIOS) si HDD partitionat in stil MBR.

#13
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
Ok poate odata cu noua versiune sa-mi rezolve problema cu 100% disc ussage cand activez defender-ul din cauza unui serviciu al sau anti-malware care apare in task manager.

#14
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
_-_
Exact în prima fraza spun că a fost CLEAN Install.
Nu mă joc de-a instalarea Windows ului de 100 de ori din cauza incompetenților Microsoft. Oricum rezultatul va fi același.

View PostSommerby, on 12 februarie 2018 - 20:41, said:

Dupa cum spune si titlul, am instalat pe curat Windows 10240 cu licenta in urma cu 1 luna de zile, si-a facut cateva update-uri de securitate, update- la office, etc si apoi am instalat diversele utile.

Edited by Sommerby, 13 February 2018 - 18:08.


#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Build-ul 10240 este foarte vechi. Apartine versiunii 1507 (din iulie 2015) care este prima versiune de Windows 10. De atunci pana acum au existat mai multe versiuni si builduri, cea mai recenta versiune RTM fiind 1709 (din septembrie 2017), build 16299.192, la care tu spui ca ai vrut sa faci upgrade.
Uneori apar probleme si la upgrade-uri succesive (de la o versiune de Windows 10 la urmatoarea), dar tu vrei sa sari pur si simplu peste versiuni. Deoarece Microsoft nu isi pierde vremea ca sa testeze si optimizeze upgrade-ul de la primele versiuni de Windows 10 la versiunea curenta tu ii numesti "incompetenti" sau spui ca au "dat cu mucii in fasole" pe motiv ca exista multi utilizatori in situatia ta. Parerea mea este ca, de fapt, sunt extrem de putini utilizatori in situatia ta, deoarece nu prea exista niciun motiv de a ramane la prima versiune de Windows 10 (care a fost si cea mai problematica, versiunile urmatoare rezolvand diverse probleme semnalate prin programul de feedback), apoi de a trece brusc la cea mai recenta. Ca sa sprijine migrarea de la prima versiune de Windows 10 la ultima, Microsoft ar fi trebuit sa plateasca o echipa care sa testeze aceasta migrare pe diverse configuratii, sa creeze update-uri pentru ambele versiuni ca sa poata fi realizata trecerea fara incidente (sau cat mai putine) etc. Iar daca ar fi facut aceasta, atunci ar fi insemnat ca sunt prosti afaceristi, investind in suportarea unei minoritati de utilizatori carora li s-a recomandat sa efectueze update-urile, iar ei au refuzat.
Licenta pe care o detii este valabila pentru orice versiune de Windows 10. Deci chiar nu aveai niciun motiv sa instalezi prima versiune ca sa incerci dupa aceea upgrade la ultima. Iar daca ai avut deja instalat Windows 10, atunci nici macar nu mai trebuie sa introduci cheia primita. Windows-ul se va activa automat, deoarece configuratia PC-ului este memorata pe serverele Microsoft (cel mult se introduce cheia generica corespunzatoare editiei corecte, daca instalezi alta gresita).

Edited by _-_, 13 February 2018 - 19:37.


#16
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
_-_
cateva corectii in "parerea ta":
1. buildul 10240 este BUILD-ul windows 10 pro original (dupa cum am spus in prima postare... s-a instalat CLEAN install de pe dvd-ul original care LOGIC ca are versiunea aparitiei!) instalat dupa windows 7!
2. Serviciul IT al companiei a instalat versiunea originala de pe DVD-ul PC-ului in cauza, deci e....in afara deciziei mele si mi se pare normal sa procedeze ca atare la orice utilizator care are de instalat WINDOWS 10 achizionat!
3. NU eu vreau sa fac acel upgrade (nu sar peste nimic!), ci serviciul windows update vrea sa faca update la 1709, dar esueaza....lamentabil!
4. Problema update-ului windows 10 nu este nicidecum minora, este extrem, extrem de raspandita:
https://www.google.r.....0.QMyAiJszzuI
5. pe zi ce trece sunt tot mai convins ca Windows 10 este cea mai nepregatita si incompleta versiune lansata vreodata de microsoft!

Edited by Sommerby, 13 February 2018 - 19:57.


#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Microsoft ofera via "Media Creation Tool" posibilitatea de a descarca gratuit si instala cea mai recenta versiune de Windows 10. Aceasta este si ceea ce recomanda Microsoft (cu exceptia cazurilor de PC-uri care efectiv nu sunt compatibile cu cea mai recenta versiune de Windows 10).
Microsoft nici macar nu ofera pentru utilizatorul de rand versiuni mai vechi de Windows 10. Cel mult permite revenirea la versiunea precedenta dupa efectuarea unui upgrade.

La ora actuala prima versiune de Windows 10 nici macar nu mai beneficiaza de suport. Suportul expira dupa 2 ani de la lansare. Cand a aparut versiunea 1709, prima versiune (cea la care te referi tu) era in afara perioadei de suport: https://support.micr...ycle-fact-sheet
Este, deci, absurd sa ai astfel de pretentii. Microsoft si-a incheiat obligatiile fata de utilizatori in ceea ce priveste crearea posibilitatii upgrade-ului de la o versiune de Windows 10 nesuportata.

View PostSommerby, on 13 februarie 2018 - 18:06, said:

Nu mă joc de-a instalarea Windows ului de 100 de ori din cauza incompetenților Microsoft.

Aceasta insemna ca nu Microsoft sunt incompetenti, ci "Serviciul IT al companiei [care] a instalat versiunea originala de pe DVD" fara sa se documenteze suficient.

Daca acel "Serviciu IT al companiei" era format din personal competent, atunci nu era nevoie sa instaleze "de 100 de ori" Windows-ul prost, ci sa-l instaleze o data si bine (pe cel care trebuie, nu o versiune expirata).

#18
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Greșești profund.
Windows 10 pro vândut azi ieri sau maine, trebuie OBLIGATORIU să își facă update-urile la zi indiferent de data când este instalat. Ieșirea din perioada de suport A ORICAREI VERSIUNI windows XP, 7,8,10, 100 TREBUIE să permită realizarea update-ului /service-pack-ului superior INDIFERENT de data instalării.
Mergem când vrei tu maine si instalez windows 7 care își face updateurile la zi (inclusiv update-urile majore) . Cum mai stăm cu ieșirea din perioada de suport?
La fel am instalat chiar acum doua săptămâni un Windows 8 pe un laptop, ce să vezi a facut update -urile la zi!!
Si tu susții că versiunea de baza originală w10 (apărută dupa windows 7 sau 8!!) achiziționată din magazin impreuna cu un computer NU ARE CUM SA ISI MAI FACĂ update -urile la zi? ?? Problema esuarii update-urilor oficiale este existentă inclusiv la versiunile 1607, 1703, tot pe forumul microsoft unde chiar specialiștii microsoft încearcă să ofere soluții -niciuna nu e reinstall ultima versiune build Windows 1709!!
Microsoft a vândut (pentru ca unii dintre am cumpărat) licența incompleta si plina de multe buguri!!! Nerezolvate nici până la versiunea actuală (aia pe care ti o recomanzi pentru problema update-urilor esuate propriul lor serviciu!).
Dar ce zici de restartul care se face in loc de shutdown??
https://answers.micr...cabfd76c?auth=1
https://answers.micr...94-f461b10924ef
Dar de funcția explorer search care se blochează???
https://answers.micr...65-ed914d3d8f44
Ce versiune ne sfătuiești să instalam????

Edited by Sommerby, 13 February 2018 - 22:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate