Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Transfer digital to analog (fps issue)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Buna seara.
Vreau sa inregistrez pe casete VHS niste clipuri oldies de pe net. Clipurile respective .mp4 le convertesc in format .avi (xviD) pentru a le putea reda cu un DVD player standalone. Playerul DVD are iesire scart, la care conectez videorecorderul VHS.
Chestia e ca majoritatea clipurilor au fps-ul de 29.97 iar recorderul VHS inregistreaza cu probleme de imagine clipurile care sunt cu aceasta frecventa (aspect de imagine bruiata). Am incercat, in momentul conversiei mp4->avi, sa schimb si fps ul (29.97->25 sau 23.97) insa apar artifacte urate de imagine. La fel se intampla si daca oblig playerul DVD standalone sa emita la iesire PAL (probabil schimba fps ul real time).
Presupun ca alergia videorecorderului VHS la 29.97 fps vine din faptul ca e PAL.
Exista, totusi, vre-o posibilitate de a efectua inregistrari la calitate buna?
Multumesc.

Edited by SIG, 09 February 2018 - 20:35.


#2
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ce artefacte urate de imagine apar la conversie fps ?
Ai incercat macar 2-3 programe de conversie diferite ?!

Edited by mybrandnewmail59, 10 February 2018 - 09:46.


#3
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am incercat Wondershare de la Filmora, XmediaRecode, DivX Plus Converter.
Imaginea partilor in miscare e murdara, nu stiu cum sa ma exprim, calitate slaba in general. Eu comprim la 1500 kbps, daca urc prea sus (am incercat 3.000 kbps) playerul DVD  care citeste si xviD se blocheaza uneori.
Oare ar da rezultate mai bune daca as converti in mpeg2(DVD) decat .avi(xviD)?
Ideal ar fi daca as putea conecta recorderul VHS la calculator/Bluray player, sa nu mai trebuuasca sa convertesc clipurile. Insa interconectarea nu cred sa fie posibila datorita tipurilor de mufe incompatibile.

Edited by SIG, 10 February 2018 - 10:03.


#4
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
O placa video cu tv-out? Cele mai vechi au o mufa s-video out si de acolo iei semnalul analogic

#5
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Ar fi o varianta, desi s-video e mai slaba calitativ decat scart. Insa, clipurile de pe net fiind la 29.97 fps, nu va rezulta acelasi defect de inregistrare (imagine bruiata), intrucat videoul VHS inregistreaza la alt fps (adica PAL)?

#6
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Miscare = probleme - nu cumva se produce un interlace / deinterlace nasol ?!
Adica niste margi zimtate ?
Se poate rezolva din ceva optiuni de/interlace

Sau apar artefacte de compresie, bitrate prea mic?
Adica imagine destul de pătrățită?
Se poate rezolva cu bitrate putin mai mare (gasesti maxim compatibil, diferenta de la 1500 la 3000 este dubla, ai interval maricel....)
Mai ajuta si compresie 2 pass.

Poti sa faci niste poze / inregistrari la aceste probleme ?
Poti sa-mi trimiti unul din clipurile deja probate de tine, sa incerc si eu citeva conversii ?

Poti sa incerci cu asta, e scurt, da' asta e...
Original 30 fps, n-am gasit altul asa repede: https://github.com/h...0fps/native.mkv
Conversie cu FormatFactory, crop 720x576, bitrate 2200, fps 25
Attached File  native~1.zip   4.99MB   3 downloads

Edited by mybrandnewmail59, 10 February 2018 - 19:04.


#7
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, rezultatul e ceva in genul descris, un fel de usoara mazgaleala a imaginii. Posibil ca bit rateul sa fie mic (1500). Multumesc de sugestia FormatFactory, incerc acum sa ridic bitrateul undeva peste 2.000 plus, observ, are posibilitatea encodarii in 2 pasi. Cat de importanta este encodarea in 2 pasi? Se vad diferente notabile intre encodarea in 1 vs 2 pasi?
Multumesc.

Edited by SIG, 11 February 2018 - 09:30.


#8
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Genul descris... 1 sau 2 ?!
Pe calculator se vad aceste probleme?
Poti sa-mi trimit un clip sau macar citeva poze cu problema?

2 pasi - pai vezi si singur diferenta... daca exista.
Dar nu strica sa incerci.

#9
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Nu e vorba de margini zimtate ci de o imagine cu zone spalacite, ca in poza atasata. Poza e luata de pe net insa cam asa se vede la mine dupa conversia amintita.
Da, incerc acum niste encodari in 2 pasi cu FormatFactory
In general, programele astea de compresie folosesc aceleasi codecuri xviD? Adica acelasi rezultat se obtine cu un program cumparat comparativ cu unul free? Mie imi pare ca da.

Attached Files


Edited by SIG, 11 February 2018 - 10:31.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
"Macroblocurile" indica o compresie prea puternica (in detrimentul calitatii). Ce bitrate ai ales?

#11
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Cam 1500. Ptr. xviD e putin?
Citisem undeva pe net faptul ca schimbarea fps ului, gen 29.97 la 25, conduce si ea la scaderea calitatii. Acum nu stiu care din cele doua, bitrate relativ mic sau schimbarea de fps, are impact mai puternic in scaderea calitatii. De aceea am lansat topicul cu tema fps change.

Edited by SIG, 11 February 2018 - 11:20.


#12
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
E putin pentru ca se vede "patratita".
Fa diverse probe, cresti cu 500, cu 500.... pina crapa playerul.
Cind ajungi la maxim, fa 2 pass, vezi daca observi vreo diferenta de calitate.
Da, schimbare fps inseamna recodare, scade calitatea aia "patratita".
Mai poate sa scada calitatea si daca programul taie fps aiurea (se manifesta prin miscare intepenita, sare imaginea....).
Se pare ca la tine nu e cazul de asa ceva, ci doar de bitrate mic sau compresie foarte proasta.

#13
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Multumesc de info si sfaturi.
O singura intrebare as avea, dupa cum am si facut-o mai sus, programele contra cost folosesc algoritmi mai inteligenti (better image quality) de comprimare decat cele free? Codecul presupun ca este acelasi (H263 spre exemplu)

Edited by SIG, 11 February 2018 - 13:47.


#14
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Teoretic, sa zicem ca da.
Practic, pentru ce ai tu nevoie, calitatea este exact aceeasi.
Pur si simplu faci probe pina reusesti: bitrate cit mai mare, eventual 2 pass, toate formatele/codecurile suportate de player (avi, mp4, mpeg 1/2, divx, xvid, h264), conversie fps, cu diverse programe free.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate