Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Aeroport Chisinau

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Salut. Am pasaportul expirat. In mai vreau sa plec cu zbor dus/intors la Nisa, de pe aeroportul Chisinau (cu escala pe Otopeni ).
Foarte probabil ca la vama Chisinau, ca cetatean roman, imi e suficient buletinul, dar hai sa intreb: e cea mai mica sansa sa imi ceara in aeroportul Chisinau pasaportul?
Multumesc.

#2
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

Quote

Cetăţenii români care doresc să călătorească în Republica Moldova nu au nevoie de viză.
Intrarea în Republica Moldova se face în baza paşaportului valabil cel puţin 3 luni de la data intrării sau a cărţii de identitate românești aflate în prezent în circulație.

Vezi citat de pe mae.ro

Edited by izometric, 04 February 2018 - 18:21.


#3
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Stiu asta, eu intrebasem daca zbor in Franta de pe aeroportul Chisinau daca o sa-mi ceara pasaport, dar sigur ca nu - doar tot cetatean UE sunt si in Chisinau.
Poate cel mult de pe Nisa inapoi spre Chisinau, daca dau peste vreun destept de vames...

Dar nu, imi fac probleme inutile, evident ca mi-e suficient buletinul. Se poate inchide topicul.

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
In toate statele europene + moldova, poti calatori cu carte de identitate romaneasca. Fie politistul de frontiera cat de zelos, nu poate incalca legea.

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006

View Postizometric, on 04 februarie 2018 - 18:35, said:

In toate statele europene + moldova, poti calatori cu carte de identitate romaneasca. Fie politistul de frontiera cat de zelos, nu poate incalca legea.

Depinde. Pentru Svalbard de exemplu, iti trebuie pasaport (chiar daca apartile de Norvegia).
La fel si in Ucraina, iti trebuie pasaport

Edited by Talkabout, 05 February 2018 - 15:58.


#6
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Norvegia nu e stat UE, face parte din Shengen in schimb. In felul asta ai acces fara pasaport. Svalbard nu e parte a Shengen, si are alte politici imigrationiste decat Norvegia “continentala”.

Cat despre intrebarea initiatorului, nu vei avea probleme. Politia de frontiera verifica doar actul de identitate, nu se uita unde mergi. Pentru cei din Italia CI-ul romanesc e act valabil. Oricum problemele de viza / pasaport cad in sarcina companiei aeriene.

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
O sa ai nevoie de pasaport. Nu e vorba doar de controlul vamal, cat si de imbarcare, unde accesul este dat de compania aeriana.

Moldova nu e in ue. Ei stiu una si buna: pentru circulatie iti trebuie pasaport si eventual viza.

Eu iti recomand cel putin sa verifici direct la compania aeriana ce o vei folosi, plus o intrebare si la aeoport la vama.

De multe ori, regimul calatorilor din aeroporturi, difera de cel rutier. Asta asa ca regula generala, de tinut minte. Si se intampla asta dinainte de 9/11.

Poate ca ar fi mai intelept sa iti scoti pasaport si gata

Compania aeriana e posibil sa'ti dea dureri de cap, mai putin vama.

#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Aha, deci nu e chiar asa simplu... Cum, deci chiar pot da peste cine stie ce incuiat la aeroport sa-mi ceara pasaport?
A, m-am uitat acum, compania va fi Tarom chiar si pentru zborul Chisinau-Bucuresti. Acolo se schimba avionul pentru Nisa, dar compania tot Tarom ramane. In cazul asta, cred ca nu-i nici o sansa sa ceara pasaport, nu?
N-am nici un chef sa dau 250 lei pe pasaport nou, daca nu-mi trebuie.

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu's cum mi"a scapat faptul ca tu faci escala la buh. Am crezut ca zbori direct, chiar ma si miram de zbor
Nu cred sa ai probleme, mai ales cu taromul.

Edited by argentum, 10 February 2018 - 04:44.


#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
Nici daca ai merge direct la Chisinau sigur nu sunt probleme. Companiile aeriene nu pun bete in roate ca au nevoie de clienti, legea e lege si este/ramane respectata. Daca era obligatoriu pasaportul trebuiau sa anunte anticipat acest lucru.

#11
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostLunaCrystal, on 17 februarie 2018 - 12:21, said:

Companiile aeriene nu pun bete in roate ca au nevoie de clienti, legea e lege si este/ramane respectata.

Fals.
Companiile aeriene nu au nici o problema sa iti ia banii pe bilet si sa-ti refuze imbarcarea, fara returnarea banilor (sau returnare partiala, depinzand de ce clasa tarifara e biletul respectiv), daca documentele tale de calatorie, inclusiv vizele, nu sunt in regula. Este responsabilitatea ta, nu a lor, cu ce documente calatoresti. Cand cumperi biletul tot ce conteaza pentru ele este ca documentul sa fie valabil, nu le intereseaza la momentul respectiv daca poti intra cu el intr-o anume tara.
Mai documenteaza-te si nu da informatii gresite.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 17 February 2018 - 19:55.


#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
M-am documentat foarte bine, si cum ai zis chiar tu, daca documentele nu sunt valide refuza imbarcarea. Dar cartea de identitate e perfect valida. Nici o companie nu o sa ceara ei pasaportul cat timp legislatia zice ca e suficient si buletinul. Pe ruta in cauza au mers cunoscuti si evident toti doar cu buletinul, niciunul nu a intampinat probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate