Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Polonia interzice cumparaturile in zilele de duminica

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
https://www.hotnews....le-duminica.htm

Era atata freamat, si de ani de zile, pe la toate colturile enoriasii vorbeau doar despre asta: Decretul, e pe masa Presedintelui. Ultima data , auzisem de la un entuziast enorias adventist proaspat venit de prin Canada unde se refugiase din cauza prigoanei Posted Image de pe taramurile autohtone, ca e pe Biroul Oval al lui Obama.Posted Image In curand acesta il va semna ca primaru', si va fi inaintat spre aplicare in intreaga lume.Cel putin in prima faza in intreaga sfera-i de influenta.
Totdeauna m-am amuzat de himera asta a adventistilor cand ii auzeam cum se autoflageleaza, cum ca vor fi prigoniti si persecutati din cauza Decretului duminical. Pana acum, cand in sfarsit, a aparut! E drept, cam schiop, cu un picior de lemn cam ros de carii, intr-o tara care nu prea conteaza pe harta lumii dar da din toate coatele si picioarele sa redevina ceea ce a fost odinioara.Dar a venit. Exact cum fusese prevazut.
Ce ne vom face acum, dragi adventisti? Ca deocamdatra ciotul de Decret duminical porunceste doar sa se inchida magazinele Duminica, interzicand vanzarea si cumpararea. Nu prigoana ca voi mergeti la Biserica Sambata si nu vreti sa mergeti si Duminica...Posted Image
Dar dragi adventisti, totusi, acum aveti adevarata ocazie sa va demonstrati loialitatea fata de Dumnezeu.Caci porunca nu spune doar sa nu lucrezi in ziua a 7-a, adica Sambata. Ci mai porunceste si sa lucrezi in cele 6 zile ramase.
Acum a venit timpul de a va vedea visul implinit, cu ochii: daca veti respecta porunca dumnezeiasca "sase zile sa lucrezi...", va trebui sa va mentineti afacerile deschise si Duminica. Ceea ce va va face sa intrati in opozitie directa cu porunca Cezarului leş. Si in consecinta, adevarata prigoana atat de mult ravnita, pentru care mai marii Sectei aproape ca faceau lobby pe la Ministerul cultelor sa li se aplice, ca nu mai pot enoriasii de atata asteptare neimplinita si suspans...
Astept sa vad cum vor vui toate canalele adventiste: SperantaTv, Semnele Timpului, RVS, si toti enoriasii entuziasmati prin adunari si pe strazi., cum s-a implinit ceea ce spuneau ei de mult timp. Cum ii va prigoni Papa fortandu-i sa mearga la Biserica Duminica...
In nici un caz nu [cred ca] vom auzi insa de cazuri a unor membri adventisti persecutati ca s-au nevoit a asculta porunca divina care cere nu doar hodina in ziua a 7-a, dar cere a lucra in cele 6 zile, chiar daca Cezarul mascarici da porunca nimeni sa nu o faca[Duminica]..Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 February 2018 - 12:38.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Tare te mai bucuri asa-i ?  Posted Image
Eu zic sa te preocupi de constinta ta si sa lasi adventistii in pace. Nu esti singurul care ai un dinte impotriva lor . Unii de pe aici au toata  dantura impotriva lor.
Tu trebuie sa intelegi ca astfel de legi nu-si au rostul, si ca ele fac sa ofenseze alte religii/credinte. Spre exemplu in Polonia sunt multi evrei care inca respecta cu strictete poruncile.
Sunt convins ca de fapt "Fiara"  nu incepe din curtea lui sa impuna chestiunile acestea ci incepe subtil tocmai sa observe perceptia lumii. Daca va trece fara valuri atunci se va aplica rand pe rand in toata lumea.

#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Denumirea topicului este de 2 lei.
In schimb exista deja topic: https://forum.softpe...urile-duminica/

Hai pa, delete ;)

#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 02 februarie 2018 - 12:40, said:

Tare te mai bucuri asa-i ?  Posted Image
Eu zic sa te preocupi de constinta ta si sa lasi adventistii in pace. Nu esti singurul care ai un dinte impotriva lor . Unii de pe aici au toata  dantura impotriva lor.
Paco, tu pricepi asta: "Nu cruta copilul de mustrare, caci daca-l vei lovi cu nuiaua nu va muri. (Prov.23:13)
de aici "dintele".

View Postpacopaco1967, on 02 februarie 2018 - 12:40, said:

Tu trebuie sa intelegi ca astfel de legi nu-si au rostul, si ca ele fac sa ofenseze alte religii/credinte. Spre exemplu in Polonia sunt multi evrei care inca respecta cu strictete poruncile.
Legile sunt utile, ele sunt date de Cezar, iar credinciosii trebuie sa asculte de ele.
sau nu.Caz in care trebuie o motivatie solida

View Postpacopaco1967, on 02 februarie 2018 - 12:40, said:

Daca va trece fara valuri atunci se va aplica rand pe rand in toata lumea.
:D
abia astept sa vad cu statul Israel va implementa prostia despre care vorbesti :D

Edited by Dude_2nd, 02 February 2018 - 12:44.


#5
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostDude_2nd, on 02 februarie 2018 - 12:43, said:

Legile sunt utile, ele sunt date de Cezar, iar credinciosii trebuie sa asculte de ele.
sau nu.Caz in care trebuie o motivatie solida
Si daca nu cunosc aceste legi/nu sunt interesat de ele? Fac totul dupa bunul simt, care il am sau nu.

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posthoneymik, on 02 februarie 2018 - 12:40, said:

Hai pa, delete Posted Image
hai pa.
te depaseste oricum.

View Posthoneymik, on 02 februarie 2018 - 12:45, said:

Si daca nu cunosc aceste legi/nu sunt interesat de ele? Fac totul dupa bunul simt, care il am sau nu.
te muti pe Luna, ca acolo nu sunt Cezari care sa legifereze.Posted Image  inca...

#7
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Adica legile astea au o limita? Pe pamant doar?
Oricum am impresia ca vrei sa discuti despre religie mai mult, nu despre articolul respectiv ...

Edited by honeymik, 02 February 2018 - 12:49.


#8
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Inca unu care a descoperit apa calda Posted Image

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ziua de "duminica" poate fi oricare zi a saptamanii. E doar o conventie, nu inseamna nimic.

Edited by pasilla, 02 February 2018 - 12:51.


#10
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posthoneymik, on 02 februarie 2018 - 12:48, said:

Adica legile astea au o limita? Pe pamant doar?

Oricum am impresia ca vrei sa discuti despre religie mai mult, nu despre articolul respectiv ...
exact.

pe mine ma intereseaza acest aspect strict dpdv religios.
exista religii[vezi cazul BAZS] a caror existenta depinde de aceste chestiuni.Posted Image

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Duminica se fac cele mai mare incasari, e week-end liber si toata lumea iese la cumparaturi. Voi credeti ca aceste legi se vor adopta la noi in tara sau in alte tari unde cei mai mari oameni ai lumii care detin lanturi de magazine o sa isi taie din profitul imens pe care il fac duminica ? Posted Image

#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpasilla, on 02 februarie 2018 - 12:51, said:

Ziua de "duminica" poate fi oricare zi a saptamanii. E doar o conventie, nu inseamna nimic.
ei nu mai spune.
Daca tie Sefu iti zice ca Marti mergi la serviciu de la 6.00AM, tu o sa-l asculti cu exactitate...doar ca intr-o alta zi: Vinerea. Ca deh...zilele sunt doar o conventie? :P

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostTruculMagic, on 02 februarie 2018 - 12:53, said:

Duminica se fac cele mai mare incasari
La biserica Posted Image ca despre asta este topicul. Agree.

#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDude_2nd, on 02 februarie 2018 - 12:30, said:

.....Caci porunca nu spune doar sa nu lucrezi in ziua a 7-a, adica Sambata. ....
Dar de unde stim ca ziua a 7-a e Sambata si nu Duminica? Adica, cine spune asta, precis?

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 02 februarie 2018 - 12:53, said:

exact.
pe mine ma intereseaza acest aspect strict dpdv religios.
Tu faci bascalie de adventisti ca pazesc sambata si te bucura sa vezi ca vor fi prigoniti daca sunt obligati de dumnezeu sa lucreze prima zi a saptamanii lucru care va fi interzis de legea duminicala.
Parerea mea ca tu n-ai treaba cu duhul crestin. Vrei sa faci haz de necazul altora.

View PostDude_2nd, on 02 februarie 2018 - 12:45, said:

Paco, tu pricepi asta: "Nu cruta copilul de mustrare, caci daca-l vei lovi cu nuiaua nu va muri. (Prov.23:13)
de aici "dintele".
Lovirea copiilor e o prostie crasa. Eu am auzit de cretini care si-au dat  copilul de pamant ca plangea mult. Sau si mai rau cunosc un caz in care un tata ortodox  asculta de popa sa-si agreseze fiul adventist  continuu. Mai stiu de parinti musulmani care si-au ucis copii findca au trecut la crestinism. Pot continua cu exemple insa tu o tii ca tine nu din dragoste pentru aproapele ci esti precum fariseii care doreau sa-l ucida pe isus.

#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postaddysoftware, on 02 februarie 2018 - 13:56, said:

Dar de unde stim ca ziua a 7-a e Sambata si nu Duminica? Adica, cine spune asta, precis?
daca te intereseaza cu adevarat, vei afla.

daca nu esti religios, ia un calendar din tarile civilizate[ex. englez sau american] si o sa te lamuresti.
daca esti religios, mergi la Popa si intreaba-l de ce din 2011 incoace Calendarul Crestin Ortodox are Sambata ca ultima zi a saptamanii.

View Postpacopaco1967, on 02 februarie 2018 - 14:13, said:

Parerea mea ca tu n-ai treaba cu duhul crestin.
beleaua era daca unul ca tine - care predica faptul ca Dumnezeul evreilor, YHWH, Tatal Domnului nostru Isus Hristos este in fapt Satan zis si Diabolul,- ma numea frate in credinta crestina. Posted Image

View Postpacopaco1967, on 02 februarie 2018 - 14:13, said:

Lovirea copiilor e o prostie crasa. Eu am auzit de cretini care si-au dat  copilul de pamant ca plangea mult. Sau si mai rau cunosc un caz in care un tata ortodox  asculta de popa sa-si agreseze fiul adventist  continuu. Mai stiu de parinti musulmani care si-au ucis copii findca au trecut la crestinism. Pot continua cu exemple insa tu o tii ca tine nu din dragoste pentru aproapele ci esti precum fariseii care doreau sa-l ucida pe isus.
Lovirea este una ... spirituala. Crestina, sa zicem.
Daca nu faci fata la asa ceva, pleaca de pe Tarla - caci oricum nu ai nici o legatura cu Crestinismul care se cultiva pe aceasta -, cum bine ti-a mai sugerat Kruger. Posted Image

ps: si zici ca si versul acela cu nuiaua, e tot de la Diabolu? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 February 2018 - 21:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate