Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Casa de marcat

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006

View Postfocuscsv, on 13 octombrie 2018 - 08:50, said:

Se simte vantul prelungiri: "Preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat că la nivelul Coaliţiei s-a decis ca introducerea caselor de marcat cu jurnal electronic să fie amânată până la momentul la care Ministerul de Finanţe îşi pune la punct sistemul informatic."
Sursa: Agerpres
Adica la anu' si la multi ani!
Eu mi-am luat electronica pentru ca oricum trebuia sa-mi iau, dar parca vad ca mai trec luni bune sa fie obligatorii.

#38
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015
Buna ziua, poate sunt in afara topicului( scuze pentru asta) dar are legatura cu o casa de marcat, am varsat din greseala si din pacate cafea pe o casa de marcat noua, un datecs dp 25, am dus-o in service si pana primesc un raspuns din partea lor va rog sa imi spuneti daca din experienta voastra se mai poate repara si sa fie functionabila? si daca contractul de service acopera acesta greseala a mea sau trebuie sa platesc? adica e acelasi principiu ca si la un alt aparat electronic? laptop? telefon? etc, multumesc anticipat

Edited by SEBASTIAN_TM, 03 November 2018 - 09:16.


#39
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Tu ce spui? ...oare acopera si valoarea?
Acum sa spui mersi daca se poate repara, si apoi cit costa...asta este, domnia si prostia...se face plata.
Soarta @horoscopul neprietenos.

#40
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015

View PostXTH, on 03 noiembrie 2018 - 19:15, said:

Tu ce spui? ...oare acopera si valoarea?
Acum sa spui mersi daca se poate repara, si apoi cit costa...asta este, domnia si prostia...se face plata.
Soarta @horoscopul neprietenos.
da...este vina mea,este involuntara...mai ales la cat costa casa in sine,sper sa se rezolve cu costuri cat mai mici,ms

#41
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Bun de plata!

#42
creatoth

creatoth

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2019
Buna ziua!
Nu stiu daca topicul asta e locul potrivit dar merita o incercare.
As vrea sa cer ajutor de la dvs. fiindca am o situatie dificila, si nu am gasit nimeni cine poate sa ma ajute.
Situatia este urmatoarea:
Am o intreprindere individuala. La sfarsitul anului trecut am comandat casa de marcat fiscal pentru acest i.i. pe care am primit luna trecuta.
Intre timp m-am razgandit, si as vrea sa infiintez un SRL si inchid intreprinderea individuala.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Se poate cumva rezolva refiscalizarea acestei case de marcat de la acest I.I. la SRL?
- Daca da, cum se procedeaza pas la pas?

Multumesc anticipat pentru raspuns si ajutor!

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ia legatura  cu firma ce asigura service-ul casei (e obligatoriu sa ai), stie ea formalitatile,

#44
creatoth

creatoth

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2019
Asa am gandit si eu...dar din pacate nu au avut pana acum o astfel de situatie.
Ma gandeam sa-ti cer ajutor aici.

Multumesc pentru raspuns.

#45
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postcreatoth, on 07 martie 2019 - 10:15, said:

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Se poate cumva rezolva refiscalizarea acestei case de marcat de la acest I.I. la SRL?
- Daca da, cum se procedeaza pas la pas?
Multumesc anticipat pentru raspuns si ajutor!
La modelele vechi cu memorie fiscala se putea, Probabil si la modelele noi cu jurna electronic!
La cele cu memorie fiscala, firma ce a facut facut vanzarea trebuie sa fie autorizata de Finante sa faca si fiscalizarea!
Deci eu am apelat la firma care mi-a vandut casa de marcat si au scos memoria fiscala care au sigilat-o impreuna cu jurnalul cu toate inchiderile zilnice, au pus o noua memorie fiscala, au completat o noua carte de interventie unde au anexat bonurile de fiscalizare,  dupa care au intocmit un proces verbal de predare a memoriei fiscale (in patru exemplare) iar cu acestea si cu o copie Carte Identitate, o copie Declaratie de instalare, o copie dupa Recomandare aviz distributie case de marcat si cu Noua carte de interventie am mers la Finante si in cinci minute am rezolvat, semnaturi la doua camere unde au oprit un proces verbal!
In concluzie cred ca si la modelele cu jurnal electronic se poate!

#46
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca procedura standard:
  • II revinde la firma de la care le-ai cumparat
  • firma le va vinde la SRL
Ce nu te intereseaza pe tine:
  • firma care se ocupa cu casele de fiscalizat va defiscaliza si preda memoriile la II
  • se vor refiscaliza pe SRL
Cel mai probabil casele de marcat nu vor pleca fizic de la tine, dar e de preferat sa le ai la dispozitie. Toate astea te vor costa niste banuti (defiscalizare la II si refiscalizare la SRL).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate