Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa de marcat

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Buna seara.
Conform legilor in vigoare societatile trebuie sa schimbe vechile case de marcat cu modele noi.
In urma cu 2 luni am deschis o noua firma si ma confrunt cu aceasta problema. Am fost la doi mari distribuitori si am primit acelasi raspuns: noile case nu sunt inca omologate.
In cazul asta cum procedez? Cumpar acum o casa de marcat pe care dau minim 600 Lei apoi peste 2 luni arunc alti bani pe noul model?

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.91/2014 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 966 din 30 decembrie 2014, aprobata cu modificari prin Legea nr.267/2015, cu modificarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:
    Incepand cu data de 1 ianuarie 2018, operatorii economici care au calitatea de mari contribuabili, potrivit dispozitiilor legale, au obligatia de a utiliza numai noile case de marcat cu jurnal electronic.
    Incepand cu data de 1 aprilie 2018, operatorii economici care au calitatea de contribuabili mijlocii, potrivit dispozitiilor legale, au obligatia de a utiliza numai noile case de marcat cu jurnal electronic.
    Incepand cu data de 1 august 2018, operatorii economici care au calitatea de contribuabili mici, potrivit dispozitiilor legale, au obligatia de a utiliza numai noile case de marcat cu jurnal electronic.
    noile case de marcat cu jurnal electronic vor fi autorizate din primavara anului 2017.
    casele de marcat actuale se vor vinde pana in 1 octombrie 2017.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostY0samiteSam, on 30 ianuarie 2018 - 00:11, said:

Buna seara.
Conform legilor in vigoare societatile trebuie sa schimbe vechile case de marcat cu modele noi.
In urma cu 2 luni am deschis o noua firma si ma confrunt cu aceasta problema. Am fost la doi mari distribuitori si am primit acelasi raspuns: noile case nu sunt inca omologate.
In cazul asta cum procedez? Cumpar acum o casa de marcat pe care dau minim 600 Lei apoi peste 2 luni arunc alti bani pe noul model?

N-ai cum sa procedezi, decat cumparand cea mai ieftina varianta de casa de marcat posibila, dupa care o arunci si o inlocuiesti cu una noua, asa cum vrea statul roman. Sau astepti 5 luni pana se hotaraste statul roman ce vrea sa faca... Daca te-a mancat undeva sa fii om de afaceri, ce vrei?

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Din pacate da. Sau poti sa-i intrebi pe acei distribuitori daca nu au ceva sh mai ieftin.

@rosix - asa patim daca avem limbrici si incercam (am vrut sa scriu vrem dar...nu ne lasa) sa ne fie mai bine.

Edited by petman, 30 January 2018 - 08:37.


#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Dar nu inteleg, scrie clar: incepand cu 1 ianuarie 2018 operatorii economici care au calitatea de mari contribuabili au obligatia de a utiliza numai noile case de marcat.
Pai deja a trecut luna ianuarie, astia ce fac?

#5
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Cred ca-i vb de casele alea de marcat cu jurnal online, la care ANAF-ul "vede" online cand ai batut un bon fiscal.
Incearca s-o implementeze de vreo 3 ani.
Cauta noul model, daca nu gasesti ia-ti vechiul si p-orma inlocuiesti. N-ai incotro. Pana la urma sant cheltuieli deductibil;e.

#6
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Banuiesc ca ANAF-ul nu stie sa citeasca o rola de casa, ca alt motiv nu vad.....NU de alta, dar daca nu bati pe casa , ce vede ANAF-ul?

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
nu se comercializeaza inca casele de care pomenesc astia de ceva ani
garantat inca va mai dura ceva timp
nu e asa simplu la ce viseaza anaful
numa asigurarea conectarii la internet ce batai de cap va crea
cumpara linistit o casa buna

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
DA, e o porcarie balbaiala asta a statului in orice domeniu. Si eu am de cumparat casa de marcat pentru firma. Anul trecut am sunat la o firma ce se ocupa de case de marcat, au zis ca primesc anul asta, dar inca nu au primit. Pai daca nu-s omologate, nici nu o sa primeasca.

#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
mai astept cateva zile si pana la urma o sa cumparat o casa care am inteles ca poate fi “adaptata” si noilor cerinte.
Ma intreb de ce naiba dau astia legi daca nu pot fi implementate. Adica sunt publicate, toata lumea stie de ele dar nu se pot pune in aplicare.

#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
nu ma pot abtine sa nu dau raspuns oficial
: PENTRU CA PUTEM !
Nu e clar ca de aia fac tot felul de prostii ce se bat cap in cap ? pentru ca pot , nu ii trage nimeni la raspundere.
Raspunsul corect e : de prosti / inculti/ habarnisiti / nestiutori/ rau intentionati / etc

#11
surubaru

surubaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.07.2005
Pentru cei interesati incarc aici driverul universal "Zconn" pentru conectarea noilor case de marcat datecs si tremol la aplicatiile de contabilitate. Sintaxa bonurilor este cea de la Fiscalwire de la Datecs si Servertremol de la Tremol. Dezarhivati cu winrar. Cititi va rog fisierul Readme.txt dupa instalare.Multumesc.

Attached Files



#12
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Buna seara,
Am o intrebare despre noile case de marcat,
Sunt vinzator ambulant,scrie undeva ca trebuie sa schimb vechea casa de marcat cu astea noi ,,de te legi cu anaf.ul direct?daca sunt ,ambulant,vind la client acasa,nu in piete, nu tirguri,nu  mgazine.
Multumesc!

Edited by XTH, 13 August 2018 - 20:39.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da. Casele vechi isi pierd omologarea. E ca ITP-ul la masini: a facut 10 ani, se face anual, indifenrent ca iesi cu ea pana la coltul străzii si înapoi.

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Care-i pretul prin zona voastra la casele de marcat noi? La Cluj incep cam de la 950 lei, pe-acolo... Acum profita si ei, ca orice afacerist, baga preturi mari pentru ca lume are nevoie de ele. Intr-un oras mai mic, acelasti tip de casa de marcat e 830 lei. E ceva diferenta...

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Bucuresti: intre 900 si 1000 lei (preturi rotunjite in sus), depinzand de model si dotari (cea mai scumpa are baterie, restul nu, dar cel care se ocupa de noi ne-a zis ca se pot lua de la cele vechi si puse la cele noi).

#16
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Deocamdata, mai astept. Cei de la care am luat casa veche au spus ca au vandut deja o gramada de tip nou insa se folosesc ca cele vechi, nu exista infrastructura pentru legatura cu anaf. Sunt doua variante, prin internet si cu cartela telefonica. Deocamdata, bineinteles, nimic.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 qawHaq1, on 06 septembrie 2018 - 11:50, said:

nu exista infrastructura pentru legatura cu anaf. Sunt doua variante, prin internet si cu cartela telefonica.
A murit asta cu legatura online la ANAF. Am vazut un ordin cu o procedura, depui ca si pe celelalte declaratii, electronic, in care anexezi jurnalul dat de casa. Practic se elimina cel de pe rola si ai altul in format electronic dar tu-l transmiti ca restul decalartiilor de tva si care mai sunt.

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2018 - 12:15.


#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil au vazut ce le vine la astia mari (Carrefour, Kaufland) si or fi zis ca e mai bine cum e acum (temporar).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate