Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

web developer vs front end developer

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sergiu_weg

sergiu_weg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.12.2017
Salutare am o intrebare legata de freelancing.
De la o vreme tot vad pe site uriile de frelancing tot mai multi programatori web,ceea ce e normal avand in vededere importanta websituriilor,bloguriilor, aplicatiilor web etc in ziua de azi.Ideea e ca in topul programatoriilor (la modul general) se afla front end dev si web development, aceste doua joburi.Acum lucrul pe care nu l inteleg eu este:Cum e posibil sa fie in top front end developerii? nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu ei,dar nu inteleg pentru ce sa platesti un om care iti face doar interfata,(front end dev) cand poti plati pe unul care sa ti faca tot pachetul(web developerul). In traducere nu mi se pare profitabil pentru un beneficiar sa dea bani la unul care i face fata proiectului,apoi sa mai dea bani la altul ca sa i faca si serverul si baza de date! Mi ati putea spune de ce este preferat front end developerul? poate mna vorbesc in necunostiinta de cauza, poate stiti voi ceva? Argumentati!

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Probabil că au angajaţi pentru back end şi mai schimbă din când în când designul. Apelează la freelanceri pentru că nu merită să angajeze un front end developer cu normă întreagă.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu știu unde ai observat tu asta, eu cunosc industria și nu am observat acest fenomen.

Freelanceri pt frontend sunt mai mulți deoarece e mai simplu. Și ce e mai simplu nu se plătește în general la fel de bine.

Nu înseamnă că a face frontend nu poate insemna provocări, însă acestea sunt mai puține și de anvergură mai mica.

Deasemenea, să nu confundăm front end development cu front end design.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsergiu_weg, on 29 ianuarie 2018 - 18:11, said:

In traducere nu mi se pare profitabil pentru un beneficiar sa dea bani la unul care i face fata proiectului,apoi sa mai dea bani la altul ca sa i faca si serverul si baza de date! Mi ati putea spune de ce este preferat front end developerul? poate mna vorbesc in necunostiinta de cauza, poate stiti voi ceva? Argumentati!
Dacă un client vrea calitate, trebuie să ia oameni dedicați, specializați.

Dacă vrea ieftin, deci calitatea nu contează, atunci merge și un Dorel care le face pe toate.

Până una alta, separarea dintre front end developer și back end developer nu are sens, dacă programatorul e bun. Programarea e programare, indiferent de limbaj.

Separarea care are sens e cea dintre programator și designer. Programarea e muncă analitică, designul e muncă creativă.

Deci depinde ce înțelegi prin "front end developer", unii înțeleg programare, așa cum e normal să fie, alții înțeleg un amalgam de proastă calitate de programare și design.

#5
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
front-end nu e mai simplu.
back-end e mai simplu, de exemplu php-ul in cazul tau ca tot il lauzi, e un limbaj solid, ai documentatie pt orice, nu ai griji ca nu-ti merge programul daca schimbi hostul.
la front-end ai javascript + css + html + 10 browsere, fiecare cu probleme, ai android, ios si cine stie cate dispozitive la care difera display, functii etc. si trebuie sa te documentezi prin google de unde apuci ca mdn nu-ti ajunge.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pana la urma pe back-end te lovesti de toate problemele programarii. Nu poti rezolva cu PHP toata problematica, ai nevoie de extindere, apelezi rutine scrise in C/C++, API specific OS etc. La fel cu Java, .NET etc.

Edited by neagu_laurentiu, 29 January 2018 - 19:22.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalx42, on 29 ianuarie 2018 - 19:15, said:

front-end nu e mai simplu.
back-end e mai simplu, de exemplu php-ul in cazul tau ca tot il lauzi, e un limbaj solid, ai documentatie pt orice, nu ai griji ca nu-ti merge programul daca schimbi hostul.
la front-end ai javascript + css + html + 10 browsere, fiecare cu probleme, ai android, ios si cine stie cate dispozitive la care difera display, functii etc. si trebuie sa te documentezi prin google de unde apuci ca mdn nu-ti ajunge.
Eu vorbesc despre programatori serioși care lucrează la programe serioase de sute de mii de linii de cod, care generează zeci de milioane de euro/dolari și care au reguli de business complexe.

Nu vorbesc despre aplicația CRUD de doi bani a lui Dorel.

Altfel spus, complexitatea lui front end se plafonează la un anumit nivel, pe când în back end poți adăuga complexitate cu nemiluita. Și nu vorbesc despre complexitate fără sens, overengineered, ci de complexitate necesară.

Doar dacă intri în machine learning explodează complexitatea, pe când în frontend complexitatea se rezumă la probleme bine cunoscute.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalx42, on 29 ianuarie 2018 - 19:15, said:

php-ul in cazul tau ca tot il lauzi
Nici nu știu când am lăudat php la modul general, cel mult am zis acum 10-15 ani că e un limbaj ok în anumite situații.

În ultimii 2 ani am admirat Rust ca limbaj.

View Postneagu_laurentiu, on 29 ianuarie 2018 - 19:21, said:

Pana la urma pe back-end te lovesti de toate problemele programarii. Nu poti rezolva cu PHP toata problematica, ai nevoie de extindere, apelezi rutine scrise in C/C++, API specific OS etc. La fel cu Java, .NET etc.
Există două limbaje php, ca unealtă a unui programator, care scrie module în C, face multithreading cu el, etc, și ca unealtă a unui Dorel, în mod tipic wordpressist.

#9
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
da, in teorie poti sa-l folosesti si la facut mancare, dar in practica php-ul se foloseste la facut site-uri, pt ca la altceva nu e potrivit.
complexitatea front poate se plafoneaza la css, html, dar nu si la javascript.
diferenta e ca acele probleme "complexe" de pe back-end le rezolvi in 1-2-3 moduri si pt totdeauna.
dar pe front depinzi de un mediu care se schimba in fiecare zi si ce crezi ca ai rezolvat azi, maine poate sa nu iti mearga. sau ce iti merge tie, s-ar putea sa nu ii mearga altuia.
acum 10-15 ani front-endul era o banalitate. azi nu mai e asa

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalx42, on 29 ianuarie 2018 - 20:52, said:

complexitatea front poate se plafoneaza la css, html, dar nu si la javascript.
Javascript e programare, css si html intra deja in sfera de influenta a designului. Dupa cum am spus:

View PostOriginalCopy, on 29 ianuarie 2018 - 19:10, said:

Până una alta, separarea dintre front end developer și back end developer nu are sens, dacă programatorul e bun. Programarea e programare, indiferent de limbaj.

Separarea care are sens e cea dintre programator și designer. Programarea e muncă analitică, designul e muncă creativă.

Eu unul programez si in javascript (sau typescript), si nu ma vad ca "programator frontend" sau "backend", ci doar ca programator.

Nomenclatura corecta e asa cum am definit-o mai sus.

Problema e cu Doreii care incearca sa redefineasca termenii pentru a castiga si ei niste firmituri.

View Postalx42, on 29 ianuarie 2018 - 20:52, said:

da, in teorie poti sa-l folosesti si la facut mancare, dar in practica php-ul se foloseste la facut site-uri, pt ca la altceva nu e potrivit.
Da, despre site-uri vorbeam si eu, nu despre SF-uri. Site-uri complexe, de sute de mii/milioane de linii de cod PHP, care necesita extinderea lui PHP cu module scrise in C, care folosesc API-ul ZendEngine, site-uri care folosesc multithreading, site-uri distribuite, highly available, chestii d-astea unde arhitectura software conteaza, la fel ca in aplicatiile web complexe scrise in Java, C#, etc.

Programatorii PHP care lucreaza la asa ceva sunt intr-o alta liga, mai sus ca Doreii care incearca sa se vanda ca "programatori PHP", cand ei de fapt fac lucruri banale sau chiar mizere, de genul "programeaza wordpress".

Realitatea e ca astfel de programatori se numesc pur si simplu programatori, nu frontend, nu backend, nu <limbaj-aici>, nu nimic, ci pur si simplu programatori. Sunt genul de programatori cu 8-10+ ani experienta si cu mai multe limbaje, platforme si frameworks la activ. Si nu, wordpress nu e nici platforma, nici framework. Web-ul e platforma, Mobile e platforma, Desktop e platforma, IoT e platforma...

Edited by OriginalCopy, 29 January 2018 - 21:27.


#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
de ce repeti obsesiv dorei si wordpress? ti-o suflatul jobul un dorel din asta? :)
php-ul este tinut in viata de dorei. ca folosesc wp sau vreun framework gen symfony sau laravel care iti impacheteaza gunoiul in ceva care arata mai frumos, nu conteaza. in esenta, rezultatul e acelasi.
tot niste dorei ti-au facut si platforma pe care scrii acum.
relax, am trecut si io prin faza cu principiile si mi-a trecut. o sa-ti treaca si tie :)

#12
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Ei, nu e tinut in viata doar de Dorei ci si de toate web applications care-l folosesc.

#13
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostOriginalCopy, on 29 ianuarie 2018 - 19:39, said:

În ultimii 2 ani am admirat Rust ca limbaj.

Despre elixir/phoenix ce parere ai? Is curios daca in Romania a inceput sa prinda teren. Stiu de pe slack de un american din Cluj, deci banuiesc ca e si o echipa in spate. Din cate am inteles e cam greu deoarece se cauta in majoritate seniori, care au facut trecerea de pe rails.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalx42, on 29 ianuarie 2018 - 22:25, said:

tot niste dorei ti-au facut si platforma pe care scrii acum.

Nu putem controla totul, dar uneori putem propune imbunatatiri.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrepublicall, on 30 ianuarie 2018 - 00:05, said:



Despre elixir/phoenix ce parere ai? Is curios daca in Romania a inceput sa prinda teren. Stiu de pe slack de un american din Cluj, deci banuiesc ca e si o echipa in spate. Din cate am inteles e cam greu deoarece se cauta in majoritate seniori, care au facut trecerea de pe rails.
Nu sunt persoana potrivită pentru a vorbi despre trenduri IT în România. Elixir crește în US, deci la un moment dat va ajunge și în România.

Nu am lucrat cu elixir, dar fiind un limbaj funcțional, cu siguranță l-aș lua în considerare în anumite proiecte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate