Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Convertor sound 48kHz-44,1kHz pt. DivX

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Salutari,

Problema mea: am o placa audio Creative Vibra 16, pe ISA, care poate sa redea sampling audio de max 44,1kHz. Cand incerc sa vizionez filme DivX sunetul mi se aude foarte nasol, cu fîsîit si neclar. Dupa cum imi indica playerele, partea audio este comprimata la 48.000kHz. Insa placa mea de sunet (de altfel foarte buna in jocuri sau pentru redat MP3-uri) nu poate "duce"...

Intrebare: cunoasteti vreun convertor audio real-time (sau vreo metoda) care sa-mi converteasca sunetul din 48.000Hz in 44.100Hz si apoi sa-l trimita la redare in placa de sunet, asta in timp ce filmul ruleaza? Sa nu-mi spuneti ca trebuie sa incerc sa reconvertesc filmul (respectiv partea audio) la frecventa dorita, pentru ca nu e o solutie nici rapida si nici la indemana intotdeauna.

Restul configuratiei PCului: AMD K6-2/500Mhz, 196 RAM, GeForce2MX/32RAM, hard mic 3.2GB...

Astept.

Multumesc mut.

:yeah baby  :yeah baby  :cool:  :yeah baby  :yeah baby

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
virtualdub, vezi la meniul de audio la conversion dupa ce setezi full processing, in rest setezi la video pe directstreamcopy

#3
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Multumesc frumos pentru promtitudine. Vad ca moderatorii intradevar se ocupa de threaduri.

Oricum, intrebarea mea era alta: Cum pot rula un film DivX de pe CD care are partea audio pe 48.000Hz iar printr-um procedeu REAL-TIME, in timpul rularii, sa-mi converteasca sunetul in 44.100Hz si apoi sa-l trimita in placa de sunet...! Altfel, sunetul mi se aude foarte rau... Adio calitate CD sau DVD...

Exista o astfel de posibilitate? Nu doresc (si nu am timp) sa re-encode fiecare film cu coloana sonora la 44.100Hz !!!

Astept...

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu am auzit sa se poata ce vrei tu, iar daca nici GunX nu stie...

Mie cu VirtualDub  mi se pare cel mai simplu si dureaza cam 2-3 minute.
Stiu, problema e ca trebuie spatiu pe HDD, iar daca ai filmul pe CD ar trebui sa faci chestia asta de fiecare data. Eu as copia filmele din nou pe CD la 44100 iar cele cu 48000, le-as da la schimb pe un blank.

Nu ar fi mai bine sa iti iei alta placa in caz ca nu se poate ce vrei tu? Ai scapa de stress.

Banuiesc ca si cu sunetul AC3 ai probleme.

enjoy,

Mtz

#5
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Din parti sunet AC3 pe placa mea de sunet (e fabricata prin '95!)... Dar pentru orice altceva normal e foarte buna... De-asta o  mai folosesc...

Multumesc, poate-poate stie cineva...

#6
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Si eu am la fel, la servici, o placa Vibra 16 pe ISA ce stie doar 44100.

E simplu, in Media Player dai la File - Properties - Advanced - Mpeg Layer III Decoder - Quality - HALF.
Asa va reda la 22050, si se aude excelent.

Pana nu am citit thread-ul asta credeam ca il reda pe la 8000Hz, 8 bit, asa de rau se auzea.

Pe de alta parte, ar trebui sa se poate reda prin DirectSound iar acesta sa converteasca automat la 44100, asa cum face cu alte aplicatii de sunet.

#7
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
djlyon Multumesc mult pentru sfat. O sa ajung acasa si o sa incerc setarile. Btw: tu nu folosesti (la servici) pentru vizualizare BSPlayer? La servici folosesc placi de sunt on-board care pot reda formatul 48000Hz...

La redare exista o diferenta sesizabila daca pui setarea redarii sunetului la 22050Hz. Zic asta testand in acest moment filmul "Pearl Harbour" folosind niste casti bunicele pentru auditie... sunetul nu mai este "cristalin" ca la 44100Hz. Ei, asta e, vreau si sa mearga super, vreau si gratis...!

O sa revin maine cu rezultatele...

#8
Ender_Wiggin

Ender_Wiggin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.10.2002
De ce nu precizeaza nimeni evidentul ??? Fratilor, e chiar asa scumpa o placa de sunet care sa suporte un amarat de 48Khz ???
Am avut si eu aceeasi problema, dar cam acum 3-4 ani si solutia a fost extrem de simpla. Un Yamaha XG.

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ender_Wiggin

Quote

De ce nu precizeaza nimeni evidentul ???

era precizat pe undeva:

Quote

Nu ar fi mai bine sa iti iei alta placa in caz ca nu se poate ce vrei tu? Ai scapa de stress.

enjoy,

Mtz

#10
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by umax15
tu nu folosesti (la servici) pentru vizualizare BSPlayer?
Media Player, pentru ca nu fac din vizionatul filmelor a activitate in sine, ci doar o metoda de relaxare cand am timp liber.
Acasa folosesc MicroDVD.

Quote

La redare exista o diferenta sesizabila daca pui setarea redarii sunetului la 22050Hz. Zic asta testand in acest moment filmul "Pearl Harbour" folosind niste casti bunicele pentru auditie... sunetul nu mai este "cristalin" ca la 44100Hz.
Nu mai este cristalin, intr-adevar, dar se aude bine. Este un sunet mai soft, eu unul cand sunt foarte obosit nu prea suport inaltele, iar cu Half Quality este exact ceea ce-mi doresc. E ca la TV.

#11
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Buna dimineata,

Am promis ca revin si iata-ma... Am aplicat metoda propusa de djlyon ("File - Properties - Advanced - Mpeg Layer III Decoder - Quality - HALF. Asa va reda la 22050Hz, si se aude excelent"). E adevarat, merge OK... Multumesc.

Ender_Wiggin Sa stii ca folosesc inca aceasta placa de sunet pentru ca in orice alt aspect sunt foarte multumit de ea...Nu se compara (in opinia mea) cu nici o placa de sunet de 8 USD chiar daca cea din urma merge la 48KHz. In momentul in care o voi schimba, vreau sa trec direct la un sistem 5.1 (cu boxe cu tot)...

Multumesc tuturor.

PS - Admin, poti inchide threadul, problema rezolvata!

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca vrei 22050 Hz, ramai la metoda de mai sus.

Daca vrei 44100, ia si tu Media Player Classic iar la View > Options > Audio, selectezi Down-sample to 44100 Hz.
Si ca sa nu te doara capu' cu subtitrarile, instaleaz-ti si VobSub 2.23 (il gasesti pe sn). E cel mai elegant.

Download Media Player Classic la:
http://vobsub.edensrising.com/mpc.php
si iti alegi SO-ul tau.

enjoy,

Mtz

#13
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Mtz Iti multumesc, nu stiam de existenta acestui "Media Player Classic"... L-am downloadat si testat... Merge. Buna optiune "Down-sample to 44100Hz" ! Dar am senzatia ca se comporta exact ca si MPlayerul din Windows, are niste "glitches" in timpul rularii, nu se misca la fel de prompt si cursiv ca BSPlayerul (asta pe un Duron 900Mhz, 128MB RAM, Win98SE).

Multumesc.

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca sa urmaresti un film care nu are subtitrare.
Uita-te si la optiunile de la: Playback > video, are acolo vreo 4 posibilitati.

enjoy,

Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate