Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dezavantaje pasaport CRDS

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postturboxxl1, on 20 martie 2018 - 14:36, said:






Daca il pierzi, la fel, durata de asteptare este destul de mare si ramai fara act de identitate.

Mda,2 zile e o vesnicie pentru unii.Se vede ca dai indicatii fara sa fi in cauza.

#56
2cats

2cats

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2019
Se pare ca opiniile sunt impartite. Si eu trebuie sa ma decid acum. Interesant de citit e articolul asta din mai 2018: https://www.stiridia...-fals_1487.html

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Majoritatea "problemelor" nu au logica.

Daca tu traiesti in strainatate si ai rezidenta acolo, ai 0 motive pentru a avea rezidenta in Romania,
1. In plus, in articolul ala abereaza. Pasaportul CRDS este document de identitate, pasaportul normal nu este.
2. Poti deschide cont la banca. La mine contul la BT a fost deschis cu pasaportul fara absolut nicio problema. Ba mai mult, poti deschide cont si daca nu esti cetatean, fara viza, fara rezidenta. Deci, pe post de turist.
3.wtf:

Quote

b.) Problemele pe care le intampina titularii de Pasapoarte CRDS in tara de domiciliu nu se rezuma doar la incomoditatea de a purta Pasaportul asupra lor la locul de munca, la cumparaturi, la piata, la pescuit, la plaja si oriunde se deplaseaza, pentru ca oriunde in lume trebuie sa detii un act de identitate asupra ta, sa te poti legitima in fata autoritatilor.

3.1 Cum vine asta? lol
3.2 Situatia s-ar rezolva prin recunoastearea permisului de conducere ca document de identitate.

Paragraful ala e ciufut cu totul! Credeam ca-i vorba de Romania dar aparent ei se refera la purtatori de CRDS in afara. Cand iti faci pasaport CRDS inseamna ca ai deja ID-ul tarii gazda. Deci, pasaportul il folosesti doar cand e nevoie. E una din cerintele ca sa primesti CRDS.

N-am reusit sa citesc tot articolul, e de o prostie inter galactica...


In Romania nu CRDS e problema ci insasi cartea de identitate (si obtinerea ei). Si nu pentru cei ce au plecat ci pentru cei care traiesc in Romania.

Edited by Lex404, 25 March 2019 - 01:45.


#58
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Singurele dezavataje la CRDS sunt nu poti deschide cont la banca in Romania (cum era acum 10 ani) numai daca aduci ceva cod de impozitare din tara unde locuiesti ( asa mi-au spus anul trecut la banca pentru ca vroiam sa-mi deschid un cont) si ca nu poti inmatricula o masina pe numele tau daca te hotarasti sa vii acasa la pensie cum am de gand eu.Dar o sa-mi fac un ONG si-l inmatriculez pe el.

#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Mai daca vii in Romania la pensie renunti la CRDS oricum si iti refaci CI.

La banca nu stiu, cred ca depinde de banci. La BT stiu sigur ca se poate. La BCR nu prea.

La BT deschid conturi si pentru cetateni non EU fara rezidenta in EU daca fac un depozit minim, ca fapt divers. Am un prieten libanez care si-a deschis cat a fost in vacanta prin Romania cu pasaportul si visa schengen turistica.

#60
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Cat mai dureaza acum sa schimbi CRDS?
Doua saptamani sunt de ajuns, pot sa las sa-l ridice altcineva?
La BRD nu am avut probleme cu deschis cont.

#61
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 Rosebud09, on 28 martie 2019 - 02:18, said:

Cat mai dureaza acum sa schimbi CRDS?
Pai mai ai nevoie? Scriai ca si la banca in Ro te-ai putut folosi de pasaportul canadian.
Noi nu ni le-am mai innoit, sunt expirate de ani de zile...

#62
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Nu, la banca a fost cel romanesc. De aceea il mai am, altfel de mai bine de 12 ani calatoresc doar cu celalalt.
In plus, daca am acel CRDS poate pacalesc pe vreun prost cum ca sunt si cetatean european :lol:

#63
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Durează ca orice pașaport normal, doua săptămâni in RO sau doua luni in Canada.

Dar după ultima mea experiența cu consulatul din Toronto îți recomand să-l ceri in România :lol:

Apropo. Încă o chestie off-topic dar poate știți.
In România trebuie sa folosim pașaportul românesc la intrare sau se poate și cu cel străin? Mereu am fost curios de chestia asta. In unele tari nu poți folosi decât pașaportul local la intrare/ ieșire.

#64
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Cum am spus, am intrat numai cu pasaport strain.

Faptul ca esti si "local" se poate vedea eventual dupa nume (unul local, vreun "-escu" ) dar nu implica automat faptul ca respectivul -escu mai este cetatean roman. Ex: e un Popescu nascut in Mexic, fara cetatenie romaneasca,

Pe unele pasapoarte scrie nationalitatea (care in cazul meu e 'CAN"), pe altele locul nasterii (Ro) sau amandoua.

Tinand cont de regimul tot mai opresiv din Romania, nu m-ar mira ca purtatorii de CRDS sau pass strain dar romani de fapt sa fie faultati, de la intrare pana la iesire de organele lui Dragnea. Posted Image
Din cauza de dujmani.

Edited by Rosebud09, 28 March 2019 - 23:00.


#65
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Perfect :)
cine naiba stie in ce venezuela europeana ajunge Romania. Just in case.

#66
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie?!
  Am o proprietate in Romania pe care as vrea sa o vand.
  Sunt cetățean al altei tari, am pasaport, inclusiv cetățean român, dar nu mai am nici un act valabil romanesc, pot vinde proprietatea respectivă, aratand actele străine?! Sau trebuie sa fac totusi buletin românesc?!



#67
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSiisti, on 11 aprilie 2019 - 14:46, said:

Sau trebuie sa fac totusi buletin românesc?!
In mod sigur nu trebuie. Sunt multi cetateni straini care nici macar nu au cetatenia romana, si care cumpara si vand imobiliare in Ro.
Pt amanunte insa intreaba pe aria juridica, cei de acolo se pricep mai bine.

#68
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@Rosebud09
Nu stiu daca mai este actual, totusi vreau sa precizez.

1. Cu pasaportul CRDS mi-am deschis cont bancar in Euso si Ron la BT-Cluj
2. Prelungirea pasaportului CRDS pe calea indicata de MAE, pe www.econsulat.ro dureaza cam 6 luni, de l inregistrarea cererii de prelungire pe site-ul de mai sus, si pana la
predarea actelor, plus 30 zile pina vine pasaportul care se ridica personal
3. Procedura mea de anul trecut a fost urmatoarea. In tara se poate intra si cu pasapoarte expirate. Problema consta in a ajunge pina la granita cu avionul.
Cu masina nu-i nici o problema. Vamesul nu are nici o problema cu un pasaport expirat la intrarea in tara.
4. La Cluj se dau bilete in fiecaere dimineata, cand este program cu publicul. Se dau cam 100-150 de numere.
Se intra cu numarul, se predau actele si programarea pt. ridicarea actelor noi este de 14 zile. Se ridica personal.

@Siisti
Numai actul de proprietate trebuie sa fie in ordine

#69
dr0lecter

dr0lecter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2019
În România ni s-a întâmplat să nu se accepte ca document valid de identitate, în orice altă țară nu ai nici o problemă cu el.

#70
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 WestPoint, on 02 mai 2019 - 17:33, said:

@Rosebud09

@Siisti
Numai actul de proprietate trebuie sa fie in ordine
Păi, am decizie judecătorească in favoarea mea ( a fost o chestie mai mult formală, nu m-am judecat cu nimeni:)) si in CF sunt înscrisă eu. E ok?! Imi mai trebuie ceva?

#71
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Si oe mine ma framanta anumite  neclaritati pe care le am in legatura cu ci/ si pasaport cu domiciliul in strainatate. Cazul familiei mele in ceea ce privesc actele este urmatorul:
1.Eu am dubla cetatenie, am DEbuletin, DE pasaport dar am pastrat si buletinul romanesc avand nevoie de el pe la banci si in cazuri expuse de voi ai nevoie de el.
2. Sotia are buletin romanesc(expirat) si pasaport romanesc, ea inca nu si-a depus actele pentru a-si lua cetatenia, momentan si e de parere ca e mai bine cu CI + pasaport romanesc care e inca valabil.In cazul ei ar fi mai bine sa isi faca CRDS? E obligata sa plateasca cass in Romania? Noi suntem asigurati aici, nu stiu daca avem o pb cand suntem in concediu in Rom putem folosi cardul de sanatate dinDe? sau tb sa platim consulataia privat? aici nu stiu nu am avut pb.
3. Copiilul a avut la 14 ani CI romaneasca (acum e expirata) dar a luat intre timp si Buletin De, intrebare ii  mai reiinoiesc sau mai mult incurca? la fel tb platit acest cass?

Suntem  plecati din Romania de multi ani, legile se tot schimba si nu am stat sa-mi bat capul pana acum dar as vrea sa stiu cum ar fi bine sa facem, sa fie ok.
si unde se face CRDS la serviciul pasapoarte? sotia ar tb sa schimbe acum  pasaportul actual?



#72
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003

View Postmiki3, on 24 februarie 2022 - 23:53, said:

3. Copiilul a avut la 14 ani CI romaneasca (acum e expirata) dar a luat intre timp si Buletin De, intrebare ii  mai reiinoiesc sau mai mult incurca? la fel tb platit acest cass?
În teorie statul român poate aplica o amendă când te duci să faci un buletin nou și ai buletinul vechi expirat de multă vreme. La aplicația pentru pașaport CRDS nu contează, îți rețin buletinul expirat fără comentarii. Teoretic, dacă stai în străinătate și nu faci pașaport CRDS copilului minor, statul român te poate amenda și pentru alte lucruri (gen nu e înscris la școală sau că nu i-au făcut buletin la 14 ani dacă e cazul etc). Practic nu prea.

View Postmiki3, on 24 februarie 2022 - 23:53, said:

Suntem  plecati din Romania de multi ani, legile se tot schimba si nu am stat sa-mi bat capul pana acum dar as vrea sa stiu cum ar fi bine sa facem, sa fie ok.
Pașaportul CRDS ajută la ieșirea cu copii minori din țară, gen doar un singur părinte poate să iasă din țară cu progenitura fără procură de la celălalt părinte sau alte acte doveditoare. Altfel dacă nu mai ai treabă cu .ro, zic de proprietăți sau de conturi bancare, pașaportul CRDS e alegerea naturală. Sper că e clar că pașaportul CRDS presupune faptul că nu mai ai buletin (zic de cartea de identitate fizică).

View Postmiki3, on 24 februarie 2022 - 23:53, said:

si unde se face CRDS la serviciul pasapoarte? sotia ar tb sa schimbe acum  pasaportul actual?
La consulat, dar funcționarele de acolo au primit instrucțiuni să descurajeze genul acesta de cereri, nu știu exact care e motivul real. Dar merge cu un pic de insistență, am trecut prin asta și eu, și ceilalți membri ai familiei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate