Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Dezavantaje pasaport CRDS

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHamdoulillah, on 07 februarie 2018 - 13:22, said:

Stiu ca mai ales a doua oara cand mi-am refacut CI-ul am avut o strangere de inima, daca mi se spune n-ai platit uatever contributii la CAS sau te miri ce din 1900 toamna, nu-ti dam actul de identitate dar nu.

Pai chiar de aia iti cere contributii la CAS etc. pentru ca tu legal ai rezidenta in Ro, fiind posesor de CI.:lol:
Scapi de CI, scapi si de contributiile CAS etc.

#38
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostKarhu, on 07 februarie 2018 - 15:44, said:

Pai chiar de aia iti cere contributii la CAS etc. pentru ca tu legal ai rezidenta in Ro, fiind posesor de CI.Posted Image
Scapi de CI, scapi si de contributiile CAS etc.
:D pai da dar io nu beneficiez de super serviciu' platit de CAS pe de-o parte, si pe de alta am 0 venit in .ro

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHamdoulillah, on 07 februarie 2018 - 15:53, said:

Posted Image pai da dar io nu beneficiez de super serviciu' platit de CAS pe de-o parte, si pe de alta am 0 venit in .ro

Nu conteaza, tot trebuie sa platesti. Figurezi ca persoana fara venituri, cu domiciliul in Romania.
Vezi aici: http://www.mediafax....natate-15789017
Eu mi-am luat pasaport CRDS si am scapat de mizeriile respective...

Edited by Karhu, 07 February 2018 - 16:16.
typo


#40
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostKarhu, on 07 februarie 2018 - 16:16, said:

Nu conteaza, tot trebuie sa platesti. Figurezi ca persoana fara venituri, cu domiciliul in Romania.
Vezi aici: http://www.mediafax....natate-15789017
Eu mi-am luat pasaport CRDS si am scapat de mizeriile respective...
Stiu stiu :) am auzit de chestia respectiva :D mi se pare ca iesise s-o lista a rusinii la un moment dat :D m-am cautat intr-ansa si nu m-am gasit. Oi vedea la un moment dat daca si cat mi-o cere retroactiv si-oi vedea ce-oi face la momentul respectiv :D (adica se poate ca la un moment dat sa nu-mi mai reinnoiesc CI-ul nemaiexistand posibilitatea ca cineva sa ma ia in spatiu).

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Iti iei pasaport CRDS si scapi de toate necazurile alea, nu o sa mai aiba baza legala sa-ti ceara nimeni nimic.

#42
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Pai uite ca exista baza legala:

Prevederea conform căreia cei fără venituri scapă de obligația plății contribuției la sănătate atât timp cât nu apelează la serviciile medicale este cuprinsă în Legea nr. 112/2016, ce a intrat în vigoare anul trecut.

Astfel, în prezent, românii fără venituri pot opta să plătească CASS lunar sau doar la momentul la care au nevoie de serviciile medicale din sistemul public. Mai multe informații despre acest subiect puteți găsi aici și aici.

https://www.avocatne...ciun-venit.html

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Of, ca greu intelegi!
Cand ai pasaport CRDS nu mai ai obligatia platii CAS si CASS, indiferent ca esti fara venituri sau ca incasezi milioane de euro pe zi.
Ce scrii mai sus se refera doar la cetatenii romani detinatori de CI, cum esti si tu.

#44
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Da dom'le am inteles asta din prima :D io-ti spuneam ca nu vad absolut nici un avantaj pentru sapaportul asta CRDS, nici macar asta cu CAS si CASS :D

Adica i-a dus minte pe legiuitori ca dom'le nu pot obliga pe unul fara venit sa plateasca servicii daca nu le acceseaza. Aici in .fr de exemplu daca ai venituri sub un anumit nivel nu esti impozitat. Punct. Adica faci declaratie cu cat ai castigat si primesti ca ai de plata impozit 0.

#45
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,547
  • Înscris: 02.10.2009

View PostKarhu, on 07 februarie 2018 - 16:44, said:

Of, ca greu intelegi!
Cand ai pasaport CRDS nu mai ai obligatia platii CAS si CASS, indiferent ca esti fara venituri sau ca incasezi milioane de euro pe zi.
Ce scrii mai sus se refera doar la cetatenii romani detinatori de CI, cum esti si tu.

CRDS -> esti plecat, dus departe, nu iei ajutor de somaj in tara si nu mai mergi la doctorul de familie sa ceri "trimitere" sau la farmacie dupa compensate. Nu platesti impozit pe venit. Nu platesti nici o taxa. Platesti impozit doar pe proprietati ramase, daca mai ai.  N-ai buletin /CI, deci cand vii in tara ca turist te legitimezi cu documentele valabile care sunt passaportul CRDS sau CI / pasaportul strain/dovada de rezidenta permanenta in tara x. Ce am observat important si singura ratiune pentru care as avea pasaport romanesc (e expirat oricum, de vreo cativa ani): pe el scrie Codul Personal.
Avand acel cod pot sa mai "umblu" la un cont-doua in banci roamanesti, bani uitati pe acolo sau pastrati in caz ca se intampla ceva cand sunt in tara. Realitatea e ca nu m-a intrebat nimeni la banci (BRD, BCR), am spus numele si m-au gasit, am aratat doar pasaportul strain ca sa ma identific.
Nu folosesc pasaportul romanesc in calatorii.

#46
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostKarhu, on 06 februarie 2018 - 23:24, said:

Detaliaza! Ce va fi impozitat dublu?
Salariul din strainatate?
Masina?
Locuinta?
Altceva?

Finantele din Romania nu stiu ca tu lucrezi in strainatate si nici nu le pasa.Daca le apari fara castig te impoziteaza la persoane fara castig.<Daca nu-i duce capul te-ar putea impozita dupa impozitele avute inainte daca ai avut firma sau PFA (vezi declaratia 600).Si pe urma cand ai nevoie de o hartie de la ei te pune intai sa platesti toate impozitele.Chiar daca nu vor avea dreptate ca sa le anulezi retroactiv stii cam ce inseamna Romania.De aceea cel mai bine cand te hotarasti pentru strainatate cum i-ai zis la pretenu te duci fain frumos la ei si le zici ca din data cutare nu mai locuiesti in Ro si saru-mana.Cea mai mare prostie ce face pretenu,daca va trebui sa scoata cazier pentru noua cetatenie o sa-l arda daca are ceva impozit ramas.

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,190
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHamdoulillah, on 07 februarie 2018 - 13:22, said:

asta pe cand o CI e valabila 10 ani

A fost ... candva.

#48
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postdani.user, on 07 februarie 2018 - 20:20, said:

A fost ... candva.
Ce a fost candva?

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,190
  • Înscris: 24.02.2007
10 ani valabilitatea CI.

#50
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Pai si cat e acuma? Am zis 10 ani dar e nu la data cand ti l-ai facut ci pana la data nasterii tale peste 10 ani.

#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,190
  • Înscris: 24.02.2007
4/7/10/∞ functie de varsta. Mai demult dadeau 10 ani si copiilor de 14 ani.

#52
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Ah chestia asta in functie de varsta nu o stiam (credeam ca ce mi s-a aplicat mie de doua ori deja e universal valabil). Sigur am avut si eu la 14 ani buletin vechi pe 10 ani. Mama a apucat sa-l aiba p-ala vechi pe viata si nu si-a mai luat CI.

#53
turboxxl1

turboxxl1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.10.2011

View PostHamdoulillah, on 06 februarie 2018 - 23:42, said:

In 2001 cand am plecat din .ro lucrasem inceputul anului in .ro si sfarsitul lui in .fr. Nu mai stiu detaliile exacte (adica cum erau regulile de impozitare atunci), dar ceva de genul ca daca schimbai serviciul in timpul anului trebuia sa depui declaratie la fisc. Si stiam (incorect atunci) ca evitarea dublei impuneri e o chestie care functioneaza, au declarat ai mei ca sunt plecat din tara si am castigat atat. Si m-am trezit cu o minunatie de impozit, desi platisem si aici.

Asa ca anul urmator cand m-au cautat, probabil cu recomandata, ai mei au refuzat-o. Oricum prin casatorie mi-am schimbat orasul de domiciliu deci repet, prefer "mai bine nu" pasaport CRDS.

Mai ales ca nu stiu daca s-a mai spus pana acu, dar daca vrei sa-ti aduci aminte de cum functioneaza functionarii din Romania fata de cei ai tarii unde locuiesti, poti merge la ambasada si sa-ti aduci instantaneu aminte de ce ai plecat (printre altele).

Ai fost impozitat ca aveai Carte de identitate romaneasca, deci domiciliul in Romania, si nu pentru ca ai pasaport CRDS. Pastrarea cartii de identitate romanesti presupune si taxe la adresa de domiciliu.
Pasaportul CRDS te scoate din baza de impozitare din Romania.

View PostKersim, on 26 ianuarie 2018 - 17:59, said:

Salut,

Pasaportul copilului meu a expirat (copilul are 11 ani) si deci a venit timpul sa fac unul nou. Locuim cu totii in strainatate (Belgia) si avem acte de rezidenta aici. Pasaportul vechi avea domiciliul in Romania.

Acum trebuie sa aleg intre domiciliu in Romania si domiciliu in strainatate. Ce dezavantaje are pasaportul CRDS?

Noi inca avem buletinul de Romania, si din ce am inteles, la adulti, daca-ti faci pasaport CDRS, trebuie sa predai buletinul. La copil nu ai ce preda, dar nu isi vor pune intrebari cand vad ca noi avem buletin?

Se pierd ceva drepturi in tara? (Copilul inca este asigurat la casa de asigurari de sanatate din Romania, chiar daca parintii nu sunt). Fratele lui are si el pasaport cu domiciliu in Romania, care inca nu este expirat.

Marele dezavantaj al pasaportului CRDS este ca ramai temporar fara acte de identitate in cazul in care depui pasaportul la vreo ambasada pentru obtinerea vizei (USA, China, Rusia, etc...), sau in cazul in care trebuie sa-l schimbi cu unul nou, pana ce vine din Romania.
Daca il pierzi, la fel, durata de asteptare este destul de mare si ramai fara act de identitate.

Edited by turboxxl1, 20 March 2018 - 14:36.


#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postturboxxl1, on 20 martie 2018 - 14:36, said:

Marele dezavantaj al pasaportului CRDS este ca ramai temporar fara acte de identitate in cazul in care depui pasaportul la vreo ambasada pentru obtinerea vizei
Depinde, in majoritatea statelor e act de identitate valabil si permisul de conducere sau cardul de asigurari sociale. Eu folosesc tot timpul permisul de conducere...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate