Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Dezavantaje pasaport CRDS

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Salut,

Pasaportul copilului meu a expirat (copilul are 11 ani) si deci a venit timpul sa fac unul nou. Locuim cu totii in strainatate (Belgia) si avem acte de rezidenta aici. Pasaportul vechi avea domiciliul in Romania.

Acum trebuie sa aleg intre domiciliu in Romania si domiciliu in strainatate. Ce dezavantaje are pasaportul CRDS?

Noi inca avem buletinul de Romania, si din ce am inteles, la adulti, daca-ti faci pasaport CDRS, trebuie sa predai buletinul. La copil nu ai ce preda, dar nu isi vor pune intrebari cand vad ca noi avem buletin?

Se pierd ceva drepturi in tara? (Copilul inca este asigurat la casa de asigurari de sanatate din Romania, chiar daca parintii nu sunt). Fratele lui are si el pasaport cu domiciliu in Romania, care inca nu este expirat.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Kersim, on 26 ianuarie 2018 - 17:59, said:

Se pierd ceva drepturi in tara? (Copilul inca este asigurat la casa de asigurari de sanatate din Romania, chiar daca parintii nu sunt).
Ala e cam ultimul lucru de care m-as ingrijora.

Cand va avea 18 ani, nu va putea vota la alegerile locale. Alt ''dezavantaj'' nu-mi vine in cap...

#3
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Eu ma cam ingrijorez, pentru ca ultima data cand am fost in tara a stat cam 3 zile in spital. Fara sa vorbim ca avem de gand sa venim la recuperare in Romania (are niste probleme de sanatate), recuperare care ar putea fi decontata.

Ma intereseaza sa fac ceva cat mai simplu, sa nu piarda nici un drept, sa nu ne creeze probleme noua cu hartiile. Ma gandesc ca daca a mers treaba cu pasaportul cu domiciliu in Romania, atunci asta este calea.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit si nu-ti mai face pb
Detinerea unui pasaport CRDS asta nu are niciun fel de efect sau repercusiune asupra drepturilor dvs. ca si cetatean roman.

#5
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Se poate inchide. Pasaportul CRDS se da doar daca si parintele are pasaport CRDS sau daca vrea sa-l ceara odata cu copilul, ceea ce eu nu am de gand. Pasaportul cu domiciliu in Romania ramane singura varianta.

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu se poate inchide nimic, nu esti miezul planetei, sunt milioane de romani cu domiciliul in strainatate.

Unde se depune cerere pentru pasaport pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate (pentru cine nu stie ce inseamna CRDS)?

La ambasada sau trebuie mers in Romania?

Edited by izometric, 26 January 2018 - 21:22.


#7
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Dupa parerea mea, pasaportul CRDS are numai dezavantaje: intr-adevar, trebuie sa predai CI-ul si statul roman stie cu siguranta din acel moment ca ai domiciliul in strainatate. Asta e motivul pentru care n-am vrut niciodata pasaport CRDS. Imi expira acuma-n iulie, dar avand cetatenia tarii, voi opta pentru pasaportul tarii respective (care cu siguranta are o trecere mai larga decat pasaportul romanesc).

 izometric, on 26 ianuarie 2018 - 21:21, said:

Nu se poate inchide nimic, nu esti miezul planetei, sunt milioane de romani cu domiciliul in strainatate.

Unde se depune cerere pentru pasaport pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate (pentru cine nu stie ce inseamna CRDS)?

La ambasada sau trebuie mers in Romania?
La ambasada, dar ambasada practic nu face nimic pentru tine, in sensul ca ei nu sunt abilitati sa-ti emita pasaportul. Vor trimite probabil prin valiza diplomatica in Romania, acolo se face pasaportul si apoi va dura pana sa vina inapoi. Dar repet, eu personal nu recomand (stiu insa din ce vedeam la stiri ca in general lumea plecata buluc vara sa-si refaca pasaportul si-atunci sunt cozi monstru).

#8
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 izometric, on 26 ianuarie 2018 - 21:21, said:

Unde se depune cerere pentru pasaport pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate (pentru cine nu stie ce inseamna CRDS)?
Cererea se face pe site-ul econsulat.ro
La ambasada la care am fost eu, mi-au zis că numai prin sistemul ăla se fac programările. În funcţie de adresă, sistemul îţi spune la ce consulat poţi să îţi faci programare (îţi alegi din zilele şi orele disponibile).
Pe site zice că termenul de rezolvare e de maxim 90 de zile.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Legal dacă aveți domiciliul stabilit in străinătate trebuie sa aveți CRDS.

Nu exista niciun dezavantaj. In afara de alegerile locale.

Însă puteți vota la parlamentare pentru diaspora cu CrDS, cara nu puteți.


Paranoia ca statul știe ca ai domiciliul in străinătate... și ce, crezi ca acum nu știe?

#10
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Io cred / sper ca nu :)

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Hamdoulillah, on 01 februarie 2018 - 05:57, said:

Io cred / sper ca nu Posted Image
Crezi/ speri gresit ;)
Simplul fapt ca postezi pe Softpedia, ca ai cont pe retele de socializare etc, te-a deconspirat total.

#12
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Karhu, on 01 februarie 2018 - 09:54, said:

Crezi/ speri gresit Posted Image
Simplul fapt ca postezi pe Softpedia, ca ai cont pe retele de socializare etc, te-a deconspirat total.
Ei mai complicat asa :) de facut legatura intre un pseudonim si persoana reala.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Hamdoulillah, on 01 februarie 2018 - 11:38, said:

...
E mai complicat doar daca nu ai cont facebook cu numele real.

#14
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Karhu, on 01 februarie 2018 - 11:45, said:

E mai complicat doar daca nu ai cont facebook cu numele real.
Toata lumea are cont facebook cu numele real, dar unde stau nu apare public, nu e poza mea, lista mea de prieteni nu e publica etc.

#15
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
daca un stat vrea sa te gasesca , te va gasi.e doar o chestiune de timp.Daca statul nu stie de tine este pentru xa nu il intereseaza de tine.

#16
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Hum, ia sa vedem de cand vrea statul sa-l gaseasca pe Codrut Marta?

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Daca vrea cu adevarat, il va gasi....
Au fost gasiti criminalii de razboi nazisti pe vremea cand inca nu exista internet etc. Acum e mult mai usor...

#18
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 Hamdoulillah, on 26 ianuarie 2018 - 21:29, said:

Dupa parerea mea, pasaportul CRDS are numai dezavantaje: intr-adevar, trebuie sa predai CI-ul si statul roman stie cu siguranta din acel moment ca ai domiciliul in strainatate. Asta e motivul pentru care n-am vrut niciodata pasaport CRDS. I,

Singurul "dezavantaj" ar fi sa te scoata de la taxe si impozite platite in Romania.Vezi ca daca vrei sa iei cetatenie straina in majoritatea cazurilor trebuie sa renunti la cea romaneasca.Si costa in jur de 1000€ renuntarea dar nu ti-o da numai daca ai taxele platite la zi.Si cum n-ai mai platit de cativa ani s-ar putea aduna ceva suma.

Edited by Skyspy, 03 February 2018 - 13:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate