Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Puglia

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Vad ca nu este topic deschis pe tema asta, asa ca o sa incep eu.

Vreau sa merg in Puglia la vara. Vreau cazarea pentru o saotamana intr-o locatie care sa aiba urmatoarele caracteristici:
- plaja
- centru vechi cat mai frumos, pentru posibilitati de incercat dfierite grozavii culinare.
- sa nu fie chiar un sat cu 2 strazi si atat, ca sa nu ne plictisim seara.
- daca s-ar putea sa fie cat de cat egat prin trasport in  comun de Bari, e super.
- nu ma intereseaza neaparat sa vad de aici toate locatiile urmatoare : Alberobello, Ostuni, Matera, Polignano, Lecce, plaje frumoase.
- am in plan inchirierea unei masini pt vreo 2 zile spre a ajunge in 1-2 locuri de genul celor de mai sus, sau ca sa pot merge la niste plaje suepr din zona
- la finalul perioadei planuiesc cateva zile la Bari pt a vizita Alberobello, Matera sau Ostuni.

Initial m-am oprit la Otranto in iulie, a fost cineva in zona? Mie imi place cum arata si e aproape de nsite plaje superbe.

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Şi eu vroiam să dau o raită pe acolo şi mă gândeam să stau ori în Polignano a Mare pentru peisajul superb, ori în Taranto pentru că arată şi el foarte bine şi se poate ajunge uşor în alte locuri de interes.

#3
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 neur0, on 22 ianuarie 2018 - 14:04, said:

Şi eu vroiam să dau o raită pe acolo şi mă gândeam să stau ori în Polignano a Mare pentru peisajul superb, ori în Taranto pentru că arată şi el foarte bine şi se poate ajunge uşor în alte locuri de interes.

Da, Polignano imi pare cea mai frumoasa localitate de acolo, dar e si cea mai scumpa. Plajele mai mari si mai faine sunt inspre sud insa....la Polignano e pietroasa.

#4
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 14.03.2006
Voi ajunge si eu in martie pentru 3 nopti, am luat cazare la Bari sa ma pot misca mai usor cu trenul. Vrem sa vizitam Matera, Alberobellor si Polignano, cam de atat avem timp. Acum sunt in faza de documentare.

#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu a fost nimeni in Puglia la mare in partea de sud? :D

#6
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014
Cat de Sud?:)

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pai in peninsula Salento, sudul Pugliei unde sunt plajele frumoase :) E plin internetul de recenzii referitoare la zonele mai nordice (Bari, Alberobello, Ostuni, si Matera, chiar daca nu-i in Puglia) insa de la Lecce inspre vf tocului nu prea gasesc informatii asa de multe :)

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Vezi că există un alt topic. Se cheamă "Sudul Italiei" parcă. Ai ceva informaţii acolo.
Şi mai găseşti câte ceva pe acest topic, pe care şi tu ai postat.

Şi nu uita de Grotta di Castellana. care e destul de aproape şi este un "must-see".


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 06 February 2018 - 19:54.


#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 OvidiuNS, on 06 februarie 2018 - 19:40, said:

Vezi că există un alt topic. Se cheamă "Sudul Italiei" parcă. Ai ceva informaţii acolo.
Şi mai găseşti câte ceva pe acest topic, pe care şi tu ai postat.

Şi nu uita de Grotta di Castellana. care e destul de aproape şi este un "must-see".


Sănătate şi tcb !

Mersi, ai dreptate, uitasem de celalalt topic. Insa nici acolo nu am gasit pareri despre Lecce si  tocul cizmei.
S-ar parea ca este inca un loc prea putin vizitat de romani, asa ca trebuie sa revin eu cu cateva informatii dupa vacanta de la vara _:)

#10
carmenvdv

carmenvdv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2016

View Postgiuliani, on 05 februarie 2018 - 16:54, said:

Pai in peninsula Salento, sudul Pugliei unde sunt plajele frumoase Posted Image E plin internetul de recenzii referitoare la zonele mai nordice (Bari, Alberobello, Ostuni, si Matera, chiar daca nu-i in Puglia) insa de la Lecce inspre vf tocului nu prea gasesc informatii asa de multe Posted Image
Ai ajuns in sudul Pugliei in vara aceasta? M-ar interesa sa ne impartasesti experienta ta pentru ca si eu planuiesc vacanta pentru vara 2019 in zona aceea. Merci!

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcarmenvdv, on 23 octombrie 2018 - 12:03, said:

Ai ajuns in sudul Pugliei in vara aceasta? M-ar interesa sa ne impartasesti experienta ta pentru ca si eu planuiesc vacanta pentru vara 2019 in zona aceea. Merci!

Uita-te aici, am scris despre Puglia chiar dupa ce am revenit.
https://forum.softpe...8#entry23261507

#12
eh47

eh47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2017
frumoase informatii, planific o saptamana in septembrie cu zbor la Bari-

#13
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
De f curand am vizitat Puglia (un pic, o sapt). Am zburat Buc-Bari, Bari-Buc, iar acolo am stat in Polignano a mare si m-am deplasat cu o masina, timp de 3 zile si in rest cu trenul pe coasta.
Am avut o vreme destul de rece, mai ales in primele 3 zile cind a si plouat destul de mocaneste, dar totusi cu oarece pauze, astfel incit am putut profita de fiecare zi.

Am vizitat, Polignano bineinteles, Monopoli, Matera. Alberobello, Bari si Lecce.
Plajele sint f mici, pietroase, pitoresti, dar numai de vizitat, nu si facut baie, plaja decit daca insisti.
Restaurantele f bune, pt iubitorii de fructe de mare, cu mentiune speciala pt Antiche Mura din Polignano.
Circulatia este suprarealista. Semnele nu par sa fie obligatorii ci numai « una suggestione ». Pe autostrada, multe zone cu viteza redusa la 40, 50, 70 etc. De ex, in zona de 50, pt ca se rula f repede, mergeam si noi, cu  cca 100-110. Din spate ne presau agresiv sa ne depaseasca, cred ca aveau cca 150-160.
Nu prea exista supermarket-uri, cel putin nu in zonele f turistice pe unde m-am plimbat eu. Citeva pe care le-am gasit cit de cit prin zona, erau f mici si cu marfa f de baza (si chiar proasta la bauturi.). De asemenea f ciudat pomeriggio de la 12 la 4pm (!), nimic deschis, decat cateva cafenele.

Daca voi mai reveni vreodata pe acolo cred ca voi alege sa stau in Monopoli, ceva mai mare si cu un see front mai lung si mai interesant. Daca…

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate