Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transcriere act nastere la ambasada

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă într-o lege scrie într-un fel dar în metodologia de aplicare a ei scrie altfel, ce se aplică? Legea adoptată de parlament sau metodologia adoptată de guvern?
Cu siguranță știi că în ierarhia actelor juridice legile sunt înaintea hotărârilor de guvern. Regulile imperative sunt stabilite prin legi.

#20
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Sincer m-am dat batut. S-au dat ordonante care modifica o lege, apoi iar o ordonanta care o modifica pe cea anterioara. De ce naiba e nevoie de o lege care sa defineasca scrierea numelor proprii.. probabil 1996 a fost un an in care curgea mierea si laptele, totul era pus la punct asa ca din plictiseala au zis hai s-o facem si pe asta.
Oricum daca eram in Romania nu aveam nici o sansa. Am sunat la evidenta populatiei din orasul natal si mi-au zis acelasi lucru. Iar prietenii romani care au copii nascuti in Romania, cu 2 prenume le au despartite la fel, prin cratima. 2 dintre ei cand au ajuns acasa, au luat certificatele si nu le venea sa creada ca nu stiau cum sunt scrise numele copiilor lor.

#21
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostPhaseZ, on 19 ianuarie 2018 - 13:45, said:

Sincer m-am dat batut. S-au dat ordonante care modifica o lege, apoi iar o ordonanta care o modifica pe cea anterioara. De ce naiba e nevoie de o lege care sa defineasca scrierea numelor proprii.. probabil 1996 a fost un an in care curgea mierea si laptele, totul era pus la punct asa ca din plictiseala au zis hai s-o facem si pe asta.
Oricum daca eram in Romania nu aveam nici o sansa. Am sunat la evidenta populatiei din orasul natal si mi-au zis acelasi lucru. Iar prietenii romani care au copii nascuti in Romania, cu 2 prenume le au despartite la fel, prin cratima. 2 dintre ei cand au ajuns acasa, au luat certificatele si nu le venea sa creada ca nu stiau cum sunt scrise numele copiilor lor.
pai da ca venise CDRu la putere.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In 16 octombrie 1996 Romania era Rosie 100 %

View Postalthea, on 19 ianuarie 2018 - 11:22, said:

Dacă într-o lege scrie într-un fel dar în metodologia de aplicare a ei scrie altfel, ce se aplică? Legea adoptată de parlament sau metodologia adoptată de guvern?
Cu siguranță știi că în ierarhia actelor juridice legile sunt înaintea hotărârilor de guvern. Regulile imperative sunt stabilite prin legi.
In Romania intotdeuna conteza Metodologia/ Normele de aplicare si cel mai frecvent conteaza normele/notele interne care de regula sunt .....interne, adica secrete.
E corect si legal ? NU, dar asta e practica.
Mai nou vine CCR si spune cum trebuie citita o lege si mai ales cum trebuie interpretata de catre judecatori.

#23
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2018 - 16:36, said:

Ar trebui mentionat ca prin HG nr. 64 s-a aprobat Metodologia cu privire la aplicarea unitară a dispoziţiilor în materie de stare civilă care prevede la art 24 urmatoarele:

Întocmirea actelor de stare civilă şi înscrierea menţiunilor se fac în limba română, folosindu-se
alfabetul latin, cu respectarea următoarelor reguli:
a)rubricile privind numele de familie, prenumele, denumirea localităţii, judeţul sau ţara şi cauza
decesului se completează cu majuscule, de tipar; dacă numele de familie ori prenumele este
compus din două sau mai multe cuvinte, acestea se scriu fără a se despărţi prin cratimă;


In HG nr. 801/2016 care modifica Metodologia cu privire la aplicarea unitară a dispoziţiilor în materie de stare civilă nu sunt prevazute modificari ale articolului 24
madoarenpwoola  eu am cratima in prenume ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate