Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

iPhone 7 Plus probleme ecran

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
FChriss

FChriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.04.2010
Salutare, de 2 saptamani detin un iPhone 7 Plus si am 2 probleme cu ecranul:

1.Nu stiu daca e de la update-ul la iOS 11.2.2 facut sambata sau de la faptul ca luni a scazut temperatura la -7 grade dar luni a fost prima data cand am patit sa-mi apara niste puncte albe pe ecran, punctele erau vizibile doar pe nuante de gri si in 100% din cazuri pe elementele transparente/bluruite, de ex cand foloseam 3D touch. Asta s-a intamplat dupa ce a stat in buzunar vreo 25 de minute la o temperatura cu minus, cum am revenit la interior si-a revenit ca prin minune. Au mai aparut de 2 ori in zile diferite dar au disparut. I-am facut un test cu Dead Pixel 2, nu am nici un pixel mort. Nu a fost scapat in apa, senzorii aia de lichid sunt albi, nu rosii. Spun asta pt ca cei de pe forumul Apple mi-au sugerat ca ar fi de la umezeala. Inca nu am depistat un moment anume cand apare chestiile astea dar se duc pur si simplu.

2. Cand ies afara si schimbul de temperatura e prea brusc si telefonul se raceste rau, pe ecran apar niste urme inchise la culoare cand dau cu degetul dar dispar dupa 2-3 secunde.In alte situatii cand telefonul e foarte foarte rece pe mijloc apare o umbra neagra, ceva gen bruising effect, am atasat o poza mai jos ca sa vedeti despre ce vorbesc. Toate astea dispar imediat si nu am nici o problema cand telefonul nu e rece, nici bruising effect nici urme de la degete. Dau vina pe temperaturi pentru ca am tot citit cat de sensibile sunt telefoanele astea la temperaturi scazute.

Partea interesanta e ca atunci cand e rece, daca dau pe ecran cu altceva in afara de deget ( o bucata de material, maneca la hanorac) nu se intampla nimic, nu apare nici o urma. Mentionez ca am o folie de sticla pe ecran, e posibil sa fie de la asta?

A mai patit cineva chestiile astea? Am garantie la el dar sincer nu stiu ce sa le zic astora si nici nu pot sa-l invit pe nea caisa la o tigara afara in frig sa se raceasca telefonul sa vada urmele negre despre care vorbesc.

Attached Files



#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Iphone cu Windows pe el?....Posted Image

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,512
  • Înscris: 06.01.2012
Initiatorul e probabil pe legale.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cand iesi afara , tine tel in buzunar si casca ochii la drum ...
P.S. Da jos folia aia de 3 lei si lasa tel cum a venit de la mama lui .
P.S. 2 Daca vrei sa fie protejat ia-ti o husa Lunatik Taktik si gata balciul , poti sa-l arunci pe beton , intentionat ca nu are nimic !

Edited by Baxon, 16 January 2018 - 20:30.


#5
FChriss

FChriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.04.2010
jeffy si baribalu, apreciez ironia dar daca citit cu atentie mesajul si intentionati sa oferiti un sfat as fi foarte recunoscator. Poza a fost atasata ca sa va faceti o idee despre ce fel de umbra vorbesc, ea fiind identica cu ce experimentez pe ecranul telefonului. Nu cred ca am scris nicaieri ca este o poza facuta de mine.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
La garantie cu el..... Sau daca poti returneaza-l, se pare ca si X are  probleme cu frigul...nu mai functioneaza unele terminale sub 0 grade. La cat cer pe ele ar trebui sa functioneze ireprosabil dar...

Edited by baribalu, 16 January 2018 - 20:51.


#7
FChriss

FChriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.04.2010
Da, ar fi simplu sa merg la garantie dar nu prea vad cum i-as arata individului care e problema, am vrut sa intreb aici ca sa scutesc niste drumuri, ma gandeam ca e o problema des intalnita si ma trimite cu el acasa. E primul telefon iPhone pe care il detin, am renuntat la Android.

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Logic ar fi sa dai jos folia si sa vezi daca fenomenul se repeta.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Atasamentul ce reprezinta?

Telefonul are doar 2 saptamani doar? Sau de atunci il ai tu?

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Se stie ca iphone-urile au probleme cu frigul, la polul nord, eschimosii nici nu vor sa auda de iphone, toti au primit samsung note 7 pentru a se incalzi cand incep sa simta frigul. Posted Image

#11
FChriss

FChriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.04.2010
- December, maine incerc sa-mi fac timp sa ajung la service cu el, punctele albe sigur nu sunt de la folie, parerea mea.

- dorin, atasamentul reprezinta o situatie similara cu ce patesc eu dar pe ecranul unui telefon, mai exact ce fel de umbra imi apare pe ecran. E o poza gasita pe google daca dai search cu ''lcd bruise'' ,nicidecum o poza facuta de mine.

2 saptamani de cand il am eu, l-am cumparat cu garantie verificata pe site-ul Apple cu Serial Number-ul.

Edited by FChriss, 16 January 2018 - 21:34.


#12
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Ok, nu da folia jos.

#13
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Este cumparat in 60 de rate de pe emag? Vezi ca in 5 ani o sa fie depasit si nu o sa mai poti face update la SO. Asa am patit acum multi ani cu un iphone 4.....bine ca am apucat sa-l platesc Posted Image

#14
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Pai in California, unde e facut sa functioneze nu-s minus 7 grade. Au trecut vremurile cand Nokia de la mama lor din Finlanda tineau la orice temperatura, in tarile nordice mai e si iarna. Daca citesti in cartea tehnica, e facut sa functioneze numai la anumite temperaturi optim.

#15
danny2269

danny2269

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 07.01.2018

View Postpaul_bh, on 16 ianuarie 2018 - 22:18, said:

Pai in California, unde e facut sa functioneze nu-s minus 7 grade. Au trecut vremurile cand Nokia de la mama lor din Finlanda tineau la orice temperatura, in tarile nordice mai e si iarna. Daca citesti in cartea tehnica, e facut sa functioneze numai la anumite temperaturi optim.

motivul pe care tu il invoci este la fel de relevant precum sunetele scoase de un bebelus , asta e cea mai mare dobitocenie scornita vreodata, pai iPhone-urile sunt comercializate numai in California ?! ma lasi ?! la cat cere apple pe un iPhone ar trebui sa fie lavaproof nu waterproof , de ce numai iPhone-urile sunt asa sensibile la frig , de bune ce sunt ,sunt singurele telefoane care au problema asta cu temperatura ,acum daca ma hotarasc sa-mi iau un iPhone automat trebuie sa am in plan si mutarea in California ca na , acum am iPhone si de la frig o sa se duca dracu sa-l ia

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFChriss, on 16 ianuarie 2018 - 20:57, said:

Da, ar fi simplu sa merg la garantie dar nu prea vad cum i-as arata individului care e problema, am vrut sa intreb aici ca sa scutesc niste drumuri, ma gandeam ca e o problema des intalnita si ma trimite cu el acasa. E primul telefon iPhone pe care il detin, am renuntat la Android.
Si eu am 7 plus dar n-am sesizat asa ceva . In plus , la frig functioneaza la fel deci telefonu tau ori e o clona ori ai facut tu ceva la el dar nu recunosti ...

#17
FChriss

FChriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.04.2010

View PostBaxon, on 16 ianuarie 2018 - 23:47, said:

Si eu am 7 plus dar n-am sesizat asa ceva . In plus , la frig functioneaza la fel deci telefonu tau ori e o clona ori ai facut tu ceva la el dar nu recunosti ...


Baxon, daca citeai ce am scris mai sus intelegeai ca telefonul are garantie.

Maine revin cu informatii cand vin de la service, poate cineva o sa se mai loveasca de vreo problema similara.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFChriss, on 16 ianuarie 2018 - 21:33, said:

2 saptamani de cand il am eu, l-am cumparat cu garantie verificata pe site-ul Apple cu Serial Number-ul.
Luat la mana a doua sau a ...saptea ? Deci nu il ai de nou ...

Edited by Baxon, 17 January 2018 - 00:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate