Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Medicina clasică față în față cu medicina naturistă

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#73
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThagar, on Mar 1 2007, 02:04, said:

Incepi sa te apropii, in fine. Greu, dar a meritat.
O tii gaia-matu cu cardiologii si cardiologia. Nu doar ei prescriu medicamente pentru inima. De fapt, ei reprezinta o minoritate.


deocamdata vorbim de unul singur. si prefer sa nu aflu ca romanii isi trateaza insuficienta cardiaca la medicul de familie sau la dermatolog :)

cum stii tu ce-i in mintea tuturor medicilor romani, neicusorule!  :P  asa cum tu consideri nerelevanta opinia adei, la fel o consider si eu pe-a ta (in caz ca nu ti-era clar deja).  da, stiu, si tu pe-a mea, s.a.m.d. monolog multiplu, ce mai!  :D

#74
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View PostThagar, on Mar 1 2007, 02:04, said:

Incepi sa te apropii, in fine. Greu, dar a meritat.
O tii gaia-matu cu cardiologii si cardiologia. Nu doar ei prescriu medicamente pentru inima. De fapt, ei reprezinta o minoritate.

Mai, tu ai dreptate. Si moasele, si vrajitoarele, si tata-mare prescriu medicamente pentru inima. Ah, l-am uitat pe nea Costica, frizerul, scuze!

#75
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostThagar, on Mar 1 2007, 02:04, said:

Incepi sa te apropii, in fine. Greu, dar a meritat.
O tii gaia-matu cu cardiologii si cardiologia. Nu doar ei prescriu medicamente pentru inima. De fapt, ei reprezinta o minoritate.
Adica ma adresam nu unei doctorite, ci unei farmaciste care a inventat o statistica. Close enough.

Poate lucreaza in vecinatatea vreunui medic care nu mai cunoaste un alt tratament pentru insuficienta cardiaca. Sau intr-un cartier pauper, unde digoxinul este singurul medicament accesibil pacientilor cardiaci.

(Daca ar fi spus ca apreciaza ca opt din zece retete care ii trec pe sub ochi contin digoxin ca tratament pentru diagnosticul de insuficienta cardiaca, era in regula. Atata ca... scadea relevanta asertiunii.)

puisor, exact la retete ma uitam. Am in farmacie cinci sute si ceva de retete compensate, asa ca n-am inventat nimic. Nu e vorba de retete care "imi trec pe sub ochi", ci de retete care raman in farmacie. In plus, nu sustin, ca tine, ca ceea ce am spus este adevarul absolut, ci ca nu exista rezerve la prescrierea digitalicelor (desi in opinia mea ar fi bine sa fie, ca tare i-e greu unuia de 80 de ani sa tina minte ca trebuie sa faca o pauza saptamanal). Lucrez intr-unul din noile cartiere rezidentiale ale Brasovului, asa ca pentru 90% dintre ei banii nu sunt o problema, tinand cont de faptul ca toti "bastinasii" au vandut hectare de teren la preturi de peste 20 de euro/metru patrat, si retetele sunt de la mai multi medici, nu de la unul singur. Dar, ma rog, or din aia care au aflata de tratamentul insuficientei cardiace de la vecini, nu de la scoala.
Pentru informarea ta, exista multe medicamente (vezi digitalicele, multe antihipertensive, antialergice, antialgice etc) care au prea multe efecte secundare, motiv pentru care se incearca scoaterea lor din terapie. Sau poate ti-ar fi placut sa se mai trateze sifilisul, de exemplu, cu mercur (care era foarte eficient, dar...). Ideea e sa imbunatatesti calitatea vietii bolnavului, nu sa-i dai sa inghita pastile din plante, pentru ca-s din plante.
Si apropo de statistici, evident ca medicii nu dau doi bani pe ele. Meseria lor e sa ajute oamenii, nu sa interpreteze statistici., sa scrie rapoarte si sa construiasca rafinarii.

#76
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postadadoi, on Mar 1 2007, 10:36, said:

puisor, exact la retete ma uitam. Am in farmacie cinci sute si ceva de retete compensate, asa ca n-am inventat nimic. Nu e vorba de retete care "imi trec pe sub ochi", ci de retete care raman in farmacie. In plus, nu sustin, ca tine, ca ceea ce am spus este adevarul absolut, ci ca nu exista rezerve la prescrierea digitalicelor (desi in opinia mea ar fi bine sa fie, ca tare i-e greu unuia de 80 de ani sa tina minte ca trebuie sa faca o pauza saptamanal). Lucrez intr-unul din noile cartiere rezidentiale ale Brasovului, asa ca pentru 90% dintre ei banii nu sunt o problema, tinand cont de faptul ca toti "bastinasii" au vandut hectare de teren la preturi de peste 20 de euro/metru patrat, si retetele sunt de la mai multi medici, nu de la unul singur. Dar, ma rog, or din aia care au aflata de tratamentul insuficientei cardiace de la vecini, nu de la scoala.
Pentru informarea ta, exista multe medicamente (vezi digitalicele, multe antihipertensive, antialergice, antialgice etc) care au prea multe efecte secundare, motiv pentru care se incearca scoaterea lor din terapie. Sau poate ti-ar fi placut sa se mai trateze sifilisul, de exemplu, cu mercur (care era foarte eficient, dar...). Ideea e sa imbunatatesti calitatea vietii bolnavului, nu sa-i dai sa inghita pastile din plante, pentru ca-s din plante.
Si apropo de statistici, evident ca medicii nu dau doi bani pe ele. Meseria lor e sa ajute oamenii, nu sa interpreteze statistici., sa scrie rapoarte si sa construiasca rafinarii.

Pentru ultima oara: era vorba de rezervele medicilor in cea ce priveste eficacitatea tratementului, nu de rezerve la prescriere.

"Statistica" de tip "opt din zece" este una inventata, intrucat e doar o impresie subiectiva. Si mie mi se pare uneori ca opt din zece muieri pe strada sunt grase si urate. Alteori nu.

Tratamentul cu mercur al sifilisului nu era deloc eficient, omora bolnavul inainte de a-l vindeca.

Ideea e sa imbunatatesti calitatea vietii bolnavului, nu sa-i dai sa inghita pastile din plante, pentru ca-s din plante.
Nu pot decat sa fiu de acord. Tot asa cum nu poti sa ii dai doar pastile cu chimicale de sinteza, doar pentru ca sunt americane, scumpe si cu adaus comercial mare.

View Postmianna, on Mar 1 2007, 02:31, said:

deocamdata vorbim de unul singur. si prefer sa nu aflu ca romanii isi trateaza insuficienta cardiaca la medicul de familie sau la dermatolog :)

cum stii tu ce-i in mintea tuturor medicilor romani, neicusorule!  :P  asa cum tu consideri nerelevanta opinia adei, la fel o consider si eu pe-a ta (in caz ca nu ti-era clar deja).  da, stiu, si tu pe-a mea, s.a.m.d. monolog multiplu, ce mai!  :D

Unde am spus eu ca stiu ce se afla in mintea tuturor medicilor?
Inventezi aiurea, sperand ca tafna si fudulia vor tine loc de argumente.
E dreptul tau sa consideri ce vrei, e o lume libera, atata vreme cat nu pretinzi sa ne insusim aceste... consideratii.

Daca vrei sa nu afli ca romanii isi trateaza bolile de inima si cu ajutorul internistilor, generalistilor si multor altor specialitati, nu e greu deloc. Trebuie doar sa faci ce ai facut pana acum: sari capitolele pe care nu le intelegi.

Edited by mianna, 01 March 2007 - 12:32.


#77
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostThagar, on Mar 1 2007, 11:55, said:

Pentru ultima oara: era vorba de rezervele medicilor in cea ce priveste eficacitatea tratementului, nu de rezerve la prescriere.

"Statistica" de tip "opt din zece" este una inventata, intrucat e doar o impresie subiectiva. Si mie mi se pare uneori ca opt din zece muieri pe strada sunt grase si urate. Alteori nu.

Tratamentul cu mercur al sifilisului nu era deloc eficient, omora bolnavul inainte de a-l vindeca.

Ideea e sa imbunatatesti calitatea vietii bolnavului, nu sa-i dai sa inghita pastile din plante, pentru ca-s din plante.
Nu pot decat sa fiu de acord. Tot asa cum nu poti sa ii dai doar pastile cu chimicale de sinteza, doar pentru ca sunt americane, scumpe si cu adaus comercial mare.

te-as chema sa-ti arat retetele, sa numeri singurel, dar parca prefer sa nu am de-a face cu oameni care pun etichete dupa cum li se arata cu o noapte inainte. Daca intrebai, iti spuneam ca eu sunt una dintre sustinatorii terapiilor naturiste, a medicinei complementare, numai ca am destule cunostinte de farmacologie ca sa stiu ca de exemplu digoxinul este unul dintre cele mai periculoase medicamente inventate, si ca-i aprob din toata inima pe medicii care cauta alte alternative. Eficacitatea unui tratament nu se rezuma la cat de bine repara defectul ci include si cat de usor este suportat de catre pacient tratamentul respectiv. Si pentru ca ai un fix cu digitalicele, afla ca sunt preparate de semisinteza, in cel mai bun caz, deci tot chimicale se cheama. Cat despre pastilele americane cu adaos comercial mare... ma faci sa rad. Tu ai intrat in ultima vreme in farmacii? Trecand peste faptul ca la medicamente adaosul comercial este de maxim 12%, iar la suplimente alimentare  aka "preparate naturale" este de pana la 30%, cate produse americane ai vazut? Nu cumva erau numai suplimente? Nu cumva erau muuult mai scumpe decat niste medicamente de sinteza, dar cu eficacitate dovedita?

Si ca sa terminam, sper ca la batranete sa nu-ti tratezi hipertensiunea doar cu paducel, hipercolesterolemia doar cu usturoi si ranile doar cu frunze de patlagina.

Edited by adadoi, 01 March 2007 - 12:15.


#78
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postadadoi, on Mar 1 2007, 12:12, said:

Si pentru ca ai un fix cu digitalicele, afla ca sunt preparate de semisinteza, in cel mai bun caz, deci tot chimicale se cheama.

Sa ispravim, ok.
"Fixul" cu digitalicele se explica prin faptul ca... digoxinul era subiectul discutiei.

Iar 12% adaus comercial la medicamente pe care nu faci decat sa le asezi in raft si sa le vinzi nu-i deloc putin. E un jaf.
Nu din considerente umanitare au inflorit farmaciile ca ciupercile.

Edited by Thagar, 01 March 2007 - 12:24.


#79
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThagar, on Mar 1 2007, 12:11, said:

Unde am spus eu ca stiu ce se afla in mintea tuturor medicilor?
Inventezi aiurea, sperand ca tafna si fudulia vor tine loc de argumente.
E dreptul tau sa consideri ce vrei, e o lume libera, atata vreme cat nu pretinzi sa ne insusim aceste... consideratii.

Daca vrei sa nu afli ca romanii isi trateaza bolile de inima si cu ajutorul internistilor, generalistilor si multor altor specialitati, nu e greu deloc. Trebuie doar sa faci ce ai facut pana acum: sari capitolele pe care nu le intelegi.


mai generalizezi mult? tu vorbesti de boli de inima, eu doar de insuficienta cardiaca.

aa, scuzati, n-am stiut ca-ti geme biroul de declaratii ale medicilor vis-a-vis de increderea pe care-o au in digoxin  :D respecte, asa mai merge, nu te mai contrazic  :P


ps: regulamentul zice ceva de posturile consecutive si de butonul edit. paranoia poate zice ca le sterg fiindca am ceva cu tine :)

Edited by mianna, 01 March 2007 - 12:32.


#80
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmianna, on Mar 1 2007, 12:30, said:

mai generalizezi mult? tu vorbesti de boli de inima, eu doar de insuficienta cardiaca.

aa, scuzati, n-am stiut ca-ti geme biroul de declaratii ale medicilor vis-a-vis de increderea pe care-o au in digoxin  :D respecte, asa mai merge, nu te mai contrazic  :P
ps: regulamentul zice ceva de posturile consecutive si de butonul edit. paranoia poate zice ca le sterg fiindca am ceva cu tine :)

Corecteaza-ma daca gresesc:
Dupa timpul petrecut pe acest forum, si continutul posturilor, deduc ca afirmatiile despre insuficienta cardiaca si tratamentul ei le faci in calitate de registratoare, cu acces la internet, a vreunei clinici de cardiologie.

#81
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThagar, on Mar 1 2007, 12:42, said:

Corecteaza-ma daca gresesc:
Dupa timpul petrecut pe acest forum, si continutul posturilor, deduc ca afirmatiile despre insuficienta cardiaca si tratamentul ei le faci in calitate de registratoare, cu acces la internet, a vreunei clinici de cardiologie.


da, gresesti.

#82
supafly

supafly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2007
nu stiu daca am nimerit bine threadul insa sper sa primesc totusi raspunsuri la intrebarile mele. voi descrie putin istoria bolii  mele ca sa fie mai clar: am 23 de ani, la varsta de 8 ani mi s a pus diagnosticul de sindrom post-streptococic, dupa frecvente amigdalite insotite de febra, cu toate ca exudatul faringian nu a aratat niciodata prezenta streptococului, ASLO la acel moment a fost de 600 ui. am inceput tratamentul cu moldamin, 1 data pe saptamana, urmat timp de 4 ani, cu pauze scurte de nici o luna, intre anii de tratament. faceam analiza aslo aproape lunar si cea ma mica valoare a fost de 200 ui. pentru ca starea mea generala nu se imbunatatea si mai ales pentru ca nodulii creati datorita injectiilor imi provocau dureri si  mai mari in zona lombara am intrerupt tratamentul. cu toate ca recomandarea medicului, si a celui de familie si a reumatologului, a fost sa nu opresc moldaminul pana la varsta de 18 ani. dupa o pauza de 4 ani am reluat tratamentul cu moldamin deoarece starea de continua fatigabilitate si durerile articulare migratorii erau din ce in ce mai persistente. deasemenea iarna prezentam aproape in permanenta leziuni la nivelul degetelor de la picioare asemanatoare cu degeraturile usoare si deasemenea deformari ale osului din exterior, cel care este sub police, nu cunosc terminologia anatomica. insa reluare tratamentului nu a durat decat un an deoarece in urma unor investigatii mai amanuntite efectuate intr-un spital din bucuresti, la sectia de reumatologie, mi s a descoperit un alt sindrom si acela de intestin iritabil, cu suspiciune de boala inflamatorie intestinala cronica, aceasta a dus la

inca o schema de tratament. si asa ajunsesem sa iau pastile cu pumnul si mai faceam si injectiile la doar 19 ani. atunci m am decis sa intrerup orice tratament alopat si am inceput un tratament naturist bazat pe regim alimentar, fitoterapie si masaj. lucrurile au mers bine insa din cauza problemelor financiare nu am mai putut merge la acel terapeut idar am urmat in continuare regimul alimentar, stilul de viata sanatos pe care il deprinsesem in urma sedintelor la acel cabinet. starea mea generala era buna, durerile articulare erau minore. tot in acea perioada am facut operatie de deviatie de sept si de atunci problemele cu amigdalita au incetat. la 20 de ani am inceput sa lucrez si datorita stresului si a conditiilor uneori neprielnice, starile de oboseala au reaparut, la fel si durerile de articulatii. din luna septembrie 2006 am inceput un tratament homeopat. lucrurile au mers bine pana in primavara asta cand durerile articulare, migratorii au reaparut cu intensitatea celor de la 8-10 ani. in urma analizei, aslo este de 400 ui. tratamentul homeopat este pentru ridicarea imunitatii si pentru problemele aceastea articulare: ferum phosforicum,  natrium sulfuricum, extract de brad, de jneapan. doctorul homeopat mi a spus ca am o sensibilitatea datorita sindromului post streptococic insa medicul de familie mi-a spus ca s-ar putea sa ajung la artroza daca nu tratez fazele astea acute cu moldamin. nu stiu ce sa mai cred. nu mai am incredere in eficienta tratamenului alopat. intrebarile mele sunt: 1. de ce nu a fost eliminat streptococul din organism in urma tratamentului cu antibiotic? 2. tratamentul homeopat va duce spre vindecare sau doar ameliorare? 3. care este de fapt diagnosticul corect in urma a celor descrise? am uitata sa mentionez ca factorul reumatoid este negativ, la fel si prezenta celulelor lupice. multumesc pentru rabdarea de a citi aceste posturi. astept un raspuns.

Edited by mianna, 07 March 2007 - 23:52.


#83
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postsupafly, on Mar 7 2007, 15:06, said:

nu stiu daca am nimerit bine threadul insa sper sa primesc totusi raspunsuri la intrebarile mele. voi descrie putin istoria bolii  mele ca sa fie mai clar: am 23 de ani, la varsta de 8 ani mi s a pus diagnosticul de sindrom post-streptococic, dupa frecvente amigdalite insotite de febra, cu toate ca exudatul faringian nu a aratat niciodata prezenta streptococului, ASLO la acel moment a fost de 600 ui. am inceput tratamentul cu moldamin, 1 data pe saptamana, urmat timp de 4 ani, cu pauze scurte de nici o luna, intre anii de tratament. faceam analiza aslo aproape lunar si cea ma mica valoare a fost de 200 ui. pentru ca starea mea generala nu se imbunatatea si mai ales pentru ca nodulii creati datorita injectiilor imi provocau dureri si  mai mari in zona lombara am intrerupt tratamentul. cu toate ca recomandarea medicului, si a celui de familie si a reumatologului, a fost sa nu opresc moldaminul pana la varsta de 18 ani. dupa o pauza de 4 ani am reluat tratamentul cu moldamin deoarece starea de continua fatigabilitate si durerile articulare migratorii erau din ce in ce mai persistente. deasemenea iarna prezentam aproape in permanenta leziuni la nivelul degetelor de la picioare asemanatoare cu degeraturile usoare si deasemenea deformari ale osului din exterior, cel care este sub police, nu cunosc terminologia anatomica. insa reluare tratamentului nu a durat decat un an deoarece in urma unor investigatii mai amanuntite efectuate intr-un spital din bucuresti, la sectia de reumatologie, mi s a descoperit un alt sindrom si acela de intestin iritabil, cu suspiciune de boala inflamatorie intestinala cronica, aceasta a dus la

inca o schema de tratament. si asa ajunsesem sa iau pastile cu pumnul si mai faceam si injectiile la doar 19 ani. atunci m am decis sa intrerup orice tratament alopat si am inceput un tratament naturist bazat pe regim alimentar, fitoterapie si masaj. lucrurile au mers bine insa din cauza problemelor financiare nu am mai putut merge la acel terapeut idar am urmat in continuare regimul alimentar, stilul de viata sanatos pe care il deprinsesem in urma sedintelor la acel cabinet. starea mea generala era buna, durerile articulare erau minore. tot in acea perioada am facut operatie de deviatie de sept si de atunci problemele cu amigdalita au incetat. la 20 de ani am inceput sa lucrez si datorita stresului si a conditiilor uneori neprielnice, starile de oboseala au reaparut, la fel si durerile de articulatii. din luna septembrie 2006 am inceput un tratament homeopat. lucrurile au mers bine pana in primavara asta cand durerile articulare, migratorii au reaparut cu intensitatea celor de la 8-10 ani. in urma analizei, aslo este de 400 ui. tratamentul homeopat este pentru ridicarea imunitatii si pentru problemele aceastea articulare: ferum phosforicum,  natrium sulfuricum, extract de brad, de jneapan. doctorul homeopat mi a spus ca am o sensibilitatea datorita sindromului post streptococic insa medicul de familie mi-a spus ca s-ar putea sa ajung la artroza daca nu tratez fazele astea acute cu moldamin. nu stiu ce sa mai cred. nu mai am incredere in eficienta tratamenului alopat. intrebarile mele sunt: 1. de ce nu a fost eliminat streptococul din organism in urma tratamentului cu antibiotic? 2. tratamentul homeopat va duce spre vindecare sau doar ameliorare? 3. care este de fapt diagnosticul corect in urma a celor descrise? am uitata sa mentionez ca factorul reumatoid este negativ, la fel si prezenta celulelor lupice. multumesc pentru rabdarea de a citi aceste posturi. astept un raspuns.

Istorie lunga, si pe alocuri comportament aberant al medicilor pe la care ai trecut.
Tratamentul cu moldamin este unul preventiv. Moldaminul e antibiotic, nu vindeca astenia si durerile articulare, ci infectia cu streptococ betahemolitic, in cazul in care aceasta exista. Pentru durerile articulare, tratamentul traditional se face cu antiinflamatoare, imunomodulatoare, etc., nu cu antibiotice.
Tratamentul de lunga durata se recomanda doar cu scopul prevenirii unei re-infectari cu streptococul pacatos, el nu vindeca nimic.
Titrul ASLO ridicat poate persista multa vreme dupa eliminarea streptococului, el depinde de "vehementa" reactiei imunitare a organismului.

Deci raspunsul la prima intrebare ar fi: daca streptococul betahemolitic nu este detectat prin culturi din exudatul faringian, iar titrul ASLO are valori moderate, foarte probabil nu exista infectie cu acest streptococ.

La intrebarea 2, raspunsul este: numai bunul Dumnezeu stie. Eu unul nu m-as baza doar pe homeopatie.

Cat despre intrebarea 3... nu se poate pune un diagnostic doar pe cele expuse. Posibil sa fie vorba de o poliartrita seronegativa, dar pana la certificarea diagnosticului de un reumatolog cu experienta, ramane doar o supozitie.

Edited by Thagar, 08 March 2007 - 01:50.


#84
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
daca ASLO 600 reprezinta pentru tine valori moderate....



n-am nici un chef de polemica azi, in fond userii nu-s responsabilitatea mea, n-au decat sa se trateze dupa sfaturile tale daca au chef.

#85
supafly

supafly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2007
nu stiu cum sunt altii, ipohondrii sau mai putin ..insa mie chiar nu imi face placere sa mi expun "bubele". motivul pentru care am facut efortul de a rememora istoria mea "medicala" a fost tocmai pentru a primi sfaturi, sugestii din partea unor persoane cat de cat avizate si ..din cat am putut citii, am vazut ca ele exista aici. imi pare rau daca incursiunea mea are rolul de a starni si alte polemici. eu chiar caut un ajutor, in continuare. credeti ca se poate... ?

multumesc Thgar pentru raspuns

#86
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
din cate stiu s-au mai discutat pe aici efectele infectiei streptococice. unul din ele fiind taman reumatismul articular acut. nu am dispozitia, timpul si conexiunea necesara ca sa-l caut acum.

v-as ruga sa respectati topicul asta, si sa dezbateti restul subiectelor la locul potrivit. multumesc :)

#87
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Am postat mai devreme niște documentare despre medicina tibetană, acupuntură, ayurveda. Și nu realizate chiar de orișicine : CBC și BBC.  Niște ciudați chinezi sau indieni, aparent sunt mai utili decât un spital întreg, degeaba se pune că naturismul nu oferă rezultate remarcabile.
Oare ar avea medicii ce învața de la vracii tibetani ?

Dar sunt împăcat cu ideea că lumea caută soluții lipsite de riscuri și comode (dar mediocre) și eventual dacă mai sunt puțin date cu polish este dificil să faci diferența între șarlatanism și valoarea adevărată.



O mica analogie referitor la medicina occidentală : întâmplări din orasul Allopath
Deasupra flashului mai este un al doilea link pentru cei care nu au boxe si povestea se derulează scris.

#88
supafly

supafly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2007

View Postmianna, on Mar 8 2007, 15:34, said:

din cate stiu s-au mai discutat pe aici efectele infectiei streptococice. unul din ele fiind taman reumatismul articular acut. nu am dispozitia, timpul si conexiunea necesara ca sa-l caut acum.

v-as ruga sa respectati topicul asta, si sa dezbateti restul subiectelor la locul potrivit. multumesc :)

da, multumesc frumos mianna pentru bunavointa ... am rasfoit toata sectiunea medicala si mi am dat seama ca daca as fi postat si eu despre vreo sarcina nedorita probabil ca as fi primit un raspuns prompt. (si,nu am gasit nimic despre infectiile streptococice)
nu inteleg cine te obliga sa postezi daca nu ai dispozitia necesara sau este vreo norma de indeplinit ?... de fapt, mi am dat seama.. trebuia sa faci mentiunea de a nu posta in acest thread unde discutiile sunt foarte "la subiect"... le-am urmarit pe cele cu digitalina.

#89
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postsupafly, on Mar 8 2007, 18:19, said:

da, multumesc frumos mianna pentru bunavointa ... am rasfoit toata sectiunea medicala si mi am dat seama ca daca as fi postat si eu despre vreo sarcina nedorita probabil ca as fi primit un raspuns prompt. (si,nu am gasit nimic despre infectiile streptococice)
nu inteleg cine te obliga sa postezi daca nu ai dispozitia necesara sau este vreo norma de indeplinit ?... de fapt, mi am dat seama.. trebuia sa faci mentiunea de a nu posta in acest thread unde discutiile sunt foarte "la subiect"... le-am urmarit pe cele cu digitalina.


bun, stai s-apara spare-me, ca atat imi amintesc, cu el discutasem subiectul. poate stie el unde.

ma "obliga" faptul ca sunt moderator, si as fi vrut sa iti pot spune "despre streptococi discutam aici" - dar repet, conexiunea anevoioasa si timpul limitat nu-miu dau voie sa caut linkul. partea cu dispozitia nu era pentru tine.


si da, crede-ma ca e mult mai usor sa spui cuiva ca nu i-a ramas prietena gravida daca a ejaculat in pantaloni, decat sa afirmi in urma unui post ca e vorba de sindrom post-streptococic sau nu, ca e reumatism articular acut sau o alta boala reumatismala.

cat despre on/off topic, presupun ca am putea, pe acelasi principiu, sa condensam toate afectiunile discutate pe medical stuff in acest topic, si sa le abordam in paralel alopat/homeopat. ca nu s-ar mai alege nimeni cu nimic, ce mai conteaza?

#90
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostThagar, on Mar 8 2007, 01:38, said:

1.Tratamentul cu moldamin este unul preventiv. Moldaminul e antibiotic, nu vindeca astenia si durerile articulare, ci infectia cu streptococ betahemolitic, in cazul in care aceasta exista. Pentru durerile articulare, tratamentul traditional se face cu antiinflamatoare, imunomodulatoare, etc., nu cu antibiotice.
Tratamentul de lunga durata se recomanda doar cu scopul prevenirii unei re-infectari cu streptococul pacatos, el nu vindeca nimic.
2.Titrul ASLO ridicat poate persista multa vreme dupa eliminarea streptococului, el depinde de "vehementa" reactiei imunitare a organismului.

3.Deci raspunsul la prima intrebare ar fi: daca streptococul betahemolitic nu este detectat prin culturi din exudatul faringian, iar titrul ASLO are valori moderate, foarte probabil nu exista infectie cu acest streptococ.

4.La intrebarea 2, raspunsul este: numai bunul Dumnezeu stie. Eu unul nu m-as baza doar pe homeopatie.

5.Cat despre intrebarea 3... nu se poate pune un diagnostic doar pe cele expuse. Posibil sa fie vorba de o poliartrita seronegativa, dar pana la certificarea diagnosticului de un reumatolog cu experienta, ramane doar o supozitie.
1. adevarat, moldaminul e profilactic
2. titrul aslo ridicat si la citeva luni dupa vindecarea infectiei inseamna tocmai boala post-streptococica. ok, poate persista multa vreme, dar nici chiar atit.
3. 600 unitati/ml nu e valoare moderata. e fix de 3 ori normalul. daca asta numesti tu moderat....
4. Dumnezeu o sti, dar El nu vorbeste cu noi. Iar eu personal nu m-as baza doar pe homeopatie
5. intr-adevar, nu se poate pune un diagnostic pe net. Ce ziceai de reumatologul ala cu experienta? Se cam bate cap in cap cu homeopatia de mai sus
cit despre restul celor ce s-au spus...se observa din descrierea domnisoarei ca atita timp cit a urmat tratamentul valorile aslo au scazut pina aproape de normal, ceea ce era bine. apoi, odata cu intreruperea ( si a tratamentului homeopat), au inceput sa creasca iar pina la 400 ( a spus ca in timpul tratamentului homeopat avea o stare generala buna, insa cu dureri articulare minore. n-a precizat totusi valori aslo din perioada respectiva, ca sa ne facem o idee despre evolutia bolii)....dupa mine, n-ar fi trebuit sa intrerupa tratamentul, cind s-a chinuit si asa atita vreme... "profilaxia R.A.A. consta in tratamentul continuu cu penicilina, moldamin -1 200 000 u.i. la 14 zile, 5 ani de la episodul acut sau pana la 20 de ani".
Iar factorul reumatoid e negativ oricum in RAA...
over and out

edit: ah, acuma am vazut postul fix de deasupra ( al miannei)...imi pare rau de offtopic. se poate sterge daca e cazul. sorry again :peacefingers:

Edited by rox, 08 March 2007 - 20:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate