Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Medicina clasică față în față cu medicina naturistă

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#55
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostDiane, on Jan 6 2007, 04:12, said:

Am spus intr-un posting anterior ca o fosta colega de facultate avea mama farmacista si prepara remediile cu o metoda speciala pentru a fi active (cel putin asa spunea colega). Nimeni nu a reusit sa ma lamureasca daca remediile se pregatesc ca orice alta dilutie sau altfel. Ma tot gandesc de ce ar mai fi nevoie de o specializare cand si un elev de clasa a V-a stie sa prepare o dilutie ?  Partea de diagnostic ma intereseaza pur informativ, din pacate nu este timp intr-o viata de om sa faci cate ti-ar placea, sunt deja implicata in prea multe lucruri si nu stiu cum sa-mi "aerisesc" programul.

Exista un intreg "ritual" privind prepararea unei dilutii homeopate, nu te vei lamuri in nici un caz pe forum. Incepe de la conditiile de mediu (inclusiv curentii de aer din incaperea in care se prepara sau se pastreaza un remediu), si se termina cu numarul de agitari intr-un sens al dilutiei (Hahnemann spunea ca trebuie agitat de 100 de ori de la dreapta spre stanga, de exemplu). Eventual intreaba la catedra de tehnica farmaceutica, daca nu exista in Bucuresti catedra de homeopatie)
Nu cred ca vei reusi sa gasesti (sau sa lansezi) un produs mixt pe piata, asta in principal datorita unei perceperi gresite a ceea ce inseamna homeopatie. De exemplu, preparatele din plante nu sunt neaparat homeopate, asa cum nici nu e neaparata nevoie sa renunti la ceai, cafea sau pasta de dinti mentolata in timpul unui tratament homeopat. Asta ca sa nu mai spun ca mie nu-mi inspira incredere nici macar combinatiile de remedii homeopate (oscilococcinum, homeogene, stodal...).

Daca nu afli nimic despre tehnica de preparare a dilutiilor de la facultate, sau te pot ajuta cu alte detalii, eventual da-mi un pm.

Edited by adadoi, 08 January 2007 - 12:51.


#56
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
http://www.tibetanhe...om/medicine.htm

În Tibet spre exemplu se aplică o medicina care într-adevar VINDECA.

#57
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
De aici puteţi lua un reportaj despre ce oferă Ayurveda. Dacă sunteţi din Bucureşti poate fi luat în max două ore.

[url="http://www.mininova.org/tor/549236"]http://www.mininova.org/tor/549236[/url]
[quote]"Ayurveda: The Art of Being (2002)" - A historical account of the ancient holistic practice, Ayurveda. Originating in India and then spreading to Egypt, Greece, Rome, Tibet, China, Russia and Japan, Ayurveda is probably the world's oldest continually practiced holistic healthcare system. The technique requires healers to scan their patients by covering the body with a certain kind of mud to discover the mysteries of the human mind and body in order to cure illnesses that result in the imbalance between human beings' life energies.

Genres: Art/Foreign and Documentary
Running Time: 1 hr. 42 min.
Release Date: July 17th, 2002
Directed by: Pan Nalin
English subtitles
---------------------
The movie is PC capture from VHS, quality is ok.
MERITA VAZUT

[url="http://www.ayurvedafilm.com/"]http://www.ayurvedafilm.com/[/url]

Altul despre medicina tibetană, prezentat de marele David Suzuki .

[url="http://www.cbc.ca/natureofthings/show_bluebuddah.html"]http://www.cbc.ca/natureofthings/show_bluebuddah.html[/url]
Download   [url="http://www.mininova.org/tor/544779"]http://www.mininova.org/tor/544779[/url]

Edited by Mirovaia_Scorb, 17 January 2007 - 18:39.


#58
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmufă, on Feb 21 2006, 10:30, said:

Vrei să-ți arăt cimitire pline de femei care au murit din cauza cancerului la sîn, deși au încercat orice, inclusiv tratamente naturiste? Tu chiar crezi că medicii sunt atît de tîmpiți și n-ar folosi respectivele remedii dacă rata de vindecare ar fi mai mare? Și nu mă refer doar la medicii de la noi.

Da, sunt atat de tampiti. Aversiunea lor vine insa din comoditate si necunoastere.
Cei mai multi nu stiu nimic despre tratamentele naturiste, si isi justifica ignoranta prin existenta impostorilor si sarlatanilor de tot felul care paraziteaza naturismul, si care compromit conceptul.

Chiar si produsele de origine vegetala traditionale (digitalicele, silimarina, etc.) sunt folosite cu mari rezerve, ca "adjuvante" terapeutice. Nu au incredere decat in medicamentele de sinteza, de fapt.

Personal, cred ca in medicina, vorba cuiva din "Picnicul..." lui Strugatki, suntem atat de avansati incat batem si acum cuie cu microscoape.
Ca dovada, tsunami-ul medical care vine din spate, reprezentat de aplicatiile celulelor stem, pe care nimeni nu il banuia in urma cu un deceniu.

#59
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThagar, on Feb 27 2007, 00:47, said:

Da, sunt atat de tampiti. Aversiunea lor vine insa din comoditate si necunoastere.
Cei mai multi nu stiu nimic despre tratamentele naturiste, si isi justifica ignoranta prin existenta impostorilor si sarlatanilor de tot felul care paraziteaza naturismul, si care compromit conceptul.


nope. prin lipsa unor dovezi clare, asa cum am mai repetat-o de nu stiu cate ori cand se vorbea de subiectul asta.

Quote

Chiar si produsele de origine vegetala traditionale (digitalicele, silimarina, etc.) sunt folosite cu mari rezerve, ca "adjuvante" terapeutice. Nu au incredere decat in medicamentele de sinteza, de fapt.

care-i legatura ta cu medicina, daca negi digitalizarea? (dar nu, nu in topicul asta - ai altele la dispozitie, in care poti sa terfelesti medicii sau sa prezinti avantajele medicinii naturiste). nu confunda rezerva cu precautia.

#60
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostThagar, on Feb 27 2007, 00:47, said:

Da, sunt atat de tampiti. Aversiunea lor vine insa din comoditate si necunoastere.
Cei mai multi nu stiu nimic despre tratamentele naturiste, si isi justifica ignoranta prin existenta impostorilor si sarlatanilor de tot felul care paraziteaza naturismul, si care compromit conceptul.

       Ca sunt o gramada de sarlatani si de impostori in domeniu asta stie toata lumea . Din pacate nu am auzit de vreun tratament naturist care sa se fi dovedit eficient , si nu se poate spune ca nu a incercat nimeni .

Quote

Chiar si produsele de origine vegetala traditionale (digitalicele, silimarina, etc.) sunt folosite cu mari rezerve, ca "adjuvante" terapeutice. Nu au incredere decat in medicamentele de sinteza, de fapt.

Personal, cred ca in medicina, vorba cuiva din "Picnicul..." lui Strugatki, suntem atat de avansati incat batem si acum cuie cu microscoape.
Ca dovada, tsunami-ul medical care vine din spate, reprezentat de aplicatiile celulelor stem, pe care nimeni nu il banuia in urma cu un deceniu.

          Pe de alta parte , nici o companie farmaceutica nu ar investi intr-un medicament care sa vindece cancerul atata vreme cat se castiga miliarde de dolari din tratarea lui .

#61
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmianna, on Feb 27 2007, 00:54, said:

care-i legatura ta cu medicina, daca negi digitalizarea? (dar nu, nu in topicul asta - ai altele la dispozitie, in care poti sa terfelesti medicii sau sa prezinti avantajele medicinii naturiste). nu confunda rezerva cu precautia.

Ma acuzi ca neg "digitalizarea", care este un tratament practic naturist (vezi pulberea de digitala) si apoi ca fac apologia medicinii naturiste, in doua fraze consecutive.
Consecventa logica nu a fost ea niciodata punctul forte al femeilor, dar nici asa.

View Postcspot, on Feb 27 2007, 13:27, said:

Ca sunt o gramada de sarlatani si de impostori in domeniu asta stie toata lumea . Din pacate nu am auzit de vreun tratament naturist care sa se fi dovedit eficient , si nu se poate spune ca nu a incercat nimeni .

Nici de teoria superstringurilor, de ciclul Krebs, integralele de volum sau de miliarde de alte lucruri nu ai auzit.
Asta nu inseamna deloc, dar deloc, ca nu exista.

#62
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThagar, on Feb 27 2007, 15:44, said:

Ma acuzi ca neg "digitalizarea", care este un tratament practic naturist (vezi pulberea de digitala) si apoi ca fac apologia medicinii naturiste, in doua fraze consecutive.
Consecventa logica nu a fost ea niciodata punctul forte al femeilor, dar nici asa.


imi era mult prea lene azi noapte sa scriu o fraza mai elaborata, am sperat ca stii ce negi. :) deci sa reformulez:

negi faptul ca medicii practica digitalizarea.


nu mi-ai raspuns la intrebare.

(o sa mut posturile astea la topicul adecvat).

#63
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmianna, on Feb 27 2007, 16:08, said:

imi era mult prea lene azi noapte sa scriu o fraza mai elaborata, am sperat ca stii ce negi. :) deci sa reformulez:

negi faptul ca medicii practica digitalizarea.
nu mi-ai raspuns la intrebare.

(o sa mut posturile astea la topicul adecvat).

Nu  de fraze elaborate era vorba, ci de unele cu sens.
Si teama imi e ca nici acum nu ti-a trecut "lenea" logica. Imi ceri explicatii la o afirmatie despre o negatie (sic) pe care ai formulat-o singura.

Chiar si produsele de origine vegetala traditionale (digitalicele, silimarina, etc.) sunt folosite cu mari rezerve, ca "adjuvante" terapeutice.
Asa formulam eu, "folosite cu mari rezerve", observi? Pana la negatie e cale lunga.

#64
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ma scuzi c-am indraznit sa interpretez in felul meu acel "cu mari rezerve" - adica in sensul de "in cazurile in care e necesara, medicii n-o folosesc intotdeauna". daca tu ai alta interpretare, o astept. prin clinicile de cardiologie prin care am trecut eu, nu am sesizat vreo ezitare sau vreo rezerva in a apela la acest tratament cand se impunea.  nici alegerea unor medicamente de sinteza in locul digitalinei. nu mai vorbesc de faptul ca tu consideri digitalizarea tratament adjuvant.

nu mi-ai raspuns la intrebare. (o sa repet asta in fiecare post, ca vad ca citesti pe sarite, pana imi raspunzi).

Edited by mianna, 27 February 2007 - 16:41.


#65
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmianna, on Feb 27 2007, 16:39, said:

ma scuzi c-am indraznit sa interpretez in felul meu acel "cu mari rezerve" - adica in sensul de "in cazurile in care e necesara, medicii n-o folosesc intotdeauna". daca tu ai alta interpretare, o astept. prin clinicile de cardiologie prin care am trecut eu, nu am sesizat vreo ezitare sau vreo rezerva in a apela la acest tratament cand se impunea.  nici alegerea unor medicamente de sinteza in locul digitalinei. nu mai vorbesc de faptul ca tu consideri digitalizarea tratament adjuvant.

nu mi-ai raspuns la intrebare. (o sa repet asta in fiecare post, ca vad ca citesti pe sarite, pana imi raspunzi).

Sensul sintagmei "cu mari rezerve" este acela de rezerve in ceea ce priveste eficacitatea tratamentului cu digitalice, adica medicamente de origina naturala vegetala.
Nicidecum acela de "daca trebuie, il folosesc, dar o data din trei, dupa chef si inspiratie".

In privinta clinicilor de cardiologie, ori nu ai trecut prin destule, ori ai trecut rar si fara mare bagare de seama. Ca sa nu mai vorbim ca tratamentul cardiologic nu se face doar in clinici. De fapt, el se face mai ales in afara lor.

#66
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ai avea tu curaj sa digitalizezi la domiciliu? eh, de fapt nu i-ar zice curaj, ci inconstienta.

pentru a patra oara: care e legatura ta cu medicina?

Edited by mianna, 27 February 2007 - 18:42.


#67
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmianna, on Feb 27 2007, 17:33, said:

pentru a patra oara: care e legatura ta cu medicina?

Intrebarea ta e off topic.

Edited by mianna, 27 February 2007 - 18:43.


#68
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThagar, on Feb 27 2007, 17:44, said:

Intrebarea ta e off topic.


nu, e on topic. topic cu titlul "n-avem habar, da' sa criticam stim cu totii" (pana la proba contrarie).

tin mortis sa scrii on topic. multumesc :)

Edited by Tabu, 01 March 2007 - 09:05.


#69
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostThagar, on Feb 27 2007, 17:06, said:

Sensul sintagmei "cu mari rezerve" este acela de rezerve in ceea ce priveste eficacitatea tratamentului cu digitalice, adica medicamente de origina naturala vegetala.
Nicidecum acela de "daca trebuie, il folosesc, dar o data din trei, dupa chef si inspiratie".

In privinta clinicilor de cardiologie, ori nu ai trecut prin destule, ori ai trecut rar si fara mare bagare de seama. Ca sa nu mai vorbim ca tratamentul cardiologic nu se face doar in clinici. De fapt, el se face mai ales in afara lor.

Din zece retete (compensate) cu diagnostic de insuficienta cardiaca, opt au digoxin. Ti se pare ca se foloseste cu rezerve? Mie mi se pare ca nu exista absolut nici o rezerva. Sau ai fi vrut sa-l prescrie la orice cardiac?
Si din cinci retete cu AVC, cinci au gingko biloba. Asta in conditiile in care foarte putine medicamente din plante sunt pe listele minunii de compensari.
A, sa stii ca si silimarina e prescrisa la fel de des ca digoxinul.
N-am acum nervi sa iau la rand si retetele simple, ca sa-ti spun exact cata echinaceea, ginseng, liv 52, voseptol, propolis, siropuri din plante si alte preparate naturiste se prescriu. Si chiar codeina e pana la urma tot din plante, asa ca nu tot ce-i buruiana face bine si n-are efecte neplacute (inclusiv digitalicele).
As spune sa nu vorbesti pana nu esti sigur ca ceea ce sustii e adevarat.

#70
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postadadoi, on Feb 28 2007, 11:45, said:

Din zece retete (compensate) cu diagnostic de insuficienta cardiaca, opt au digoxin. Ti se pare ca se foloseste cu rezerve? Mie mi se pare ca nu exista absolut nici o rezerva. Sau ai fi vrut sa-l prescrie la orice cardiac?
Si din cinci retete cu AVC, cinci au gingko biloba. Asta in conditiile in care foarte putine medicamente din plante sunt pe listele minunii de compensari.
A, sa stii ca si silimarina e prescrisa la fel de des ca digoxinul.
N-am acum nervi sa iau la rand si retetele simple, ca sa-ti spun exact cata echinaceea, ginseng, liv 52, voseptol, propolis, siropuri din plante si alte preparate naturiste se prescriu. Si chiar codeina e pana la urma tot din plante, asa ca nu tot ce-i buruiana face bine si n-are efecte neplacute (inclusiv digitalicele).
As spune sa nu vorbesti pana nu esti sigur ca ceea ce sustii e adevarat.

E de notorietate ca doctorii romani nu dau doi bani pe statistici, nu stiu nici cum se fac, nici cum se interpreteaza si nici cum se folosesc.
Foarte adesea le inventeaza ad-hoc, pentru a sustine un punct de vedere absolut conjunctural.
Ca atare, nu cred deloc in cele opt din zece retete cu digoxin. Pana nu ne trimiti la o sursa statistica serioasa care sa ateste asta, ramane o parere personala, pe care eu unul nu o impartasesc.

Pe de alta parte, constat  ca deficitul de intelegere a sensurilor propozitiilor mai lungi decat subiect plus predicat pare endemic in zona.
"Sensul sintagmei "cu mari rezerve" este acela de rezerve in ceea ce priveste eficacitatea tratamentului cu digitalice, adica medicamente de origina naturala vegetala.
Nicidecum acela de "daca trebuie, il folosesc, dar o data din trei, dupa chef si inspiratie"."


In care parte a afirmatiei ti se pare ca as nega faptul ca digoxinul este folosit?

#71
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
deci vrei sa spui ca un cardiolog ii prescrie unui pacient cu insuficienta cardiaca digoxinul cu aceeasi incredere cu care i-ar prescrie o punga de mentosane, nefiind deloc sigur ca ultimele nu i-ar ameliora mai repede starea?  :o

ps: mai sus nu te adresai unui medic care a inventat o statistica sau a gasit-o prin vreun sertar, ci unei farmaciste care ti-a impartasit experienta ei. mda, stiu, o fi lucrand in apropierea cabinetului singurului medic care crede in eficacitatea digoxinului  :D

Edited by mianna, 01 March 2007 - 01:27.


#72
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmianna, on Mar 1 2007, 01:25, said:

deci vrei sa spui ca un cardiolog ii prescrie unui pacient cu insuficienta cardiaca digoxinul cu aceeasi incredere cu care i-ar prescrie o punga de mentosane, nefiind deloc sigur ca ultimele nu i-ar ameliora mai repede starea?  :o

Incepi sa te apropii, in fine. Greu, dar a meritat.
O tii gaia-matu cu cardiologii si cardiologia. Nu doar ei prescriu medicamente pentru inima. De fapt, ei reprezinta o minoritate.

View Postmianna, on Mar 1 2007, 01:25, said:

ps: mai sus nu te adresai unui medic care a inventat o statistica sau a gasit-o prin vreun sertar, ci unei farmaciste care ti-a impartasit experienta ei. mda, stiu, o fi lucrand in apropierea cabinetului singurului medic care crede in eficacitatea digoxinului  :D
Adica ma adresam nu unei doctorite, ci unei farmaciste care a inventat o statistica. Close enough.

Poate lucreaza in vecinatatea vreunui medic care nu mai cunoaste un alt tratament pentru insuficienta cardiaca. Sau intr-un cartier pauper, unde digoxinul este singurul medicament accesibil pacientilor cardiaci.

(Daca ar fi spus ca apreciaza ca opt din zece retete care ii trec pe sub ochi contin digoxin ca tratament pentru diagnosticul de insuficienta cardiaca, era in regula. Atata ca... scadea relevanta asertiunii.)

Edited by Thagar, 01 March 2007 - 02:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate